Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałbym wam przedstawić moją pierwszą próbę z akwarystyką morską. Z racji, że „posolenie” nastąpiło wczoraj, a ja jestem jeszcze zielony w tym temacie, za wszystkie uwagi i sugestie będą bardzo wdzięczny.

W pierwszych krokach pomógł mi zapewne wielu znanym na forum VDR. Dzięki Darku jeszcze raz.

Szkło: 30x 30x36 Opti 6mm

Skała: żywa z Radomia;) 3kg

Piasek żywy 3kg

Woda 100% z działającego akwarium

Oświetlenie: 1x moduł Aquael 11 W 20.000K, 1X Aquatic Nature Solr Lux 26W 10000K/30000K

Na razie świece tylko Aquaelem +Zwykłym kompaktem 6500K bo Aquatic przyjdzie dopiero jutro.

Filtr. Kaskada FNZ 2. Troszkę gąbki na spód, ceramika i purigen 50ml- też od jutra.

Na początek proszę o opinie na temat ułożenia skał, bo nie wiem czy dobrze zrobiłem kładąc wszystkie na piasek. W takim układzie wydaje mi się, że światło najrówniej oświetla skałę i życie, które już jest nie zostało zmasakrowane (przynajmniej tak mi się wydaje). Może troszkę jeszcze płasko, ale jakiś wyższy koral na tył i podciągnie całą aranżacje do góry.

Start:

Start- żywy piach

start, ułożenie kamieni

Bezpośrednio po zalaniu.

Zycie przywiezione ze skałą 1

I jakiś dziwny krasnal mi się trafił. Ciekawe czy przeżyje.

Zycie przywiezione ze skałą 2

Dzień 1. Godzinę po zapaleniu światła.

Wszystko wygląda o niebo lepiej. Jakby wszystko odżywało. Jak myślicie? Jest szansa na przeżycie tego co było na skale. Czy tylko to moje złudzenia. Proszę o identyfikacje życia bo oczywiście jestem zielony i dopiero pochłaniam wiedzę ;)

1.

dzień 1 1

2.

dzień 1 2

3.

dzień 1 3

4.

dzień 1 4

5.

dzień 1 5


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja za wiele Ci nie pomogę ale na zdjęciu nr 1 to są grzybki discosoma, na 4 to może jakiś lobophyton czy sarcophyton ale tu już ręki nie dam sobie odciąć hehe a na 5 to chyba aiptasie albo majano. Spokojnie ktoś doświadczony Ci opisze wszystko co tam masz:)

A tak poza tym to fajnie się zapowiada.

http://pl.reeflex.net/ to jest fajna strona do identyfikacji.

Pozdrawiam

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle się zapowiada. Trzymam kciuki i życze sukcesów. :)


Pozdrawiam

Maciej

___________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 30l od 7 tygodni. Poczekaj miesiąc az sie troche akwarium unormuje. Dolewaj tylko wody z ro -nie rób podmian. Po miesiącu wpusc jakies slimaki i korale mozesz posadzic - jak mam grzybki zoantusy gorgonie clavularie i tyle- no i paru gapowiczów w tym czerwonego kraba co mi glony skubie- zycze powodzenia i cierpliwosci duzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup: :thumbup:

Nie bede sie powtarzal z forum radomskiego ale tak jak rozmawialismy nie ma co budowac duuzych konstrukcji, w takiej kostce miejsca malo. Dasz jakies pseudogorgonie z tylu za skalkami i bedzie ciagnac w gore "aranż" :)

Jak te zielone discosomy przezyja, sarco bedzie sie pompowal a akwarium przejdzie pierwszy etap dojrzewania to przyjezdzaj po czerwone i fioletowe discosomy :)

No i tak jak pisalem - tych aiptasi sie pozbadz :D

Teoretycznie dojrzewanie nie powinno byc jakies drastyczne - woda z dzialajacego baniaka, skala z dzialajacego baniaka, piach z dzialajacego baniaka.

No i jeszcze raz witaj w swiecie pozytywnie posolonych :) :) Pewnie zaraz sie koledzy z Radomia lub z Warszawy zaoferuja z jakimis miekasami za browar ;) ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zaglebie "kostkowe" sie u Was robi :). To co Ci wylazlo ze skly spokojnie przezyje,poczekaj spokojnie 2-3 tygodnie i mozesz smialo wrzucac miekasy i jakies slimaczki,czy kraba. Powodzenia :).

I sluchaj,co VDR-ek prawi,a bedzie dobrze B).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy do kostki nie powinienem dołożyć jakiś najmniejszy cyrkulator (600-900l/h). W zestawach aquaela do 30L dają kaskadę FNZ3 ja mam tą mniejszą FNZ2 rozkręconą na full. W akwarium nie mam jeszcze nic co by się bujało więc trudno powiedzieć jaki jest ruch wody.

