Skocz do zawartości
Przemek

SPS-y - 18 miesięcy pod ledami...

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Fajne akwa, 4 lampy Radion G4 po 190W każda i z dyfuzorami żeby ładnie rozpraszało światło led ;) 

To ja już nie rozumiem. To da się pod ledami czy nie, bo Krzysiu sam sobie już trochę zaprzeczasz... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, dadario napisał:

To ja już nie rozumiem. To da się pod ledami czy nie, bo Krzysiu sam sobie już trochę zaprzeczasz... 

No trzeba kupić kilka lamp nie tanich, trochę je stuningować i jakoś to poleci jak widać ;)  i nigdzie nie napisałem że się nie da ;) Cały czas mówię tu o Acroporach ich wybarwieniu i wzroście bo lpsy i miękkie śmigają elegancko. Chodzi o to ile potrzeba lamp żeby mieć taki sam efekt jak na lampie T5 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dadario napisał:

To ja już nie rozumiem. To da się pod ledami czy nie, bo Krzysiu sam sobie już trochę zaprzeczasz... 

Ja nie Krzysiek, jednak powiem co ja o tym myślę. Jak wskazują doświadczenia głównie Amerykanów i Azjatów, że się da i ja również tak uważam. Jedyny problem jaki widzę to potrzeba użycia znacznej ilości lamp, co niestety pod względem ekonomicznym je dyskwalifikuje. Ja ostatnio zastanawiałem się nad DIY i żeby zrobić nad całą powierzchnią (znaczną częścią powierzchni), akwarium, to muszę zrobić około 1200 W. Co będzie mnie kosztować około 7000-8000. Więc pozostaję z moją T5.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Ja nie Krzysiek, jednak powiem co ja o tym myślę. Jak wskazują doświadczenia głównie Amerykanów i Azjatów, że się da i ja również tak uważam. Jedyny problem jaki widzę to potrzeba użycia znacznej ilości lamp, co niestety pod względem ekonomicznym je dyskwalifikuje. Ja ostatnio zastanawiałem się nad DIY i żeby zrobić nad całą powierzchnią (znaczną częścią powierzchni), akwarium, to muszę zrobić około 1200 W. Co będzie mnie kosztować około 7000-8000. Więc pozostaję z moją T5.

Cały czas o tym wałkuję ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, norbi2222 napisał:

Ja nie Krzysiek, jednak powiem co ja o tym myślę. Jak wskazują doświadczenia głównie Amerykanów i Azjatów, że się da i ja również tak uważam. Jedyny problem jaki widzę to potrzeba użycia znacznej ilości lamp, co niestety pod względem ekonomicznym je dyskwalifikuje. Ja ostatnio zastanawiałem się nad DIY i żeby zrobić nad całą powierzchnią (znaczną częścią powierzchni), akwarium, to muszę zrobić około 1200 W. Co będzie mnie kosztować około 7000-8000. Więc pozostaję z moją T5.

Od lat pisałem a nawet 8 lat że według mnie ledy nad baniakiem powinny być rozmieszczone nad całą powierzchnią równomiernie. Niestety większość się mądrzyła że się nie da albo miała i wracała do t5 bo ledy są do kitu łącznie z mądrymi ludźmi z AF.Teraz od paru lat widzę że nawet mądrzy ludzie dostali olśnienia i piszą że się da,a jednak.

Czy na 1000 l koszt diy aż 7-8 tyś?sporo ci wyszło 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co Panowie zostaje, aż ktoś pokaże swoja lampę wg tego idealnego zamysłu rozłożenia ledów po całej powierzchni. Forum jest opisywać można smiało ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, sith114 napisał:

Czyli co Panowie zostaje, aż ktoś pokaże swoja lampę wg tego idealnego zamysłu rozłożenia ledów po całej powierzchni. Forum jest opisywać można smiało ;)

a co to za kłopot równo rozłożyć ledy,pewnie sporo takich lamp jest

to mój projekt

 

87956422_191770208903108_5381133292156223488_n.jpg

88163906_649599562455309_7962414576991993856_n.jpg

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam inne pytanie...

Może to nie chodzi o rozłożenie LED (chociaż zawsze tak uważałem), a o względnie równomierne rozłożenie PAR.

