Skocz do zawartości
Krakus1

Moja pierwsza nano rafa (64l) Krakus1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

W końcu po paru tygodniach przeglądania forum, postanowiłem się ujawnić z moimi zamiarami :)

Po przeanalizowaniu masy różnych tematów, skalkulowaniu budżetu i przemyśleniach przestrzennych doszedłem do wniosku, że mogę sobie pozwolić na małą kostkę.

Sprzęt :

Akwarium 64l - 40x40x40 OW

2X Aquael Decolight duo marine

Filtr kaskadowy FZN-3

Odpieniacz SK-300

2x Koralia nano 900

Grzałka Neoheater 50W

Co do obsady to zaplanowałem to akwarium dla miękkich koralowców i 2x błazenek, 2-3 ślimaki i krabik - to na początek, a potem może jeszcze babka i jakieś małe krewetki.

Do zalania akwa jeszcze chyba trochę czasu ale chętnie nawiążę kontakt z kimś z Krakowa kto mógłby odstąpić wodę z podmiany gdy będę przystępował do rozruchu :) Będę niezmiernie wdzięczny za taką pomoc!

Zastanawia mnie oświetlenie, z dwóch lamp wychodzi jakieś 0,7w/1l czy to wystarczy?

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zastanawia mnie oświetlenie, z dwóch lamp wychodzi jakieś 0,7w/1l czy to wystarczy?

dla miękkich powinno wystarczyć

A co do ryb to trochę małe te akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do ryb to trochę małe te akwarium

Wiem, zdaję sobię sprawe, że to nie jest idealne akwarium dla ryb ale na większe póki co nie mogę sobie pozwolić, bo nie mam gdzie go dać. Dlatego też jedyne ryby jakie rozważam to błazny + ewentualnie babka.

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

Dzięki uprzejmości Artura (imperator) - 60l z podmiany - akwarium w dniu wczorajszym zostalo zalane. Teraz pozostaje czekac :). Zdjęcie wkleję jak tylko woda się wyklaruje.


64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę Ci coś doradzić to pomyśl nad automatyczną dolewką- dolewanie ręczne to udręka i kończy się brakiem systematyczności i co za tym idzie skokami zasolenia. Zajrzyj na dział DIY zamieściłem tam instrukcję wykonania taniej dolewki (koszt ok. 40zł), oczywiście nie jest doskonała i ma pewne wady ale u mnie działa super, żadnych problemów. Jeśli chodzi o filtrację to ja nie jestem zadowolony z kaskady ale jeśli już ma być to radziłbym typ ze skimerem powierzchniowym. Przy FZN efekt jest taki, że na powierzchni zbiera się "film" zanieczyszczeń, który poprzez wpadająca z kaskady wodę miesza się w toni wody przez co w akwarium wiecznie pływa "kurz" i niewiele z niego trafia poprzez rurę zaciągową do filtra. Dla mnie jest to utrapienie, kombinuję już jak połączyć FZN z tradycyjnym spływem poprzez grzebień- mam to już opracowane i na dniach zamieszczę relację na forum.

Życzę cierpliwości i czekam na fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie oświetlenie, z dwóch lamp wychodzi jakieś 0,7w/1l czy to wystarczy?

0,7W/L to bardzo przyzwoity wynik spokojnie możesz bawić się w proste LPSy i SPSy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Przemek za rady, pomyślę nad tym i zaraz poszukam twojego tematu. Wczoraj dolewałem pierwszy raz i trochę się przeraziłem ile się zmieściło wody :). Co do oświetlenia to w zanadrzu mam jescze jedną lampkę decolight więc jestem spokojny. A teraz fotki.

Tak było po zalaniu - mętna woda przez dwie doby.

s0sr.jpg

Wczoraj na wieczór podjechałem do AkwaMarin i kupiłem piasek (bio-activ samoa pink) i węgiel który jak się okazało rozwiązał problem po niespełna 10 godzinach i dzisiaj wygląda to już tak:

lerl.jpg

I z bliska - 5,5 kg skały, w tym 1,5 żywej ale tak naprawdę nie wiele różniącej się od tej martwej :)

5d2q.jpg

Walczę z pęcherzykami powietrza z odpieniacza ponieważ ma nieszczelną obudowę. Trochę udało się to opanowac za pomocą gumki recepturki ale gdzieniegdzie jeszcze przepuszcza. Na szczęście ładnie pieni.

