Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Taka moja mała uwaga, jeśli piszemy o metodzie Ballinga, to cytujmy Ballinga, wszystko - sposób rozrabiania, gramaturę, wszystko. Nie przeliczajmy, wyliczajmy po swojemu, on to już wszystko kiedyś wyliczył :) Tester, plus dla Ciebie że Ci sie chciało :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione dozujace na 8 dawek dziennie, z przesunieciem o 5 min. To wystarcza, zeby dozowany przy pompie w sumpie roztwor zostal rozcienczony juz w akwarium.

Dzieki Stani. Jeszcze tylko chcialbym sie dopytac czy te 8 dawek dzielisz na 24h czy na czas swiecenia? W nocy chyba Ca/KH raczej nie ubywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawki dzieli i podaje Gro Tech TEC III. Zaprogramowalem na 8 dziennie, a wlasciwie na dobe (dobra uwaga).

Jesli korale w nocy wystawiaja polipy i lapia plankton, to chyba tez w nocy rosna ? Ciekawe, nigdy o tym nie myslalem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester szacun za to że Ci się chciało. U mnie balling zawsze podaję po równo i jest ok. Mam tylko pytanie o sól bez NaCl. Mianowicie mam sól Preis i rozpuszcza się super ale, po kilku godzinach wytrąca się osad może ktoś wie dlaczego?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale kazda sol rozpuszczam najwyzej 15 min... Nic nie zdazy sie wytracic i wiem, ze caly sklad mam w zbiorniku.

Czy podgrzewasz wode ?

Mieszasz te kilka godzin czy stoi ?

Napowietrzasz brzeczykiem, zeby dostarczyc troche CO2 ?

Mozesz dodac pol butelki wody gazowanej...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani właśnie cały wic polega na tym że przy rozpuszczaniu nic się nie wytrąca, a co wydaje mi się dziwne rozpuszcza się super szybko. Dopiero jak postoi kilka godzin to widać dość sporo białego osadu. Nie podgrzewam przed mieszaniem i mieszam mechanicznie małą pompką.


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wode trzeba podgrzac do tych 25 °C, zreszta taka powinienes miec do podmianki, a nie wystudzona.

Woda mineralna lub napowietrzacz tez pomagaja. 

Co to za mieszanie, gdy osadza sie osad ? Moze pompa jest za slaba ? Ale raczej stawiam za brak CO2.

Pokombinuj  :waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani nie wiem czy sie zrozumieliśmy ja pisze o soli do Ballinga nie do podmiany. Będę musiał spróbować przy następnym rozrabianiu spróbować na podgrzanej wodzie rozrobić sól bez NaCl...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W soli bez NaCl gdy postoi wytrąca się osad. Preis twierdzi że to normalne.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie myslalem o normalnej soli.

Podobno ta bez NaCl, jak napisal Tomek, juz tak ma. Ja ja najpierw rozpuszczam co tydzien w wiadrze do podmianek, potem dodaje zwyklej i tak podmieniam wode. Nie mam kanistra z sola bez NaCl, wiec tego klopotu nie znam.

Swoja droga mozesz z dodatkiem mineralnej sprobowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam żadnego problemu z rozpuszczaniem nie mam,wszystkie 3 związki rozpuszczają sie bez problemu a używam to

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&products_id=4970


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny tekst.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uderzę w takie pytanie, straszliwnie mnie nurtuje problem dualizmu dozowania magnezu. Co wybrać, czy lać osobny roztwór MgCl2 + MgSO4 czy raczej MgCl2 dodany do roztworu CaCl2 (czyli te 10% magnezu w roztworze wapnia). Jakie są zady i wlety tego rozwiązania?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaletą lania magnezu z wapniem jest wygoda używania obu związków z jednego pojemnika, wadą niestety może być zmienne zapotrzebowanie magnezu w stosunku do zapotrzebowania na wapń i tu podawanie z jednego gara się nie uda bo nagle zapotrzebowanie na magnez może się zmienić do minimum a będziemy podawać wciąż tyle samo. Miałem u siebie taki okres ok. miesiąca że nie lałem magnezu a pomiary testami długo wskazywały ponad stan, dlatego od początku lałem magnez i wapń osobno. Teraz jednak mam w planie zacząć łączyć magnez zaczynając od małych porcji względem aktualnego powolnego ubytku magnezu.

I tu mam też pytanie czy wcześniej rozrobiony roztwór MgCl2 + MgSO4 mogę połączyć w odpowiednich proporcjach z roztworem CaCl2 czy raczej ma być bez siarczku magnezu ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W połączeniu z CaCl2 dozujesz gdy stosunek poboru wapnia i magnezu z wody masz stały. Czyli rozrabiasz 1:10 i jest ok. W momencie gdy np. sprawdzasz i okazuje się że Mg ubywa szybciej, wtedy nie czekając na skończenie całych butli roztworów aby skorygować ilość Mg w r-rze z Cl dodajesz dodatkowo MgCl2 + MgSO4


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zapotrzebowanie na magnez spada to dolewasz znów samego CaCl2 ? To ja już wolę lać osobno :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku leje razem i w zasadzie raz musiałem dolać dodatkowo.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

majstry z Fauna Marin odkryli, ze w akwarium MgSo4 sie kumuluje i odchodza od tego rozwiazania. Zalecaja lac sam MgCl2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie po co ta mieszka dwóch soli miała by być w ogóle?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester jestem pod wrażeniem opisania przez Ciebie metody Ballinga,kawał dobrej roboty wszystko zawarte w jednym miejscu, dla początkującej osoby bardzo pomocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanie? mianowicie dozuje ballinga po 24ml/100l wody parametry:

Ca -420

Mg -1380

Kh Tu -11 - NIE ZA DUZO???

Ph- 8,2

Czy mogę teraz dozować bez dodawania odcvzynnika podnoszącego kH???? czy zmniejszyć dawki wszystkich???

Pozdrawiam :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli bedziesz lal w roznych ilosciach to juz nie bedzie metoda Ballinga. Jak wyglada poziom KH w ciagu ostatniego miesiaca? Zakladam ze jestes pewien absolutnie wynikow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ireck tak możesz lać mniej KH,wielu tak leje ja również tak długo lałem,myślę że nie interesuje cię jak ta metoda będzie się nazyać


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak balinga nie lałem było kh 8! no to leje od dziś mniej płynu kh o połowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.