Skocz do zawartości
rpp

Plaga ślimaków

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zaczęły mi się pojawiać takie 2-3mm ślimaki.

Momentami na szybach jest ich ogromna ilość. Myślałem, że znikną z czasem same ale nic z tego.

Widzę, że niektóre zaczynają dorastać tak do 4-6mm.

Na szczęście siedzą głównie na szybach/skale - nie włażą na SPSy (przynajmniej nie zauważyłem takiego zachowania).

Pytanie co to za ślimaki i jak można z nimi choć trochę zawalczyć.

gallery_7763_1765_104477.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to turbo.

Jak ktoś potwierdzi to tylko wystawiaj na targowisko i sprzedawaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znikną glony to znikną i ślimaki :smiling:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam, ale wychodzą tylko w nocy. Póki co się nie martwię, w sumie robią dobrą robotę. Jak dorosną to oddam lub sprzedam ;-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie kraba Calapa calappa albo jest taki ślimak z morza śródziemnego.... ;-)

A na poważnie to tylko się cieszyć...

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo mam akwarium, czyli ok 1,5 roku, też mam plagę tych ślimorów. To odmiana turbo, Glonów nigdy nie miałem, ślimaków zawsze było dużo, wyrzuciłem ich chyba już z wiaderko :) .Generalnie nie wyrządzają żadnej szkody, dużo większym kłopotem są ślimaki osiadłe,


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to Turbo to ok. Co prawda momentami to jest ich kilkadziesiąt na jednej szybie ale skoro mają skubać glony to niech im na zdrowie wyjdzie.

Byle mi nie zaczęły skubać SPSów bo wtedy trzeba będzie pomyśleć o ich usuwaniu (mechanicznie jest problem bo są bardzo małe i ciężko jest złapać w palce - szczególnie te najmniejsze egzemplarze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację od około roku, jednakże nie zauważyłem aby dorastały do większych rozmiarów a tym samym uznać można, że nie żyją za długo. Boję się, że zdychając mogą psuć wodę, co o tym myślicie?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie będą ci skubały sps-ów. To są ślimaki turbo i są całkowicie bezpieczne dla koralowców.

Te ślimaki to błogosławieństwo bo dzięki nim nie macie zapewne ani śladu cyjano i glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam sporo glonów Konrad


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To znaczy że masz za mało ślimaków albo że twoim zdaniem tych glonów jest dużo bo zobaczyłeś troszkę nalotu na szybie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie idzie mi o nalot na szybie ale o zielone świństwo na piachu i skałach, turbo mam setki, faktem jest, że zieliniezna pojawiła się w czerwcu po naświetleniach słonecznych a wywaliła konkretnie przy przelaniu kubka i wciąż jest


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, glona to u siebie w akwarium nigdy nie widziałem, na szybach zielony osad po paru dniach się robi,ale leje co nieco, więc ma prawo. Z przykrością jednak muszę przyznać,że chemiclean już dwa razy był w użyciu, więc myślę,że tu ślimaki nic nie mają do gadania ( jedzenia ) :)


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację od około roku, jednakże nie zauważyłem aby dorastały do większych rozmiarów a tym samym uznać można, że nie żyją za długo. Boję się, że zdychając mogą psuć wodę, co o tym myślicie?

Czy odkryłeś może czemu u ciebie nie dorastają do większych rozmiarów?

Mam kilka większych turbo i bardzo dużo tych małych jednak nie widzę by te rosły większe niż 1-3mm rosną za to euplica i columbella.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za wtrącenie się, ale jeśli ktoś ma z Was z Warszawy nadmiar ślimaków-chętnie przyjmę pod swój dach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz pozbyć się nadmiaru ślimaków prponuję rybę Canthigaster solandri zrobi porządek i pięknie wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolacze sie ze swoim znaleziskiem wie ktos co to moga byc za slimaki skorupa biala w czerwone/brazowe kropki po prawej stronie jeden pod czarna plama a drugi troche na prawo i w gore male turbo?post-23057-1406075382,28_thumb.jpg

Edytowane przez PrusLee43 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.