Piasek wsypię za parę dni jak węgiel zrobi swoje, bo niechce żeby coś mi siedziało w piachu później.

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to w zanadrzu mam jescze jedną lampkę decolight więc jestem spokojny.

To nie kitraj jej w szafce tylko jak Ci się zakończy dojrzewanie zbiornika to zakładaj :)

Bardzo fajna skała i ciekawie ustawiona - powodzonka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się nieźle. Co do skały, uformuj sobie półeczki skalne (można dokleić je do tej skały) na których będziesz dawał szczepki korali. Nie zaszkodzi jakiegoś krabika czy ślimaka wpuścić, kępkę makroglonów żeby miały co jeść i powoli wprowadzaj życie. Miękkasy można praktycznie od razu zasiedlać ale z rybami poczekaj tak 2-3 miesiące. Chyba, że będzie to jeden mały garbik bardzo delikatnie karmiony to można od razu, przyspieszy dojrzewanie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę kiepskie to zdjęcie i nie widać jak skała wygląda. Na główny element składają się 3 "kolumny" zwieńczone 3 kawałkami skały ułożonej w trójkąt z otworem w środku (trójkątna korona). Pomiędzy każdą z "kolumn" jest otwór. W zamyśle miało być przewiewnie ;) . Fakt, że jak skończyłem kleić to rzeczywiście miesca na korale za dużo nie było. Dokupiłem dwa kawałki żywej i to są te na dole po prawej. Przemyślę tą półkę bo jeden z tych kawałków mi trochę nie pasuje tam gdzie jest teraz. Krabika i ślimaki to myślałem jak już będzie piasek i może dla pewności zrobię jakieś testy. Jak byłem wczoraj na Tatarskiej to widziałem Mitraxy ale one są takie małe :)

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez kraba-pustelnika, one przynajmniej nie boja sie tak jak te bez muszli


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie będzie pustelnik :) ale nie elegans tylko może ten czerwony bo czytałem dobre opinie o nich.

I tak jak pisałem jedna skałka zmieniła położenie i stała się półką.

Od frontu:

6s5q.jpg

I od prawego boku:

qey6.jpg

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, bardzo fajnie- dobrze, że nie napakowałeś za dużo skały. Ułożenie bardzo mi się podoba. Co do piasku to nie śpiesz się, ja wsypałem po około 2 tygodniach od włożenia skały, myślałem, że co miało spaść to spadło ale to był dopiero początek. Wynik był taki, że po miesiącu miałem pełno syfu na piasku. Jeśli chodzi o kraba pustelnika to ja bym Ci odradzał, będzie molestował ślimaki, nawet jak włożysz mu jakieś muszle to ci bandyci zawsze wolą zdobyczną chałupę. Polecam ci kraba Percnona, prawdziwa kosiarka na glony, cały czas pracuje, nie jest agresywny, nie jest specjalnie płochliwy. Mi opędzlował skałę w tydzień... razem z Tectusem. Po tygodniu było czyściutko, zero glonów. Krab również zjada resztki pokarmu i .... padlinę. Na początku padł mi jeden błazenek, nim go zdążyłem wyłowić to krabisko go dopadło- zjadł go w 3 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Percnon według osób z forum może atakować ryby. Co do pustelnika to ja mam u siebie C. Seurati i żyje sobie spokojnie. Ślimaki całe i nawet nie próbował atakować. Jedyną wadą tego pustelnika to jego nawyki dotyczące spania. Za każdym razem jak wsadzę nową szczepkę to mam pewność, że tej nocy będzie w niej spać. Nie podgryza szczepek, ale zakładam że wtaczanie się muszlą na czubek korala troche go stresuje. Mithraxa też i faktycznie jest mały, ale fajnie wygląda w akwarium. Tylko trochę trwało zanim się oswoich na tyle, żeby się pokazać jak ktoś siedzi przy akwarium.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę żeby Percnon atakował ryby- jego anatomia wskazuje raczej, że to typowy roślinożerca i czyściciel, również opisy w literaturze to potwierdzają. Być może ktoś wysnuł taki wniosek widząc kraba pożerającego rybę... ale niekoniecznie musiał ją upolować. Mogło być jak u mnie. Zresztą myślę, że jest podobnie jak z pustelnikami- jedne spokojnie sobie żyją (jak twój) a inne dręczą ślimaki (jest masa takich relacji na forum). Możliwe też, ze Twój pustelnik jeszcze nie wyrósł ze swojego domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są wypowiedzi o tym krabie:

http://nano-reef.pl/topic/50472-percnon-gibbesi-jest-sklonny-do-atakowania-ryb/

http://nano-reef.pl/topic/25150-percnon-gibbesi/

Oczywiście tak jak piszesz, zawsze może się trafić zwierzak bardziej spokojny lub bardziej agresywny. Co do mojego pustelnika to on rośnie mniejszy niż np elegans, więc może nie bedzie musiał za często zmieniać domku :)


