Skocz do zawartości
Przemek

Diuna T5 - nowa propozycja od Pacific Sun

Rekomendowane odpowiedzi

Nie można na sztywno trzymać się przelicznika W/L. Przy pewnych pojemnościach tego typu założenie przestaje działać.

W 200 litrowym akwarium założenie 1W/L będzie słuszne.

Na pewno model 10x54W będzie szerzej oświetlał (w stosunku do modelu 8x54W) jednak niemal nikt nie trzyma koralowców "od przedniej do tylnej szyby". Wysokość akwarium nam się nie zmienia a różnica tych 200W(4 świetlówek) w przypadku akwarium długiego na 3m nie będzie stanowiła potężnej różnicy.

Diuny mają specjalnie wyprofilowane odbłyśniki które mają za zadanie skupić (krzyżowo) wiązki światła w odległości ok.20cm od lampy.

Ma to dwie zasadnicze zalety - odbłyśniki nie "rażą" na boki gdy patrzymy na lampę z frontu/od spodu(wiązka jest skupiona do środka).

Dzięki lepszemu skupieniu wiązki otrzymujemy silniejszy strumień światła na tej samej głębokości.

Osobiście więc do Twojego akwarium wybrałbym modele 8x54W.

W dużym uproszczeniu(gdyż to rysunek poglądowy ) odbłyśnik kolimacyjny wygląda tak:

coli_refl.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc. Kolo wrzesienia-pazdziernika pisze sie na dwie lampy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam. :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieszałem ostatnio Diune 10x80 mogę spokojnie napisac ze zrobiłeś Przemku kawał porządnej lampy i jeśli tylko będzie działać bezawaryjnie to będzie to super sprzęt dla najbardziej wymagających akwarystów.

Edytowane przez Robert K (wyświetl historię edycji)

155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-)

Miło mi to słyszeć.

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc wszystkim. Dzisiaj odebrałam kurierem swietlówkę Pacific Spectra + 39w i po rozpakowaniu okazało sie ze ww. swietlówka jest pęknieta w pół w pudelku mase szkła. Czy Reefshop z Gdyni gdzie ją kupiłam przyjmie to jako reklamacje czy okresla to jako wina kuriera lub moja? proszę pomózcie.

Ok rozumie ze pomyliłam działy.

post-22211-0-22819500-1407523797_thumb.jpg

Edytowane przez xroksana22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jako wina kuriera , powinnas spisac papier od razu jak byl kurier , ew zadzwon do tej firmy i przedstaw sprawe , jesli przesylka jest ubezpieczona nie powinno byc problemu z odzyskaniem kasiorki trwa to okolo 14 dni roboczych choc moga sie wyprzec dlaczego przesylka nie byla sprawdzona przy kurierze

oczywiscie mozesz zapytac kogos z Reef Shopu , moze wezma to na siebie , ale to juz tylko ich dobra wola :)

tutaj przy okazji zapytam Przemka , na jaka max glebokosc oswietlaja wasze lampy 39W , oczywiscie rozumiem spadek natezenia wraz ze wzrostem glebokosci ale jesli uwzglenimy na dole korale mniej wymagajace swiatla to ile cm ....... pozdrawiam

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj przy okazji zapytam Przemka , na jaka max glebokosc oswietlaja wasze lampy 39W , oczywiscie rozumiem spadek natezenia wraz ze wzrostem glebokosci ale jesli uwzglenimy na dole korale mniej wymagajace swiatla to ile cm ....... pozdrawiam

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie - lampa np. 8x39W z tego typu odbłyśnikami(kolimacyjnymi) doświetli bez problemu do dna akwarium głębowkiego na 60-65cm - zawieszona ok . 15-20cm od lustra wody.

Doświetli - w sensie na dnie bez problemu możesz trzymać wszystkie koralowce typu lps, wiele sps(jak montipory które raczej należą do koralowców SPS nie wymagających tak silnego światła jak inne sps-y).


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tematu usunąłem posty off topic.

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw sie, sklep wyśle Ci nowa świetlówkę tylko na przyszłość proszę pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu każdej paczki którą odbierasz - w szczególności gdy w środku mogą być kruche/szklane rzeczy ;)

Pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw sie, sklep wyśle Ci nowa świetlówkę tylko na przyszłość proszę pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu każdej paczki którą odbierasz - w szczególności gdy w środku mogą być kruche/szklane rzeczy ;)

Pozdrawiam

ok

Edytowane przez xroksana22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część Przemek.

