Skocz do zawartości
AMP

Podmiany, a skok parametrów...

Rekomendowane odpowiedzi

W akwarium rafowym najmniejszym złem jest po4 i no3 ,pamiętać należy, że mamy masę organiki szkodliwej łącznie z fenolami i toksynami. Podmiany są takim wentylem bezpieczeństwa w obciążonych systemach jest to jedyny sposób odświeżenia wody to jak z wietrzeniem pokoju . Dlatego są systemy które wymagają większej ilości podmian ,a inne mniejszej 10% tygodniowo to taka średnia liczba , jednym to wystarczy dla jednych systemów to za mała ,a dla innych za dużo.

Z resztą porównaj kolor wody do wylania i kolor wody świeżej do podmianki.

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...pamiętać należy, że mamy masę organiki szkodliwej łącznie z fenolami i toksynami. Podmiany są takim wentylem bezpieczeństwa w obciążonych systemach jest to jedyny sposób odświeżenia wody to jak z wietrzeniem pokoju...

To fajne zdanie jest, ale można to osiągnąć ciągłą podmianą, albo ciągłym, niewielkim uchyleniem okna, nigdy nie jest idealnie, ale zawsze tak samo. Pytanie tylko, czy te mierzalne parametry łatwo utrzymać wtedy w ryzach?

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wniosek ze słów @Grzegorza Dyzmy, po pierwsze - wybrać sól, która nam odpowiada, po drugie - doprowadzić parametry akwarium do parametrów soli, po trzecie - utrzymywać te parametry przez suplementację. Ma to sens.

I tak się włąśnie zastanawiam nad tą sola Red Sea Coral Pro i jej wysokie kH i patrzac na inny produkt Red sea Reef Foundation widać ze to takie powinny być parametry

Soft Corals 33 8.2 / 2.9 430 1280

LPS Corals 33 12.1 / 4.3 440 1310

SPS Corals, 35 12.6 /4.5 465 1390

Przy sps kH-12,6 zasolenie-35 Ca-465 Mg-1390

Czyli co... "... doprowadzić parametry w akwarium do parametrow soli.."???

Czy jak to mam rozumieć

w


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh 12,6 Ca 465 Mg 1390 , przy tym zasoleniu to stanowczo za wysokie parametry, które ani nie maja naukowego potwierdzenia ani praktycznego po prostu RedSea popełniła tutaj wielka gafę


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie robię podmianę i przypomniało mi się zdanie wielokrotnie wałkowane : " suplementacja nie potrzebna, podmianki wystarczą" Rozumiem że tyczy to się małych zbiorników z obsadą raczej miękką, no ale nadganianie parametrów według powyższej dyskusji okazuje się w listopadzie 2013 roku błędne?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe?? aby wszędzie podawali takie parametry, a czy ktoś testował moze tak wysokie parametry???


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to mnie wlasnie rozbraja, jak pislaem ze ja robiac pomiar Reds Sea Coral pro i mialem 14 to sie ludzie smiali.

A RedSea jaja sobie z nas robi skandujac hasla "close to mama nature" czy w zgodzie z natura po naszemu

Marek zmierz jeszcze Ca i Mg przy zasoleniu 35 ppt. Porownaj z tym jak to sie ma do naturalne wody morskiej.

Mam nadziej ze nie braknie Ci plynu w strzykawce.

Za późno przeczytałem i jestem już po podmianie,nie zmierzyłem Ca i Mg,ale zmierzyłem Kh tak więc rano kh zbiornika przed podmianą 9,po podmianie 9,6 a solanka rano miała 13,2.

Utrzymuję generalnie Kh między 7 a 8,ale mam lampę w serwisie,świecą więc zastępcze BP i z racji dużo słabszego oświetlenia reaktor nawet na minimum miał za dużą produkcję i zagapiłem się z tym.Przy okazji strasznie leci mi potas,podaję już dziennie po 12 kropli z AF potasu a on stoi na 360.Pomiar Salifiertem,ale porównany z testem RS.Co do Kh to trzeba by szukać sól o najniższym parametrze zbliżonym do tego co mamy w baniaku ?