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze, że mam jeszcze czas na zwierzaki :) Szczerze mówiąc bardziej pustelniki mi przypadły do gustu, Percnon jakoś do mnie nie przemawia. Ostatnio patrząc na czerwonego pustelnika wpadł mi w oko również Seurati. Oba są śmieszne.

Co do piasku to myślę, że za jakieś 3 dni będę wsypywał bo skałę mam dość dobrze wcześniej wyczyszczoną i już nic z niej nie leci. Czekam tylko żeby węgiel zrobił swoje.

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update - od wczoraj glony brązowe opanowują stopniowo skałę. Piasek już jest prawie od tygodnia. Do akwarium trafił też krabik pustelnik Clibanarius erythropus. Łazi wszędzie, skubie ładnie i czuje się już jak u siebie :)

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiegoś fotoszopa?

Masz coś do przewalania piasku?


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foto nie daje bo narazie brzydko i ponuro. Do piasku jeszcze nic nie mam, jest tylko ten krab. Czekam na dostawę zwierzaków do sklepu to zaraz coś się znajdzie :)

A tu krab na siłowni :)

ddf3842148eabed5med.jpg

2.10.2013

W międzyczasie do akwarium trafiło wiele szczepek, które pomału ładnie przyrastaja na swoich miejscach. Do ekipy czyszczącej trafiły oprócz kraba ślimaki 2x Nassarius i 1x Astralium.

Okrzemki są w wyraźnym odwrocie, na ich miejscu wyrastają małe zielone glony.

12.10.2013

Jako, że minął miesiąc od zalania znowu mała aktualizacja - aktualnie akwarium wygląda tak:

qud6.jpg

23.10.2013

W akwarium pojawiło się nowe życie - Chrysiptera parasema, 2x Amphiprion ocellaris, Gobiodon okinawe i krewetka czyszcząca.

Po wyciągnięciu jednej korali na tydzień pojawiło się cyjano więc od razu ją włożyłem z powrotem, może się nie rozwinie bardziej. Po wielu próbach okiełznania odpieniacza ze względu na wachania poziomu wody w akwarium oraz nieszczelną obudowę i masę pęcherzyków powietrza wylądował w końcu w kaskadzie otoczony bubble trapem z gąbki. Miałem również problem z "filmem" na powierzchni wody i dokonałem modernizacji filtra - z kaskady hbl 501 wziąłem skimmer i podłączyłem do fzn3 - wszystko działa super ale proces oczyszczania jest długi ponieważ skimmer jest dokładnie na środku kaskady otoczony mocnymi strumieniami wody. Z czasem pomyślę nad połączeniem go dłuższą rurką np. z rogu akwarium.

29.10.2013

Nie mogłem się powstrzymać i dzisiaj do akwarium trafił również Calcinus morgani, o taki:

im6y.jpg

:) :) :)

07.12.2013

Z akwarium pożegnała się Chrysiptera parasema a w jej miejsce trafił Synchiropus splendidus. Nauczył się ładnie jeść mrożonki i jest tłuściutki więc nie mam obaw, że głoduje.

24.04.2014

Jakiś czas temu z racji, że nie mogłem poradzić sobie z kosmiczną ilością detrytusu i glonów zaszły duże zmiany. Dołożyłem ok 30l sump z pudełkiem przelewowym od "facta" oraz zmieniłem odpieniacz na diy od "Astis". Od tamtej pory wszelkie problemy się skończyły. Z obsady przez miesiąc miałem babkę piaskową Valencinnea puellaris ale niestety przez moje zaniedbanie wyskoczyła jednej nocy z akwa. Zamieniłem ja na Amblyeleotris guttata i Alpheus bellulus. Doszedł też krab Neopetrolisthes ohshimai i kilka miesięcy temu rozgwiazda piaskowa.

4fa6b422abb34ec3m.jpg

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie i ładnie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.