Skocz do zawartości
Bartolomeo84

31,5 litra - Kolonizacja - Tworzenie Nowego Świata

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Wszystkim:)

Jak widać choroba dopadła kolejną ofiarę. I w tym tygodniu startuję z własną solniczką o małej, a zacnej objętości 31,5 literka.

Szkiełko jest

Kaskada jest

Jutro będą 2 x świetlówka ecoline aquael 10000K i 20000K

sól IO

aerometr

tło:D

Wiem wiem, że mało tego wszystkiego na początek, ale jestem wyznawcą minimalizmu ;) oczywiście będzie piach skała itp ;)

dodatkowo już prawie rok jestem "niemym" użytkownikiem forum w celu czytania i poznawania podmorskiego świata

jest to starter dla życia, które będę chciał przenieść do większego 250 -300l docelowego baniaka ;)

Pierwsze kroki i pierwsze schody:P

Czy mogę określić zasolenie przy pomocy spławika bezpośrednio w aqua? Oczywiście przy wyłączonym sprzęcie ;)

W miarę rozwoju wątku oczywiście oczyszczę pierwszego posta ;)

STAN NA DZIEŃ 12.10.2013

post-16790-0-12447700-1381344734_thumb.jpg

post-16790-0-45241200-1381598374_thumb.jpg

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pewnie, że można w akwarium odczytać, ja biore ewentualnie wysoką szklankę.

Pogę cie zapewnićże bedziesz jeszcze musiał dokupić cyrkulator bo zamało wiatru będzie napewnoja w 25l oprócz kaskady mam jeszcze jvp-110 jest mały a do tego wymiaru robi swoje.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wodę na chwilę ustabilizujesz i nie będzie się bujała to oczywiście.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie, bo najpierw musisz skalibrować spławik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow ;) taki szybki i liczny odzew? ;) Super wielkie dzięki:)

bezyn

k_ba

mariusz21lp

Tak też się spodziewałem, że bez przeszkód można, ale zawsze lepiej się upewnić ;) Właśnie jest już trochę za późno żeby rozkładać sprzęt do fotografii więc spokojnie seria zdjęciowa będzie zapewne w weekend.

mathe

Nie pytałem o takie banały ;) chyba każdy wie, że jeśli sprzęt pomiarowy wymaga kalibracji to należy ją przeprowadzić, choćby na wodzie RO i wodzie o znanym stężeniu soli .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszła sól... ale wody nie ma:P Jeszcze nie zdecydowałem się na filtr RO ponieważ wystarczy mi póki co woda demi. 30 l to nie dużo więc jakieś pół roku tak się pobujam z baniakami ;) oczywiście jak będzie docelowe akwarium to będzie filtr RO.

Chciałem odpuścić sobie LR i zakupić suchą, ale doszedłem do wniosku, że różnorodność życia jaka skrywa się w skale jest niesamowita, tak więc szykuje się weekendowy wypad do Wrocławia ;)

Witam

Pewnie, że można w akwarium odczytać, ja biore ewentualnie wysoką szklankę.

Pogę cie zapewnićże bedziesz jeszcze musiał dokupić cyrkulator bo zamało wiatru będzie napewnoja w 25l oprócz kaskady mam jeszcze jvp-110 jest mały a do tego wymiaru robi swoje.

Powodzenia.

jpv110 ma 2000 l/h to chyba znacznie dużo za dużo jak na taki litraż?

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banały jak banały. Zdziwił byś się jak wiele osób wierzy że spławik pokazuje faktycznie to co ma na skali. Jeśli nie masz pewności że woda demi jest z RO to przetestuj ją na miedź. Powodzenia.

PS Kup dobrą żywą skałę, to Ci wystarczy na pół roku samego oglądania co z niej wyłazi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... faktycznie nawet o tym nie pomyślałem ;) Chciałbym wrócić do pytania o falownik. Czy 2000l/h nie będzie za dużo? Jak mi tu jeden kolega poradził?

