Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie głupie pytanie.

Mam ustalone dawki płynów Ballinga kH=12ml/doba Ca=8ml/doba, leję tyle z ręki co dzień i powiedzmy, że jest ok bo rzadko zdarza mi się o tym zapomnieć. O pompie dozującej oczywiście myślę ale wiadomo $$$. Zdarza mi się czasami wyjechać na 2-3dni no i wtedy dramat bo kH spada i już są problemy.

Czy są jakieś przeciwwskazania aby 3 dawki kH i Ca dolać do wody RO w dolewce, której równe 5L styka mi teraz na 3 dni.

Oczywiście tylko w sytuacja wyjazdowych czyli rzadko.

Dzięki za odp.

Nie możesz mieszać kH i Ca w jednym pojemniku.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety przeciwwskazaniem jest wytrącanie się węglanu wapnia po zmieszaniu "kH" z "Ca"


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E, chlopaki, co nie można... Można, a w akwariach to co macie? Luzem plywajace HCO3- i Ca2+ i tak wam sie wytraca? Rozpuszczalnosc jest kluczem do tego pytania, trzeba wiedzieć ile w ilu sie rozpusci i git.

Rozpuszczalnosc weglanu wapnia w 20stC to 14mg/l, czyli w 5l rozpuscisz 70mg. W ballingu tzw standardowym masz roztwory NaHCO3 1mmol/ml i CaCl 0.5mmol/l. Zgodnie z dawkowaniem bedziesz dodawal 3x12mmol sody i 3x4mmol wapnia. Przyjmuje dla trudniej rozpuszczalnego weglanu i wiekszej ilosci, czyli sody 3x12/2=18mmol CaCO3, co daje 1,8g/5l=360mg/l, czyli nie mozesz.

W optymistycznej wersji, czyli dla wapnia, otrzymasz 12mmol CaCO3, 1,2g/5=240mg/l i tez nie można. Jesli nie pomylilem sie w obliczeniach.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem zacząć lanie Ballinga i w związku z tym uruchomiałem AquaCalculator celem dobrania odpowiedniej ilości prochów i się mocno zdziwiłem:

2e322cm.jpg

Dlaczego AquaCalculator wyświetla mi rozpuszczenie 800g/1 litr CaCl2 x 2H20 ? Czy to błąd programu czy ja tu czegoś nie rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmien w ustawiemiach na original Balling...


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie znów trywialne pytanie ale na pudełku nic nie ma na ten temat oraz nawet na temat składu.

Czy Grotech Carbonat Pro Instant to NaHCo3 i można to standardowo rozpuszczać wg. Ballinga

163g/2L i później kontynuować dozowanie wg. Ballinga ?

Niestety na wiadrze po ang. które dostałem od kolegi pisze tylko to :

1 łyżeczka (ok 8g) wystrcza na podniesienie wartości kH o 1°kH w 100l wody akwariowej.

a on już nie pamięta jak to dozował ;-D

Edytowane przez baxter (wyświetl historię edycji)

Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nikt się nie rwie z odpowiedzią...

Po pierwsze, to nie 163g, tylko 168g, czyli 84g/l jeśli chodzi o "typowy" roztwór, czyli 8,4%, w którym jest 1mmol/ml.

Idąc dalej tym tropem, żeby w 100l podnieść kH o 1, czyli alkaliczność o 0,357mmol/l, musiałbyś dodać 35,7mmol NaHCO3 (czyli 35,7ml tegoż roztworu). Wiesz, że roztwór jest 8,4%, to te 35,7ml będą zawierały ok. 3g NaHCO3

Czyli cóś nie tak ;-) 3g to nie 8g.

Zwróć uwagę jeszcze na jedno, napisali Carbonat, nie Hydrocarbonat. Podejrzewam, że jest to jakaś mieszanka.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o sól bez soli.

Co w sytuacji jak lejemy ballinga nie równego, wówczas ilość dozowanej soli bez soli pod co ustawiamy?

