Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum, ponieważ jak widać jestem tu nowy :)

Akwarystyką zajmuję się od dzieciństwa tj jakieś 15 lat ale postanowiłem przejść na akwarystykę słonowodną. Realizując swoje plany postawiłem mój pierwszy słonowodny zbiornik 240 Litrów

Wyposażenie:

Akwarium OW grubość szkła 10mm wymiary: 120x50x40-wysokość

Sump: 60x40x40

Pompa obiegowa: NEW-JET 3000 – na razie pracuje dość głośno ale mam nadzieję, że się wyciszy z czasem?

Falownik TUNZE 6025

Falownik TUNZE 6045

Odpieniacz kupiłem używany Turboflotor 1000

Oświetlenie: maxspect R420R 160W 16 000K

Żywa skała: 15 kg

Żywa skałą słucha: 15kg

Żywy piasek 3 x 9kg

Sól: Aquaforest Full Synthetic Sea Salt – później kupię jakąś lepszą

Bakterie:Aquaforsest BioS 2 krople co 2 dni

Szafkę zrobiłem sam na stelażu z profili stalowych 40x40x2 mm ocynkowałem ogniowo pomalowałem podkładem i lakierem konstrukcja za solidna ale taka mi pasowała wizualnie :)

Akwarium wystartowało wczoraj, zdjęcia zrobione zostały dzisiaj ale już widać, że się zaczyna krystalizować.

Oświetlenie mam ograniczone max do 40% 2h dziennie a tak to się stopniowo rozjaśnia i ściemnia.

Na pewno będę miał jakieś problemy i pytania, również będę dzielił się z Wami moimi zdjęciami i uwagami.

Może uda mi się u kogoś kupić jakieś życie?:)

Zdjęcia:

post-22217-0-49455300-1378066718_thumb.jpg

post-22217-0-53163900-1378066739_thumb.jpg

post-22217-0-43461000-1378066794_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema Piotrze widzę teraz ze ładnie ci to wyszło ,hydraulikę całą poskładałeś co wyliczaliśmy w sklepie , jak potrzebujesz pomocy z czyś to dzwoń 506684904 Grzesiek a jak masz ochotę to zapraszam na kawę do mnie do chaty obaczysz moje ,inspiracji nigdy za mało :rtfm:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego start na ubozszej soli?

I jeszcze: zapomnij wszystkiego co sie nauczyles przez te kilkanascie lat przy slodkim akwarium. Bedzie Ci prosciej.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź miałem problem z tym kolankiem z trójnikiem na zlocie wody. Wywierciłem malutki otworek ale strasznie spieniało mi wodę w sumpie przy spływie, Jak przytkałem ten otworek to mi zasysało wodę nie wiem ale nie doszedłem końca więc pozwoliłem sobie to zlikwidować i teraz w kominie mam zlot wody tą rurą 32 mm i ograniczyłem spływ zaworem tak, aby minimalna ilość wody przelewała się przez rewizję i nic się nie pieni i jest cicho tylko głośno chodzi ta pompa obiegowa czy to normalne? czy ona się uciszy czy ten typ tak ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego start na ubozszej soli?

I jeszcze: zapomnij wszystkiego co sie nauczyles przez te kilkanascie lat przy slodkim akwarium. Bedzie Ci prosciej.

Wiem wiem akwarium morskie a słodkowodne to całkiem inna bajka i tak do tego podszedłem.

Sól taką doradzili mi w sklepie mówili, że na tej soli dla korali jest więcej wszystkich pierwiastków i będzie większy problem z glonami ale w sumie zanim się to ustabilizuje to z miesiąc minie. Później zaczną rosnąć glony i pewnie dalej nie podmieniać wody ni nie?

Wodę zalałem zasoloną kranówkę a dolewał będę już tylko z RO

kiedy mniej więcej zacząć podmiany te 20 litrów co 2 tygodnie na początek wystarczy no nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafeczka pancerna jak na ten litraż, ale wygląda bardzo ładnie.

Termometr lepiej daj do sumpa nie będzie ci szczpecił przedniej szyby, no i myśl o automatycznej dolewce, bardzo ułatwia życie, to raz, a jak sie pojawi życie w baniaku to i jemu będzie lepiej, bo nie lubi wahań zasolenia.

Co do NJ, to jak się nie dotrze w ciągu kilku dni i nadal będzie głośno chodziła to do reklamacji.

Tak myślę o tej kranówce na start. Lepiej było na RO/DI, no ale stało się...


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafeczka pancerna jak na ten litraż, ale wygląda bardzo ładnie.

Termometr lepiej daj do sumpa nie będzie ci szczpecił przedniej szyby, no i myśl o automatycznej dolewce, bardzo ułatwia życie, to raz, a jak sie pojawi życie w baniaku to i jemu będzie lepiej, bo nie lubi wahań zasolenia.

