Skocz do zawartości
Kamil M

Kiedy twarde korale do nowego akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie: kiedy do nowego akwarium można wprowadzać twarde korale (acropory)? Mam już trochę miękasów, które bardzo fajnie się przyjęły

Zaplecze: akwarium 560l + sump ok 120l, zalane 1,5 miesiąca temu. Od 2 tygodni pływa w nim cała obsada mojego starego Blennego i wszystko bardzo ładnie się zaaklimatyzowało. Woda poza NO3 w okolicy 10 bardzo dobra.

z góry dziękuję

post-14109-0-53299700-1386002932_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zaczolem pierwsze twarde rzucac po 4 miesiacach :) jak masz mozliwosc malej szczepki od kogos podprowadzic to probuj :D tzn ja bym sprobowal :p ale to tylko moja opinia niebierz jej do siebie zbytnio bo nie mam doswiadczenia z morskim .

ladne akwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Co zejdą glony po dojrzewaniu. Jeśli wsadzisz wcześniej to glony będą podrażniać korale.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 4-ech miesiącach i wszytsko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze miekkie i SPSy nie bardzo się powinno trzymać razem. Jeżeli chodzi po jakim czasie można włożyć to zależy jak idzie dojrzewanie, jakie sa parametry (tylko NO3 podałeś) i czy są stabilne, na jakiej skale było odpalone akwarium,z jaką filtracją. Ja przekladkę bez strat zrobiłem w 2 tygodnie, po tym czasie wszystkie spsy były w nowym akwarium, żadnych strat, przekładka była dobrze zaplanowana, mimo tego nie polecam tak się spieszyć bo to zawsze ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli parametry są okej i wiesz jak je utrzymać to dawaj już. Ale umieszczanie acropor w zbiorniku z koralami miękkimi pozostawiam Ci do przeanalizowania. Ja bym tego nie robił.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki przesąd jest, funkcjonuje nie wiadomo czemu od pewnego czasu, praktyka mówi zupełnie co innego i istnieje wiele pięknych mieszanych zbiorników.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a ja myślałem że dlatego że w zbyt czystej wodzie którą lubią SPSy korale miękkie sobie nie radzą a w obfitej z kolei SPSy nie maja kolorów, do tego Miękkie rosna duuużo szybciej i zagłuszają koralowce twarde które rosna wolniej, powstaje wojna chemiczna którą zawsze SPSy przegrywaja. W czystej wodzie można zaobserwować wręcz zanikanie miękasów, być może jest możliwe ale bardzo ciężkie mieć ładne miękkie i SPSy, ja nie widzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam trzymam u siebie mieszankę LPS/SPS, a i nawet jakieś miękasy się znajdą:) Nawiązując do pytania: powinieneś wrzucić jakiegoś twardego testera, np montiporę. Sam zobaczysz jak się będzie zachowywać. Nie jest to oczywiście wykładnik dojrzałości systemu, ale będziesz wiedział co do czego. Osobiście u siebie wprowadzałem monti i seriatopory po jakichś 3 miesiącach. Startowałem jednak na suchej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PokerFace

To źle myślałeś i mało jeszcze widziałeś, w naturze rosną sobie Acropory i koralowce miękkie obok siebie w tej samej wodzie. Co do zbiorników z mieszaną obsadą, to chyba zaraz napiszę posta gdzie wkleję linki do opisów takich akwariów i przykleję go, bo już nie mam cierpliwości pisać w kółko tego samego. Jak jakiś koral rośnie za duży, to się go po prostu przycina.

Parę przykładów tak na szybko:

http://reefkeeping.c.../totm/index.php

http://reefkeeping.c.../totm/index.php

http://reefkeeping.c.../totm/index.php

Poczytaj trochę, szczególnie RC, kiedyś co drugi TOTM to była mieszana rafa, teraz niestety szalona moda na SPS-y...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie łączył miękkich i sps z powodu ekspansywnosci korali miękkich. Obrastaly i patrzyły wszystko co rosło. Miałem taką sytuację w.zbiorniku. Korali miękkich nie.potrafiłem.wyplewic, byłem zmuszony robić restart.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe opinie na temat trzymania ich razem ja tam jednak bede trzymal je razem nie ma co sie trzymac ogolow :) pozdrawiam a autorowi watku zycze udanych prob z sps ami :D wrzucaj foty jak wlozysz pierwsze sps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście naprawdę skarbnicą wiedzy!! Dziękuję!! Nie mam zamiaru się spieszyć. Wiem, że to powolny proces.

