Skocz do zawartości
kemoT

Zestaw 72l - prośba o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu poważnie przymierzam się do założenia pierwszej solniczki. Żeby mieć jakiekolwiek pojęcie postanowiłem "odrobić lekcje" między innymi na tym forum. Po bardzo długiej, wnikliwej i wyczerpującej lekturze mogę w końcu powiedzieć to, co kiedyś powiedział Sokrates - wiem, że nic nie wiem. Nie mniej jednak nie przeszkadza mi to w próbie założenia własnej solniczki.

Wymyśliłem sobie taki oto zestaw:

1) Zbiornik 72l 60x30x40 OptiWhite - Wymiary raczej maksymalne z możliwych (większego niestety nie mam gdzie zmieścić). Moje pytanie: warto przy grubości szyb 6mm płacić za szkło OW? Zbiornik ze szkła Float jest ok 150-160 zł tańszy. Czy różnica w wyglądzie będzie bardzo zauważalna? Pomijam oczywiście kwestię klejenia (czarny silikon w wersji Float kontra bezbarwny w OW) bo to aż "bije po oczach".

2) Oświetlenie: belka 60cm 4x24W T5 AquaNova NHT5 - 600 - wybrałem, bo w miarę tania, podobno fabryczne świetlówki nie są takie złe i ma aż 4 świetlówki 24W. Taki trochę mój mały fetysz, ale lubię jasno świecące zbiorniki. Mam świadomość, że taka ilość światła zwłaszcza na początku może być niewskazana; być może będę musiał świecić tylko dwiema świetlówkami. Natomiast belka ma potencjał na przyszłość - gdybym chciał się wziąć za bardziej wymagające koralowce.

3) Odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35 - czytałem, że wydajny, w miarę cichy i... bardzo mi się podoba jego design/stylistyka. Poza tym pełni równierz fukcję skimmera, co chyba nie każdy odpieniacz w tym segmencie oferuje.

4) Cyrkulacja 2x JVP-110 - z doborem sprzętu do cyrkulacji mam największy problem. Wybrałem te falowniki bo są małe, tanie i w miarę słabe (nie chcę mieć pralki w akwarium). Teoretycznie mają przepływ 2000l/h, ale z tego co piszą to jest to dosyć zawyżony parametr. Więc jeśli nawet rzeczywista wydajność będzie wynosić tylko 2/3 deklarowanej to powinno wystarczyć. Ale wyjdzie w praniu.

5) grzałka Aquael Comfortzone 100w - bo tak :) Powinna dać radę.

6) jakiś spławik, np.: Blau areometr

7) na początek sól Instant Ocean 4kg - powinno wystarczyć na zalanie zbiornika i jeszcze trochę. Chociaż będę się starał zalać baniak w 100% wodą z dojrzałych zbiorników. Można zalewać wodą pochodzącą z różnych akwariów (akwarii)?

8) podłoże: suchy piach Blau Terra Marina 3 litry (4 kg) 0,5 - 2 mm - z moich obliczeń powinno wystarczyć na usypanie ok. 2cm warstwy na dnie. Piach mam zamiar sypać dopiero po jakimś czasie od zalania skały, jak już ostatecznie "poodkurzam" dno.

9) żywa skała ok.10kg - nie chcę mieć zbytnio zagruzowanego zbiornika. Chciałbym kupić jak najświerzszą skałę, bo baaardzo mnie kręci sprawa wyłażącego z niej życia. Fajny musi być taki zbiornik pełen niespodzianek. I tak, jestem gotowy do nierównej walki z wszelkimi ewentualnymi szkodnikami.

I to chyba wszystko co będę potrzebował na początek. Przynajmniej do momentu podejrzenia osiągnięcia dojrzałości przez zbiornik - potem testy, itd.

Teraz moja prośba do starych wilków morskich. Taki zestaw ma sens? Może coś totalnie tu nie pasuje albo jest nawet zbędne? A może czegoś istotnego brakuje? Pomijam na razie kwestię filtra RO/DI bo tego jeszcze nie przerabiałem i jak na razie jego wybór to dla mnie czarna magia. A może ktoś wie, gdzie w Bielsku lub okolicach można dostać gotową wodę po filtracji Ro/Di?

Bardzo proszę o rzeczowe opinie o mojej wizji.

Co do planowanej obsady to jeszcze nie sprecyzowałem do końca. Na pewno na początek chwycę się czegoś miękkiego i łatwego. Z ryb planuję parkę błaznów i chyba nic więcej. Poza tym jacyś przedstawiciele ekipy czyszczącej. Generalnie sprawa obsady wyklaruje się w ferworze walki z mikro-morzem.

Dziękuję za uwagę i z pokorą czekam fali krytyki :)

Edit: poprawiłem masę literówek

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu jak float to musi być czarny sylikon?? Ja mam float z bezbarwnym. Różnica pomiędzy OW a float będzie, ale nie tak duża jak przy grubszej szybie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Akwarium to podstawowy sprzęt i kup najlepsze z możliwych. Ja bym dołożył do OW choć pewnie znajdą się osoby dla których nie widać różnicy. Ja widzę

2. Belka będzie OK jeśli ma dwa niezależnie wyłączane kanały. Świetlówki seryjne mają tą wadę, że to nie Ty je wybierasz. Ale na dojrzewanie czemu nie - później zmienisz pod swoje oko

3. Miałem. Fajny, cichy, skuteczny i ładny, ale na skimmer nie licz za bardzo bo jest mało efektywny. Kup auto dolewkę to będzie dobrze służył

