Skocz do zawartości
Robert-reef

Wężowidło poobcinane macki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj rano patrze a moje wężowidło Ophiomastix annulosa ma obciętą jedną mackę. Myślałem że to jakiś przypadek, zdarza się. Teraz patrze na piasku leżą 2 obcięte końcówki macek wężowidła. Jeszcze się ruszają - końcówki te mają długość około 3-5cm.

Wężowidło mam już kilka miesięcy, obsada też ta sama, jedyne nowe zwierzaki jakie doszły to 2 kraby pustelniki, małe.

Jeszcze jedna podpowiedź to miałem babkę cinctus, która była przez coś atakowana tak że w pewnym momęcie miała odgryzione pół ogona. I to nie płetwy tylko mięsa, tak że wystawał tylko krengosłup. Wężowidło siedzi mniej więcej po tej stronie co siedziała ta babka tylko że wyżej bo babka wiadomo przy dnie miała swoją norkę.

Podejrzewałem euncie bo wydawało mi się że widziałem ją przelotem, wywaliłem skałę, potraktowałem ją wodą RO ale nic z niej nie wylazło.

Co może obcinać macki dla wężowidła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podskubują... Ciachnięte 3 ramienia w ciągu 1 dnia :(. Te jedne co widziałem z rana oprócz tego że było obcięte to było też nieco dalej tak jakby wygolone do białego na długości 3-4 cm.

Czy te ramienia odrosną?

Czy odłowić do sumpa to wężowidło aby się wykrowało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi kiedyś wężowidło wpadło w spływ i się zaklinowało i prawie nic z ramion nie zostało i teraz ma już odrośnięte


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odrosną, o ile ich nie wykończą krabki.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie troche pocieszyłeś ale i tak jak nie znajdę wandala, który jemu to robi to prawdopodobnie nie będzie miało spokoju.

Myślicie że to krabiki??

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dzikusa krabika i męczył te małe wężowidła.

Nic innego tylko sadystą był, łapał i odcinał.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje też straciło najpierw połowę jednej macki ale już ładnie odrasta a niedawno straciło drugą nie wiem czyja to wina w każdym razie z tej odciętej macki może być nowe wężowidło u mnie też się ruszało, nic się nie martw odrośnie obserwuj tylko kto może być winowajcą sam jestem ciekaw


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyczyny mogą być naprawde różne. Swego czasu obserwowałem takie zachowanie po każdorazowej podmianie wody. Okazało się, że sól była wilgotna, i po prostu "coś z nią było nie tak". Zbadaj parametry wody - może tu jest problem. Może zbyt gwałtownie podnosisz pH (np. dozując kalkwasser) ?

Mają. Są blisko ze sobą spokrewnione :rolleyes:

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trochę ostatnio podbiłem KH. Dokładnie wczoraj zauważyłem że mi spadło do 6. Przetykając wężyki polało mi sie troche roztworu sody do sumpa. Podbiło mi to KH do 8.

Wczoraj też robiłem podmianę na nowej soli kenta, która miała bryły i po rozpuszczeniu został jakiś osad w płatkach na dnie wiadra.

Czy odseparować jakoś te odnóża aby zwiększyć prawdopodobieństwo że coś z nich wyrośnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert

mnie zaczęła się pompa dokująca. Kh skończyło w 2 godziny o 4 ! I nic się nie stało. Wężowidło/paskuda ma się dobrze:o

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy eksperyment wzbogaca naszą wiedzę. Tylko musisz pilnować aby je wyrzucić jeśli zdechną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetki wurdemanni masz ?

krewetki wurdemanni lub podobne, ew.jakis dziki krab o którego istnieniu możesz nie wiedzieć.

wurdemanni potrafi wykończyć rozgwiazde piaskową na ten przykład. ale raczej nie zaatakowałaby ryby... wiec masz jeszcze innego drapieżnika.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dużą krewetkę wurdemanni... ale czy ona by obcięła ramiona dla wężowidła. Dziwne bo w sumie tą krewetkę też mam od kilku miesięcy i do wczoraj bym jej nie podejrzewał o takie zachowanie.

