Skocz do zawartości
luft

Aquamedic Yasha z Maxspect Razor Nano 60W na skale syntetycznej Aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Niespełna 2 miesiące temu wystartowałem z nowym projektem. Ze względu na wymiary zbiornika marzyła mi się kostka Aquamedic Blenny (40x40x40). Trafiła się jednak 27-litrowa Yasha o wymiarach ~30x30x30, którą oświetla Maxspect Razor Nano 60W. W zbiorniku dojrzewa sobie skała syntetyczna Aquaforest.

20131101_183811.jpg

Aquamedic Yasha. Bardzo przyjemna kosteczka, która konstrukcyjnie jest bardzo fajnie rozwiązana. Pompa obiegowa/falownik wbudowany w panel filtracyjny bardzo korzystnie wpływa na estetykę akwarium (jedyna obawa to moc pompy, która pomimo ustawienia na najniższą moc wydaje się być zbyt mocna pod korale miękkie i lpsy). Turboflotor blue 500 - odpieniacz zasilany pompą ze zwężką Venturiego i wirnikiem igiełkowym. W porównaniu do posiadanego w innym akwarium Tunze 9002 odpieniacz radzi sobie o niebo lepiej i pewnie może obsłużyć zbiorniki do 100 litrów.

Skała syntetyczna Aquaforest. Zaciekawiony produktem "odpowiadającym składem chemicznym naturalnej skale" poprosiłem producenta o przygotowanie konstrukcji, która zmieści się w niewielkiej kosteczce. Jako, że wymiary akwarium są mniejsze od wstępnych założeń - skała pasuje w akwarium "na styk" i boki lekko zostaną przycięte, aby łatwiej czyścić szyby.

20131101_183845.jpg

Wymiary skały:

27x28x15cm

Waga:

Sucha 1,6 kg

po zalaniu, ważona dzisiaj 2,5 kg

(producent podaje, że skała syntetyczna po namoczeniu podwaja swoją wagę. Jest to prawda. Najlżejsze i najbardziej porowate są luźne kawałki do budowy "półek" skalnych. Cięższe mogą być nieco podstawy. Wyższą wagę mają gotowe konstrukcje, gdzie solidna spoina łącząca elementy składa się na wyższą wagę startową. Solidność konstrukcji kosztem wagi finalnej).

Praktyka:

Skała została włożona do sumpa. W zaciemnieniu przebywała ponad miesiąc w obiegu (hronologicznie ponad 3 miesiące temu). Po tym okresie skałę natarłem glonami wapiennymi, które zeskrobałem moment wcześniej ze ścian działającego akwarium (radę tą otrzymałem na początku swej przygody z morszczyzną i w ten sposób postępuję przy ożywianiu skały). W tym samym dniu dołożyłem oświetlenie dla skały w sumpie. Poniżej widok 2 zdjęć - tam, gdzie dociera światło glony wapienne na przestrzeni około 2 miesięcy zdołały skolonizować skałę. W miejscach, gdzie światła brak, skała jest "czysta". W sumpie skałę zamieszkały m.in. kiełże, lasonogi i wężowidła oraz ślimaki. Po przekładce skały z sumpa do kosteczki życie z małą pomocą (lasonogi sitkiem) zostało przeniesione. Nowy zbiornik zalany został wodą z podmiany.

20131101_183821.jpg

20131101_183830.jpg

20131101_183855.jpg

Maxspect Razor R420r Nano 60W. Lampa ledowa mogąca oświetlić powierzchnię o wymiarach ok. 50x50cm.

Lampa świeci 22cm nad brzegiem akwarium/24cm ponad taflą wody. Przykładając metr do górnej krawędzi akwarium widzimy zakres rozchodzącego się światła na tej wysokości (widoczna granica oświetlenia 10cm do 58cm). Za pomocą regulacji wysokości stopy lampy, można ją obniżyć co 6cm w dół 16 i 10cm nad brzegiem akwarium (maksymalna wysokość 22cm, jeśli chciałoby się wyżej zamontować Razora Nano należy podwiesić lampę na linkach). Jedyną przeróbką adaptacyjną Razora do akwarium Yasha było wycięcie w stopie stelaża lampy otworu o grubości 8mm by możliwy był symetryczny montaż oświetlenia nad akwarium (szyba pionowa panela filtracyjnego wymagała spasowania ze stopą).

20131101_184736.jpg

Obsada:

Akwarium jest już gotowe do zasiedlania życiem. Najbliższy czas pokaże na co się zdecyduję.

Bolączki:

Brak dolewki wody na chwilę obecną, co ma duży wpływ na wahanie parametrów wody.