Mam akwarium 110dlx70szerx60wys i zastanawiam sie nad diunom. Nie wiem tylko czy model 8x39 bedzie odpowiedni? Obsada sps/lps ułożenie skaly dwa filary na środku post-20198-1408095897,61_thumb.jpgpost-20198-1408095916,48_thumb.jpg

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej wielkości akwarium akwarium i przy takim ułożeniu skały model 8x39W rzeczywiście będzie idealny.

Lampa zawieszona około 20cm nad lustrem wody oświetli zbiornik nawet do 120-125cm długości oraz 75cm szerokości.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kosiarek84

Widzę że uciekło mi Twoje pytanie - pomiędzy bokiem obudowy a skrajną świetlówką jest 7cm.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku,a czy bedzie dostepna wersja 8x24W,a jesli tak,to w jakiej cenie?

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie jeszcze w tym roku, podobnie jak najnowsze świetlówki(także w rozmiarze 24W :-) ) Co do ceny - na pewno będzie bardzo atrakcyjna(w porównaniu do ATI). Zestaw świetlówek w cenie(na start), niezależne sterowanie 4 kanałami, moonlight, T5 tube indicator etc.,

Nowe tuby to jedyne na rynku tuby z prawdziwym spektrum UV - BlueEX(super granatowa) oraz Utrawide UV(dzienna).


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Będzie jeszcze w tym roku, podobnie jak najnowsze świetlówki(także w rozmiarze 24W :-) ) Co do ceny - na pewno będzie bardzo atrakcyjna(w porównaniu do ATI). Zestaw świetlówek w cenie(na start), niezależne sterowanie 4 kanałami, moonlight, T5 tube indicator etc.,

Nowe tuby to jedyne na rynku tuby z prawdziwym spektrum UV - BlueEX(super granatowa) oraz Utrawide UV(dzienna).

Dzieki :).No to czekam z niecierpliwoscia,bo mierzylem wlasnie w ATI ;).

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można na sztywno trzymać się przelicznika W/L. Przy pewnych pojemnościach tego typu założenie przestaje działać.

W 200 litrowym akwarium założenie 1W/L będzie słuszne.

Na pewno model 10x54W będzie szerzej oświetlał (w stosunku do modelu 8x54W) jednak niemal nikt nie trzyma koralowców "od przedniej do tylnej szyby". Wysokość akwarium nam się nie zmienia a różnica tych 200W(4 świetlówek) w przypadku akwarium długiego na 3m nie będzie stanowiła potężnej różnicy.

Diuny mają specjalnie wyprofilowane odbłyśniki które mają za zadanie skupić (krzyżowo) wiązki światła w odległości ok.20cm od lampy.

Ma to dwie zasadnicze zalety - odbłyśniki nie "rażą" na boki gdy patrzymy na lampę z frontu/od spodu(wiązka jest skupiona do środka).

Dzięki lepszemu skupieniu wiązki otrzymujemy silniejszy strumień światła na tej samej głębokości.

Osobiście więc do Twojego akwarium wybrałbym modele 8x54W.

W dużym uproszczeniu(gdyż to rysunek poglądowy ) odbłyśnik kolimacyjny wygląda tak:

coli_refl.jpg

przy zastosowaniu takiego zwierciadła musimy sie liczyc z tym ze poszczególne pasy pod świetlówkami będą się mniej miksować jeśli chodzi o światło z poszczególnych świetlówek. Możemy uzyskać taki efekt, że np na 2 skrajach umieścimy aktynike a w środku inne świetlówki to światło aktyniczne nie dotrze do korali pod środkiem lampy. w odległości 40 cm od źródła światła pasek danego koloru będzie porównywalny z szerokością jednego zwierciadła 1 świetlówki. i na odwrót umieszczona "specjalna" 1 świetlówka na środku lampy oświetli tylko pasek po środku baniaka. wiec jak widać coś za coś :)

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie jeszcze w tym roku, podobnie jak najnowsze świetlówki(także w rozmiarze 24W :-) ) Co do ceny - na pewno będzie bardzo atrakcyjna(w porównaniu do ATI). Zestaw świetlówek w cenie(na start), niezależne sterowanie 4 kanałami, moonlight, T5 tube indicator etc.,

Nowe tuby to jedyne na rynku tuby z prawdziwym spektrum UV - BlueEX(super granatowa) oraz Utrawide UV(dzienna).

