Skocz do zawartości
Dominik.kdp

Koncepcja obsady 240 l. - prośba o uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję obsadę do 238,5 l. (korale mieszane) i będę wdzięczny za uwagi, a najlepiej propozycję zmiany na jakąś rybcię z ciekawym zachowaniem. Istotne dla mnie kwestie to: bezkonfliktowość, „reef safe” oraz różnorodność (pod względem koloru, kształtu i zachowania). Duża popularność danego gatunki w żaden sposób mi nie przeszkadza.

Ryby:

1. Valenciennea longipinnis

Babka w celu wiadomym (już pływa).

2. Zebrasoma flavescens

Jakoś nie wyobrażam sobie akwa bez niej, wiem że 240 l. jest na styk.

3. Labroides dimidiatus

Do obsługi zebry (ciekawie razem wyglądają), poza tym to śliczna rybcia.

4. Amphiprion ocellaris x2 lub inne błazenki średniej wielkości

Błazny są po prostu pikne w parze, sarco green dla nich już czeka (w każdym początkującym zbiorniku błazen musi być ;) ).

5. Nemateleotris decora ewentualnie magnifica

Piękne ryby o niespotykanym kształcie, ciekawe uzupełnienie.

6. Synchiropus ocellatus (choć nie wykluczam pozostałych)

Inna, niż pozostałe. Z wprowadzeniem chcę jeszcze poczekać i dać lasonogom 3 miesiące beztroskiego życia, no i szukać egzemplarza jedzącego mrożonki.

I tu by się ekipa podstawowa kończyła i pojemność zbiornika też.

7.

Zastanawiam się ewentualnie nad dołożeniem w dalszej kolejności jakiegoś małego i możliwe spokojnego wargacza LUB 4-5 sztuk możliwie małych stadnych rybek. Może się też okazać, że jakaś rybcia będzie potrzebna do opanowania plagi, która może się pojawić. Będę wdzięczny za Wasze propozycje.

Kraby (lubię te zwierzaki)

Mithrax

Percnon planissimum

Do przemyślenia jeszcze jakiś pustelnik. Calcinus elegans i Dardanus Megistos odpadają, bo to zbóje. Paguristes cadenati ma lepsze opinie, zaintrygował mnie też Ciliopagurus strigatus. Co sądzicie o wprowadzeniu tych krabików?

Krewetki

Lysmata amboinensis (pod zeberkę)

2 x Lysmata wundermanii (lub inne na apitasię - na razie jest kilka małych różyczek)

Ślimaki

Cerithium sp. - 18 szt.

Strombus urceus - 8 szt.

oraz kilkanaście nieznanych glonożerców o wielkości do 1 cm

Ślimaki już są i zmian nie planuję.

Liczę się z koniecznością zmiany body odpieniacza (pompa to Tunze 9410.040). Link do szczegółowego opisu akwa jest w stopce.

Pozdrawiam,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.