Skocz do zawartości
mel

"Farfocle" w wodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Jest to mój pierwszy post na forum. Potrzebuję porady i mam nadzieję, że coś ciekawego usłyszę.

Otóż zbiornik (200l) jaki teraz prowadzę jest moim pierwszym, założyłem go w okolicach 03.2013. Generalnie staram się wszystko robić zgodnie z zaleceniami i baniak "jakoś" żyje. "Jakoś" bo generalnie stwory wyglądają na zadowolone, ale...

Praktycznie od początku zmagam się z mętną wodą. Mętna to może za dużo powiedziane - pływa w niej masa farfocli co doprowadza mnie do niezłej frustracji. Dodatkowo, także od dawna, mam bardzo dużo okrzemek (próbowałem zaciemnienia, podmian, bez podmian). Zadziwiające jest to, że wszystkie parametry wody mam idealne aż za bardzo (mierzę NO3, NH4, NO2, PO4, Si, KH, PH, Ca, SiO2). Nawet NO3 mi nie podskoczyło nigdy specjalnie.

Moje typy (odnośnie farfocli):

- mam jedną ściankę korony otwartą - kurz?

- nie mam filtra Ri (mam tylko RO) i miernika TDS (oba już w drodze) - może mam mega ciulową wodę z wodociągu?

- nie odsączam mrożonek, a po prostu rozmrażam w wodzie i wlewam całość.

- cząstki okrzemek pływających w wodzie?

Typy na okrzemki:

- beznadziejna jakość wody do podmian (co też sprawdzę na dniach).

Ciekawe jest to, że ile bym w zbiorniku nie grzebał i nie zmącił wody ona szybciutko wraca do swojego pierwotnego stanu, tj. zmącenie szybko ustępuje a farfocle pozostają.

Kombinuje cały czas z jakąś filtracją mechaniczną w sumpie (teraz mam gąbkę i watę), ale efekty mizerne.

Bardzo proszę o porady czy o jakiś punkt zaczepienie. W moim mieście chyba nikt nie ma solniczki (ZTCW), być może mój problem jest banalny, ale dla mnie nie do przeskoczenia.

Z góry dzięki za naprowadzenie.

--

pzdr,

mel


Zbiornik 200l + 40l, New Jet 2300, 2xTunze NanoStream 6025, Schuran J120, 4xT5 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te "farfocle" są pochodzenia organicznego to odpowiednia filtracja mechaniczna MUSI je wyciągnąć z wody. Jeśli tak nie jest, filtracja jest po prostu za słaba. Co do okrzemek, to dołożenie żywicy po RO powinno rozwiązać sprawę. Ogólnie przydałoby się zdjęcie zbiornika i jego opis w stopce.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co lejesz do wody? czy jedziesz na samych podmianach?

Jaki bakterie?

Przyjrzyj się dobrze, bo mogą to być zwykłe bąbelki z odpieniacza.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd powietrze ??

czy to nie jest gaz?

Towarzyszący rozwojowi cyjano. Zawsze go wydzielają, gdy jest im bardzo dobrze.

chodzi o ten cykl gdy jedne narastają na drugich, te od spodu zdychając, wytwarzają między innymi gazy.

koniecznie daj fotkę.

Edytowane przez Diabeł prawdziwy (wyświetl historię edycji)

Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stopki nie uzupełniłem bo nie za bardzo wiem jak (dodałem opis akwarium w profilu, ale jakoś się chyba nie wyświetla :/ ). Załączam także zdjęcia poglądowe akwarium i "zarostu". Wiem, że wygląda to słabo, ale dosłownie dwa dni temu było czyszczone - zarasta błyskawicznie.

post-20627-0-71396900-1390241078_thumb.jpg

post-20627-0-43618800-1390241080_thumb.jpg

post-20627-0-87001200-1390241081_thumb.jpg

Aktualnie do wody nie leję nic - wcześniej lałem jakiś starter, ale to było już jakiś czas temu.