Co do NJ, to jak się nie dotrze w ciągu kilku dni i nadal będzie głośno chodziła to do reklamacji.

Tak myślę o tej kranówce na start. Lepiej było na RO/DI, no ale stało się...

Dzięki no termometr to tak docelowo to myślałem coś elektronicznego z wyświetlaczem na zewnątrz szafki taki mały i czujnik w sumpie.

Jak na razie grzałka i tak nie pracuje 22 stopnie w akwarium, czy może włączyć?

Odnośnie dolewki to mam w planach zrobić tą grawitacyjną tylko takie pytanie!:

Jak kupię ten pływak który mocuje na szybie w sumpie który to odcina bądź dolewa wodę to łączę go za pomocą wężyka i teraz! postawię sobie obok sumpa nad jego poziomem jakiś zbiornik i jak mam do niego wejść? czy są jakieś takie małe śrubunki żeby do niego wkręcić?

Wracając jeszcze do temperatury to w przyszłym roku na pewno będę musiał kupić chłodziarkę, ponieważ np w tym roku w lipcu miałem w pokoju max 31 stopni i moje słodkowodne akwarium taki sam litraż miało w środku nawet i 30 :( a w akwarium słonowodnym to jest nie do pomyślenia. Wentylatorki nie dadzą rady bo skoto w otoczeniu jest tak ciepło to i tak woda się nagrzeje.

pomyślę o czymś takim np:

http://allegro.pl/chlodziarka-do-akwarium-aquael-mini-200-chiller-i3516861788.html

ale to temat daleki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorki dadza rade rowniez, gdy w otoczeniu bedzie ponad 30°. :secret: Obecne 22° to troche malo.

Szkoda, ze zalales kranowka - bedzie brazowo. Mozesz od razu szukac adsorbera silikatow.

Z dolewka bym nie kombinowal, tylko poszukal jakiejs "normalnej", na dwoch czujnikach i pompie. Bedzie Twoim sprzymierzencem przez nastepne lata. Pomysl o 2-3 tygodniowym urlopie, gdy odparowywac beda 4 litry dziennie.

Gdybys wyjal troche kamieni z prawej strony, to moglbys zamiast nich postawic korale rowniez na gorze skaly...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

perspektywne akwarium :) grzalkę czas wlączyc poniewarz temperatura jest zbyt mala, musi byc minimalnie 25C (u mnie 26C), wodę w moim akwarium takrze dolewa D.I.Y. (handmade) system z samego początku i pracuje wspaniale. jazeli zaciekawi to będę mogl objasnic jak zebrac taki system :)

Edytowane przez plankton (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne wymiary akwarium, wydaję sie sporo większe niż te 240L.I do tego z Krakowa :-)

Chyba troche wysoko ułożyłes skałe z prawej strony, cięzko tam będzie coś umieśćić poza koralami typu zoa.

Spokojnie myślę dasz rade bez chłodziarki, duża powierzchnia tafli wody, mało grzejące wodę ledy i do tego bez pokrywy, mi przy podobnych warunkach akwarium tego lata wystarczał jeden wiatrak 12cm plus duża cyrkulacja mocno na powierchnie skierowana i nie przekroczyłem 26,5 stopnia.

Z kranówką to odważne posunięcie :-) Ja bym na twoim miejscu, zrobił w miare jakąś sporą podmianę na wodzie pobranej z działającego dojrzałego akwarium ( masz w Krakowie duży wybór akwarystów którzy napewno wesprą cię wodą )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

perspektywne akwarium :) grzalkę czas wlączyc poniewarz temperatura jest zbyt mala, musi byc minimalnie 25C (u mnie 26C), wodę w moim akwarium takrze dolewa D.I.Y. (handmade) system z samego początku i pracuje wspaniale. jazeli zaciekawi to będę mogl objasnic jak zebrac taki system :)

grzałka uruchomiona :) na 25 stopni to jak możesz napisz proszę albo wyślij zdjęcie jak śmiga Ci taka dolewka

zamówie sobie taki zbiornik 25x25 50cm wysokość wsadzę pompkę i będę miał 31 litrów na dolewkę - wysokość na pompę to w praktyce dobre 29l zostaje :) wystarczy mi to :) na dobrą sprawę to i taką dolewką zrobię podmianę! i jest to bardzo wygodne wlewam tam wodę zasalam ona się wymiesza uruchamiam pompę i ładnie przepompuje do sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne wymiary akwarium, wydaję sie sporo większe niż te 240L.I do tego z Krakowa :-)

Chyba troche wysoko ułożyłes skałe z prawej strony, cięzko tam będzie coś umieśćić poza koralami typu zoa.

