Skocz do zawartości
Polok

Skuteczny sposób na cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

A myślisz żebym nie wypróbował. Po prostu nie mam cyjano. Tu jest problem.

:wallbash:

to sam wypróbuj i daj znać :clap:

po tym opisz reakcje baniaka na lek :animier:

co to za przyspieszony wzrost roślin ? - glony ,korale ?

fotka baniak - mile widziana :)

Wiem, że Ameryki nie odkryłem. To, że wielu producentów używa antybiotyki na normalka tylko, że mało który pisze jakie antybiotyki stosuje.

Ameryki nie odkryłeś ... wiele "sklepowych" produktów zawiera antybiotyki . Jak dobrze poszukasz to znajdziesz , nawet na naszym forum.

Wzrost poziomu no3 powoduje przyśpieszenie wzrostu roslin.

Miękasy i lpsy też potrzebują m.in. no3 i po4.

Z tego co tam pisze cyjano najszybciej rozwija się gdy no3 jest znikome a po4 wysokie.

Dodanie antybiotyku oprócz unicestwienia cyjano może również stymulować wzrost korali miękkich poprzez spowodowanie podniesienia no3 z poziomu za niskiego dla korali miękkich i dlatego pozwoliłem sobie porównać rośliny do niektórych korali.

Oczywiście kuracja taka to ostateczność ale jak wiele osób ma ciągłe problemy z cyjano i musi wydawać sporą kasę na nie do końca skuteczne chemikalia.

A myślisz żebym nie wypróbował. Po prostu nie mam cyjano. Tu jest problem.

Janusz - . Zakladasz kolejny watek o cyjnao, piszesz trzy posty jeden pod drugim (polaczylem w jeden). Radze zebys sobie przypomnial regulamin :)

Pozdrawiam

Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem Tester ale chciałem odpowiedzieć wszystkim z osobna.

A teraz do rzeczy.

Po drobnym restarcie " w końcu " pojawiło mi się cyjano w akwarium, co prawda małe ( kilka cm kw. ) ogniska na piasku.

Przez kilka dni w tych miejscach wzruszałem piasek i na dwa dni miałem spokój a następnie powtórka. W sumie za bardzo mi to nie przeszkadzało. Postanowiłem jednak zastosować sposób działający w akwarium słodkim.

Wieczorem do kaskady wrzuciłem dwie tabletki po 200mg erytromycyny. W sumie dawka wyszła ok. 4mg na 1 l. wody.

Rano zero cyjano (zawsze rano było mniej jak wieczorem ale było). Do dzisiaj w sumie minęło 3 dni i jak na razie zero cyjano. Dzisiaj dałem węgiel do filtra.

Po trzech dniach kuracji nie zauważyłem żadnych negatywnych zachowań zwierzaków: ryby, krewetki, kraby, strzykwa, zając oraz korale (miękkie, lpsy oraz spsy - pavony, montipory tależowe, digitaty).

Samo cyjano znikneło po jednej nocy przy tej dawce leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie zniknelo cyjano kiedy zaczalem podbijac NO3 za pomocą saletry amonowej. Saletra sodowa czy potasowa nie dawala takich efektów wiec najwyrazniej pomoglo uzycie NH4, co w sumie jest czyms niespotykanym, bo zawsze nam mowiono ze obecnosc amoniaku to niedojzalosc zbiornika. Ale w sumie w niedojzalych zbiornikach nie ma cyjano :) Korale na razie zyją wiec chyba te 2ppm NH4 to nie problem, a cyjano znikneło.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie zniknelo cyjano kiedy zaczalem podbijac NO3 za pomocą saletry amonowej. Saletra sodowa czy potasowa nie dawala takich efektów wiec najwyrazniej pomoglo uzycie NH4, co w sumie jest czyms niespotykanym, bo zawsze nam mowiono ze obecnosc amoniaku to niedojzalosc zbiornika. Ale w sumie w niedojzalych zbiornikach nie ma cyjano :) Korale na razie zyją wiec chyba te 2ppm NH4 to nie problem, a cyjano znikneło.

2ppm NH4 to za jakiś czas będzie 7ppm NO3, przy czym oczywiście cześć NH4 i NO2 może zostać skonsumowana zanim zamieni się w NO3. Zwyczajnie dodałeś więcej azotu niż to by wynikało z ilości samego NO3 i w ten sposób podkręciłeś konsumpcję fosforanów ponad plan. Cyjano zniknęło bo brakło fosforanów.

W saletrze potasowej jest 13.9% azotu, w sodowej 16.5% a w amonowej 35% dlatego saletra amonowa daje większy efekt ale jest ryzykowna bo po pierwsze można zaszkodzić amoniakiem a po drugie część azotanów pojawia się 2-5 dni później. Można się nieźle zdziwić jak pierwsza dawka azotanu amonu prawie nie daje efektu a przy np. trzeciej jest nagły skok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było juz wiele tematów na temat cyjano ale nie znalazłem jak dotąd opisu wykorzystujacego ten sposób zwalczania tego paskudztwa.

Wszysko zaczeło się w jednym z akwariów jakie serwisuję co prawda słodkowodnego ale według informacji zebranych przeze mnie odpowiednikiem naszego cyjano w akwarium słodkowodnym są sinice.