Odnośnie filtracji mechanicznej - jakie rozwiązania się u Was sprawdzają?

Czy te drobinki to może być zwykły kurz, czy i on powinien się odfiltrować?

Pęcherzyki powietrza wykluczam - jestem w stanie to rozróżnić, gdyż czasem pompa zassie mi powietrze i wtedy wygląda to całkiem inaczej.

Edytowane przez mel (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 200l + 40l, New Jet 2300, 2xTunze NanoStream 6025, Schuran J120, 4xT5 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam masę farfocli w wodzie kupiłem owatę szyje sobie skarpety na maszynie z tej włókniny i zobaczymy co bedzie,jakos trzeba bedzie ten syf wyciągnąć łatwo nie bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w przepływie włożoną gąbkę, za nią watę akwarystyczną i szczerze po obu tych zabiegach różnicy nie zauważyłem.

Zauważyłem natomiast, że generalnie i na tej gąbce i na tej wacie, jak również w samym sumpie na dnie mam pełno takiego drobnego syfu (błotka) po zlaniu tego do michy woda wyglądał jak z Żółtej Rzeki. Stąd wyciągam generalnie wniosek, że nie pochodzi to raczej z akwarium a regularnie to sobie po prostu tam wprowadzam.

Zrobię próbę z zakryciem tej przerwy w koronie - może to faktycznie kurz jest?


Zbiornik 200l + 40l, New Jet 2300, 2xTunze NanoStream 6025, Schuran J120, 4xT5 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to okrzemki wymieszane z dino bo gdzieniegdzie widać bąbelki powietrza. Poczytaj jak z tym walczyć. Na forum jest mnóstwo tematów o dino. Często farfocle z dino odrywają się razem z pęcherzykiem powietrza i pływają z nurtem wody, być może to to.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeebedzie zalezy od ilości i gestosci waty minimum 150g/m2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Sebastian pisze.

Ale mi to podejrzanie jeszcze to twoje światło wygląda.

Jakie to światło? co to jest?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gęstości waty nie pamiętam (wyrzucone opakowanie), ale kupowana była w sklepie akwarystycznym.

Światło to 2x AQUA NOVA 10000K i 2x AQUA NOVA 25000K.

Filtr DO dziś przyszedł, ale akurat mam awarię wodociągu więc do jutra sobie poczeka,

Wkład na silikaty mogę kupić tylko dlaczego test Saliferta na Si nic mi nie wskazuje?

Plan taki - jak wodociągi ruszą zrobię dużą podmianę.

Test na Si powtórzę i podziele się wynikami (mam nadzieję, że jutro).

Co ze świetlówkami? Oblecą czy coś kombinować?

aa. No i poczytam o Dino (na razie męczyłem pod kątem okrzemek), ale z tego co widzę na szybko to także nie ma jednej słusznej metody :)

Edytowane przez mel (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 200l + 40l, New Jet 2300, 2xTunze NanoStream 6025, Schuran J120, 4xT5 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr DO dziś przyszedł, ale akurat mam awarię wodociągu więc do jutra sobie poczeka,

Wkład na silikaty mogę kupić tylko dlaczego test Saliferta na Si nic mi nie wskazuje?

Pokazuje 0 bo okrzemki są skupione w tych farfoclach. Zawsze badaj wode RO - tam zobaczysz ile jest w rzeczywistości.

Z tym dino na razie nic nie rób. Jak wyeliminujesz okrzemki z akwa i z dolewki to jest prawdopodobieństwo, że dino odejdzie samo. Ewentualnie odsysaj przy podmianie. Tak było u mnie


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie powtórz ten test na SI bo wygląda to na początek plagi dino na będących już w akwarium okrzemkach. Dino buduje swoje otoczki na bazie okrzemek dlatego ważne jest aby nie dostarczać do akwa krzemianow.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie chyba pisaliśmy te posty równocześnie :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki.

Jutro zgłaszam się ponownie.