Spokojnie myślę dasz rade bez chłodziarki, duża powierzchnia tafli wody, mało grzejące wodę ledy i do tego bez pokrywy, mi przy podobnych warunkach akwarium tego lata wystarczał jeden wiatrak 12cm plus duża cyrkulacja mocno na powierchnie skierowana i nie przekroczyłem 26,5 stopnia.

Z kranówką to odważne posunięcie :-) Ja bym na twoim miejscu, zrobił w miare jakąś sporą podmianę na wodzie pobranej z działającego dojrzałego akwarium ( masz w Krakowie duży wybór akwarystów którzy napewno wesprą cię wodą )

to co teraz zrobić czy nic nie robić ?

mam trochę żywej skały, żywy piasek, daję bakterie może nie będzie tak źle ?:) oświetlenie ograniczone do max 40% czy robić podmiany z RO czy nic nie robić?

No tak mi powiedzieli w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do Was czy odpieniacz teraz podczas dojrzewania ma chodzić cały czas? czy też np uruchomić go raz na jakiś czas bo jak na razie to on nie ma za bardzo co pienić nie wiem czy dojdę z nim końca kupiłem go używanego i brakuje jednego tego pokrętła do regulacji więc jest cały czas otwarte.

Druga sprawa jak macie rozwiązany problem wylotu wody z odpieniacza do sumpa? u mnie ta woda ma dość sporo bąbelek i troszkę hałasuje i pryska wodą. I trzecia sprawa zasysane powietrze przez wężyk dość hałasuje czy jest na to jakiś sposób?

Jeszcze jedna sprawa co do skałek z prawej strony to specjalnie dałem tak wysoko, żeby zasłonić komin a na tej skale mam kilka miejsc na korale może tego na zdjęciu nie widać :)

post-22217-0-39313000-1378122011_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzecia twoja sprawa to tłumik powietrza na koniec wężyka lub wężyk za okno oczywiscie większej średnicy

wydaje mi się że ten odpieniacz będzie za slaby na dłuższa metę


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam moje akwarium jest na etapie końcowym pierwszej fazy dojrzewania, pomału znikają glony brunatne, zaczynają się pojawiać glony zielone,

Zbiornik wystartował prawie miesiąc temu ale mimo wszystko tydzień temu wpuściłem do niego ekipę czyszczącą:

1x mythrax

3x pustelnik

powiem szczerze, że bardzo ładnie radzą sobie z glonami:)

korale po tygodniu mają się bardzo dobrze, widać pierwsze przyrosty na razie skromnie ale to w końcu początek za miesiąc dokupię coś nowego :)

Parametry wody:

NO2 - 0

PO4 - 0

KH - 5 - było ok 8 ostatnio spadło

PH - 7,6

NO3 - 10 - 25

zasolenie - 1,021

temp - 25 *C

post-22217-0-01910400-1380122129_thumb.jpg

post-22217-0-44817500-1380122136_thumb.jpg

post-22217-0-05191200-1380122141_thumb.jpg

post-22217-0-00238000-1380122147_thumb.jpg

post-22217-0-43211100-1380122154_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładne cacko :) Rzeczywiście skałka po prawej nawet gdyby była niżej to z czasem jakbyś coś tam ulokował to i tak zarośnie i komina nie będzie widać. Jakie odmiany pustelników sobie sprawiłeś?


64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrze , fajnie że nas coraz więcej w Krakowie :) Baniaczek super się zapowiada, czekam na kolejne zdjęcia. Powiedz mi dlaczego chcesz mieć takie niskie zasolenie ?


7685_7895.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam przepraszam, że dopiero teraz jeśli chodzi o zasolenie to przy podmianie daję 0,4 kg na 12 litrów co daje 33 gramy na litr czy to dobrze? a jeśli chodzi o moje akwarium to sporo się zmieniło przedstawię zdjęcia :) zaczyna się życie, zaczyna ubywać KH, MG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzysz zasolenie tej świeżej solanki,bo 33g/l to tylko teoretyczna ilość,w przypadku różnych soli różnie to wygląda?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzysz zasolenie tej świeżej solanki,bo 33g/l to tylko teoretyczna ilość,w przypadku różnych soli różnie to wygląda?

mierzę obecnie w akwarium mam 1,022

a akwarium wygląda tak:

post-22217-0-66923800-1380658225_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak wyglądają moje korale z bliska :)

post-22217-0-51914700-1380659296_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, i mamy kolejny miesiąc za sobą od założenia minęło 3 miesiące parametry się fajnie trzymają z glonami jakiegoś większego problemu nie było wszystko krabiki ładnie czyszczą, korale się ładnie otwierają, ten czerwony ukwiał był dość spory, tylko się podzielił i dopiero 2 szukają sobie miejsca:)

zaraz przedstawię parametry.

a oto zdjęcie:)

pozdrawiam

post-22217-0-16239200-1383672802_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zbiorniczek:)przy tym zdjęciu na ile % byla ustawiona lampa?


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.