4. Nigdy nie miałem, ale są tacy co chwalą :) Też wolę lżejszą cyrkulację.

5. powinna :)

6. ok, ale rozejrzyj się za kimś kto ma refraktometr i zobacz jak jest dokładny

7. Dobra sól, idealna dla Ciebie. Może być woda z różnych akwarii tylko nie wlewaj szamba - wtedy lepiej nową solankę

8. Koniecznie piach wcześniej porządnie wypłucz pod kranówą bo będzie miał kupe pyłu, a później pomocz kilka dni w RO codziennie zmieniając wodę

9. 10 kilo to dość sporo na taką powierzchnie dna. Wytnij sobie kartonik o wymiarach dna 60x30 i idź z nim do sklepu po skałę i zobacz na miejscu ile potrzebujesz i wtedy dopiero zważ :)

10. Podjedź do Skrzydlicy. Świetny sklep i mądre chłopaki :) - na pewno Ci doradzą

11. Powodzenia :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu jak float to musi być czarny sylikon?? Ja mam float z bezbarwnym. Różnica pomiędzy OW a float będzie, ale nie tak duża jak przy grubszej szybie.

Widzisz, jakoś nie brałem pod uwagę takiego rozwiązania. Dla mnie do tej pory było tak, że float=czarny silikon a OW=klejenie na bezbarwnym. Muszę się zorientować w temacie bo byłby to chyba przyjemny kompromis między OW a typowym akwarium float

10. Podjedź do Skrzydlicy. Świetny sklep i mądre chłopaki :) - na pewno Ci doradzą

cYg - dzięki za opinię. Oczywiście wizytę w Skrzydlicy mam zaplanowaną jako obowiązkową przed startem całego mojego przedsięwzięcia.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie przy tej wielkości akwarium to szkoda kasy na OW.

Ja swoje akwarium mam zrobione ze szkła float i sklejone bezbarwnym silikonem .

Wodę możesz zakupić w skrzydlicy ,ale wg. mnie to niema sensu lepiej zainwestować w najtańszy filtr i mieć swoją .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie przy tej wielkości akwarium to szkoda kasy na OW.

Ja swoje akwarium mam zrobione ze szkła float i sklejone bezbarwnym silikonem .

Wodę możesz zakupić w skrzydlicy ,ale wg. mnie to niema sensu lepiej zainwestować w najtańszy filtr i mieć swoją .

A orientujesz się może ile kosztuje litr?

Chodzi o to, że u mnie w mieszkaniu może być poważny problem natury technicznej z montarzem filatra RO/DI. I nie chodzi o to, że mam dwie lewe ręce - po prostu mam tak wszystko zrobione, że nie bardzo widzę miejsce na filtr. A montować go na "publicznym widoku" nie wchodzi w grę.

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można podpiąć go do przewodu od prysznica .

Zrobić tyle wody ile trzeba i schować.

Na forum było kilka wpisów na ten temat .

Co do ceny wody to nie pamiętam ,ale było to chyba ok. 70 gr za litr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można podpiąć go do przewodu od prysznica .

Zrobić tyle wody ile trzeba i schować.

Jak dla mnie cenna rada. Taką opcję też wezmę pod uwagę. Po prostu na razie w temacie filtrów Ro/Di jeszcze nic nie czytałem i zupełnie nie rozeznaję się w technikaliach. Rozważę sobie różne opcje i kupno gotowej wody to też jest jakieś wyjście - w sumie do podmian i dolewek (przy planowanym baniaku 72l) aż tak dużo tej wody to nie będę potrzebował.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pamiętajcie o szkle Guardian - coś pomiędzy floatem a OW. Ja mam z takiego już drugi zbiornik i jest na prawdę fajne a cenowo w stosunku do OW dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darbo: którego producenta czy sprzedawcę Guardianów warto brać pod uwagę?


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat akwaria zamawiałem w Aquario w Katowicach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do piachu to chyba ci nie wystarczy na usypanie 2cm. Ja do swojej kostki 35x35x35 wsypałem 4,5kg i wyszło pomiędzy 1-1,5cm. Czyli jak chcesz ok 2cm to raczej ci braknie.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojej kostki 35x35x35 wsypałem 4,5kg i wyszło pomiędzy 1-1,5cm.

Jimbim - tak z ciekawości to był żywy piach czy suchy? Bo chyba 1kg żywego ma mniejszą objętość niż 1kg suchego. Tak czy inaczej, muszę się liczyć z tym, że piachu mi braknie... ok. To na szczęście nie jest duży problem, bo w każdej chwili można dokupić i dosypać.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kemoT, proponuję raczej użycie tzw. żywego piasku. Pamiętaj, że to nie tylko 'ozdoba' ale również siedlisko dla bakterii i innych pożytecznych dla biologii baniaka mikroorganizmów. Zbiornik i tak musi dojrzeć a w suchym piasku minie kilka ładnych miesięcy zanim pojawi się życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kemoT, proponuję raczej użycie tzw. żywego piasku.

Tak sobie myślę, że może i dam żywy. W zasadzie w Skrzydlicy mają w całkiem rozsądnych cenach.

Ma/miał ktoś może LIVE SAND Samoa? Jakieś opinie? Warto? Bo w sieci ubogo pod tym względem.

I jeszcze jedno pytanie, jaką "granulację" (frakcję?, średnicę ziarem?) najlepiej wybrać? I nie pytam o względy estetyczne (bo najbardziej podoba mi się najdrobniejszy) ale o praktyczne.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.