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam dużego doświadczenia nie mam, ale podmiany robie na Red Sea i jej parametry "dostrajam" do wody w akwa. Nic nie ma prawa skakać. W akwa mam 8 / 410 / 1300.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie robię podmianę i przypomniało mi się zdanie wielokrotnie wałkowane : " suplementacja nie potrzebna, podmianki wystarczą" Rozumiem że tyczy to się małych zbiorników z obsadą raczej miękką, no ale nadganianie parametrów według powyższej dyskusji okazuje się w listopadzie 2013 roku błędne?

Chodzi o suplementacje pierwiastków sladowych, nie mg,ca,kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a ta Red Sea Salt

Nowa formuła soli Red Sea Salt to produkt powstały w wyniku długoletnich badań, obejmujących kompleksowe potrzeby wszystkich mieszkańców rafy.

W przeciwieństwie do oceanu, który jest niemal nieskończonym "magazynem" wszystkich niezbędnych organizmom rafowym pierwiastków, akwarium stanowi sztuczny, zamknięty ekosystem, który bezustannie kształtuje procesy biologiczne zachodzące w zbiorniku. Dzięki soli Red Sea Salt parametry wody będą stabilne, a koralowce zdrowe i pięknie wybarwione.

Parametry solanki (na wodzie RO/DI):

- Ca 410

- Mg 1230

- kH 7,7


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a ta Red Sea Salt

Nowa formuła soli Red Sea Salt to produkt powstały w wyniku długoletnich badań, obejmujących kompleksowe potrzeby wszystkich mieszkańców rafy.

W przeciwieństwie do oceanu, który jest niemal nieskończonym "magazynem" wszystkich niezbędnych organizmom rafowym pierwiastków, akwarium stanowi sztuczny, zamknięty ekosystem, który bezustannie kształtuje procesy biologiczne zachodzące w zbiorniku. Dzięki soli Red Sea Salt parametry wody będą stabilne, a koralowce zdrowe i pięknie wybarwione.

Parametry solanki (na wodzie RO/DI):

- Ca 410

- Mg 1230

- kH 7,7

Używałem też tej soli,ale Ca i Mg jak dla mnie jest za niskie.Na reaktorze Kh jak miałem koło 8 to Ca i Mg musiałem ręcznie podbijać.Teraz jest już lepiej.Inna rzecz,że odkryłem wczoraj u siebie wadliwe wyniki reflaktometru i stąd moje problemy z acrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie kusiło, żeby zobaczyć co będzie na samych podmiankach bez suplementacji. Ponoć można, ale jak długo?

Zrobiłem symulację w Excelu. Najpierw moje akwarium, gdzie daję po 40ml równego Ballinga, co daje zużycie 0,112kH na dobę i odpowiednio po 0,02mmol Ca i Mg (przeliczone na mg):

Przy podmianach na soli o parametrach wody w akwarium

MojeSolJakAkw.png

A taka musiałaby być sól, aby nie suplementować:

MojeOptSol.png

A teraz dla baniaka 30litrów, podmianki też 10% co 7 dni, ale zużycie przyjąłem 1/8 mojego.

30SolJakAkw.png

To samo, ale "wydumana" sól

30OptS%25C3%25B3l.png

Wnioski? Wszystko zależy od zużycia i odpowiedniej suplementacji przy dużym zużyciu. A czy da się prowadzić akwarium na samych podmiankach? Małe się da, ale ubytek dotyczy nie tylko Ca, Mg i kH, ale wielu innych mikroelementów, wydaje mi się, że może dojść do wyczerpania zapasów mimo wszystko.

Jeśli chodzi o Ca i kH, to też nie należy zapominać, że to co jest słabo rozpuszczalne, nie znaczy że się nie rozpuszcza. Skała może uzupełniać niedobory Ca i kH.

Skoki parametrów, jeśli nie stosuje się suplementacji i soli o parametrach wody w akwarium będą zawsze. Tabele nie przedstawiają obliczonych parametrów przed podmianką, tylko efekt końcowy po podmiance, dlatego skoków tu nie widać. Nie wiem, czy coś to dało, ale warto popatrzeć.