Polecam ten artykuł: http://www.roslinyak...dnik-glony.html

Warto myslę przeanalizować wątek o dysproporcji no3 a po4 z tego poradnika.

A ja chciałbym się pochwalic moim skutecznym sposobem walki z bliskim kuzynem cyjano.

Wszystkie próby stosowania sklepowych chemikaliów wraz z zaciemnieniem dawały tylko czasowe załatwienie problemu. Sinice zawsze wracały po tygodniu lub dwóch. Podczas ostatniej próby zastosowałem erytromycynę kupioną w aptece w postaci tabletek 200mg. Zastosowałem dawkę 4mg antybiotyku na litr wody bez zaciemniania i efekt niesamowity. Po dwóch dniach zero sinic i jak na razie brak nawrotu a mineło już pół roku. Po zastosowaniu antybiotyku żadnych skutków ubocznych z wyjątkiem przyśpieszenia wzrostu roślin. Przypuszczalnie wzrost poziomu no3.

Jestem przekonany, że ten sposób walki będzie w 100% skuteczny w walce z tym morskim badziewiem - cyjano.

Może jest ktoś chętny na zastosowanie tego taniego systemy walki. Opakowanie leku - ok 10pln. 1 tabletka na ok 50l. wody.

Ja właśnie będę próbować erytromycynę. Podobno ma ona przy okazji dobroczynny wpływ na ryby....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tds pokazywał 0 poczym niewiedziałem ze choc pokazuje 0 to z czasem i tak przenosi krzemiany i metale roznego typu teraz wymieniam filtry 1 x w miesiacu zywice co 2 miesiace i jest ideolo bez jakich kolwiek plag dino cyjano itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zauważył powiązanie cyjano a oświetlenie. Przez dwa lata miałem zbiornik pod ledami nie miałem glonów, cyjano żadnych plag. Korale rosły wolniej.Zmieniłem na t5 i się zaczęło.

Słyszałem że ślimaki turbo zjadają sinice ?

Edytowane przez adianosss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Czy ktoś zauważył powiązanie cyjano a oświetlenie. Przez dwa lata miałem zbiornik pod błędami nie miałem glonów, cyjano żadnych plag. Korale rosły wolniej.Zmieniłem na t5 i się zaczęło.
Słyszałem że ślimaki turbo zjadają donice?
"Pod błędami" , "zjadają donice" ?:p

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol:

sorry za taki post ale nie dałem rady się powstrzymać o błędach i donicach myślę.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, adianosss napisał:

Czy ktoś zauważył powiązanie cyjano a oświetlenie. Przez dwa lata miałem zbiornik pod ledami nie miałem glonów, cyjano żadnych plag. Korale rosły wolniej.Zmieniłem na t5 i się zaczęło.

Słyszałem że ślimaki turbo zjadają sinice ?

Podobno ślimaki turbo tuberculosus i strombus zjadają cyjano. U mnie tego nie sprawdziłem, bo nigdy nie miałem cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie strombus wylizał kiedyś szczepkę zaatakowaną cyjano. Dwa dni na niej siedział i odkurzał. W pierwszym 54l miałam w całym akwarium atak cyjano i strombus sobie nim nawet dekorowal muszle. Przyklejał sobie trąbą kępki cyjano do muszli celowo, pewnie dla kamuflażu :) u turbo nie zauważyłam zainteresowania cyjano. Ponoć cerithium zjadają też cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo przestałem suplementować i nie robię podmian. Jak się nie poprawi to zostawię tylko LEDy i może zniknie. Podkreślam że wcześniej nie miałem takich problemów dopiero pod t5 się zaczęło:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświerzę temat   właśnie zmieniłem oświetlenie  z ledów na t5  i się zaczęło .  cyjano  zaatakowało . akwarium 3 i pół roku nigdy nie miałem cyjano.   co działać ?  2 tydzień odsysam  i nic nie pomaga  jest tego coraz więcej :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, tedeus63 napisał:

odświerzę temat   właśnie zmieniłem oświetlenie  z ledów na t5  i się zaczęło .  cyjano  zaatakowało . akwarium 3 i pół roku nigdy nie miałem cyjano.   co działać ?  2 tydzień odsysam  i nic nie pomaga  jest tego coraz więcej :(

Jedno jest pewne jesli robisz podmianki to się wstrzymaj bo dostatczasz tylko pożywki tym bardziej.

A to ze zmieniłeś na inne światło raczej było to do przewidzenia :(


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia powiem Ci, że najlepiej działa jak się białe światło wyłączy na dłuższy czas, u mnie tylko to zadziałało po długiej walce  tym dziadostwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmianki robię  więc się wstrzymam .   świetlówkę białą mam tylko jedna na 8 szt. plus actynika i pink gisemana .reszta niebieskie .

na razie nie wymieniam są 9 miesięczne , aż się wszystko ustabilizuje.

jedno wiem że korale ruszyły z kopyta  bo juz zwiększyłem balinnga  kazdy pojemnik    po 25ml na dobe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz dawał rady to z KZ jest dobry środek na cyjano. Też się długo męczyłem, miesiąc stosowalem ten od kz i do dzisiaj spokój. Nutrieny były cały czas na 0.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.