Skocz do zawartości
darbo

[250+sump] ReefProject - Darbo / Gliwice

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy,

Po półrocznych eksperymentach i w miarę udanym utrzymywaniu małej rafki na moim domowym biurku (65L) przyszła pora na coś większego. To raczej naturalna kolej rzeczy... nie ma się co oszukiwać, akwarium jakie by nie było po pewnym czasie staje się zawsze za małe ;)

Zakupami, przygotowywaniem sprzętu i analizowaniem potrzeb zająłem się już kilka dobrych tygodni temu. Całość była kompletowana sukcesywnie, poczynając od: drewnianego stelaża DIY, akwarium, sumpa DIY, hydrauliki, pompy, lampy i w reszcie odpieniacza.

Zestaw po skompletowaniu został sprawdzony i zalany solanką, w dużej mierze z podmian ale również świeżą wodą (60 litrów) - podziękowania dla eRybki!

Po przemyśleniach postanowiłem bazować na suchej skale, której wylądowało w baniaku ok. 12kg, a do tego miało dołączyć pozostałe 10kg żywej z działającego zbiornika. Ilość nie jest może niesamowita ale filtracja wspomagana 5 litrami siporaxu i dość wydajnym odpieniaczem + planowanym refugium powinna dać sobie radę z ogarnięciem tych ok. 320 litrów słonej wody. Mam przynajmniej taką nadzieję ;)

Wczoraj zakończyłem etap przeprowadzki życia z poprzedniego zbiornika i tym samym nastąpił oficjalny start nowego akwarium. Na razie wszystko ok, kolory mało fajne bo świecę chwilowo samymi 10K więc mało fluorescencji, ale mam nadzieję że na dniach zakupię kilka nowych T5.

To w dużym skrócie opis powstawania nowego zestawu.

Poniżej zdjęcia po starcie.

post-21962-0-77250900-1388995623_thumb.jpg

post-21962-0-68651200-1388995630_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystko ladnie pieknie ale tak moim skromnym zdaniem patrzac na poziom wody w akwa i w sumpie to jak kiedys braknie pradu to bedziesz mial mokrą podloge.Ale to tylko moje spostrzezenie.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym samym pomyślałem

rury nie możesz zamoczyć w wodzie, przy braku prądu musi ona zassać powietrze by się opróżniła, inaczej będziesz to miał na dywanie

jeszcze sump, czuje że nie przyjmie komina przy braku prądu, za wysoki poziom wody w sumpie, max połowa sumpa

poza tym podstawowym testem przy takiej konstrukcji to wyłącz prąd i zobaczysz co się stanie, zbiornik powinien się wyłączyć a zawartość w nim pozostać

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jak najszybciej wymień na taki który przyjmie wodę i z komina i akwarium. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że z akwarium przy braku prądu woda ubędzie rurą powrotu do jej poziomu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegami:)woda wyleje się z sumpa po wyłączeniu prądu.


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-12887-0-02276400-1388999214_thumb.jpg

ten poziom obecnie musi przyjąć sump, podnieś te rurkę ponad poziom kratki, do komina

post-12887-0-72874500-1388999219_thumb.jpg teraz tą szybę wywal powinna być połąwę mniejsza, obniży to poziom w sumpie, wystarczy tyle byś lekko pompę zanurzył w wodzie, i zrób test braku prądu

jak nie przejdzie testu elektrycznego, to twoja praca z sumpem poszła na marne, wtedy wywal z niego wszystkie przegrody i powinno być ok, ewentualnie możesz jeszcze podnieś o parę cm sito powrotu w kominie, wtedy podniesiesz minimalny stały poziom wody w kominie

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij ostatnie kolanko na rurze która woda wpływa do zbiornika z pompy,i zobacz w tedy czy wody nie będzie na styk w sumpie jak wylaczysz obieg.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za zainteresowanie, widzę, że wszyscy z wyjątkiem Mintaja poruszyli ten sam temat.

Robiłem testy i wypadły pomyślnie - rura od obiegówki ma otwór zapowietrzający, a poziom wody w komorze pompy jest faktycznie obecnie zbyt wysoki. @PawelL - dzięki za radę, być może wytnę tą jedną szybę - zobaczymy.

@Mintaj - Kilkukrotnie malowałem lakierem do zabezpieczania drewna, myślisz że mogą być problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy macie może sprawdzone - niezawodne pływaki do sterowania dolewką?

Używam 2 pływaków z Allegro, kupiłem 2 szt. bodaj za kilkanaście złotych ale już mnie zawiodły dwa razy - zwierają się nie wiem z jakiego powodu.

Szukam czegoś czemu można zaufać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

one są nie zawodne, podłącz je szeregowo jeden po drugim i daj w większym prądzie wody, by nie zarósł

teraz będę budował optyczne na transoptorach, też jest ciekawy patent

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

one są nie zawodne, podłącz je szeregowo jeden po drugim i daj w większym prądzie wody, by nie zarósł

Mam je tak połączone, niestety są zawodne - nie wiem jakim cudem ale się wieszają - nie mechanicznie pływaki ale styki wewnątrz. Dziwne bo prąd jaki przez nie płynie jest niewielki.

Miałem już raz sytuację że obydwa zawiodły - dobrze że wody w zbiorniku dolewki było nie wiele :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki mam do sprzedania kilka gadżetów z poprzedniego zbiorniczka.

Nie mam jeszcze możliwości wystawiania na Targowisku, czy była by możliwość aby ktoś pomógł i wystawił w moim imieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakąś podkładkę pod szkłem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, pod zbiornikiem głównym i sumpem, karimata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zrobiłem przed chwilą testy braku zasilania z obecnym (widocznym na zdjęciach) poziomem wody w sumpie - sukces, woda zatrzymuje się ok. 2-3 cm od krawędzi sumpa. Postaram się utrzymywać niższy poziom by było bezpieczniej. Dzięki za przypomnienie o tym "drobiazgu" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę baniaka ;) niestety muszę odłożyć swój zakup większego bo mam inne wydatki ;). Wody faktycznie za dużo .. chyba, że tak obraz zniekształcony na pierwszym zdjęciu bo wydaje mi się, że grzebień jest za nisko albo wody za dużo ;)

Z dużym będzie zapewne łatwiej bo jak udało Ci się utrzymać przez pół roku nano rafkę to jeszcze ona dobrze nie dojrzała do końca ;) ja mam ciupkę ponad 30l od października iw sumie w trakcie dojrzewania jeszcze jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebień jest na maks schowany, mi tam taki poziom odpowiada - nie lubię jak jest efekt niepełnego zbiornika ;)

Póki co Bartolomeo nie ma czego zazdrościć, mam nadzieję, że za jakiś czas będzie tam fajny gąszcz i parę ciekawych ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mintaj - Kilkukrotnie malowałem lakierem do zabezpieczania drewna, myślisz że mogą być problemy?

Nie mam doświadczenia z drewnianymi stelażami, dlatego pytam :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z drewnianymi stelażami, dlatego pytam :)

Szafka ma otwory wentylacyjne, nie wydaje mi się żeby było tam aż tak wilgotno żeby lakierowane drewno nie dało rady. Słyszałem o pomysłach na lakierowanie farbą okrętową - ale nie chciałem wybić rodziny jej zapachem ;)

Muszę zanabyć jakiś elektronowy miernik wilgotności powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy i koleżanki. Zdaję sobie sprawę że zbiorniczek jeszcze młody i nie wszystko jest jak powinno (np. cyjano) ale chciałem póki co pochwalić się tym co jest aktualnie u mnie za szkłem ;)

post-21962-0-07240100-1392126874_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.