Też widziałem wiele mieszanych zbiorników stąd pomysł, że dół obsadzić miękasami i górę wykończyć na twardo. Początkowo miał to być w 90% miękki zbiornik, ale źle zamontowano mi obudowy nad akwarium i musiałem podnieść poziom wody, zrezygnować z falowania i stą pomysł na twarde.

To jeszcze jedno pytanie, nie wiem czy to ten dział, ale kontynuuje wątek. Akwarium jest oświetlone dwoma Radionami Ecotech. Moc lamp początkowo ustawiłem na 60% oczywiście korzystając z programu automatycznego rozpalania i gaszenia oświetlenia. Czy i jeżeli tak to kiedy mam podnieść wydajność lamp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie łączył miękkich i sps z powodu ekspansywnosci korali miękkich. Obrastaly i patrzyły wszystko co rosło. Miałem taką sytuację w.zbiorniku. Korali miękkich nie.potrafiłem.wyplewic, byłem zmuszony robić restart.

wysłane przez tapatalk

A to już zależy tylko i wyłącznie od tego, jak zaprojektujesz zbiornik. Korale które podejrzewa się o nadmierną ekspansywność, umieszcza się po prostu na wydzielonych kawałkach skały tak, żeby nie miały możliwości przejścia na sąsiadujące i parzenia korali. Tak robię z każdym zbiornikiem który projektuję: tu na tym kamieniu Sinularia, na tych skałkach Zoanthusy, tutaj na dole Ricordee, na piasku Catalaphyllie i Goniopory, a tutaj na górze na tych dwóch półeczkach SPS-y :) Oczywiście, trzeba śledzić sytuację i regularnie przycinać, w ten sposób daje się trzymać praktycznie wszystko ze wszystkim. Ale oczywiście wyobrażam sobie sytuację, kiedy miękkie wyrwą się spod kontroli i zarosną wszystko...

@Kamil M

obserwuj korale, jak się będą wyciągały do światła to znak, że trzeba dodać mocy. Jak wysoki jest ten zbiornik?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maniac to racja co piszesz, ale pierwsze akwarium to zazwyczaj poligon doświadczalny :-)

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie lata temu radzono tak:

SPS'y można wkładać do zbiornika, jak glony wapienne na szybie będą wielkości pięciozłotówki... :thumbsup:


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac akwarium ma 60 cm wysokosci. Lampy wiszą ok 30-40cm nad wodą

post-14109-0-55246800-1386020313_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie lata temu radzono tak:

SPS'y można wkładać do zbiornika, jak glony wapienne na szybie będą wielkości pięciozłotówki... :thumbsup:

absurd.......


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HetmanPL - dobre!! Dzięki. Coś jak Babcia radzi.. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac akwarium ma 60 cm wysokosci. Lampy wiszą ok 30-40cm nad wodą

Spokojnie możesz zwiększyć moc, jutro zobaczę jak mamy w pracy ustawione Radiony i jak nie zapomnę to napiszę :)

@Niejeden z nas - pierwszy baniak zarósł mi całkowicie Xenią :)

@HetmanPL - coś w tym jest co piszesz, po prostu warto poczekać, aż ruszą wapienne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac - będę naprawdę wdzięczny. A udało Ci się znaleźć je przez WiFi? Ja do jednego muszę sie kablem podłączać i wtedy znajduje drugi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak jest, musisz się wpiąć kablem w jedną lampę i wtedy ona steruje innymi. Aby całkowicie bezprzewodowo sterować Radionami ( i przy okazji pompami Vortech) musisz mieć ReefLinka...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może się nie znam, ale jeśli parametry są ok. to po kiego czekać.

Sześć tygodni temu odpalałem na suchym (skała,piach), od tygodnia mam wstawione szczepki, które polipują jak szalone, mało tego jest spadek KH, CA i Mg w ciągu kilku dni.

Jedyny problem w tej chwili to niewykrywalne NO3 i PO4, bo ociupinka może by się przydała.

Zdjęcia mało udane, bo fotograf ze mnie beznadziejny i nie umiem mieszać z tymi ustawieniami żeby nie było wszystko na niebiesko.

post-12805-0-67901400-1386028443_thumb.jpg

post-12805-0-67597000-1386028452_thumb.jpg


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.