Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich morszczaków.

Jestem Michał i akwarystyką jestem uzależniony od 8 lat... (jak w AA :-) )

Przez te 8 lat prowadziłem (i prowadzę nadal) zbiorniki słodkowodne głównie malawi oraz kostki typu shrimp set u siebie i znajomych, którzy prosili mnie o pomoc przy zakładaniu i utrzymaniu ich zbiorników.

Niemniej jednak od ponad roku moje myśli i oczy były skierowane na słone szkła.

Od westchnień przeszedłem do czynów i wczoraj zakupiłem piękną kostkę 40x40x40.

Filtrację zrobię na kaskadzie hagena, jednak zastanawiam się nad oświetleniem...

Możecie mi jakoś pomóc z tematem?

Chciałbym zrobić coś samemu a najlepiej oparte o diody cree (albo coś podobnego).

Zastanawiałem się nad czymś takim:

http://www.leroymerl...7503,l1188.html

i wymieniłbym na odpowiednie ledy. Tylko pytanie jeszcze jakie i ile na ten litraż.

Chciałbym chodować coś prostego typu euphylia, clavularia, zoa, grzybki i coś dla 1 może 2 "nemo" :-D (wiem, że standard ale na początek to jest moje marzenie a te należy spełniać)

lub takim:

Aqua Medic - Power compact 24w blue

Aqua Medic - Power compact 24w white

obudowa http://reefshop.pl/e...lugosci-18/2474

alternatywą mogą być naświetlacze led ze zmienioną diodą na 12000k ale nie wiem czy to dobre dla morszczaków...

Przeglądałem wątki z lampami DYI ale chyba już mam kisiel z mózgu od tylu informacji dlatego proszę o pomoc bo akwa już stoi i czeka...

Edytowane przez wasiu692 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam ledy.

W dziale DIY jest kilka instrukcji budowy prostej lampy.

np:

http://nano-reef.pl/topic/53429-led/

http://nano-reef.pl/...trukcja-budowy/

Przeczytaj te wątki i z pewnością będziesz w stanie złożyć swoją lampę.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok ale czy ktoś może mi powiedzieć o innych propozycjach, które podałem wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy już zakupione :thumbup:

Lampa 50W myślę, że spokojnie będzie wystarczyć jak na ten litraż.

Kolejnym tematem jest filtracja. Chciałem ją oprzeć na kaskadzie Hagen'a Aqua Clear 70 wypełnionym takimi mediami jak:

purigen, phosguard, węgiel, wata i siporax.

Czy oprócz tego dodawać jeszcze odpieniacz zewnętrzny (wieszany)? Jeżeli tak to jaki do takiego szkiełka? Obsada taka jak napisałem na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem na etapie przesiadki na kostkę (niestety) z większego akwarium więc 3 mam kciuki za Twój projekt. W 64l pewnie będziesz chciał trzymać ryby, krewetki, jakiegoś kraba, ślimaki...więc pienidło się przyda. Jakie to zależy od planowanej obsady- przy dwóch błazenkach i jednej krewecie powinien wystarczyć resun sk-300 w kaskadzie (ja mam taki plan w 30l), przy większej obsadzie albo coś wieszanego na szybę wewnątrz, albo na zewnątrz, albo taki kompaktowy "box" w róg akwa- tak naprawdę w tej materii ogranicza Cię głównie grubość Twojego portfela;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi z powodu Twojej przesiadki... Małe jest piękne i tego się trzymajmy :-)

Co do odpieniaczy to zastanawiałem się nad haqos PS-300 lub jakimś weirpro ale chciałbym Waszą opinię co by było dobre dla tego szkła. Cena do 300zł ale jak coś jest taniego, dobrego (wiem że takie rzeczy to tylko w "erze") i sprawdzonego to proszę o jakieś info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie odpieniaczy nie czuje się najmocniejszy, ale na Twoim miejscu poszukałbym jakiejś używki do 300pln z lepszej półki - jeżeli się mylę niechaj mnie ktoś poprawi :)

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś co może mi polecić odpieniek zewnętrzny do tego zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś co może mi polecić odpieniek zewnętrzny do tego zestawu?

Jeżeli masz zamiar hodować 1-2 nemo tak jak napisałeś to myślę, że absorbery+podmiany powinny wystarczyć. Jeżeli chciałbyś zwiększyć obsadę to ja na Twoim miejscu dołożyłbym drugą kaskadę z odpieniaczem resun sk-300 w środku i myślę, że powinny wystarczyć. (oczywiście w zależności od skali zwiększenia obsady)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie mogę pochwalić się jakimś postępem w mojej solniczce :smiling:

Wczorajsze zakupy w Acroporze w Warszawie pozwoliły na poważniejsze kroki.

Zakupiony został:

- piasek Nature's Ocean - Bio-Activ Live®Samoa Pink 4,5kg

- hydrometr JBL

- miernik TDS z termometrem (ręczny)

- żywa skała 4,2 kg + 4,8 kg odkupiona od forumowicza

- sól Coral Ocean plus 7 kg

- 35 litrów wody z działającego zbiornika

Wczoraj skała została ułożona i zalana wodą jednak jej troszkę zabrakło dlatego będę dzisiaj pierwszy raz solił wodę i dolewał do pełna.

Ułożenie skały według mnie jest dobre ale jak macie jakieś sugestie to proszę pisać. Nadmienię tylko, że czyścik spokojnie mieści się pomiędzy skałą a szybą.

Oświetlenie jest przejściowe ponieważ czekam na lampę ledową.

Korona też będzie ale dopiero jak przyjdzie lampa.

PS. Mam pytanie odnośnie filtra RO. Zakupiłem o taki:

http://allegro.pl/os...3849577180.html

TDS kranówy pokazuje 273ppm natomiast po osmozie 4ppm.

