Skocz do zawartości
Przemek

SPS-y - 18 miesięcy pod ledami...

Rekomendowane odpowiedzi

I ja podbijam odnośnie zawieszenia lampy. Sam mam PS Pandore Hyperion S, mam zawieszoną 15cm nad taflą. Pierwsze korale mam od 22 grudnia więc niewiele wniosę jeszcze, ustawienia jakie mam to program PAR z odwzorowaniem Hawajów wraz z symulacją faz księżyca.

Zoa wyciągają się w górę cały dzień na maxa otwarte, są w niższej partii, pod samą taflą mam Seriatopora i też wygląda jakby chciała explodować.

Jaka powinna być wysokość zawieszenia lampy? ja zakładam, że max do 80cm od dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się , nie mam takiej super lampy ,na razie.Jeszcze, świecę Chińczykiem120v i pokrywą od refmaxa do której sam zamontowałem ledy ,18 blu i 14 białe

koralik zasadzony 17.11.2013 i zdjęcie z dziś

2 (1)

2 (2)

Czyli jak dla mnie ledy są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kolory to cos pieknego super sprawa czas zaczac odkladac n zmiane oświetlenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 2 lata prowadzę swoje akwaria pod jednym tylko źródłem światła czyli Led zbudowane w oparciu o diody cree. Jeżdżę też do innych kolegów, oglądam akwaria, porównuję. Inni przyjeżdżają też do mnie...

Powiem jedno, nawet u tych którzy używają tylko T5 niektóre koralowce wyglądają na różnie wybarwione.

Moje akwarium jest typowo SPS-owe z domieszką LPS-ów i jak każdy odwiedzający twierdzi - kolory są a brązów nie ma (no chyba że te zamierzone). Jedna uwaga w porównaniu do T5 kolory są nieco bardziej jasne (ale umiejętna suplementacja trzyma je w ryzach- tak mi się przynajmniej wydaje)

Z ledów nie zrezygnuję ponieważ od samego początku zakochałem się w blikach oraz możliwościach sterowania barwą przez cały dzień - o każdej porze dnia akwarium ma różne oblicza.

Inna sprawa że używania ledów należy się po prostu nauczyć. U siebie miałem tak, że po zmianie zbiornika i co za tym idzie lampy na zdecydowanie mocniejszą koralowce ulegały poparzeniom. Wzrokowo odniesienie do poprzedniej lampy wyglądało bardzo podobnie, ale coś tam nie pasowało, dopiero podniesienie lamp, skręcenie kanałów (niektórych) nawet do 40% przyniosło oczekiwane efekty

Ps. Ale żeby nie było że jestem ślepo zaopatrzony w tą technologie to muszę dodać że najładniejsze zbiorniki jakie widziałem były niestety pod t5.

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumpie jakies 2W na litr na Cree CoolWhite i RoyalBlue - komora mala, wody niewiele a lampeczka jakies 15cm nad tafla wody - zielona Tumida zrobila sie brazowa. Jak sadze duza ilosc swiatla moze wlasnie powodowac taki efekt bo w baniaku glownym chinskie LEDy i 2x39W Actinic Giessmana powoduje ze ta sama Acra jest zielona. Tym bardziej ze nie mam sterowania i swieci na zegarze jakies 12h full ! Moze w tym tygodniu juz beda sie oddzielnie zapalac kanaly niebieskie i biale i moze uda sie dorobic sterowanie wiec chetnie sprawdze reakcje na zmiejszenie ilosci swiatla. Stylophora milka za to nie narzeka. Seriatopora caliendrum fluo tez. Jedyna roznica to polipy ma bardziej wyciagniete - jest taka bardziej puszysta. Woda ta sama, karmienie to samo.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPS - SPS'owi, nie równy.

Co prawda to prawda

z przyjemnością obejrzałbym u kogoś jakieś np deepwatery pod led.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że dyskutujecie o SPS`ach ale pokazywanie montipory i wyrażanie opinni na temat ledów i SPSów to przesada.

