Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

W jaki sposób wprowadziłeś dużą konsumpcję? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jaki sposób wprowadziłeś dużą konsumpcję? [emoji6]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Kupiłem dwie duże seriatopory do 100l zbiornika...

Wysłane z mojego TA-1033 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu .
W czwartek pomkpka jakimś cudem podała dużo za dużo alk woda mleko. DZisiaj parametry już dobre tzn dkh 10 ale za to wapno spadło do 380 . Wczoraj podłączyłem dozownik wszystko dZiala Ok ale jak próbuje podbić wapno to woda mętnie je . Jak mam to prawidłowo zrobić?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepnę się do tematu .
W czwartek pomkpka jakimś cudem podała dużo za dużo alk woda mleko. DZisiaj parametry już dobre tzn dkh 10 ale za to wapno spadło do 380 . Wczoraj podłączyłem dozownik wszystko dZiala Ok ale jak próbuje podbić wapno to woda mętnie je . Jak mam to prawidłowo zrobić?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Podajesz w tym samym momencie KH i Ca z mg?

Wysłane z mojego TA-1033 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, maskonur napisał:

Tu troszkę inne spojrzenie na suplemnetację Ca i NaHCO3:

http://breakingreef.pl/?p=51

Tylko dla zaawansowanych ;)

Grubo pojechałeś :o

w szkole miałem "pałę" z chemii, chyba zlikwiduję akwarium bo nic nie kumam  :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bardzo dobrze o tej metodzie napisno na reefhub. A tutaj tak trochę mało dokładnie [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko

Stosuje metodę balinga. Używam soli royal nature wapno magnez i kh , sol bez soli od af dodaje tez komponent strong od af. Ostatnio zastanawiałam się nad zakupem wapna i kh od af . Moje pytanie dotyczy balinga wersja af dlaczego oni używają 50g wapna 80g kh i 10g magnezu ? CZy ktoś stosował takie mieszanki czy to jest jeszcze Balling ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Jorgen napisał:

Mam pytanko

Stosuje metodę balinga. Używam soli royal nature wapno magnez i kh , sol bez soli od af dodaje tez komponent strong od af. Ostatnio zastanawiałam się nad zakupem wapna i kh od af . Moje pytanie dotyczy balinga wersja af dlaczego oni używają 50g wapna 80g kh i 10g magnezu ? CZy ktoś stosował takie mieszanki czy to jest jeszcze Balling ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

z AF to łatwiej component 123

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale tam wapna jest 50g/l a w orginale 73.5g/l

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Mam pytanko
Stosuje metodę balinga. Używam soli royal nature wapno magnez i kh , sol bez soli od af dodaje tez komponent strong od af. Ostatnio zastanawiałam się nad zakupem wapna i kh od af . Moje pytanie dotyczy balinga wersja af dlaczego oni używają 50g wapna 80g kh i 10g magnezu ? CZy ktoś stosował takie mieszanki czy to jest jeszcze Balling ?
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja stosuję. I leję po równo.
1 płyn - 50g ca + strong AB
2 płyn - 80g kh + strong C
3 płyn - 25g sbs + 10g mg + strong K
To na 1 litr płynu plus po 5ml strongów. Wlewam 0.8l rozpuszczam i dolewam do 1l.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz stabilne ? Dawki równe?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Parametry masz stabilne ? Dawki równe?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tak. Ballinga koryguje na podatawie kh.
Trzymam kh 7-7.3
Ca mam średnio 450
I mg 1290-1320

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem waśnie na ballinga af . Wcześniej jak pisałem wyżej stosowałem książkowego ale po jakimś czasie Ca szło delikatnie do góry. Powodem była sbs af która jak wyczytałem zawiera ca dlatego przy ich metodzie ca podajemy 50g/l

 

Podziele się efektami za jakiś miesiąc [emoji6]

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo można trzymać rozmieszane płyny do ballinga? Np. jeśli rozmieszam 1 litr każdego płynu i muszę podać po 10 ml, to mi starczy na 100 dni. Jest jakiś limit czasu?