Ostatnio zainteresowałem się najnowszym radionem i na kanale YT BRS, obliczyli, że do akwarium 120 cm potrzebne są dwie lampy, w odległości około 22 cali. Wtedy różnica w PAR pomiędzy maksimum a minimum będzie mniejsza niż 25%.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie rozłożenie i soczewki i Ledy pociągną. Co więcej z moich obserwacji wynika że do wzrostu SPS wcale nie potrzebne są białe, to tylko dla oka żeby nie było za niebiesko można pare sztuk dorzucić różnych kolorów i odpowiednio je wysterować. I wcale nie prawda jest że potrzeba na taką lampę wydać miliony, są dostępne nawet gotowe belki LED w różnych kolorach które można skonfigurować prawie jak świetlówki lub jak ktoś chce naprawdę tanio to zrobić je samemu. Wówczas koszt wyjdzie podobny do solidnej lampy T5 podobnej mocy i bez wymiany świetlówek.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Tester napisał:

A ja zadam inne pytanie...

Może to nie chodzi o rozłożenie LED (chociaż zawsze tak uważałem), a o względnie równomierne rozłożenie PAR.

Ostatnio zainteresowałem się najnowszym radionem i na kanale YT BRS, obliczyli, że do akwarium 120 cm potrzebne są dwie lampy, w odległości około 22 cali. Wtedy różnica w PAR pomiędzy maksimum a minimum będzie mniejsza niż 25%.

 

Aby rozłożyć równomiernie par trzeba diody rozłożyć nad całą powierzchnią.W mojej lampie jest przerwa po środku a i tak wydaje mi się że jest tam najmocniejsze światło

9 minut temu, grzegorz.k napisał:

Odpowiednie rozłożenie i soczewki i Ledy pociągną. Co więcej z moich obserwacji wynika że do wzrostu SPS wcale nie potrzebne są białe, to tylko dla oka żeby nie było za niebiesko można pare sztuk dorzucić różnych kolorów i odpowiednio je wysterować. I wcale nie prawda jest że potrzeba na taką lampę wydać miliony, są dostępne nawet gotowe belki LED w różnych kolorach które można skonfigurować prawie jak świetlówki lub jak ktoś chce naprawdę tanio to zrobić je samemu. Wówczas koszt wyjdzie podobny do solidnej lampy T5 podobnej mocy i bez wymiany świetlówek.

co do białego to wydaje mi się że jednak powinno być,ja przy ustawieniu na 50% zaobserwowałem w miarę najlepszy przyrost


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sygen napisał:

Aby rozłożyć równomiernie par trzeba diody rozłożyć nad całą powierzchnią.W mojej lampie jest przerwa po środku a i tak wydaje mi się że jest tam najmocniejsze światło

co do białego to wydaje mi się że jednak powinno być,ja przy ustawieniu na 50% zaobserwowałem w miarę najlepszy przyrost

Mam od roku 3 belki Led blue/royal blue, 3 x T5 marinestar aktyniczne ale świecą jak blueplusy i jedną Purple, wszystko pięknie rośnie i dla oka bardzo przyjemnie 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sygen napisał:

Aby rozłożyć równomiernie par trzeba diody rozłożyć nad całą powierzchnią.W mojej lampie jest przerwa po środku a i tak wydaje mi się że jest tam najmocniejsze światło

co do białego to wydaje mi się że jednak powinno być,ja przy ustawieniu na 50% zaobserwowałem w miarę najlepszy przyrost

Ale uwzględniając fakt że różne diody dają inną energię da się, przynajmniej teoretycznie uzyskać względnie jednolity PAR nie pokrywając całej powierzchni.

Tu jest ten film

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Mam od roku 3 belki Led blue/royal blue, 3 x T5 marinestar aktyniczne ale świecą jak blueplusy i jedną Purple, wszystko pięknie rośnie i dla oka bardzo przyjemnie 
To jednak nie same ledy ;) a t5 z odbłyśnikami daje dużo więcej światła.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tester napisał:

Ale uwzględniając fakt że różne diody dają inną energię da się, przynajmniej teoretycznie uzyskać względnie jednolity PAR nie pokrywając całej powierzchni.

