Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy pewnego dnia wracałem do domu okazało się, że niemal w moim bloku pojawił się sklep z akwarystyką morską od tego czasu jedna myśl wiła się z "tyłu głowy" - akwarium morskie.

Po dłuuugich przygotowaniach, wyczytywaniu informacji na forach, analizie czasu i stwierdzeniu "choćby skały sra..y" w końcu i w moim domu zawitał ten kawałek kolorowego świata podmorskiej przygody.

Żeby nie ciągnąć tematu "zakładanie.." przez kilka miesięcy czekałem do momentu wylądowania skały w gotowej wodzie i działającym systemie.

Wyglądało to tak:

1. Pierwsza była stacja RO/DI

20130727_165038.jpg

20130727_165115.jpg

20130727_200156.jpg

2. Następnie słodkie zostało dostosowane do morskiego:

20131112_132154.jpg

3. Oraz przerobiłem szafkę + sump(y) - dziura w ścianie już była wcześniej wykonana

20131112_211227.jpg

i chyc:

20131119_203612.jpg

4. Po wykonaniu całej instalacji i podłączeniu urządzeń nastąpiło próbne zalanie i uruchomienie, tu pojawił się pierwszy mieszkaniec ale na szczęście z właściwej strony szkła :)

20131121_221051.jpg

5. Po soleniu i dwóch dniach przyszła kolej na "wkład", zdecydowałem się na LR

20131206_182305.jpg

20131206_153139.jpg

6. Nie obyło się bez znanych "lokatorów":

20131206_191900.jpg

ale jest też i inne życie:

20131207_114630.jpg

20131207_114142.jpg

7. A tu cała technika nie oglądana na co dzień

20131207_133044.jpg

Po dwóch dniach wybieram się po Live Sand, obecnie pozostaje mi wypatrywanie co się pojawi.

Mały film:

http://youtu.be/Sw-t4gA0qVo

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko foty nie działają.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już, akurat przenosiłem, ale jakaś lipa bo nie mogę miniatur dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już widziałem zdjęcie tego tygrysa :-D . Trzymam kciuki za baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy jestem początkujący ale czy nie powinieneś zmienić jednego SEDIMENTU z CARBONEM? Sediment --> Carbon --> Sediment --> DI?

Tak przynajmniej mi się wydaje :) Jeśli nie to przepraszam.

PS: Piękna sprawa, pozazdrościć w niedalekim sąsiedztwie sklepu z morszczyzną :)

Będę wątek obserwował, gdyż kompletuję sprzęt do mniej więcej 200L więc ten przedział najczęściej odwiedzam.

PS2: kotek niszczy, ja się boję co moja postrzelona kotka będzie robiła jak postawię baniaczek :D

PS3: też mam taką mikrofalówkę!

Pozdrawiam.

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matko, jakiś ty spostrzegawczy :D ale rzeczywiście, ja u siebie też tak mam sediment-carbon-sediment-di

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy jestem początkujący ale czy nie powinieneś zmienić jednego SEDIMENTU z CARBONEM? Sediment --> Carbon --> Sediment --> DI?

PS2: kotek niszczy, ja się boję co moja postrzelona kotka będzie robiła jak postawię baniaczek :D

PS3: też mam taką mikrofalówkę!

Pozdrawiam.

Najpierw filtracja z nieczystości dla poszczególnych wielkości do 5μm i powyżej 5μm, następnie oczyszczanie biologiczne, później membrana i na końcu żywica. Chociaż dla efektu końcowego nie wiele to zmienia.

Kot na razie w wielkim strachu, za dużo nowych dźwięków, syków, bulgotań

Mikrofala nie jest częścią systemu, czego nie powiem o pralce :smiling:.

Pozdrawiam

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja powinna być skręcona tak jak mówią koledzy pierwszy wkład 5 mikronów, środkowy węgiel potem 1 mikron, membrana, żywica.

Ładnie się zapowiada :thumbup:

Edytowane przez k_bad (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym siebie widział. Trzymam kciuki .Nawet ten otwór w ścianie jak by u mnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z filtrami macie rację.

Wkład (filtr) sedymentacyjny (wkład mechaniczny) – wkład wykonany najczęściej z

włókniny lub sznurka polipropylenowego (niekiedy również z poliestru). Wkład taki

zatrzymuje nierozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia (tzw. zanieczyszczenia

mechaniczne). W filtrach RO stosowane są wkłady o różnych dokładnościach filtracji.