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten FZN-2 ma wedlug specyfikacji 800l/h - czyli w Twoim przypadku 26 razy objetosc akwarium - u mnie fzn-2 w tej 20l kostce miele wode dosc mocno - xenia swego czasu jak mialem bujala sie az milo. Zanim kupisz dodatkowa cyrkulacje proponowalbym poczekac i sprawdzic jak korale i skala beda obmywane przy samej kaskadzie. Cyrkulacje zawsze zdazysz dokupic :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek dobrze mówi. Ja mam kaskadę mocy porównywalnej z fzn-3 czyli 1200l/h i ruch wody jest fajny w całym akwarium. Wszystkie korale u mnie się bujają jak talala:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Pokczekam i zobaczymy "w praniu";-)

...from Tapatalk


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarły kolejne zakupy. Wiec wprowadziłem pewne zmiany.

Filtr.

Z oryginalnej gąbki z większego pojemnika w filtrze odciąłem pasek ok 1.5-2cm i włożyłem na spód. Na to dałem BioCeraMAX Ultra Pro 1600 ok. 0,4 litra i 60 ml Purigenu w rajstopie. W dugim koszyku też gąbka na spod i reszte BioCeraMAX ok 0,2l. Po włożeniu wkładów dałem 10 ml Microbe-lift Special Blend.

Światło:

Od dziś świece:

10 – 22 Aquael decolight 11W 20000K.

12-21 Aquatic Nature SOLAR 26W 30000k-10000k

Dotarł również Hydrometr Sera Marin. Pierwszy pomiar pokazał 1,026 i chyba tego już będę się trzymał.

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za długo świecisz bedziesz miał pełno glonów. Max 6 godzin na początku-co tydzien zwiekszaj swiecenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swiecilem od początku po 12h i jak widać glony były ale szybko zniknęły. Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie gąbkę w koszykach.. no chyba że będziesz ją czyścił co 2-3 dni. Inaczej zasyfi się i będzie gnić. Najlepiej watę na wierzch koszyka i wymieniać co parę dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daruj sobie gąbkę w koszykach.. no chyba że będziesz ją czyścił co 2-3 dni. Inaczej zasyfi się i będzie gnić. Najlepiej watę na wierzch koszyka i wymieniać co parę dni.
jak usune gąbkę to ni zasyfie ceramiki. W slodkiej zawsze cos daje jako prefiltr.

...from Tapatalk


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o słodkim w morskim. W słodkim NO3 jest pożądane dla roślin. W morskim ograniczamy NO3 jak się da, żeby nie dawać pożywki dla glonów.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok gąbkę można wywalić, ale co zamias niej żeby przepływ nie spadał a ceramika nie zalepiała się.

...from Tapatalk

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Seachem Matrix w "skarpecie" w fzn-3, bez żadnej gąbki/ waty na dnie i nie był jakiś wybitnie brudny. Co jakiś czas można przepłukać w wodzie z podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo właśnie robię. Co 2-3 tygodnie płukam całą zawartość filtra w odlanej wodzie z akwarium i jest super. Ja gąbkę trzymałem tylko przez pierwsze dni w akwarium.

Tak się zastanawiam czasami po co mam tą kaskadę :) Robiąc teraz podmiany co tydzień 5l wody (to jest około 20%) - myślę, że to by wystarczyło ażeby utrzymać NO3 w przyzwoitych granicach i ogólne parametry wody. Czy nie byłoby lepiej kupić cyrkulator i taniej by wyszło i ciszej (choć moja kaskada jedna z cichszych chyba)....

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo właśnie robię. Co 2-3 tygodnie płukam całą zawartość filtra w odlanej wodzie z akwarium i jest super. Ja gąbkę trzymałem tylko przez pierwsze dni w akwarium.

Tak się zastanawiam czasami po co mam tą kaskadę :) Robiąc teraz podmiany co tydzień 5l wody (to jest około 20%) - myślę, że to by wystarczyło ażeby utrzymać NO3 w przyzwoitych granicach i ogólne parametry wody. Czy nie byłoby lepiej kupić cyrkulator i taniej by wyszło i ciszej (choć moja kaskada jedna z cichszych chyba)....

Romku a ty co masz/miałeś w kaskadzie?

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskade nadal mam i mieć ja będę za dużo kasy poszloby na darmo (we wcześniejszym poscie tak powiedzmy, że głośno myślałem hehe...)

A co do pytania to w kaskadzie mam węgiel, który wymieniam co miesiąc - 6 tygodni, purigen, phosguard i ceramikę filtus ceram bio. No i oczywiście co 3 tyg wszystko plukam w wodzie z akwarium i woda kryształ. Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kombinuje jak zrobić automatyczną dolewkę na okres świąt bo przez tydzień nie będzie mnie w domu a woda niestety paruje. Pomyślałem że kupię kroplówkę w aptece i podłącze do butelki i ustawie tak, aby wkraplał jakieś 2000 kropli na dobę ;)

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba będzie dobra koncepcja:) Choć ja nie stosowalem nigdy, ale jakby czekała mnie kilkudniowa nieobecność tak samo bym kombinowal:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt automatycznej dolewki 2zł. Kroplówka z apteki, butelka po wodzie, troszkę silikonu akwarystycznego.

Tak wygląda zrobiona na szybko do testów.

kroplownik

na razie woda kapie do słoika, zobaczę jutro czy dobrze ustawiłem, jeśli tak to ze spokojną głową pojadę na święta;)

test automatycznej dolewnki

Edytowane przez smash (wyświetl historię edycji)

400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj przetestuj jak się sprawdzi, to będzie wiadomo co w razie czego robić:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.