Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

I ja się dołączę. Masz Krzysiek jak ja to mówię rękę do korali...... Twoje akwa zawsze mnie zachwycalo, no ale cóż się dziwić w końcu K.Tryc to światowa czołówka..... :thumbsup: . Wielu akwarystów z kraju i zza granicy może ci tylko pozazdrościć.....REWELKA......Co do oświetlenia - moje zdanie jest takie, że jak chcesz mieć mega przyrosty ale kolor w miare = HQI, nie zależy ci na mega wzroście i extra kolorach to mogą być LED-y, chcesz mieć super wybarwione SPS-y i w miarę rosnące - tylko T5....... Oczywiście w każdym z tych 3 rodzajów światla dodatki podajemy takie same.... Jeśli się mylę to Krzysiek popraw mnie ...... Dzięki wielkie.

No cóż pooglądałem, pozachwycałem a teraz mogę iść "zachwycać się" moim prywatnym "mega" wielkim baniakiem, tylko jak go teraz podziwiać i się zachwycać kiedy patrzy się na takie cudeńka....... :blushing:

Jeszcze z innej beczki - pasjonuję sie również fotografia i w tej dziedzinie powiem ci też szacun dla Ciebie za świetne fotki :clap:

Krzysiek :czapki z głów:) i więcej już nic nie trzeba pisać......

Moje spostrzeżenia odnośnie światła są podobne. Na początku używałem przez kilka lat HQI + T5, potem samych T5, następnie T5 + led i powróciłem do T5. Samych ledów nie używałem. Najlepsze kolory dają mi same T5.

Niestety, szacun za zdjęcia należy się nie mnie, lecz Grażdanowi. To on robił fotki, kiedy potrzebowałem zdjęć do ostatniego wydania magazynu Korale (w wersji niemieckiej). Zrobienie zdjęć, zwłaszcza, gdy dochodzi światło ledowe, to wyzwanie, któremu nie potrafiłem sprostać. Fotograf ze mnie kiepski.

Dzięki, Grażdan! Szacun dla Ciebie!

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, szacun za zdjęcia należy się nie mnie, lecz Grażdanowi. To on robił fotki, kiedy potrzebowałem zdjęć do ostatniego wydania magazynu Korale (w wersji niemieckiej). Zrobienie zdjęć, zwłaszcza, gdy dochodzi światło ledowe, to wyzwanie, któremu nie potrafiłem sprostać. Fotograf ze mnie kiepski.

Dzięki, Grażdan! Szacun dla Ciebie!

Krzysztof

Oj tak tu masz rację, grażdan porządna osoba na którą zawsze można liczyć :thumbup:


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szału nie ma z tymi kolorami. Brązu brakuje. :smiling:

Mam jedną brązową acrę z fioletowymi tipami. Jest to dzikus i trudno wydobyć z niej ładną barwę. Dlatego, między innymi, wolę korale, które pochodzą z prywatnych hodowli, nie z natury. Są już przyzwyczajone do życia w sztucznych warunkach i nie są tak kapryśne, zachowują barwę i łatwiej znoszą błędy ze strony akwarysty.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym redukujesz ilość zooksantelli ?

Nie używam żadnych sztucznych środków, żeby zmniejszyć liczbę zooksanteli. Wydaje mi się, że na barwę korali ma wpływ wiele czynników: światło, trzymanie w ryzach N i P, dostosowanie ilości mikroelementów i pokarmu do danego systemu, regularne podmiany wody i stabilność.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać zbiornik bardzo pięknie "poukładany", możesz Krzysztofie służyć na tym forum jako kompendium wiedzy o prowadzeniu zbiorników z morszczyzną.

Gratulacje :clap: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysku jake jest Twoje podejscie do bakterii kiedy uzywasz Np Biopellets.

Peletki redukuja NO3, moze cos tam PO4 wtedy podpierasz sie adsorberem, odpieniacz napewno ma wielki udzial w tym wszystkim.

Po co wiec bakterie? jako pozywienie dla korali czy czyszcenie zbionika z innych substancji? czy moze to niezbedny duet dla peletek?