Co prawda mniej więcej miejsce w akwarium bytowania krewetki i wężowidła i tej babki jest mniej więcej te same - lewa strona akwarium...

Nie wiem czy nie mam jakiejś pistoletowej bo słyszę wieczorami strzały.

Dzikich krabów nie zauważyłem. Poobserwuje bardziej w nocy po zgaszeniu światła czy czegoś podejrzanego nie zauważę. Od wczoraj zacząłem obserwacje w czerwonym świetle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, oglądnąłem filmik. Moja krewetka jest właśnie mniej więcej takich rozmiarów jak ta na filmie, może i nawet większa :). Grzybki zostawia w spokoju, widuje ją w nocy przy czerwonym świetle.

No jakoś nie sadzę aby mogła odgryźć ramiona wężowidle ale w morskim świecie wszystko jest możliwe...

W każdym razie obcięte ramiona wężowidła jeszcze się ruszają - szok. Może naprawdę coś z nich wyrośnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten Cryptocerus to rozumiem że ma krewetkę symbiotyczną do dyspozycji, jak pan Bóg przykazał? Może to jej sprawka?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz predatora, stawialbym na kraba, pistoletowa czy modliszka raczej to nie jest, w obydwu przypadkach ofiary sa ogluszane od razu


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dużą krewetkę wurdemanni... ale czy ona by obcięła ramiona dla wężowidła. Dziwne bo w sumie tą krewetkę też mam od kilku miesięcy i do wczoraj bym jej nie podejrzewał o takie zachowanie.

Co prawda mniej więcej miejsce w akwarium bytowania krewetki i wężowidła i tej babki jest mniej więcej te same - lewa strona akwarium...

Nie wiem czy nie mam jakiejś pistoletowej bo słyszę wieczorami strzały.

Dzikich krabów nie zauważyłem. Poobserwuje bardziej w nocy po zgaszeniu światła czy czegoś podejrzanego nie zauważę. Od wczoraj zacząłem obserwacje w czerwonym świetle :)

czy ona bo obcięła ramiona wężowidła ?

myślę, że może. jak będzie głodna to zaatakuje wszystko co się wolno rusza i nie potrafi się agresywnie obronić.

żywą stomatelle w moim akwa kiedyś zaatakował wieloszczet.

http://www.youtube.com/watch?v=R_jSi1OCWzU

kraba znalazłem po 2 latach kiedy to do akwarium nic nowego nie wjeżdżało w postaci skały w której mógł się ukryć.

Podobnie nagle ujawnił mi się kiedyś ślimak nagoskrzelny wielkości około 4 cm. a akwarium raptem 180l wtedy miałem więc nie jakiś wielki ocean z masą kryjówek....


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten Cryptocerus to rozumiem że ma krewetkę symbiotyczną do dyspozycji, jak pan Bóg przykazał? Może to jej sprawka?

Co to jest Cryptocerus? Jeśli chodzi o żółtą babkę to niestety nie miała ona krewetki. Myślałem że się zakumpluje z tą co mi strzela w akwarium i dlatego ją kupiłem ale niestety nie udało im sie zejść.

Babka już nieżyje... coś najpierw ją mocno poturbowało a puźniej zjadło ogon wraz z mięsem - wystawał 5mm kawałek kręgosłupa. Po 2 dniach zdechła.

To coś co ją załatwiło to może być ten robal, którego dzisiaj upolowałem. Właśnie on miał swoja norę w pobliżu nory babki i tego wężowidła o którym jest mowa, chociaż nie spodziewam się aby obciął odnóża wężowidle.

Link do robala... http://nano-reef.pl/topic/60248-czy-to-eunica/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy to wężowidło z jedną macką zostało przeniesione do sumpa. W sumpie straciło kolejną mackę. Nie wiem czy jeszcze żyje :(. Jutro sprawdzę.

Wygląda na to że samo odrzuca swoje macki... tylko czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.