Tu jest ten film

 

Czyli jak dobrze rozumiem do zbiornika 120x60x60cm to jest ich standard jak swego czasu u nas 120x50x50 :P

Zalecają 3 lampy Radion G5 XR30. 4000zł sztuka. I już wiadomo skąd biorą się u nas dyskusję o ledach. 12 tys za światło do akwarium. Gdzie np za 2 tys można kupić Ati t5 8x54W

I ile lat potrzeba żeby przy wymianie świetlówek i prądzie się wyrównało. :D 

 

A bardziej do naszej dyskusji, taki zestaw 3 lamp pokrywa powierzchnie akwarium czy nie? ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, sith114 napisał:

Czyli jak dobrze rozumiem do zbiornika 120x60x60cm to jest ich standard jak swego czasu u nas 120x50x50 :P

Zalecają 3 lampy Radion G5 XR30. 4000zł sztuka. I już wiadomo skąd biorą się u nas dyskusję o ledach. 12 tys za światło do akwarium. Gdzie np za 2 tys można kupić Ati t5 8x54W

I ile lat potrzeba żeby przy wymianie świetlówek i prądzie się wyrównało. :D 

 

A bardziej do naszej dyskusji, taki zestaw 3 lamp pokrywa powierzchnie akwarium czy nie? ;)

Za 2 tyś. to do takiego akwarium spokojnie zrobi się diy Cree że sterowaniem 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DIY będzie sporo tańsze. Chodziło tylko o sprawę rozłożenia światła. Przynajmniej w teorii uzyskano w miarę równy par. 

Nie promuje żadnego rodzaju oświetlenia, ale do T5 dochodzi jeszcze sprawa zużytych rur. 

W UK niby niektóre sklepy przyjmują, ale widziałem kiedyś koło sklepu dziesiątki potłuczonych... Niby przypadkiem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze podnieść kwestię awaryjności ledów. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Jacek56 napisał:

Warto jeszcze podnieść kwestię awaryjności ledów. 

Od maja 2011 roku świecą do dnia dzisiejszego. A lampa kupiona jako używana. Co najmniej 10 lat już świecą.
Mała lampka LED na 3 XP-G i 6 XP-E też działa od 2011. Uszkodzeniu uległą jedna dioda XP-G po tym jak lampa zanurkowała w sumpie. Cała wpadła pod wodę. Mimo nurka jakiego zrobila działa nadal ok. Drivery w tym "modelu" mam poza lampą.

Żarówki LED mam w domu - niektóre działają od 2007 roku i są przez ten czas używane codziennie.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sygen napisał:

Za 2 tyś. to do takiego akwarium spokojnie zrobi się diy Cree że sterowaniem 

W jednym radionie tym nowym jak się nie pomyliłem bo szybko liczyłem są 102 diody. Czyli przy 3 sztukach 306 ledow. Czyli średnio 10 zł sztuka daje 3 tysiące za same ledy, oczywiście mowię o cenie od porządnego dostawcy, a nie Chińczyk który pakuje łopata co tam ma pod ręka :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sith114 napisał:

W jednym radionie tym nowym jak się nie pomyliłem bo szybko liczyłem są 102 diody. Czyli przy 3 sztukach 306 ledow. Czyli średnio 10 zł sztuka daje 3 tysiące za same ledy, oczywiście mowię o cenie od porządnego dostawcy, a nie Chińczyk który pakuje łopata co tam ma pod ręka :) 

Ja tam w opisach nigdzie nie wiedzę, żeby była mowa o cree w tym radionie. A power led to już bardziej 1k za ledy wychodzi, oczywiście od "porządnego sprzedawcy";-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Od 4 minuty widać jakie to diody.



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jakie to diody ? Kwadratowe ? [emoji16] Nie tylko Cree ma diody w takiej obudowie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jest niestety prawda na podstawie kształtu to wiele diodek może pasować, wystarczy popatrzeć na bogactwo ledów na aliexpressie np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen napisał, ze coś zbliżonego na cree 2 tys zł. To pi razy oko porównałem ile by kosztowały diody przy zbliżonej ilości. To teraz bijecie pianę. Toć na przykładzie hydry można zauważyć ze diody są od przynajmniej 2 producentów. 
 

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, VDR napisał:

No i jakie to diody ? Kwadratowe ? emoji16.png Nie tylko Cree ma diody w takiej obudowie.

Napisałem gdzieś że to cree? :P jest to nowość więc pewnie niedługo się okaże co tam montują konkretnego, na pewno nie power led. On coś tam mówi o nowych przewodnikach dużo mniejszych tak w ogóle ;) 

9 minut temu, sith114 napisał:

To teraz bijecie pianę. Toć na przykładzie hydry można zauważyć ze diody są od przynajmniej 2 producentów. 

oni tak lubią :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.