Nie chcę tutaj nikogo urazić ,ale SPS`y to coś więcej niż montipora, która znajduje się na samym końcu całego SPS`owego raju.

- żeby porównać ledy do jakiegokolwiek źródła światła i żeby porównanie było czegoś warte musimy mieć zbiornik bardzo szeroki lub kostkę...np taka jak moja :). Wtedy wieszamy z przodu T5 a z tyłu LED i dajemy dwa takie same korale. Po kilku miesiącach i kilku jazdach możemy cokolwiek stwierdzić.

Oczywiście testujemy acropory i różne gatunki, testujemy gatunki kupione od "morszczaka" nie z hodowli! Hodowla hodowli nie równa, większość jest na Bali. Więc cóż mi z takiej acropory która jest z "hodowli" w morzu. To dzikus i tyle! Loteria.

Z tego co już chyba wiemy na pewno to tyle iż ledy są jednak bardzo mocne, niezbyt mocne dla naszego oka a dla korali SPS zabójczo mocne. Co z tego wychodzi, w akwarium niby ciemno a korale dostają mocną porcję światła.

Co się dzieje jak koral dostaje dużo światła i nie ma odpowiednich warunków ? Ano pada.

Proste doswiadczenie ostatnich miesięcy w mojej kostce...

- Acropora nr 1 pod 10 x T5 80W jakieś 40 cm od lampy (6 x Blue Plus, 3 x Fiji, 1 x Special)

- Acropora nr 2 pod 250W HQI - 30 cm od lampy -bezpośrednio pod żarnikiem, dopalana 2 x T5 54W.

Obie akry tego samego gatunku. Dwa odpieniacze ustawione na bardzo mokro. Minimalne karmienie ryb i korali. + ZeoVit.

Efekt :

Acropora nr 1 jest prawie biała, traci kolor, tkanka jest bardzo cieniutka, jest na granicy. To już nie jest zabawa w wybarwianie tylko przegięcie pały! Gdybym przytrzymał ją dłużej - padnie. Objawy są różne, niektóre korale są mniej wytrzymałe inne bardziej.

Acropora nr 2 - tkanka zdrowa, polipuje bardzo mocno, wybarwiona, nie jakoś rewelacyjnie ale pigment jest bardzo widoczny i jednolicie wybarwiony. Takie warunki jakoś na niej wrażenia nie robią.

Więc zanim ktokolwiek coś porówna, niech zastanowi się czym świeci w SPS`y. Bo różne światło wymaga bardzo różnych warunków. I być może przy pewnej mocy prowadzenie zbiornika może być możliwe ale tylko przy spełnieniu wielu warunków, które dla większości zawsze będą zagadką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

same ledy

26 08 13

post-11383-0-39534500-1389649280_thumb.jpg

20 12 13

post-11383-0-94249100-1389649341_thumb.jpg

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen no spoko ale kolory gdzie? chyba że tak zdjęcie wyszło bo cięzko pod ledami zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj te zdjęcia to trochę na niekorzyść ledów chyba ? przyrost 3cm w 14 miesięcy przy łatwej acroporze to słabiuteńko


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że dyskutujecie o SPS`ach ale pokazywanie montipory i wyrażanie opinni na temat ledów i SPSów to przesada.

Nie chcę tutaj nikogo urazić ,ale SPS`y to coś więcej niż montipora, która znajduje się na samym końcu całego SPS`owego raju.