Edit: w rzędzie 5 "parametry jak w solance" jest zbyteczne, miało dotyczyć tylko tabeli 1 i 3, zapomniałem poprawić.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan, mysle, ze nie mozna tu przyjac liniowego spadku parametrow. Korale i wszystko to co konsumuje Ca i HCO3 spowolni konsumpcje juz okolo 8mej podmianki, co oznacza, ze po kilku kolejnych nastapi jednak stabilizacja i konsumpcja bedzie rownowazona podmianka.

Dodatkowy aspekt, ktory trzeba wziac pod uwage to to, ze przy spadku KH zacznie spadac srednie PH dodatkowo utrudniajac kalcyfikacje.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o to właśnie mi chodziło, tylko nie wiedziałem jak to ująć. Zwolnienie kalcyfikacji i resorpcja skały spowoduje wyrównanie, lub zwolnienie spadku parametrów. Niestety pociągnie to za sobą zwolnienie wzrostu, co chyba jest logiczne i niezbyt dobre w akwarium. Reasumując, zbliżamy się do tematu Argonite Saturation State. Ale czy podmianka rzeczywiście wyrówna zużycie?

Odeszliśmy od tematu, ale jeśli podmianki mają zapewnić stabilne parametry, to niestety muszą powodować skoki parametrów, niejako "na zapas". O i już w temacie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiony tym wątkiem zrobiłem dzisiaj testy wody w zbiorniku przed podmianka oraz testy świeżej, przygotowanej solanki do podmiany. Testy salifert, wyjatek po4 - hanna

Zasolenie 1,025 zarówno w zbiorniku jak i podmianka, sól - blue treasure

akwarium podmianka

zasolenie 1,025 1,025

PO4 0,07 0,08

NO3 0 0

Mg 1380 1380

kh 10,5 8,9

ph 8,2 8,6

K 390 360

Dziwi mnie trochę wynik PO4?

Reszta wydaje sie bardzo dobra

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli podmianki mają zapewnić stabilne parametry, to niestety muszą powodować skoki parametrów, niejako "na zapas". O i już w temacie.

Jeżeli podmiany były by po to żeby kontrolować lub zapewnić stabilne Mg Kh i Ca to były by niepotrzebne. Od tego jest reaktor, czy balling. Podmiany są po to by dać "powiew świeżości" dostarczyć pierwiastków które niedostarczamy z ballingiem, żeby choć po części oczyścić wodę z związków które nie usunie nam odpieniacz. Im solanka bardziej zbliżona parametrami do wody w akwarium tym lepiej i o żadnym robieniu zapasów nie ma tu mowy, szczególnie z wymagającymi koralami. Jak ważna jest i co daje można zobaczyć po podmianie 50% w dojrzałym zbiorniku, jakiego kopa dostaje, oczywiście zapewniając wcześniej zbliżone mocno parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PokerFace, po części mogę się z Tobą zgodzić, ale przecież ludzie prowadzą małe akwaria tylko na podmiankach, bez suplementacji wodorowęglanów, wapnia i magnezu. Jedna z tabel które zrobiłem nawet obrazuje taką sytuację (akwarium 30l i sól "lepsza" niż parametry w akwarium). Zwróć uwagę, że wcale nie musi to być sól o wysokich parametrach.

Tak jak pisał @Tester, jest moment w którym korale "zwolnią", co jeszcze bardziej ustabilizuje sytuację.

Odnośnie zapasów, to właśnie napisałeś, że się je robi. Dlaczego masz tego "ożywczego kopa" po dużej podmiance? Dlatego, że przy dużym zużyciu pierwiastków niemierzonych, małymi podmiankami tychże nie uzupełnisz, lecisz cały czas pod kreską, bo zapas jaki miałeś się zużył. Duża podmianka i zbiornik dostaje kopa - jak piszesz. Może też dostać złego kopa, chyba...

Rozważamy teraz to czego nie widzimy, ale w małym zbiorniku jadącym tylko na podmiankach, za każdym razem będzie skok, niewielki zapas, który będzie pokrywał zużycie od podmianki, do podmianki. W sumie najlepiej chyba byłoby, gdyby wahania w takiej sytuacji oscylowały wokół dobrej wartości, a nie bujały się pomiędzy dobrą i skrajną z którejś strony.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.