Typowo są to dwa wkłady – jeden o zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń nie

mniejszych niż 20µ (mikronów) a drugi o zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń nie

mniejszych niż 5µ. Wkład 20µ zatrzymuje zanieczyszczenia mogące zanieczyścić wkład

węglowy. Wkład 5µ zatrzymuje pył i drobiny wypłukane z wkładu węglowego

Prawidłowo zamontowane wkłady, powinny znajdować się w korpusach w następującej kolejności,

licząc od korpusu do którego podłączona będzie woda z instalacji (lewy korpus):

1. Wkład sedymentacyjny 20µ

2. Wkład węglowy (blok węglowy)

3. Wkład sedymentacyjny 5µ

Jutro przełożę naklejki :whistle: .

Dzisiaj w nocy zakradłem się do zbiornika, błysnąłem! światłem i złapałem na spacerze ślimaka. Rano już go nie widziałem, szybki musiał być.

Drugi to małż widziany na filmie w 40sek. otwiera muszlę, wystawia "jęzor" i tak wietrzy się, ale nie zmienia lokalizacji. Zauważyłem też kiełże i rurówki. Dzisiaj też zrobię nalot nocny :horse: .

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych obserwacjach zobaczyłem jakieś wystające nogi z piasku ale niestety schowały się zanim cynkąłem zdjęcie (czarne z brązowym owłosieniem :) ) oraz mały krabik, zdjęcie z telefonu, ale myślę, że nie będzie się maluch przemieszczał to później zrobię zdjęcie normalnym lustrem. Zielonkawy krabik z jasnymi szczypcami i pieczołowicie rano nagarnia coś do "paszczy". Ostrygi/małży nie udało i się jeszcze zidentyfikować.

Ah jeszcze zapomniałem dodać - piasek (żywy) wsypałem przed wczoraj - znalazłem w nim m.in. drut (zardzewiały), opaskę plastikową od butelki (dzisiaj ją wyłowię) i jakieś inne śmieci - piasek z Karaibów.

Co za brudasy tam żyją?

W załączeniu zdjęcie ogólne zaraz po burzy piaskowej.

post-22184-0-13739900-1386753120_thumb.jpg

post-22184-0-70300900-1386753614_thumb.jpg

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zdjęć makro z życia, które trafiło do akwarium ze skałą oraz pierwszy mieszkaniec. W piątek podmieniłem 30 l z działającego zbiornika, dzisiaj kolejna porcja przyjechała (pełno żyjątek w wodzie) do tego kilka miękasów i gorgonia. Piękna "syfiasta" woda zmusiła kubeł do pracy. Zdjęcia z dzisiaj będą później.

Nie obyło się bez niespodzianek, zasilacz PS odmówił posłuszeństwa, szybka diagnoza, czekam na nowy, a teraz śmigam na pożyczonym.

Za powyższe podziękowania dla kolegi: helmofon.

Pozdrawiam

post-22184-0-19583200-1387743809_thumb.jpg

post-22184-0-91335000-1387743851_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku nie znam tej grzałki ale wydaje mi się że ta kratka to dość niebezpieczna sprawa w morskim akwarium. Przekonasz się że wszystkie szczeliny zaskakująco szybko zarastają i nieszczęście gotowe :chris:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap:

Relacja jak się patrzy.

Oby każdy tak zaczynał.

Teraz pozostaje tylko czekać.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku nie znam tej grzałki ale wydaje mi się że ta kratka to dość niebezpieczna sprawa w morskim akwarium. Przekonasz się że wszystkie szczeliny zaskakująco szybko zarastają i nieszczęście gotowe :chris:

Mam to pod obserwacją, poza tym grzałka sygnalizuje jeśli przepływ wody jest zbyt wolny. Planuje wstawić jeszcze jedną przegrodę gdyż teraz spływ powoduje falowanie i dolewka wariuje, tymczasowo wstawiłem gąbkę. Nie mniej dziękuję za spostrzeżenie i cenną informację.

Wprowadzanie ulepszeń to już sama przyjemność.