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli lejemy nierownego "Ballinga" to nie jest to Metoda Ballinga wiec i dozowanie "soli bez soli" wedlug metody nie ma sensu.

Teoretycznie jednak, w kazdym wypadku mozna wyliczyc jaka ilość NaCl powstaje z lania nierównych iloci CaCl2 i NaHCO3 i zbalansowac ten nadmiar dawkowanie "soli bez soli". To jednak w kazdym przypadku bedzie inna wartość wiec nie mozna dać jednoznacznej odpowiedzi. Najogolniej rzecz biorąc, biorąc pod uwage, że stechiometrycznie na 1 mol CaCl2 przypadają 2 mole NaHCO3 to sol bez soli mozna dozowac wedle tej substancji, ktora zaniza stosunek 1:2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól bez soli powinna być podawana równo do Ca bo to jest pierwiastek łatwo mierzalny oraz zużycie jest proporcjonalne mikro właśnie do Ca . Kh jest często korygowane na początku jednak zazwyczaj po kilku tygodniach jak podajemy sól bez soli te stosunki się wyrównują ja w jednym zbiorniku od 3 lat podaje równo wszystkie trzy płyny i parametry mam Ca 410 kh 7 Mg 1320 przy zasoleniu 1,024-1,025ppm


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, Damian, ja robie trochę inaczej. Zgadzam się z wami, że zgodnie ze stechiometrią powinniśmy lać równo (bez złych skojarzeń ;-) ), jednak sól soli nie równa i każde akwarium jest inne, co pociąga za sobą różne zapotrzebowanie na to czego nie widać.

Z mojego doświadczenia wynika, że przy Ballingu i dużej obsadzie "mikrożerców" bez "soli bez soli" obejść się nie da i to widać po przyrostach i kolorach.

Z drugiej jednak strony równe lanie skutkuje (nie zawsze) albo rozjechaniem parametrów (co przerabiałem na przykładzie Mg z pewną solą bez soli), albo zielonymi szybami i skałą oraz brązowieniem korali. Dlatego, wszystko kwestia dobrania odpowiedniej soli bez soli i jej dawki.

Pewnie, jak ktoś się uprze, że to nie stechiometrycznie, będzie miał racje, ale niektórzy jadą na samych podmiankach, co już kiedyś udowadniałem obliczeniami, że teoretycznie tak się nie da, a jednak...

U mnie CaCl2 i NaHCO3 jadą równo, sól 1/3 tego, przy 1/2 nie nadążyłem czyścić szyb z zieleniny, a żółta Acropora poszła w brązy. Nie wiem czy za tydzień nie zmniejszę do 1/4. Był ponad miesiąc, jak nie dawałem soli bez soli, bo obniżałem Mg, hm, blado... Nawet zielony był wyblakły.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nikt się nie rwie z odpowiedzią...

Po pierwsze, to nie 163g, tylko 168g, czyli 84g/l jeśli chodzi o "typowy" roztwór, czyli 8,4%, w którym jest 1mmol/ml.

Idąc dalej tym tropem, żeby w 100l podnieść kH o 1, czyli alkaliczność o 0,357mmol/l, musiałbyś dodać 35,7mmol NaHCO3 (czyli 35,7ml tegoż roztworu). Wiesz, że roztwór jest 8,4%, to te 35,7ml będą zawierały ok. 3g NaHCO3

Czyli cóś nie tak ;-) 3g to nie 8g.

Zwróć uwagę jeszcze na jedno, napisali Carbonat, nie Hydrocarbonat. Podejrzewam, że jest to jakaś mieszanka.

Arduan - dzięki za odpowiedź. Z faktem zmiany proporcji to nie problem mam dużo tego proszku i zapewne na rok by mi starczył.

Tylko pytanie czy tam nie siedzi coś innego niż NaHCO3 - bo tego się boję. Może ktoś tego używał ?