Filtr został najpierw uruchomiony na 2h bez membrany aby pozbyć się pyłu z węgla, następnie zamontowałem membranę i chodziło kolejne 2h aby pozbyć się środków konserwujących.

Czy taki wynik jak mam teraz (4ppm) jest ok czy coś źle zrobiłem? Dzisiaj chcę zrobić dolewkę ok 10-15 litrów.

Zdjęcia z przebiegu prac (jeszcze kable i inne bzdety nie są poukładane ale to tak na szybko):

post-13191-0-33066100-1390307143_thumb.jpg

post-13191-0-51898200-1390307151_thumb.jpg

post-13191-0-01213900-1390307188_thumb.jpg

post-13191-0-29043200-1390307200_thumb.jpg

post-13191-0-77285700-1390307208_thumb.jpg

post-13191-0-45916000-1390307224_thumb.jpg

post-13191-0-01852500-1390307232_thumb.jpg

post-13191-0-59999800-1390307244_thumb.jpg

post-13191-0-75085600-1390307253_thumb.jpg

post-13191-0-18491900-1390307271_thumb.jpg

Edytowane przez wasiu692 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo LR jak na taką kosteczkę ale i filtracja będzie wydajniejsza :)

LEDy planujesz DIY czy coś markowego?


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przyjemny setup;)

Odnośnie ro- możliwe, że tds przekłamuje ale dobrze żebyś na wylocie czystej wody z filtra założył filtr z żywicą jonowymienna (tzw DI)- po tym zabiegu powinno być ok.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dziękuję :thumbup:

Jutro będę na zakupach i nabędę korpus z żywicą.

Dzisiaj zaleję tą wodą co wychodzi mi z filtra (zasoloną oczywiście)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta woda lepiej nie. Poczekaj na filtr DI i zrob nowa. Zero to zero. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się tam podoba. Fajna szafka :)

Też bywam w Acroporze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się tam podoba. Fajna szafka :)

Też bywam w Acroporze.

A dziękuję - tak jak mówiłem - szafeczka 100% DYI zresztą posiadając zakład stolarski takie konstrukcje to nie jest żaden problem :-)

Ostatecznie nie jest jeszcze skończona ponieważ będą wstawki czerwonego koloru bo musi pasować do wystroju (dywan i półki) - ale to wymóg mojej drugiej połówki z którym muszę się liczyć :D

Edytowane przez wasiu692 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ładnie się zapowiada, też myślę o takim zestawie. Jak postępy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

Doszła nowa lampa. Jest to chinolek, który przywiózł mi znajomy z USA (jak ktoś chce to mogę załatwić taką lampę ponieważ lata on tam praktycznie 1 albo 2 razy w miesiącu). Cena 450 zł jak na jakość wykonania i moc 50W jest idealna. W zestawie były 4 linki w oplocie do podwieszenia i 5 szekli do montażu tychże linek. Posiada sterowanie manualne mocy świecenia ledów białych i niebieskich. Z tego co wiem to występują obudowy lamp w kolorze czarnym i niebieskim.

Lampę podwiesiłem na mocowaniu do półek, które kupiłem w Leroy'u.

Kolejną rzeczą jaka doszła do zestawu od strony technicznej jest automatyczna dolewka Aqua Medic SP 3000 Niveaumat, która działa idealnie jak na ten litraż, ponieważ dolewa bardzo powolutku, nie powodując szoku. Rureczkę wylotową wkomponowałem w kaskadę przez co nie zagracam sprzętem akwarium.

Korona, którą zrobiłem wcześniej z materiałów z Leroy'a spełniała swoją funkcję jak należy ale, że lubię dopracowywać i dopieszczać rzeczy, które robię to zamówiłem koronę w Aquaboro w kolorze białym. Koszt ok 130 zł (dla porównania korona DIY ze spienionego PCV kosztuje ok 60 zł plus oklejanie, szpachlowanie itp itd.) i jutro ma do mnie przyjechać :D

Z życia doszły:

Clavularia

Caulastrea Furcata

Zoanthus sp. (green)

Parazoanthus

Euphylia

Pavona

Xenia Pulsująca

post-13191-0-25088000-1391682502_thumb.jpg

post-13191-0-06622400-1391682512_thumb.jpg

post-13191-0-83768200-1391682542_thumb.jpg

post-13191-0-25682800-1391682549_thumb.jpg

post-13191-0-73695600-1391682560_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajny baniak. Wspomniałeś o własnej konstrukcji szafki. Czy coś takiego samego lub ewentualnie 45x45 możesz wykonać dla mnie na zamówienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo życia pakujesz jak na akwarium, które dopiero co skończyło 2 tygodnie.

Pewnie musiało sporo kosztować, nie szkoda Ci zwierząt i kasy?

Clavularii (czy też jest to briareum) nie umieszczał bym na głównej skale, potem w razie co trudno się pozbyć.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ piotr7 - Woda była w 100% z działających zbiorników (od kolegi luki i reszta z Acropory) 50% skały tak samo było z działającego zbiornika od forumowicza, kolejne 50% było zakupione z Acropory (skała odgazowana). Clavularia już była na tej skałce więc jej nie tykałem. Życie jakie mam jest docelowe (może jeszcze 1 - 2 szczepki Zoa i tyle). Ogólnie wszystko ładnie się pompuje i nabiera kolorów więc widzę, że nie jest tak źle :D

Ryby i krewetki mam zamiar wprowadzać najwcześniej za 1 miesiąc.

W tej chwili robię cotygodniowe podmianki ok 10% wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam baniak? Może jakieś aktualne foto byś wstawił bo jestem bardzo ciekaw!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.