Mam prochy @Aquaforest�, jak rozmieszam to dodam też strongi. Z czasem pewnie wzrośnie konsumpcja i te płyny będą schodzić w góra kilka tygodni, ale na początku to może potrwać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arturro napisał:

Rozrabiam 15/20 litrów. Tą ilością uzupełniam pojemniki przez ok. 3 miesiące.

 

Czyli nie ma co się czaić. Dzięki!


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja rozrabiam do 5l teraz. W ca ze strongami robi się po jakimś czasie osad, jak się rzadziej uzupełnia. Ale po kilku miesiącach wymiana butellki 5l i bajka.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

wczoraj zrobiłem podmiankę, dzisiaj testy. Kolejne testy za 5-7 dni ( zgodnie z opisem Testerta ). Przez ten czas bardzo spadnie mi KH ( utrzymuje na poziomie 145 = 8,1 ). Czy powinienem podbijać KH, czy wstrzymać się do momentu sprawdzenia wszystkich pierwiastków i zacząć lać ballinga ?


STOPKA.png.c14c9b2c9b32b2cf28cf2f90300f1a15.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zapytanie. Akwarium mam już kilka ładnych lat. Balling prawie od zawsze . KH miałem zawsze w granicach 7,5 -8. Aktualmnie od ok 0,5 roku obserwuję trend do góry tzn ok 11. Ca spada do ok 380. Okresowo dolewam samego CaCL2 aby go podbić. Za to korale maja się świetnie, nawet SPS rośnie czego do tej pory nie było. Choć innych twardych mam dużo. Czy mam zmniejszyć w Ballingu Kh - leje równo. Boję się że jak kwaśny węglan zmniejszę to zaburzy to równowagę jonową w Ballingu i mniej będzie wolnych jonów Ca2+. Czy nie przejmować się takim kH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No KH 11 to już jest spore, zakładając, że test jest dobry. Koniecznie sie upewnij.

Wydaje mi się, że korekcja dawki KH jest wymagana. Rozciągnij ja w czasie kilku tygodni i powinno być git.

PS

Czy nie zmieniłeś ostatnio odpieniacza, albo jego pracy? Albo czy pH nie spadło wyraźnie w ciągu tych 6 miesięcy?

Lejesz SBS?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem sol na h20. Ph sprawdzę bo nie robię tego. Czy zmniejszenie ilości na hCo3 nie spowoduje brak równowagi kinowej CaCl2. Chodzi mi o to że przestaje t

Rowno lać  płyny. Test mudialbym kupic. Nigdy nie mialem takuego problemu. Korale ladnie wyglądają Chyba xmniesze Kh i zobaczę co będzie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki oto problem z kh . Z pól roku temu zachciało mi się zmienić sól FM na Colombo ,po jednym wiaderku 22kg przeszedłem/przechodzę z powrotem na Faune Marin . Nie wiem czy to za sprawa soli kh zaczęło mi spadać z 7,6 do obecnie 5,7  mi ciągłego podnoszenia ballinga , jak Ca podeszło pod 470-480 zacząłem lać nierówno.

Obecnie od 4 tygodni leje kh 300ml ,Ca 200 i SBS 200 a kh ani drgnie ,ciągle 5,7 , oczy wiście przy tym wszystkim ph spadło do 7,5 .

Akwarium od 1,5 roku bez zmian , jedynie te wiadro soli Colombo , chociaż te sole są bardzo podobne przeglądając test soli na refhub .

Kh mierze fotometrem hanna 755 .

Czym się wspomóc by podnieść to kh ?

Wodorowęglan sodu  nic nie pomaga , Obliczyłem na kalkulatorze akwa. ile powinno się wlać i wlałem już taka ilość przez miesiąc  z dwa razy na pewno i nic.

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kupiłem nowe opakowanie chlorku wapnia bezwodnego i mam pytanie bo pierwszy raz dostałem go w postaci granulek, a nie proszku. Czy taki się nadaje? Tak samo się w takiej postaci odważa do przygotowania roztworu?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Balinga od AF. Chlorek wapnia jest w granulkach i dozowanie jest 50g/l. Do tego jest 10g/l magnezu czyli MgCl2x6H2O


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.