Skocz do zawartości
darek34

Czerwone ledy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem szcześliwym posiadaczem lampy DIY led. Lampa zbudowana jest z 6 obwodów po 6 diód, zasilanie 24V. Do lampy chciałbym, z ciekawości jaki będzie efekt, dołożyć 2 szt. czerwonych diód po 3 w każda. Nie bardzo wiem jakiego użyć drivera do zasilania tych diód.

Może ktoś z was już to robił i podzieli się swoją wiedzą.

Edytowane przez darek34 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te czerwone to Cree?

Ja dawałem do testów zasilacz z Nokii 3,6V 350mA. Na sztukę.

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A które konkretnie diody chcesz użyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie takie diody:

Moduł 1xLED Cree XP-E, jasność N4 - 62 lm/350 mA, czerwona - R2 (620-625nm), MCPCB Star, Tc=2W/(m*K), RoHS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na zasilaczu jaki jestefekt. Nie potrzebny driver.

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Komarek pisze, powinno :thumbup:


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, spadek napiec na diodach połączonych w szereg musza dawać napięcie zasilania, w tedy przez diode popłynie jej prad znamionowy. Ewentualnie musisz kupić driver stało prądowy dobrany pod konkretna diode, w tedy napięcie nie ma znaczenia bo tego pilnuje driver.

Podpinanie zwykłych zasilaczy bez znajomości spadków napiec na diodach to proszenie sie o ich uszkodzenie.

Edytowane przez porlock (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego porlock :rolleyes:

Jeśli jedna dioda = 1 zasilacz to będzie działać do śmierci zasilacza.

3 lata chodziły mi niebieskie na zasilaczach z Nokii ~ 2 komplety.

Przez 10 godzin dziennie.I szły by nadal - tylko teraz mam nocne sterowane z Arduino.

Można zastosować tani driver latarkowy np. z DX - cena w okolicach 1$. Napięcie pracy drivera dla baterii Li-ion pozwala zasilić go zasilaczem do 4,2V. Miałem taką lampkę w pracy. I też bez problemów.

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedna dioda = 1 zasilacz to będzie działać do śmierci zasilacza.

3 lata chodziły mi niebieskie na zasilaczach z Nokii ~ 2 komplety.

Nie ma znaczenia ile diod i ile zasilaczy, jak dasz 12v na diodę o spadku napięcia 3.3v, i prądzie znamionowym 350mA, to się spali, wynika to z prawa ohm-a. Ze u Ciebie działało to miałeś fart po prostu.

Edytowane przez porlock (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest napisane, że korzystał z zasilacza 3,6v a nie 12v.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz z Nokii ma 350mA, 3,6V bodajże ( ma to zatarte więc dokładnie nie podam - ale nie więcej)

Co tu może zaszkodzić czerwonej diodzie Cree?

Prąd? - nie sadzę

Napięcie? - tym bardziej nie

U mnie działało 3 lata - najpierw w słodkim,później w morskim. Zasilacze fest się grzeją,ale dawały radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest napisane, że korzystał z zasilacza 3,6v a nie 12v.

To tylko taki przykład dla obalenia stwierdzenia "Jeśli jedna dioda = 1 zasilacz to będzie działać do śmierci zasilacza"

Zasilacz z Nokii ma 350mA, 3,6V bodajże ( ma to zatarte więc dokładnie nie podam - ale nie więcej)

Co tu może zaszkodzić czerwonej diodzie Cree?

Prąd? - nie sadzę

Napięcie? - tym bardziej nie

U mnie działało 3 lata - najpierw w słodkim,później w morskim. Zasilacze fest się grzeją,ale dawały radę.

Oczywiście prad pali diod.. napięcie to tylko potencjał elenktyczny i nie wykonuje żadnej "pracy".

W Twoim wypadku to byl fart po prostu, jeśli dopierałeś to na "oko"

Jesli ktoś woli kierować sie zasada "jeden zasilacz + jedna dioda = ok" a nie dobrać napięcie zasilania pod spadki napiec oraz moc zasilania pod prad znamionowy diód w zależnosci od sposobu ich laczenia to jego wybór :)

Ja do niczego nie zmuszam przecież :)

Edytowane przez porlock (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie moduł cztero-diodowy na zwykłym zasilaczu od starej anteny telewizyjnej daje radę .

