Skocz do zawartości
Stoik

Aquael Nano-Reef 30 z Kalisza - start

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak pisałem gdy pojawiłem się na forum chciałem odpalić akwa tym razem słone. Do tej pory tylko rośliniaki.

Dziś trafiła mi się okazja zakupu za dobre pieniądze nowy zestaw Aquaela Nano-Reef 30. Wcześniej zakupiłem sól Instant Ocean (tak wyczytałem, że na start dobra a potem przejście na Reef Crystal, poprawcie mnie jeśli się mylę) i Hydrometr zamówiłem ale nie dotarł jeszcze.

Dziś, jak co sobote jechałem po wode RO do rośliniaka, więc kupiłem więcej i postanowiłem zacząć przygode z morszczakiem. Namięszałem wody z solą w proporcji 36g na litr wody RO (czekam na sprzęt do pomiaru zasolenia, w poniedziałek powinien być), zmontowałem akwa i zalałem. Musiałem krewtkarium eksmitować w inne miejsce, a jeśli uda a mam nadzieję, że z pomocą forumowiczów tak będzie, to krewetki zlikwiduję bo za dużo tych zbiorników w tak małym mieszkanku :smiling: .

Filtr już wode mieli, jutro lub pojutrze chciałbym zakupić skałe (solanka ma sie filtrowac minimum 24h?). Planuje 3kg żywej skały a piasek dopiero za jakiś czas jak wypłucze się "syf" ze skały.

Nie kupiłem jeszcze bakterii do morskiego, ale jestem w posiadaniu "JBL Denitrol" ze słodkiego i tu pytanie czy się nada czy jutro z rana lecieć kupić inne?

Muszę jeszcze dokupić grzałke (aktualna temperatura 24 stopnie) i media filtracyjne (purigen i węgiel) do kaskady z zestawu. Na razie filtr działa na samej gąbce.

Ile swiecić od startu czasu i czy na obu modułach czy tylko palić jedną? Jeśli jedną to którą, 10k czy 20k?

Skałe jutro można czy odczekać jeszcze?

Z góry dziękuje za każdą pomoc.

Pozdrawiam.

Fotki, jeśli się uda wstawić. Jakość średnia bo tylko z telefonu.

post-23112-0-90020900-1391889811_thumb.jpg

post-23112-0-29842600-1391889834_thumb.jpg

post-23112-0-49669100-1391889845_thumb.jpg

post-23112-0-90338800-1391889858_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej hej, witam w świecie małej kostki. Sam mam kosteczkę i jestem z niej bardzo zadowolony ...

... u mnie na soli było napisane, że ma się kręcić 48h, tak wiec kręciłem przez cały weekend, póżniej przy 1szej podmiance też ją napowietrzałem 2 doby ... jeżeli chodzi o zasolenie, to na wagę/litr bym nie liczył raczej, lepiej zmierzyć zasolenie i być spokojnym, to jest początek wiec lepiej podejść do tego jak należy w końcu woda morska jest najważniejsza w naszych akwariach... co do oświetlenia to piszą, żeby zacząć od krótkiej sesji do docelowej ( ja byłem głupi i świeciłem całą dobę na początku, dopiero póżniej mnie oświecili ) tak wiec myślę, że od 4h dziennie i systematycznie zwiekszać do docelowych ok 12 h na dobę zapalamy najpierw niebieskie ok 30min-1h i dorzucamy białą i świecą się dwie 'po dziennym oświetlaniu' gasisz białą i po 30min-1h gasisz niebieską, mówię o tym module z zestawu aquaqla. Bakterie wrzuciłem na początek i podawałem co tydzień po kilka kropelek ( a miałem jedną kapsułke bakterii i tylko tą ampułkę użyłem )... jak stawiasz akwa na świeżej solance i żywej skale to glony będą i być powinny. Mówi się, że same zejdą :) ja wciąż czekam aż zejdą a mam 2,5 miesiąca akwa. Pewnie dlatego, że nie mam ekipy sprzątającej, która by się nimi szybko zajęła, no ale to cały urok dojrzewania akwarium :) na początku będziesz miał rudo wszędzie :) póżniej glony, więc nie panikuj :) jak tu wszyscy piszą, najważniejsza jest cierpliwość :D skałę ułóż tak, żebyś mógł spokojnie czyścić szybę :) i konstrukcja musi być stabilna :) bo jak póżniej będziesz mieszał w akwarium i skała Ci poleci to Cię szlak trafi :D ucz się na cudzych błędach i jak piszą skałę inni nie kładż skały na piachu ( ja położyłem i żałuję- konstrukcja niestabilna ) tak czy inaczej wrzuciłem ok 3 kg żywego piasku z wodą z worka woda zmętnieje ale się wyklaruje przez noc więc nie panikuj, że woda Ci zmętniała po wrzuceniu piasku :p najważniejsze to zachować spokój :) pozdrawiam... aaaa, jak masz 24 stopnie w baniaku to ok, lampka dorzuci Ci stopień :p szczególnie jak akwarium będzie zamknięte, grzałka mi się przydaje do przygotowania solanki do podmianki, bo jak sprawdzasz zasolenie to przy 25 stopniach ( używając aerometra, takiego z termometrem ) powodzenia, życzę cierpliwości i spokojnego dojrzewania zbiornika :)

jeszcze dodam, że wodę odparowaną uzupełniasz gołą wodą z RO/DI, ponieważ sól w zbiorniku zostaje a ulatnia się sama woda :) ja dolewam co ok 2 dni ( proponuję zaznaczyć gdzieś na akwa poziom wody, żeby pożniej wiedzieć do którego poziomu dolewke robić ) jak nie dolejesz odparowanej wody to zwiększy Ci się zasolenie w zbiorniku. Osobiście mam koncówke '23 zasolenia. Soli też z czasem Ci ucieknie ale to póżniej i w małych ilościach, osadzi się na kaskadzie i na szybie. Wszystko z czasem sobie poukładasz :)

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady @wlle666.