Mam szczepki miękasów i już 3 razy szukałem ich w akwarium. Przyszpilone, rano szpile na miejscu a miękasy fruwają. Dzisiaj zastosowałem gumkę.

post-22184-0-69719000-1387921257_thumb.jpg

post-22184-0-32114000-1387921268_thumb.jpg

post-22184-0-06039700-1387921281_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku nie znam tej grzałki ale wydaje mi się że ta kratka to dość niebezpieczna sprawa w morskim akwarium. Przekonasz się że wszystkie szczeliny zaskakująco szybko zarastają i nieszczęście gotowe :chris:

Spokojnie o dziwo nie zarasta, mam taką samą.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle bywa złe rzeczy dzieją się jak sklepy są zamknięte. W Święta zdechła autodolewka a dokładniej SP-3000. Po rozebraniu i diagnozie okazało się iż umarł tranzystor - dziś(sobota) mam nowy, koszt całe 50gr. Ale dlaczego złe rzeczy?

No bo padł w położeniu otwarty i pompka przez całą noc dolała RO do sumpa czyli w obieg. Na szczęście dolewki było około 15l i zasolenie nie spadło znacznie ale już 4 dzień czekam aż odparuje woda.

Pompkę kupiłem używaną i okazało się, że już wcześniej ktoś przy niej niezdarnie majstrował, poniżej zdjęcie tej koszmarnej roboty.

Po tym wszystkim zaplanowałem trochę lepszy sterownik z dodatkową zwłoką czasową na start - w przypadku zaniku prądu żeby poziom w sumpie zdążył się ustabilizować, a dolewka niepotrzebnie w tym czasie nie pracowała, oraz załączenie na min 30 sek. bo w tej chwili na "krawędzi odparowania" przy lekkim poruszeniu tafli wody automat szaleje i dolewa "po kropelce". No i oczywiście brzęczyk stanu krytycznego poziomu wody żeby na czas zareagować.

Zdjęcia po wykonaniu wrzucę.

post-22184-0-28385700-1388274799_thumb.jpg

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że Ci się nie przelało.

Pomyśl co by się stało jakby dodatkowo prąd wyłączyli (nieszczęścia chodzą parami) i woda z akwarium poszła do sampa.

Z rozwiązań gotowych polecam tunze.

Ale po baniaku widzę że rodzi się mistrz DYI


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe elementy sterowania gotowe tylko jeszcze nie podłączone, zdjęcia jak zwykle będą z opóźnieniem.

Obecnie doszło kilka korali:

Sarcopython duży, discosoma duża skałka, Mespilia globulus, caulastrea furcata, zoa od nanokaczora wraz z briareum asbestinum (dwa kolory), montipory (trzy kolory) od turborower2000, a w piatek będę dalej coś topił w akwa ;).

I wrócił nowy zasilacz do lampy bo poprzedni padł.

dzięki helmofon za użyczenie swojego, dobrze się sprawdza chińczyk :).

post-22184-0-37635900-1389643848_thumb.jpg

post-22184-0-44514500-1389643858_thumb.jpg

post-22184-0-78435700-1389643929_thumb.jpg

post-22184-0-96771700-1389643989_thumb.jpg

post-22184-0-99354500-1389644457_thumb.jpg

post-22184-0-02537000-1389644466_thumb.jpg

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeż to nie globullus a Tripneustes gratilla. Ładnie to wygląda, przestrzennie, świetne błazny w ukwiale, ciekawe jak długo będą 3.

Btw. 100x50x60 =300l. :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie :) Co to za koral który widać na filmie przy 4:05 w prawym górnym rogu?


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeż to nie globullus a Tripneustes gratilla. Ładnie to wygląda, przestrzennie, świetne błazny w ukwiale, ciekawe jak długo będą 3. Btw. 100x50x60 =300l. :)

Mam oba jeżowce+ diadema. Natomiast błazny żyją ze soba już od 4 lat dlatego wziąłem je razem od poprzedniego właściciela i faktycznie cała trójka razem się trzyma.

Nie no 300l to nie mam, drugi mam 600l i ciągle te wymiary mi się mylą. Dzięki, już poprawiam stopkę. Ale 10cm głębokości to bezwzględnie by się przydało. Oczywiście planowany jest inny zbiornik ale to jeszcze z 1,5 roku.

Bardzo ładnie :) Co to za koral który widać na filmie przy 4:05 w prawym górnym rogu?

Jak chodzi Ci o ten wielki "mózg" to Pavona.

Wykaz zwierząt:

Krab: Actaeodes tomentosus + 2 niezidentyfikowane

babka: mblygobius phalaena

Pterapogon kauderni

Diadema setosum

Amphiprion ocellaris

Nassarius luridus

Lysmata amboinensis

Lysmata kuekenthali

Mespilia globulus

Tripneustes gratilla

pustelnik: Clibanarius rutilus

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.