Skocz do zawartości
kgb

Skała z frachtu czy odleżana ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem u progu zakupu LR do mojego pierwszego baniaczka morskiego. Nurtuje mnie jeszcze pytanie jaką skałę kupić ? Skałę prosto z frachtu czy też odleżałą ? Jakie macie zdanie na ten temat ?


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli niechcesz dlugo czekac to odlezala !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje odlezala,sama taka kupilam i prawie dojzewania nie bylo.Na tych skalach jest mniej zycia ale znacznie skraca czas dojzewania i nie ma wstretnych glonow.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynasz dopiero to kup odlezana. Z frachtem sa problemy. Mozesz sie zrazic zaraz na poczatku. Z drugiwj strony, tak jak mowi iwona skala ta jest ubozsza. Mozna tez kupic prosto z frachtu, ale zawsze jest jakies ryzyko. Moim zdaniem, w takim przypadku, nalezy odpowiednio "przeprowadzac" dojzewanie, tj,

1. duzy litraz akwa, malo skaly

2. dojzala woda

3. dojzaly piach, plenum, nawet filtr glonowy, ale wszystko najlepiej w sumpie (zwiry i piach pokryja glony)

4. najlepiej jakis absorber typu rowaphos, moze wegiel

5. podmianki, najlpiej z dojzalego systemu, jak najczesciej

6. dozowanie bakterii (pewnie ktos powie, ze przy takiej skale jest ich sporo, ale nie zaszkodzi)

7. kontrolowac parametry. Jezeli sa "znosne" dodac ekipe czyszczaca

Dodatkowo skale nalezy z grubsza przeczyscic, przed wlozeniem. wszystkie martwe, smierdzace do kibla Potem odsysac brud.

Troche zachodu jest, ale moim zdaniem, to fajna zabawa i naprawde warto. Do nastepnego akwa pakuje fracht. Pozdrawiam i zycze powodzenie:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...uważam, że wszystko zalezy od osoby, jeśli ktoś jest niecierpliwy i ma niewielkie doświadczenie-zdecydowanie odleżała, jeśli ktoś już ma sporą wieżę i wie jak postępować ze skałą z frachtu- to może zaryzykować. Plusy i minusy są w obu przypadkach, ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o ilość życia to na początek i ta odleżana cieszy, nawet "głupie" ruróweczki i kiełżyki cieszą na początku póki się do nich nie przywyknie :(


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do nowego akwa kupię dojrzałą, jedyny problem to jej żadka dostępność, najlepiej kupić jak ktoś likwiduje dojrzały zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Wybiorę jednak na początek skałę dojrzałą. Na rynku są oferowane skały o różnorodnym stażu w baniaczku. Pytanko: czy skała która leżała około 5 lat jest nadal pełnowartościowa ? Czyli czy wraz z wydłużającym się okresem filtrowania w baniaczku jej jakość się nie pogarsza ?


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej weź taką 2-letnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie jest inne: kto oferuje tą skałę 5letnią? Jeśli sklep-nie wierzę, żeby tyle miała. Nie sądzę żeby skała w sklepie przeleżałą więcej niż kilka miesięcy. Jeśli skałę oferuje jakiś morszczak to co innego.

pozdrawiam i powodzenia

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co komu skała 5-cio letnia?;)_o

skałę pownno sie co jakis czas odnawiać nawet w niewielkich ilościach, a nie dawać taką starą. skała sie zapycha i obrasta glonami wapiennymi które utrudniają wymianę wody w jej wnętrzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY a ta skała z oceanu to - nówka nie śmigana? prosto z taśmy produkcyjnej?

Ale to fakt że dobrze od czasu do czasu dołożyć ale dobrej LR!


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.