Nie no spoko. .. ładne te "montipory" pokazane na zdjęciach od Przemka i Sygena :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj te zdjęcia to trochę na niekorzyść ledów chyba ? przyrost 3cm w 14 miesięcy przy łatwej acroporze to słabiuteńko

pomyłka poprawilem


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen no spoko ale kolory gdzie? chyba że tak zdjęcie wyszło bo cięzko pod ledami zrobić?

trudno zrobić zdjęcie pod ledami to jest telefonem a w rzeczywistości kolory są


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to latwa czy trudna Acropora - nie wiem czy to Tricolor czy nie. U mnie wyglada pi razy oko tak pod chinskimi LED i 2x39 Actinic:

_MG_8701.jpg

Pi razy oko bo ciezko oddac kolor na zdjeciu... Dodam ze PO4 ostatnio mialem 0.06. Dzisiaj jak mierzylem godzinke temu 0.02 no3 -0,25

Natomiast dziwie sie ze korale w sumpie w szczegolnosci Tumida poszla w braz - majac naprawde bardzo duzo swiatla. Bardziej sie spodziewalem, ze wlasnie pojasnieje i pojdzie w kierunku bieli. A tu jest na odwrot - co mnie lekko zdziwilo. Rosnąć rośnie bo widać, że oblewa podstawkę.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no teraz to jest przyzwoicie :thumbup:

no 5-6 cm przyrostu jest


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś miną rok ,jak świece Led i trudno mi coś konstruktywnego napisać ,jak dla mnie główną zaletą jest mniejsze parowanie ,i jak narazie brak potrzeby wymiany źródła światła .Niewielkich rozmiarów lampa szeroko świeci ,co do przyrostów szału nie ma ale jak zmieniałem, korale już były spore a jak wiadomo te rosną wolniej jak szczepki,przez okres istnienia zbiornika parametry też się zmieniały (zmiana suplementacji,soli ,zachwiania systemu itd.) Dlatego to wszystko gdybanie ,do puki któryś z producentów nie postawi dwóch identycznych zbiorników na jednym sumpie (jeden system ) to mało co się dowiemy ,bardzo proste ale z niezrozumiałych mi powodów nikt tego nie robi ,PS czego się boicie ? proszę nie mówić "szewc bez botów chodzi"to żadne tłumaczenie.To było by bardzo ciekawe doświadczenie można by wyciągnąć mnóstwo wniosków . ,Gdy bym miał kapuche zawiesił bym Sfiligoi Infinity 2x400W HQI + 4x54W T5 ale nie mam to świecę led peace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, juz mialem przy okazji Twojego innego postu zapytac. Czym mierzysz azotany? RedSea? Przyznam ze przydalaby mi sie wieksza rozdzielczosc ponizej 1mg/L.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek mierzę Salifertem --- jak patrze od gory to praktycznie zero różowego, ledwo co tam koloru lapie, dlatego robię pomiar przez ścianki i wtedy juz łatwiej dopasowac do 2, 5, 10. Nawet jesli przez scianke widac 25 a wtedy naprawde sporo rozowe jest to od gory 2-jeczka jest jak nic tez widziana. No a dalej to jak mierze przez scianki i jest 2 to jest 0,2, jak jest 5 to jest 0,5 - jak jest 10 to jest 1. Jak posrodku to 0,25-0,35 - to jest IMHO bez znaczenia wiekszego. Grunt to <1 mg/l ostatecznie <5mg/l A to juz na Salifercie widac - a jak nie widze ja, albo nie jestem pewien to wolam Basie i wyciagam srednia ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no ja tez tak mierze, ale najnizej ta metoda jest 0,2 wiec pytalem bo mnie te setne zastanowily - spoko juz kumam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak jest za ciemne na 2 a za jasne na 5 tak po srodku to uznaje ze jest 0,25 ;P Choc pewnie poprawniej by bylo np 0,35 - w sumie to bez znaczenia IMHO. Az taka dokladnosc nie jest Ci potrzebna - ja staram sie by nie przekroczyc 1 mg/l ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie kłócić ale ta strawberry to jakaś biaława zbytnio jest :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z miłą chęcią dodam tutaj i swoje spostrzeżenie odnoście ledów po podobnym ....

Za przeproszeniem ale to co masz w stopce stawiasz za wzór akwarium pod t5 do tego stopnia aby krytykować ledy?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.