Grześ, zasada działania duetu peletki + bakterie jest według mnie podobna do zeovitu. W zeovicie masz pożywkę dla bakterii (Zeostart), miejsce do osiedlania się bakterii (kamienie zeolitowe) i bakterie. Peletki są jednocześnie pożywką dla bakterii i miejscem ich osiedlania się + dodajesz bakterie. Można zastanowić się czy potrzebne jest dodawanie bakterii, skoro w każdym dojrzałym zbiorniku jest ich sporo. Myślę, że w zbiorniku namnażają się zarówno dobre bakterie jak i różne patogeny. Dodawanie dobrych bakterii pomaga w utrzymaniu ich w przewadze, to taka "walka dobrego ze złem" . Przynajmniej ja widzę to w ten sposób.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof mam pytanie czy po4x4 szkodzi bakteriom na po4 czy nie. Ja zauwazylem ze jak dalem po4 x4 to pozniej po wyjeciu po4 strasznie roslo


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę nie kumam z tymi ledami ,bo przycisz prędzej czy później (raczej prędzej ) korale będą blisko lustra wody

Masz rację. To, co napisałem jest nielogiczne. W większym zbiorniku korale też będą kiedyś blisko lustra wody, pozostawianie więc lampy T5 + led z myślą o większym zbiorniku jest bez sensu. Szkoda mi chyba rozstać się z tą lampą, daje fantastyczne efekty wizualne. Podwieszenie lampy wyżej (nawet, gdyby to było możliwe) też nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż z kolei światło T5 będzie niewystarczające.

Krzysztof

Dziekuje za odpowiedz, ale mam jescze jedno pytanie, a wlasciwie kilka skoro jest okazja :D

Duze akwarium, duzy odpieniacz, duzo korali, duzo kolorow, a malo chyba rybek. Zdjecia tak wyszly czy jest ich wiecej?

Ponowie pytanie kolegi Krzlew czy pozbywasz korali zooksanteli, a jezli tak to czym? i jak wtedy podejsc do korala? co jest mu wtedy niezbedne?

Czy korale z mniejsza iloscia zooksantelli potrzebuja mniej swiatla a wiecej jedzenia?

Tak wyszło na fotkach, ryb jest 17, głównie pokolce.

Nie redukuję niczym ilości zooksanteli. Myślę, że taki koral jest słabszy i bardziej wrażliwy na mocne światło, większe ilości pokarmu pewnie mu służą.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... To on robił fotki, kiedy potrzebowałem zdjęć do ostatniego wydania magazynu Korale (w wersji niemieckiej).

A możesz zdradzić tajemnicę do czego te zdjęcia będą? Czy będziesz prezentował swoje akwarium?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba idę spuszczać wodę ze swojego bagna i zaleje na słodko :D

akwarium mega, szacun!! :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

To jeszcze male pytanko nawiazujace do podmian.

Przez te 7 lat pewnie przetestowales sporo soli.Masz swoja ulubina marke, czy zmieniasz jak rekawiczki?

via Tapatalk

Tak naprawdę to już 17 lat jestem w akwarystyce morskiej, nie 7. 7 lat temu zmieniłem miejsce zamieszkania i wtedy zmieniłem szkło, które mam do tej pory. Nie zmieniam soli zbyt często, ale przez tyle lat wypróbowałem już trochę różnych mieszanek. Mamy na rynku duży wybór dobrych soli, każdy może znaleźć taką, która najlepiej sprawdza się w jego systemie. Ja lubię sole niemieckie. Niemcy mają największą wiedzę i doświadczenia w tej dziedzinie, gdyż to oni wprowadzili akwarystykę morską do naszych domów. Przy wyborze soli nie kieruję się marketingiem, nie interesuje mnie to, na jaką sól jest aktualnie moda. Moda jest dobra przy wyborze ubrań czy butów. Sól musi mieć jakość. W moim zbiorniku sprawdza się sól Tunze Reef Excel. Na opakowaniu tej soli znajdują się literki hw, a to starym, doświadczonym akwarystom coś mówi. Kiedyś hw to była sól nr 1. Obecnie namnożyło się tyle mieszanek, że ta sól znalazła się w cieniu innych, niekoniecznie lepszych, ale z pewnością lepiej rozreklamowanych. Lubię też sól Fauna Marin, Preis, Deep Blue, Instant Ocean. Są to moje osobiste preferencje, każdy może mieć inne, swoje typy.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie autor wątku nie napisał nic czego byśmy nie wiedzieli (spora liczba forumowiczów ) ,wszystko takie jasne ,proste ,nie skomplikowane ,a jednak mało ,bardzo mało jest takich zbiorników,pomimo podobnych metod prowadzenia ,przy użyciu podobnego sprzętu .Każdy zastanawia się ,w czym tkwi tajemnica hmmm nic tylko pogratulować :czapki z głów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam tą sól HW,używałem na początku mojego pierwszego baniaka to był rok 2008.Wiem,że RobertK też używa tej Tunze i jak widziałem z dobrym skutkiem.