Z samą nazwą też może być przekombinowane dlatego że pewnie Hydrocarbonat nie dało się zastrzec ze znaczkiem "R", ale może się mylę.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a niby jak można zastrzec słowo węglan czy wodorowęglan?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie odnośnie dozowania samego CaCl2.Chciałem podnieść Ca bo jest na poziomie 370ppm.

Od jakiej dawki zacząć? :rolleyes: Akwarium ma w obiegu 430l.

Co do parametrów:

Mg - 1380

Kh - 7,8

Zasolenie - 35ppm

Chlorek wapnia bezwodny rozrobiłem według tabeli z pierwszej strony.:)

Pozdrawiam.


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kudlut napisał.Najlepszym rozwiązaniem jest dozowanie balinga light z Fauny Marin.Faktycznie jest bez MgSo4.Mozesz go dozować w nierównych porcjach w przeciwieństwie do pełnego balinga.Ja do tego robię podmiankę co tydzień 10% i wszystkie parametry w miejscu stoją KH 43ml co 8h,MG 35ml co 8h a Ca 3ml co8h akurat tyle potrzeba żeby parametry w miejscu stały.Dodam,ze tak mi pasuje przy akwie 1500l

Edytowane przez TABUX (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie odnośnie dozowania samego CaCl2.Chciałem podnieść Ca bo jest na poziomie 370ppm.

Od jakiej dawki zacząć? :rolleyes: Akwarium ma w obiegu 430l.

Na szczęscie niewielkie wahania Ca czy Mg nie są niebezpieczne dla systemu. Dodaj do sumpa 50ml i po godzinie sprawdź Ca


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem wczoraj 80ml i zmierzyłem pół godziny temu i nawet nie drgnęło...:(

Lać więcej czy może zobaczyć po kilku dniach czy coś podskoczy?

Tak jak Kudlut napisał.Najlepszym rozwiązaniem jest dozowanie balinga light z Fauny Marin.Faktycznie jest bez MgSo4.Mozesz go dozować w nierównych porcjach w przeciwieństwie do pełnego balinga.Ja do tego robię podmiankę co tydzień 10% i wszystkie parametry w miejscu stoją KH 43ml co 8h,MG 35ml co 8h a Ca 3ml co8h akurat tyle potrzeba żeby parametry w miejscu stały.Dodam,ze tak mi pasuje przy akwie 1500l

Dzięki Tabux.

Najpierw chciałbym wyrównać parametry a później spróbować lać oryginalnego balinga.


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem wczoraj 80ml i zmierzyłem pół godziny temu i nawet nie drgnęło... :(

Lać więcej czy może zobaczyć po kilku dniach czy coś podskoczy?

Dzięki Tabux.

Najpierw chciałbym wyrównać parametry a później spróbować lać oryginalnego balinga.

Szarmon nie lej kosmicznych dawek od razu.Lepiej mniej jak więcej .dawkuj i mierz parametry.Ja przed ballingiem i jak zaczynałem lać mierzyłem codziennie i zapisywałem parametry .Na spokojnie

Edytowane przez TABUX (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok:) W takim razie będę lał po 50ml i codziennie testy robił...Zobaczymy co będzie się działo... :whistle:

Dzięki za rady. :)

Pozdrawiam.


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok:) W takim razie będę lał po 50ml i codziennie testy robił...Zobaczymy co będzie się działo... :whistle:

Dzięki za rady. :)

Pozdrawiam.

Lej na przykład po 50 ml .Jak będzie spadało to sobie podbijaj po mału i zwierzątka będą Ci za to wdzięczne :D .Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem dzisiaj Ca i jest już 420. :thumbup:

Teraz zmniejsz dawek do 30ml i zobaczymy co będzie dalej... :ice:

Pozdrawiam.


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm kupiłem proszki AF, podpowie ktoś ile sypać proszków dla 5 litrów ?


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.