Baniaczek zalany, ale jeszcze nie osolony jutro trochę doprawię zupę ;)

Oczywiście mam przy swoim boku wierną towarzyszkę, która nie odstępuje mnie na krok ;)

post-16790-0-55550500-1381345237_thumb.jpg

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje akwarium uruchomiłem miesiąc temu. W planach miałem narazie samą cyrkulacje z filtra ale po włożeniu skały zobaczyłem jak duże są martwe strefy. więc doszedłem do wniosku, że cyrkulator musi być. Natomiast wydaje mi się, że jvp-110 nie ma takiej wydajności jak pisze na opakowaniu, ale za to ma mały wymiar, pobiera 2 waty oraz kosztował niewiele ponad 30 zł z przesyłką. Natomiast jeśli chodzi o żywą skałe to opserwacja nowych żyjątek wychodzącyh każdego dnia jakiegoś innego to jest niesamowite i zastanawiasz się co będzie następnego. POLECAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000 l/h faktycznie moze robić za duże wiry. Ja wsadziłbym Koralie Nano czyli 900 l/h. Jaka kaskada bo chyba nie doczytałem ?

Kolega wyżej rzucił hasłem, że jak wrzucisz dobrą żywą skałe będzie co obserwować. Racja jest ale i ukryta inna prawda :D

Skała taka z frachtu będzie długo długo oddawać syf do wody a przy takim małym litrażu łatwo o klęske.

Obstawiłbym na max. 3kg odgazowanej skały. Odgazowanej znaczy 'oczyszczonej' czylu wydawałoby się bez różnych glonów, sluzów i innych potworków. Skała i tak dostarczy bakterii a nie będziesz miał problemu z gnijącymi resztkami.

EDIT:

Pomyślałbym też o jakieś przykrywie na akwarium bo kotek może być ciekawski bardzo :D

Swoją droga zmień układ oświetlenia i kaskady. Kaskade daj na tył zbiornika, nie będziesz miał martwej strefy za skałami a cyrkulator z boku na tafle i będzie cacy. Nie dawaj za dużo piasku, warstwa 1- 2cm starczy.

Oczywiście ekipa do piasku musi być ale to potem jak już zasiedlisz akwa, poradzimy cos :)

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ;) to będzie JPV 110. Spokojnie nie zamierzałem pozostać tylko przy kaskadzie.

Będzie żywa skała... zawsze byłem przeciwny i chciałem swoje akwarium startować na martwej skale i piachu, ale tym razem dla kosteczki skuszę się na jakieś 3kg LR ;)

Kurde gdzieś zapodział mi się termometr:P

Osobiście uważam, że jedną z lepszych kaskad jest FZN 2 Aquael'a ;) i takową posiadam.

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałbym też o jakieś przykrywie na akwarium bo kotek może być ciekawski bardzo :D

Swoją droga zmień układ oświetlenia i kaskady. Kaskade daj na tył zbiornika, nie będziesz miał martwej strefy za skałami a cyrkulator z boku na tafle i będzie cacy. Nie dawaj za dużo piasku, warstwa 1- 2cm starczy.

Oczywiście ekipa do piasku musi być ale to potem jak już zasiedlisz akwa, poradzimy cos :)

Zobaczymy jak to będzie wyglądać z tą roszadą sprzętu ;) pokrywa będzie, ale musze albo skołować albo skombinować :p planuję wyciętą na wymiar Plexiglas;)

Kurde, nie udało mi się posolić wczoraj baniaka;/ myślałem, ze woda nagrzeje się od samych lamp i filtra. Dzisiaj pobiegłem po grzałkę, którą umieściłem w kaskadzie. czekam teraz na 25 stopni i będę solić kostkę. Baniak chodzi 2 doby a woda stała się lekko mleczna. mam nadzieję, że po posoleniu przejdzie ;)

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól i mieszaj, nie musisz czekać, aż się nagrzeje. Ale mieszać musisz cały czas!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól i mieszaj, nie musisz czekać, aż się nagrzeje. Ale mieszać musisz cały czas!

chciałem sprawdzić jak będzie pokazywać spławik gdy będzie czysta woda. Więc czekam do tych 25 abym mógł ewentualne poprawki nanosić przy soleniu i odczytywaniu aerometru ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że wiesz dokładnie ile wody wlałeś do akwarium? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś koło 25,000 dm3 ;) aż nie wiadomo jakiej dokładności nie potrzebuję. Chcę tylko wiedzieć jak przekłamuje mój spławik czy zawyża czy zaniża ;)

Czy sól mogę wsypywać do baniaka czy do kaskady? gdzie będzie lepsze mieszanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć do baniaka. I tak przynajmniej 24h musisz mieszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po zakupach we Wrocławiu. Na Rogowskiej mają bardzo fajną żywą skałę. Lasu apitasji tam nie widziałem, jak to zostało gdzieś zasugerowane. Kupiłem jakiś falownik chiński o wydajności 2000 l/h i muszę przyznać, że chyba wydajność jest liczona w powietrzu bo rzeczywista jest duuużo mniejsza ;)

Standardowo pojawią się kolejne pytania.

