Skocz do zawartości
nosens

55 l - panel i odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Miało być szumniej, ale jednak zacznę od czegoś mniejszego. Gdy już wiedza będzie wystarczająca, zlikwiduję roślinne J

Akwarium: 35x45x35 (panel filtracyjny 35x10x34) czyli około 55 litrów wody w obiegu, akwarium już wycenione, jednak mam jeszcze parę pytań do Was.

Odpieniacz: Hydor Slim Skim Nano – już jest

Pompka obiegowa: Hydor Pico 1000l/h czy może wziąć mocniejszą 1200l/h

Cyrkulacja: Koralia Nano 900 + strumień z pompy obiegowej

Oświetlenie: 2 x Blau 18W

Ro+Di, TDS, Refraktometr Blau też już są.

Tutaj projekt akwarium.

ccgs.jpg

Założenia:

Komora 1: (przelew) siporax,

Komora 2: odpieniacz (obniżony poziom wody pozwoli na całkowite schowanie go pod szybką nakrywkową)

Komora 3: grzałka oraz media typu purigen itd.

Komora 4: (powrót do akwarium) pompa + hydraulika

Pytania:

Jakiej średnicy ma być otwór na powrót z panela, i na jakiej wysokości go zamontować? Nie bardzo wiem jak zbudować hydraulikę od pompy do wylotu. Na końcu jakieś kolanko 90 stopni, i uszczelka lub silikon, czy może przelot przez szkło i kolanko, ostatnio opcja wydaje mi się najbardziej estetyczna. Czy 4 cm wysokości wystarczy na grzebień? Czy wymiary są ok.?

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej i łatwiej górą powrót będzie zrobić?


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej daj słabszą pompę ponieważ za szybko będzie Ci wyciągać wodę z panela. Z tego co widzę to masz wąski wlew do panelu i żeby woda Ci płynnie przepływała poziom musi być min 3 cm wyższy od dolnej krawędzi wpływu. Poza tym musisz umieścić pompę w ostatniej komorze trochę niżej. W moim akwarium poziom wody w komorze gdzie jest pompa jest 3-4 cm obniżony. Jeżeli dasz pompę przy samej górze to wystąpi możliwość jej odsłaniania i zapowietrzania.

JA odpaliłem dwa miesiące temu podobny zbiornik ok 70l z panelem bocznym.

komora 1 - tunze9002

komory 3,4 - ceramika

komora - turbo 750l/h

Wlew mam na 15 cm szerokości z grzebieniem i poziom wody wyższy o 3 cm niż dolna krawędź wlewu. Mimo to poziom wody w komorze pompy jest ok 3 -4 cm niższy niż w akwarium.

W akawarium ok 12kg skały i ok 4 kg piasku koralowego.

Lampa led cree ustawiona na 24W (8W białe, 8W royal blue i 8W blue) dzienne i 1 W (blue) w nocy

Glony ustąpiły całkowicie ok 3 tygodnie temu i teraz parametry no3 i po4 na 0. Od miesiąca trzymam w nim szczepki korali z większego akwarium. Najgorsze je to, że nie mają co jeść przy tych parametrach i muszę dokarmiać je.

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej i łatwiej górą powrót będzie zrobić?

może i łatwiej, ale chce schować wszystko i przykryć szybą, nie chciałbym także obniżać tylnej ściany od panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlew mam na 15 cm szerokości z grzebieniem i poziom wody wyższy o 3 cm niż dolna krawędź wlewu. Mimo to poziom wody w komorze pompy jest ok 3 -4 cm niższy niż w akwarium.

Mogę poszerzyć wlew kosztem komory z pompą. Pompka będzie stała na dnie, do góry wężyk, kolanko 90 stopni do wylotu, także nie martwię się o poziom wody w ostatniej komorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się że oświetlenie możne być trochę słabe weź zamiast 18w 24w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się że oświetlenie możne być trochę słabe weź zamiast 18w 24w

Słabe? Wychodzi 0,86 W/l. Na początek to chyba wystarczająco. Blau nie ma 24W, niestety w żadnym sklepie nie znalazłem lampy PC 24W. T5 odpada bo zbiornik ma tylko 35 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce reklamować sklepu ale cóż http://erybka.pl/pro...e-24W-2G11.html pól na pól aktonika z dziennym a tu sama aktonika http://erybka.pl/pro...e-24W-2G11.html świetlówka ma 32 cm plus 2 cm na oprawę

Edytowane przez Aro127 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się dobrze .., po co Ci ten panel w 50l, przeprowadź sobie kalkulacje, czy warto.Przy twoich 50 l Wystarczy kaskada zewnętrza( używka 50zł) plus jakiś odpieniek w środek.Różnica niewielka , wiec po co przepłacać...Za miesiąc , może dwa już będziesz myślał o przesiadce na większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się dobrze ..

Zastanawiałem się dobrze, robiłem kalkulacje i dołożenie paru złotych nie stanowi tu problemu. Zresztą to nie temat w stylu "wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkiej nocy".Panel będzie, odpieniacz już jest, jednak dalej nie ma wszystkich odpowiedzi na moje pytania :sweat:

Edytowane przez nosens (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche to wszystko trwalo, niestety za pierwszym razem akwarium przyszlo w kawalkach, za drugim natomiast bylo krzywo sklejone.

Tak to wszystko wygląda, pozostało tylko zakupić jakąś sensowną dolewke i skałę. Tak sobie myślę ze bez dolewki akwarium może spokojnie dojrzewać?

post-22925-0-67537700-1395566877_thumb.jpg

post-22925-0-84032700-1395567842_thumb.jpg

Siporaxu jest dwa litry, chyba dokupię jeszcze dwa.

Prośba czy ktoś może mi zmierzyć wymiary czujnika wraz uchytem magnetycznym w tunze 3155?

Czy w Kielcach kupię żywą skałę, a moze któryś z morszczaków poratuje dojrzałą wodą?

Edytowane przez nosens (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć chce zrobić identyczny wylot z panelu jak u ciebie możesz mi pokazać jakie elementy użyłeś oraz jaka średnica bo nie widzę dokładnie na zdjęciu. Jak uszczelniłeś ten wylot?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Z pompy wyszedłem zwykły weżykiem PCV włożonym na wcisk. Kolanko 90 stopni locline z jednej strony jest gwintowane, w kolanko wkręciłem taki łącznik https://reef-poznan.pl/locline-adapter-12-cala-p-256.html i do tego już locline. Otwór w szkle był pod 1/2 cala czyli około 19-20 mm. Takie przejście pod szkło jest wygodne bo bez klejenie i w każdym momencie można to rozebrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za informacje. Kolejne pytanie 1000 l/h wystarczyło ci w obiegu bo szukam teraz pompy obiegowej cichej

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wylot z lock-line mam blau rotative eductor i zostawiam się czy pompa 800 - 1200l wystarczy czy nie dać czegoś mocniejszego

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jednak że jeżli będzie to kostka i mały zbiornik, to bardzo trudno ustawić w nim właściwą cyrkulację. Żebyś nie przesadził w drugą stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za cyrkulację dodatkowo będzie odpowiadał Vortech MP10 wiec będzie fala a wspomagany będzie właśnie tą końcówką z blau. Mam Eco Runner 2700 ale myślę że będzie zdecydowanie za mocny

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno za mocny, ja mam podobny obieg w 180 l + sump. Szukaj czegoś pośredniego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.