Teraz chwila relaxu - dyć są moje i Luthela imieniny :p


Zbiornik 200l + 40l, New Jet 2300, 2xTunze NanoStream 6025, Schuran J120, 4xT5 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to bardziej DINO niz okrzemki. Z okrzemkami latwo wygrac, z dino juz nie.

Okrzemki nie tworza farfocli a bardziej siatke czy pajeczyne niz gluty

Ja bym zadbal najpierw o wode wyjsciowa czyli RO+DI i kontrola TDS-em

Jezli robisz testy JBL-em warto zrobic innymi.

Jezli faktycznie to okrzemki a wode juz wykluczysz to Ant dobrze podpowida- zmiana soli.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa, że brązowe badziewie zejdzie, jak będziesz stosował DI. U mnie jest tak, że tds pokazuje jeszcze 0 przy tej konkretnej podmianie, a żywica się już kończy i momentalnie robi się delikatny brązowy nalot. Przy kolejnym zbieraniu tds pokazuje już 001 - życie jest bardziej czułe niż tds :). Wtedy wymiana żywicy, zbieranie, podmiana i spokój na kilka kolejnych podmian.

Jeśli chodzi o "farfocle", a raczej paprochy, to chyba wiem o co chodzi autorowi :bang head . Jeszcze jakoś specjalnie z tym nie walczyłem, ale mam plan - filt przepływowy wypchany watą. Pobór wody bezpośrednio z akwa, powrót do komina. Może pomoże... Próbowałem już owijania pomp cyrkulacyjnych watą, ale efekt mizerny.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie.

DO zainstalowane. Pomierzyłem sobie także miernikiem TDS wartości - kranówa 450, za RI 7, za DO 0. Wiem, że należy trzymać TDS 0, ale czy ta wartość za RI (7) to generalnie dużo czy mało?

Od czasu montażu zrobiłem w sumie jedną podmianę 10% i ze dwie dolewki. Zamknąłem także prowizorycznie (kawałkiem folii) dziurę w pokrywie, żeby wyeliminować ew.wpływ kurzu.

Dokonała się jednak spora zmiana - brązowy nalot zaczął się wycofywać (nie mam pojęcia z jakiej przyczyny, nie chce mi się wierzyć, że jedna podmiana to spowodowała). Na piachu są jeszcze brązowe zgrupowania, ale w większości wygląda to jakby cień tego co było wcześniej. Dzisiaj także zauważyłem nowy twór na piasku (zdjęcie) - fioletowy nalot z falującymi jakby nitkami (nie wiem jak to nazwać) Co to? Ciekawym rozwoju wydarzeń.

post-20627-0-69853300-1391111620_thumb.jpg.

Pytanie dodatkowe - od jakiegoś czasu aipatasia, która żyła sobie nieźle zaczęła zanikać. Częściowo zwinięte są także inne polipy wychodzące ze skały. Nie wiem co im może nie pasować (testy wciąż w miarę, lekko podwyższone NO2).


Zbiornik 200l + 40l, New Jet 2300, 2xTunze NanoStream 6025, Schuran J120, 4xT5 39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz to nazwać cyjano...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam nie jestem zbyt doświadczony w kwesti słonej wody ale na ostatnim zdjęciu widziałem identyczne twory jak ja miałem w akwa to bordowe, mogę się założyć że na tym są bąbelki powietrza gdzieniegdzie i to są cyjano wypowiadam się poniważ walczyłem z tym 2 tygodnie temu zastosowałem CHEMICLEAN i skuteczność 100% można powiedzieć że piorunująca w 48h zniknęło wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od podstawowej kwestii zanim wprowadzisz następne zwierzęta... Ile czasu minęło od zalania zbiornika?

Na moje oko jest młody - zbyt młody - dlatego czepiają się go plagi, dino, cyjano, będą glony itp itd...

Daj mu dojrzeć i powolutku wprowadzaj zwierzaki.

edit.

nie doczytałem daty założenia... ale zbiornik i tak wygląda chwiejnie

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.