No i git :) Czekam z niecierpliwością :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy zastosowaniu takiego zwierciadła musimy sie liczyc z tym ze poszczególne pasy pod świetlówkami będą się mniej miksować jeśli chodzi o światło z poszczególnych świetlówek. Możemy uzyskać taki efekt, że np na 2 skrajach umieścimy aktynike a w środku inne świetlówki to światło aktyniczne nie dotrze do korali pod środkiem lampy. w odległości 40 cm od źródła światła pasek danego koloru będzie porównywalny z szerokością jednego zwierciadła 1 świetlówki. i na odwrót umieszczona "specjalna" 1 świetlówka na środku lampy oświetli tylko pasek po środku baniaka. wiec jak widać coś za coś :)

Bez problemu dotrze - nie za sprawą odbitego światła od odbłyśnika ale także bezpośrednio z tuby.. Nie ma żadnej różnicy w "miksowaniu" się światła - jedyna różnica jest taka że mniej światła ucieka na boki dzięki głębszemu osadzeniu rur i dzięki skupieniu wiązki.

Nawet w "normalnych" odbłyśnikach światło z pierwszej i ostatniej rury nie wymiesza się całkowicie - ba, wpływ na ogólny wygląd i percepcję barwy będzie miała nawet kolejność obsadzenia rur w lampie - a nie tylko ich stosunek.

To co mówię poparte jest rzeczywistymi pomiarami/faktami a nie teoretycznymi założeniami :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git :) Czekam z niecierpliwością :)

Zmieniasz samą lampę,czy razem z akwarium?


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniasz samą lampę,czy razem z akwarium?

Akwarium ma 8 miesięcy więc raczej nie zmieniam akwa ;-). Myślę nad lampą bo ta Diuna jest fajna aczkolwiek nie wiem czy 8x24 to nie za dużo jak na moje akwa. Najbardziej interesują mnie świetlówki - te kupię na 100% jeśli tylko wyjdą w wersji 24W.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc jeśli o świetlówkach mowa to mogę kilka słów więcej napisać o wspomnianych już wcześniej w tym wątku modelach które pojawią się w ofercie Pacific Sun późną jesienią tego roku - Ultrawide UV oraz BlueEX.

Cóż w nich jest takiego innowacyjnego? Przede wszystkim - to pierwsze w pełni nie aktyniczne świetlówki przeznaczone do akwarium morskiego które swoje spektrum zaczynaj niemal od 350nm - czyli dokładnie tam gdzie niemal większość żarników HQI(czyli są naprawdę świetlówkami superatynicznymi)

Dodatkowa emisja światła w zakresie fal UVA wspomaga produkcję pigmentów GFP dzięki czemu udaj się zachować(ale także "odzyskać") uciekające barwy fioletowe/głeboko niebieskie w takich koralowcach jak Montipora superman czy pokerstar.

Świetlówka BlueEX jest połączeniem typowej świetlówki typu Blue(Crystal Blue/ATI Blue Plus) z świetlówką aktyniczną(Crystal UV/ATI Actinic) i świeci na ciemno-niebieski kolor(porównanie poniżej).

Jest świetlówką uzupełniającą widmo i zalecamy stosować ją w stosunku 1:2 z świetlówkami typu Blue.

Świetlówka Ultrawide UV jest świetlówką o barwie turkusowo-zielonej i jest doskonałym uzupełnieniem świetlówek białych/niebieskich gdyż mimo swojej barwy nie "zaśmieca" ogólnej barwy światła kolorem zielonym - dając ładny turkusowy efekt.

Świetlówka BlueEx(i porówanie do typowej Blue oraz Acitnic):

crystalblue_chart.jpg

crystaluv_chart.jpg

blueex_chart.jpg

Wykres spektrum świetlówki Ultrawide UV:

uwuv.jpg

Mapa pigmentów (widać że spora grupa pigmentów znajduje się w zakresie długości fal(excitation) poniżej 425nm:

pigbig.jpg

Porównanie barw świetlówek:

tubes_compare.jpg

Od lewej do prawej:

1. Crystal Blue T5

2. Shallow Water T5

3. Blue EX T5

4. Ultrawide UV T5

5. Shallow Water T5

6. Blue EX T5

7. Pigment INT+ T5

8. Crystal Blue T5

tubes_compare2.jpg

Od lewej do prawej:

1. Crystal Blue T5

2. Pigment INT+ T5

3. Blue EX T5

4. Ultrawide UV T5

5. Pigment INT+ T5

6. Blue EX T5

7. Pigment INT+ T5

8. Crystal Blue T5


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.