Dziennik zawiera lokowanie produktów.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No piękne te wyspy ale co z czyszczeniem szyb po bokach ahh dopiero doczytałem że były specjalnie przycięte.?No Luft chylę czoła fajnie i super to wygląda...Ja tam widzę las falujących dobrze wyszukanych,odstających od codzienności zbiornikowych lpsów w delikatnej cyrkulacji z lekką nutą odważnego zabarwienia rybnego.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta lampa nie będzie za mocna na ten zbiorniczek i nie poparzy korali?

To tylko 30 cm .Chyba ze ją dosyć mocno skręcisz na mocy.

Sam chciałem spróbować z takim litrażem ,ale boję się o stabilność parametrów

w takim piko morskim świecie.Powodzenia.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką mocą świecisz?

Od początku włączyłem lampę w trybie Preset 2 (Preset 1 to tryb poprzedzający przy zmianie oświetlenia na ledowe). "Wyciąłem" właśnie z instrukcji rozpiskę tych trybów. Preset 1 nie posiada w programie oświetlenia nocnego, a Preset 2 tak.

preset-razor.jpg

Zauważyłem, że wielu morszczaków gustujących w "aktycznicznych barwach" podkręcających kolory fluo programuje Razor w szczytowym czasie świecenia w stosunku kanałów A/B: 60-80%/100%. Dzięki tym ustawieniom kolorystyka akwarium przez cały czas świecenia "dziennego" zaspakaja wizualne gusta użytkownika. Warto jednak mieć świadomość przy programowaniu lampy, że stosunek obu kanałów 10/10 wg producenta daje najlepsze warunki dla przyrostów korali.

Skręcanie mocy lampy do wymiarów kostki Yashy? Raczej nie obawiam się "popalenia" koralowców. Za sprawą wbudowanych w Razorze soczewek rozpraszających nie tak łatwo przepalić korale. No, ale o tym jak jest na prawdę przy tej wysokości i wielkości zbiornika do mocy lampy będziemy mogli się przekonać niebawem, gdy w Yashy zagoszczą pierwsze korale.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia gustu z tym oświetleniem, ja lubię np. w dzień przewagę pierwszego kanału, 80% do 60%, wygląda to wtedy jak słońce na płytkiej rafie... Te 100% to naprawdę może popalić korale, świeciłem w dokładnie takiej samej kostce 100% i 100% i korale się zamykały...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o super, ze przetarłeś ślady takim zestawem

a powiedz proszę cos nt mocy falownika ktorego sie obawiam

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda połączenie lampy z szybą, tzn. czy musiałeś coś wycinać w mocowaniu lampy, bo przy odpieniaczu nie ma dużo miejsca? Pytam ponieważ mam Yashę jeszcze w kartonie z tego powodu, że chciałem podmienić oświetlenie na Maxspecta tak ja Ty, zanim uruchomię. Swoją drogą ciekaw jestem dalszych postępów z Twoją kostką, pozdrawiam i powodzenia, będę podglądał i mam nadzieję, żę Razor+Yasha to będzie dobre połączenie.


AquaMedic Yasha 36l, Razor Nano 60w, Aqua Trend Shark Evolution, RO+DI

Data odpalenia 13.01.2014

8227_8470.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przerobiona stopa stelaża lampy Razor Nano - wycięcie rowka o szerokości 8mm.

20131118_125717.jpg

20131118_125641.jpg

Pavona trzeci dzień w roli testera. Zmiany parametrów wody poprzez odparowaną wodę w ilości ok 1,5 litra (przez nieuzupełnianie dolewki) przyczyniło się do takiego widoku. Gdy w drugim baniaku wylezie pod tafle dolabella to trafi na kilka dni do Yashy. Ustawienia Razora nieustannie w trybie Preset2.

20131118_125620.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nocy do Yashy zdesantowana została dolabella.

20131119_091304.jpg

tą półkę ogryzła

20131119_091311.jpg

a tą jeszcze nie :)

20131119_091318.jpg

fotki zrobione dzisiaj przed 10 rano.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga pytanie killer - Czy nacinając podstawę lampy straciłeś gwarancję? Jeżeli nie, to jak bardzo można go pociąć aby nie utracić gwarancji :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga pytanie killer - Czy nacinając podstawę lampy straciłeś gwarancję? Jeżeli nie, to jak bardzo można go pociąć aby nie utracić gwarancji :)

W Maxspect Polska przeróbka stopy, nóżek nie będących nierozłącznym elementem obudowy lampy nie powoduje utraty gwarancji. Dodać proforma należy, że wszelkie tego typu przeróbki należy wykonać w sposób przemyślany, aby Razor nie miał styczności z wodą bezpośrednio/nie wpadł do niej, gdyż gwarancja nie obejmuje naprawy urządzeń "niewłaściwie użytkowanych".