Kupiłem wkłady do kaskady. Purigen coś tam jeszcze... w każdym bądź razie na N i P. Dodatkowo mam węgiel aktywny. Czy mam już sypać do kaskady czy jeszcze czekać?

Zmierzyłem zasolenie wychodzi, że mam 1,022 SG czyli chyba odrobinę za mało. Czy mogę sypnąć soli jeśli mam tylko LR w baniaku czy muszę kombinować inaczej. Jeśli tak to jak?

post-16790-0-36960700-1381598410_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"... Lasu apitasji tam nie widziałem, jak to zostało gdzieś zasugerowane. ..."

Już dziś widziałem podobne stwierdzenie u siebie ;)

A tak po za tym to życzę mokrej wody

Edytowane przez Tomi85 (wyświetl historię edycji)

8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000 l/h faktycznie moze robić za duże wiry. Ja wsadziłbym Koralie Nano czyli 900 l/h. Jaka kaskada bo chyba nie doczytałem ?

Kolega wyżej rzucił hasłem, że jak wrzucisz dobrą żywą skałe będzie co obserwować. Racja jest ale i ukryta inna prawda :D

Skała taka z frachtu będzie długo długo oddawać syf do wody a przy takim małym litrażu łatwo o klęske.

Obstawiłbym na max. 3kg odgazowanej skały. Odgazowanej znaczy 'oczyszczonej' czylu wydawałoby się bez różnych glonów, sluzów i innych potworków. Skała i tak dostarczy bakterii a nie będziesz miał problemu z gnijącymi resztkami.

Co do żywej skały z frachtu to z kolegą się nie mogę zgodzić ja swój baniak na takiej wystartowałem i mam kilka fajnych rzeczy w nim. Niektóre padły jak malutki krabik co się zaplątał w filtrze. ale reszta żyje i ma się dobrze. Dojrzewanie w akwarium przeszło bez większych problemów. Więc twierdze że więcej ma plusów niż minusów

Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś widzę, że nie mogę doczekać się na odpowiedzi na moje pytania ;) no nic to wklady wrzuciłem do filtra. Tylko nie wiem co zrobić z zasoleniem. Podnosić czy nie?

Czy mam zacząć coś dozować do baniaka? Vodka czy może wpuścić molinezję?

Kilka zdjęć życia po 2h w baniaku.

Pierwsze to jakaś malutka rurówka - przynajmniej mam taką nadzieję, że nie aptasja apitasja jak jest poprawnie? ;)

Drugie to jakieś ZOA ;) delikatnie w cieniu i nie wiem czy dadzą radę tak na wpół przysłonięte ;)

post-16790-0-79861000-1381681817_thumb.jpg

post-16790-0-91507100-1381682098_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jo łod początku wlewom VSV po 0.5 ml dziennie dobre do bakterii i na stabilne parametry. Tu mosz przepis kuchenny VSV Method tzn. Wódka, Ocet, Spirytus

Preparat mieszamy w proporcji:

200 ml wódki

50 ml octu

1 łyżeczka cukru Powodzenia :thumbsup:


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartolomeo, nie lej do akwarium niczego czego nie jesteś pewien, że potrzebujesz. Lanie VSV czy wódki to decydowanie się na konkretną metodę prowadzenia baniaka. Jeśli nie wiesz co chcesz dzięki temu osiągnąć to jak dobierzesz dawki?

Na początek proponuję Ci kupić bakterie nitryfikacyjne przeznaczone dla startujących baniaków.

Soli nie dosypuj - zasolenie na razie ok, a później przy podmiankach rób o 0,01-0,02ppm wyższą solankę i za jakiś czas będzie ok. Nie ma tragedii.

Uważąj z węglem - są różne opinie na temat zasadności i czasu jego użytkowania. Ja raz na jakiś czas wkładam go na 48h.

Do baniaka polecam Ci chemipure elite - zdecydowanie widać efekty.

Pozdrowienia z Jeleniej :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli nie dosypuj - zasolenie na razie ok, a później przy podmiankach rób o 0,01-0,02ppm wyższą solankę

Chyba raczej ppt,a nie ppm...

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.