Co prawda zwykłe to diody , ale..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porlock.

Bawię się latarkami led już spooro czasu. Zawsze testowałem Cree na zasilaczach Nokii. I zawsze z powodzeniem. Zawsze na 350 mA

Dlatego napisałem 1dioda = 1 zasilacz. I to będzie działać. Uwierz mi, sporo osób ma tak nocne~ poszukaj.

Wiadomo - nie podłączyłbym na 3 led w szeregu do 12V bez drivera. - logiczne że malo bezpieczne.

Ale po jaką cholerę do zasilacza o którym mówię dawać driver? Można, ale po co?

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu dla kolegi szacownego...

Na stronie CREE dostepna jest karta katalogowa

http://www.cree.com/...ional/xlamp-xpe

a w niej czytamy...

Forward voltage (@ 350 mA) - amber, red-orange, red V 2.1 max 2.5

Masz zasilacz 24v, czyli bezpiecznie możesz podłączyć w szeregu pod zasilacz 12 sztuk takich diód o ile dysponuje on zbędnymi 350mA czyli ..~8.4 W. Jak podłaczysz mnie niz 11 prąd bedzie za duzy i diody mogą ulec uszkodzeniu a na pewno będą działać krócej, a jak mniej niz 9 to sie spala na bank. możesz sie tu ratować rezystorami albo zmiejszając napięcie zasilania.

Połączenie jednej takiej diody solo pod 24 v zasilacz będzie oznaczać ze w ciągu paru sekund/minut sie przepali.

Zasilacz od noki ma (jak pisal Komarek) około 3.6V to za dużo, białe wg katalogu

Forward voltage (@ 350 mA) - white V 3.05 a max 3.9

to tez za dużo, ale bedzie działac tyle ze krócej niz prawidłowo zasilona, z czerwona bym nie ryzykował ma maxa 2.5V !! Koniec kropka :) zrobisz jak uważasz. Twoje diody Twoja kasa :)

Edytowane przez porlock (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nauka z tego taka, że zasilacz od Nokii ma ogranicznik prądu i przy dużym obciążeniu pracuje jako źródło prądowe ok 350mA i nadaje się do wysterowania jednej diody CREE (ze względu na napięcie maksymalne 3,6V).

Dobrze wiedzieć..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Midboss: Jeśli ładowarka od Nokii faktycznie jest źródłem prądowym to znaczy ze działa jak driver led i napięcie nie ma znaczenia o czym pisałem wyżej :-) Tyle ze to będzie zależeć od samego zasilacza, i modelu telefonu który ładował, czy każdy typ zasilacza od noki tak sie zachowuje ? Jeśli ktoś chce zasilać jedną diodę to lepiej kupić driver 350mA na allegro taki o małej mocy kosztuje dosłownie kilka zł czyli mniej więcej tyle co ładowarka a przy tym mamy 100% pewności.

Umkneło mi jedno:

Komarek oczywiscie driver niech kolega podłączy pod zasilacz 24v który juz ma w lampie, a nie pod zasilacz od nokii :)

Edytowane przez porlock (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuję - ładowarka starego typu,z "grubym" bolcem, do nokii 3510i

Takich używałem. I chodziło. Szczerze mówiąc bardziej bezawaryjnie niż niektóre drivery jakie mam....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Midboss: Jeśli ładowarka od Nokii faktycznie jest źródłem prądowym to znaczy ze działa jak driver led i napięcie nie ma znaczenia o czym pisałem wyżej :-) Tyle ze to będzie zależeć od samego zasilacza, i modelu telefonu który ładował, czy każdy typ zasilacza od noki tak sie zachowuje ? Jeśli ktoś chce zasilać jedną diodę to lepiej kupić driver 350mA na allegro taki o małej mocy kosztuje dosłownie kilka zł czyli mniej więcej tyle co ładowarka a przy tym mamy 100% pewności.

Umkneło mi jedno:

Komarek oczywiscie driver niech kolega podłączy pod zasilacz 24v który juz ma w lampie, a nie pod zasilacz od nokii :)

No ale jeśli ktoś już posiada taką ładowarkę to po co inwestować w driver?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.