Dziś kupiłem skałe i już coś tam poukładałem. Dodaje zdjęcia do oceny i ewentualnych poprawek. Dodam, że kostrukcja może nie wygląda na stabilną ale taka jest. Nic się nie wywraca nawet gdy ręką trącam a piasek jak dojdzie to ustabilizuje jeszcze bardziej wszystko.

Mam jeszcze pytanie czy ktoś może wie co przytargałem ze skałą, jedno to takie mini węże na skałkach a drugie to jakby ślimaki. Wszystko widoczne na zdjęciach.

Pozdrawiam

post-23112-0-61099400-1391964897_thumb.jpg

post-23112-0-87810300-1391964906_thumb.jpg

post-23112-0-11690000-1391964913_thumb.jpg

post-23112-0-61536700-1391964938_thumb.jpg

post-23112-0-95061100-1391964947_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to nie ma powodów by się martwić tymi gośćmi w akwa, chyba że ktoś uważa inaczej podpowie. Pytam bo to mój pierwszy kontakt z morszczyzną. Mimo dużej ilości czasu spędzonego na forach jednak w realu to całkiem inna bajka :smiling:.

Co do ułożenia skał to mogą chyba tak zostać? Dostęp do szyb jest, ewentualnie mogę trochę przesunąć całość bliżej tylnej ścianki akwa zostawiając dodatkowy centymetr miejsca z przodu. Skałka z prawej jest dość płaska więc pozwoli na umieszczenie tam jakiś szczepków.

Edit:

Znalazłem jeszcze kilka różnych życ na skałach, jedno szybko znikło ale dwa inne mam na foto choć nie wiele na nim widać chyba

post-23112-0-42245600-1391967642_thumb.jpg

post-23112-0-32322700-1391967646_thumb.jpg

Edytowane przez Stoik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę nowy post gdyż mam nowe pytanie a mianowicie prosiłbym o radę który piasek zamówić

http://allegro.pl/zy...3910665393.html

http://allegro.pl/bi...3894162786.html

Z tego co czytam w podobnych tematach to 4,5kg to nawet za dużo ale mniejszych opakowań nie widzę.

Jest jeszcze opcja pink ale chyba biały lepiej się prezentuję? Może ktoś kto miał do czynienia z tym tematem coś podpowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę nowy post gdyż mam nowe pytanie a mianowicie prosiłbym o radę który piasek zamówić

http://allegro.pl/zy...3910665393.html

http://allegro.pl/bi...3894162786.html

Z tego co czytam w podobnych tematach to 4,5kg to nawet za dużo ale mniejszych opakowań nie widzę.

Jest jeszcze opcja pink ale chyba biały lepiej się prezentuję? Może ktoś kto miał do czynienia z tym tematem coś podpowie.

mówi się, że im ciemniejszy piasek tym ryby lepiej się wybarwiają :p ( ich kolor lepiej się prezentuję ) ale w 30l to i tak rybek wcale albo 1 pewnie wiec bez różnicy chyba :) zresztą podczas dojrzewania Twój piasek pewnie zrobi się rudy a póżniej zielony :p mam 3 miechy akwarium i powiem Ci szczerze, że (ja) myślę, że różnicy nie zauważysz :p położysz jakieś korale, skałkę i tego piasku będzie tyle widać co kot na płakał :p jak bym teraz stawiał akwa to pewnie wziąłbym tańszy żywy piasek :p a najlepiej czarny, bo gdzieś na stronce taki widziałem :) jak będę stawiał większy zbiornik, to poszukam czarnego :) btw do swojego dodałem ok 3 kg a pewnie było by mniej, ale skałę mam na piasku. Z przodu mam 3-2 cm z tyłu mniej, resztę piasku trzymałem aż w końcu wywaliłem... jak planujesz rurówkę to tam gdzie ma być to przynajmniej 3 cm + to samo się tyczy ślimaków tych co kopią :) tak czy inaczej piasek wedle uznania :) ma Ci się podobać :) pamiętaj, że żyją i rozmnażają się tam bakterie i robaczki :) a to ważne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Ryb nie planuję ze względu na gabaryty zbiornika, więc wezmę biały a cena podobna z przesyłką więc rzucę monetą :thumbup: . Z przedu nasypię jak Ty a może z tyłu za skałami dam ciut więcej, żeby dostało się pod dużą skałe bo jest trochę miejsca pod nią,

Rurówki już są na skałkach w przynajmniej trzech miejscach już otwierają swoje "korony". Jednak ich rozmiar to max 1cm więc za bardzo nie mogę podziwiać, zwłaszcza, że gdy wykona się gwałtowny ruch blisko akwa chowadją się błyskawicznie.

Czarnego piasku nie widziałem ale biały mi odpowiada więc nie będę kombinować i zamówie. Wsypię go za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.