A teraz kolejne fotki z godz. 19.10 - dolabella i jej oczko :)

20131119_191721.jpg

20131119_191556.jpg

I rico, która do Yashy trafiła w tym samym dniu co pavona. Ależ lubię robić zdjęcia telefonem. Pod tym kątem aparatem nie dałoby się zrobić tak ostrego zdjęcia. Mając na względzie słowa Aquamaniaca kolejnym krokiem będzie wrzucenie na wyższe półki kolejnych korali by zobaczyć jak się zachowają pod Razorem w trybie Preset 2 (przez 6 godzin 100/100% mocy).

20131119_191543.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wygalda na to ze wycisniesz 100% z tej 27ki. :smiling:

Podoba mi sie bardzo, zwlaszcza formacja skaly.

Zastanawia mnie tylko skad tyle glonow ? Czy pozywke do wzrostu podejmowaly z wody podmiankowej ?

Pozdrawiam


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System fajnie był ustabilizowany, niemniej gonitwa październikowa do szpitala przyczyniła się do tego, że wyrwałem nogą całe gniazdko elektryczne i około tygodnia akwarium było wyłączone. Do tego znaczna ilość odparowanej wody. Wszystko przyczyniło się przy włączeniu ponownym akwarium do klasycznego dojrzewania, którego system uniknął wcześniej (za sprawą moczenia skały w sumpie i wody z podmiany). Chyba jeszcze nie napisałem w dzienniku odnośnie wody, którą była bogata solanka z mojego akwarium (Aquaforest FSRS + RedCoral+pełny balling).


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie skała mało naturalnie, ale podejrzewam że za jakiś czas zmienię zdanie :)

Ciekawy pomysł, powoli przymierzam się do czegoś podobnego :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 4 dobach dolabella przemieliła stare glony, ukazując słabe punkty akwarium. Dolcia i jej zakątki chwały

20131123_160030.jpg

panel filtracyjny akwarium niestety wciąga kupy i wypuszcza je z powrotem do akwarium

20131123_160201.jpg

odpieniacz robi swoje

20131123_160214.jpg

po wzburzeniu tumanów klocków dolci, których część ma wychwycić wata filtracyjna. To jedyne miejsce, gdzie mogę ją zamontować. Choć w tym przypadku może jutro przecedzę przez watę i wleję z powrotem do baniaka.

20131123_160610.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i przedwczoraj sobie niosłem w chwytaku ceramiczną podstawkę z kolonią palythoa

no i oczywiście musiało mi się to wypierdzielić na podłogę rozbijając na kawałki

Cisnienie spotęgowała świadomość, że dziecko, opary, palythoa... no, ale wszystko gra

oto zdjęcie testerów na najwyższej półce: 30 cm od źródła oświetlenia, Razor Nano 60W 100/100% mocy, a zdjęcie robione dzisiaj po godz. 14 jakoś

20131125_151921.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie tego nie oddaje, ale te "chwasty" na prawdę pieknie się prezentują :)

foto godz. ok 15. (100/100% mocy Razora)

20131127_143436.jpg

widok z góry

20131126_191443.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas świecisz na 100%? Mi się przymykały zoanthusy przy 100% mocy :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godna uwagi ta lampka .


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas świecisz na 100%? Mi się przymykały zoanthusy przy 100% mocy :)

tak tak cały czas na tych samych ustawieniach.

Pavona blednie więc albo światło silne, albo woda "uboga". Czas więc na symboliczną podmiankę wody by się przekonać.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytale, ze pytales o te regulowana pompe AM, otoz ja mialem wprawdzie wymarowo dokladnie taki sam zbiorniczek, ale to nie byl Yasha :) Sam jestem ciekawy, jak ta pompa sie sprawuje w takim malym akwarium, ja je zwykle uzywam w zbiornikach o rzad wielkosci wiekszych. Uwazam ze to znakomita pompa w swojej cenie i bardzo trwala.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przeczyścić tą pompę obiegową bo z bezgłośnej, na wskutek oblepienia klockami dolabelli buczy nieprzyjemnie.

Poniżej zdjęcie sprzed chwili niemalże. Kto by na pierwszy rzut pomyślał, że to zwykła palythoa tak czaruje kolorem :) Zdjęcie zrobione telefonem od góry przy wyłączonym obiegu

20131204_184324.jpg

aha, AquaManiac - masz rację - troszkę za silne to światło i można coś skręcić lekko pod zoa (palythoa walczy jak może, dzięki czemu tak pięknie wygląda :D ) - póki co jednak testuję dalej przy ustawieniach Preset2.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda z tą lampą. Zastanawiam się jak by się sprawdziła w kostce 50x50x50. Czy dała by radę z SPS-ami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na youtubie znalazlem kiedys ze ten razorek swiecil w kostce 60-60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.