Moją filtrację też oparłem o pelletki i biogro,ale dopiero czekam na efekty.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof mam pytanie czy po4x4 szkodzi bakteriom na po4 czy nie. Ja zauwazylem ze jak dalem po4 x4 to pozniej po wyjeciu po4 strasznie roslo

To pytanie raczej do biologa, nie do mnie. Czy są bakterie, które odżywiają się jedynie fosforanami? Jeśli tak, to gdy usuwamy ich jedyne źródło pokarmowe, nie mają czym się żywić i umierają. I w taki sposób działałby każdy adsorber na fosforany. Ale jest to zwykłe teoretyzowanie.

Nie zauważyłem podobnego zjawiska u siebie, może to być zbieg okoliczności.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz będzie bum na sól Tunze ;)))))

ile wody podmieniasz i co jaki czas?

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku jakiego Ballinga używasz? Czy to jest tzw "pełny balling" wg oryginalnej receptury Ballinga z wszystkimi pierwiastkami śladowymi czy tez może jest to podstawowy zestaw Ca z Mg + Kh i Sól bez soli ? No właśnie używasz soli bez soli do Ballinga?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed założeniem swojego często na Youtube wpisywałem Tryc i robiłem pełen ekran :)

Świetne akwa!


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz będzie bum na sól Tunze ;)))))

ile wody podmieniasz i co jaki czas?

Staram się podmieniać 10% raz w tygodniu, od czasu do czasu do 20%.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku jakiego Ballinga używasz? Czy to jest tzw "pełny balling" wg oryginalnej receptury Ballinga z wszystkimi pierwiastkami śladowymi czy tez może jest to podstawowy zestaw Ca z Mg + Kh i Sól bez soli ? No właśnie używasz soli bez soli do Ballinga?

Podstawowy zestaw: Ca i kH za pomocą pompy dozującej. Nie ma potrzeby, żebym dodawał systematycznie Mg, gdyż jego poziom utrzymuje się przez dłuższy czas. Widocznie jest go wystarczająca ilość w soli i przy regularnych podmianach jego poziom jest stabilny. Nie dozuję też Ca i kH w równych ilościach, lecz uzależniam to od konsumpcji i zapotrzebowania. W związku z częstymi podmianami wody nie używam soli bez soli. Stosowałem ją wcześniej, gdy robiłem rzadsze podmiany.

Używam proszków Fauny Marin.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy zestaw: Ca i kH za pomocą pompy dozującej. Nie ma potrzeby, żebym dodawał systematycznie Mg, gdyż jego poziom utrzymuje się przez dłuższy czas. Widocznie jest go wystarczająca ilość w soli i przy regularnych podmianach jego poziom jest stabilny. Nie dozuję też Ca i kH w równych ilościach, lecz uzależniam to od konsumpcji i zapotrzebowania. W związku z częstymi podmianami wody nie używam soli bez soli. Stosowałem ją wcześniej, gdy robiłem rzadsze podmiany.

Używam proszków Fauny Marin.

Krzysztof

Czyli bazujesz na tkzw. balling light z skoncentrowanymi płynami?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tym że mikroelementy podaję manualnie i niekoniecznie te, które w balling light poleca Fauna Marin. Skoncentrowane roztwory są bardzo wygodne, nie trzeba wciąż rozrabiać płynów. Ponieważ kH schodzi w największych ilościach, przygotowuję kanister 30L i na dłuższy czas mam spokój.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tym że mikroelementy podaję manualnie i niekoniecznie te, które w balling light poleca Fauna Marin.

A czym suplementujesz mikroelementy?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym suplementujesz mikroelementy?

Ponieważ nie robię tego systematycznie i codziennie, podaję je strzykawką.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie robię tego systematycznie i codziennie, podaję je strzykawką.

Krzysztof

:))) no tak ...

Jeżeli to nie jest tajemnica to bardziej mi chodziło o to jakich preparatów używasz. No chyba że to tajemne now-how ;)


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.