Skocz do zawartości
darbo

Podejrzenie: Okrzemki - RowaPhos wystarczy?

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki,

Po skompletowaniu sprzętu, wielu godzinach czytania forum i nie tylko wystartowałem z moją mini rafą.

Od zalania minęły ponad 2 miesiące, jest nieźle. Wpuściłem trochę życia, bardzo stopniowo, mam miękasy, LPSy i ukwiał. Do tego kilka ślimaków, kraby, 4 nie wielkie ryby.

Zbiornik 60x30x35, 10kg LR + panelo-sump 18L (netto) a w nim: odpieniacz by Erni, siporax, RowaPhos

Obieg Hydor Pico 1200, cyrkulacja 2x Hydor Koralia Nano 900

Ogólnie rzecz biorąc po za ostatnimi bojami z glonem na skale które opanowała dopiero Dolabella ;) nie miałem większych problemów, jakiś miesiąc temu Cyjano.

Aktualnie borykam się od kilku tygodni z brązowawym nalotem, oceniam że to okrzemki, w głównej mierze widać je na piasku, trochę na szybach i czasem wchodzą na sarco. Mierzyłem Krzemiany i wyszło 0,25 dlatego włożyłem za namową eRybki Rowę - trochę odpuściło ale nadal nie jest dobrze. Cholerstwo reaguje na światło, rano jest nie wiele a już wieczorem sporo.

Czy jest sens pakować dodatkowo jakiś SiliCarbon czy raczej Rowa powinna sobie dać z tym radę?

Dzięki za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wydaje mi się że system jest nie dojrzały. Masz bardzo młode akwarium. Jeśli chodzi o walkę z okrzemkami (Dino) Mi pomógł Algeascrubber jeśli sobie założysz to na pewno nie pożałujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę odnośnie AS ale nie mam go gdzie zrobić, to małe akwarium - myślę, że zbyt małe na takie rozwiązania. Pytałem o absorbery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borykam się z podobnym problemem po przenosinach akwarium... Mam rowę i silicarbona w przepływowym filtrze i powiem Ci że efekty są bardzo mizerne tzn są ale następują bardzo powoli. Zredukuj oświetlenie(ile świecisz?), napisz coś o parametrach...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku przede wszystkim to masz za małą cyrkulacje i od tego bym zaczął jakiekolwiek zmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź nie zapalaj przez 2-3 dni żadnego oświetlenia w zbiorniku to powinno zniknąć....

Ewentualnie to co zostanie można odessać z piasku.

Koralom nic się stać nie powinno gdyż będą miały dostęp do światła dziennego przez ten czas. No chyba ze faktycznie masz jakieś światłolubne korale. U mnie pomagało w przypadku 30 litrowego zbiornika.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do świecenia: mam 2x24W T5. biała Sylvania 10k, niebieska (Giesemann, bodaj Actinic+), ledy nocne. Świecę 12h.

Marcin, co do cyrkulacji - mówisz serio? na taki baniaczek mało? Co polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię zupełnie serio dałbym pompy 1600 pokaż jak wygląda akwa (ustawienie skały)

Ja w swoim gruzowisku 80l miałem dwie koralie 900 i 1600 JVP101 i mała pompeczkę za skałami jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian, zapomniałem to napisać ale już robiłem 48h całkowite zaciemnienie (zakryte akwarium), po tym zabiegu stopniowe oświetlanie - niestety było pięknie przez kilka dni, potem znowu zaczęło wracać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to mi z kolei wychodzi nalot na piasku w miejscy gdzie cyrkulacja jest największa, tam gdzie jest słabsza nigdy nic się nie pojawia..... Czy aby cyrkulacja może pomóc w pozbyciu się nalotu?


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i w cyrkulacji tkwi problem jakiś, chociaż widzę że po np. podaniu pokarmu dla korali ładnie krąży wszystko i nie widzę zbytnio martwych stref. Foto poniżej.

post-21962-0-74414100-1379938150_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że od 2-3 tygodni polewam 0,4ml wódeczki na dobę. Co tydzień leje Prodibio: Biodigest+Bioptim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te koralie 900 to takie male mieszadełka są niestety do 30l a prawda jest taka że w morskim akwa musisz zdrowo omiatać skałe żeby pracowała na Twoja korzyść bo w przeciwnym razie będzie będzie jak wiać :). A tą wódeczkę lejesz po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje pokombinować z cyrkulacją ale nie jestem pewien czy aż taki kocioł tam powinien być. Korale zachowują się poprawnie, parametry też ok do tego stopnia że odpieniacz czasami ma nie wiele do roboty. Wódeczkę wprowadziłem celem głównie obniżenia fosforanów ale po wprowadzeniu Rowa, sam nie wiem czy ma ona sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dareczku ale Twój Reef stats mówi że nie masz ani no3 ani po4 wiec ja się pytam o co chodzi? Nie ma co kombinować na kilka sposobów wsadziłeś Rowe to się tego trzymaj i nie kombinuj daj temu zbiornikowi popracować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że wódkę lać... ale do twarzy, a Rowa da sobie sama radę w baniaku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek Twoje akwarium ma dopiero dwa miesiące to jest nic- na zdjęciu widać że jeszcze dojrzewa więc może wywalić Ci wszystko.Nie oczekuj od niego cudów - na wszystko trzeba czasu. Wódeczkę sobie daruj bo tylko ja marnujesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem że jeszcze dojrzewa, ale wracając jeszcze do sedna tematu - mam olać te okrzemki i póki co się nimi nie przejmować czy zakupić absorber typowo do krzemianów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ten sam problem miałem..

U mnie pomogła wódka z tym ,że ze z maksymalnej i dawki zacząłem schodzić w dół i pozostałem jakiś czas na minimalnym dozowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Wy z tą wódą...niech kupi mocniejszą cyrkulację na piasek rozgwiazda i będzie spokój.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam rozgwiazdę piaskową. I trochę brązu na piachu. Zwierzak ma to gdzieś. Bardziej piachem rusza Dolla jak się zakopuje na odpoczynek :rolleyes:

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paskudnie to niestety wygląda, jak widać na foto :(

Żona cały czas mnie pyta czemu to coś tu takie brzydkie...

Nic, odczekam jeszcze - może puści, a jak nie to chyba zaryzykuje silikarbon, chociaż nie uśmiecha mi się bez sensu wywalać 70pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot uparciuch jaki.

Możesz zrobić bliżej zdjęcie jednego z większych skupisk tego nalotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z okrzemkami na piasku ale nie wygląda to tak źle jak u Ciebie. Poza tym wydaje mi się ze w lewym rogu przy skałce zaczyna Ci się cyjano (widać ciemny bordowy nalot) choć mogę się mylić bo dokładnie nie widać .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin, proszę oto foto. Teraz to już całkiem się "gnój" zrobił bo cyjano też trochę mi zaciąga na piasek.

post-21962-0-41288700-1379965585_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.