Skocz do zawartości
maniecka

euphylia porażona przez galaxeę

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

w naszym akwa baty galaxei poparzyły euphylię.

Na początku porażona była tylko jedna, prawa główka euphylii (zniknęła cała) i wtedy od razu przestawiałam galaxeę dalej.

Niestety aktualnie nie ma już drugiej główki (lewej). Zostały tylko brązowe farfocle. Galaxea już nie dotyka euphylii.

Czy to poparzenie idzie falą (od jednej główki do następnych) i może pochłonąć cała euphylię? co zrobić by temu zapobiec?

Poniżej poglądowe zdjęcie w jakości średniej bo z tele.

2uki.jpg

Edytowane przez maniecki (wyświetl historię edycji)

JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że nie powinno się pisać posta pod postem, ale zależy mi by ktoś z dłuższym doświadczeniem niż nasze lub po prostu z większą wiedzą nam odpowiedział.

Nie wiem co robić. Jak zachowa się euphylia? a może należny "odciąć" te poparzone główki?! nie chciałabym jej stracić :(

podpowiedzcie coś, proszę !


JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odlam stracone glowki zanim reszta bedzie wygladala tak samo...

Na moje oko poczytalbym o brown jelly, ale moge sie mylic..

Pzdr


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm...jeśli to brown jelly to martwi mnie to jeszcze bardziej. :(

nie dam rady oderwać tych dwóch główek bez trzeciej... będę obserwować i póki co ją zostawię i jak ją też zacznie "pożerać" to wtedy oderwę je wszystkie, pozostawiając tylko dwie... :crybaby:


JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wyjac z akwarium wraz ze skala i odciac katowka (flexem) te martwa czesc. Krotka kapiel w roztworze z jodem troche "zdezynfekuje" calosc i... do zbiornika.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ustaw galaxę tak aby jej bojowe polipy wraz z prądem wody falowały z dala od innych koralowców - potrafi w nocy wypuszczać diabelnie długie nitki, które palą wszystko w swoim zasięgu - i nie mówimy tu o 7cm widocznych czasem w dzień ;]

Po drugie kup dremel z ostrzem diamentowym (koszt rzędu 120zł)- przy lpsach to złota inwestycja - łamanie ręką, cążkami czy np dłutkiem często powoduje wstrząs, który może uszkodzić delikatną tkankę i zamiast pomóc doprowadzić do kolejnych infekcji koralowca. Dremelem szybko i delikatnie można odciąć szkielet umierających główek czy nawet amputować chory fragment koralowca, potem kąpiel w dipie i po kłopocie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wyjac z akwarium wraz ze skala i odciac katowka (flexem) te martwa czesc. Krotka kapiel w roztworze z jodem troche "zdezynfekuje" calosc i... do zbiornika.

Możesz podpowiedzieć jak taki roztwór wygląda? Woda z akwarium+Iod? Jaka ilość?


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Galaxea jest już przestawiona. Nie powinna już niczego poparzyć. I mam nadzieję że to jednak poparzenie a nie brown jelly (jakoś mało informacji udało mi się o tym znaleźć). Jeżeli jednak to BJ to czy to rozprzestrzenia się tak jakoś ogólnie czy tylko przy stykaniu się korala z zarażonym elementem?

 

@Stani – napisz jakie proporcje roztowru.

@ BeRsErK – kąpiel w dipie? Maszna myśli to samo co Stani? Rozwiń proszę

 

Marzena

HTC One X za pomocą Tapatalk 2


JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PVP jod: 5 ml na litr wody (z akwarium) i 10 min. kapac.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi na pewno się przydadzą...

na chwilę obecną znikanie euphylii jest wstrzymane. Chyba jednak było to tylko poparzenie. Ostatnia główka która była na tym samym pniu pompowała się dziś ładnie.

obserwować będę nadal... czy odetnę szkielety... jeszcze nie wiem...

ps. już wiem o jaki dip chodziło :) - reef dip :D

pzdr

Marzena

Edytowane przez maniecki (wyświetl historię edycji)

JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.