Skocz do zawartości
ladyjj

ReefMax-początek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam na imię Aśka, mieszkam na obrzeżach Łodzi. Do tej pory miałam zawsze słodkowodne akwaria (obecnie 3, jedno ogólne i 2 krewetkaria ), ale apetyt rośnie w miarę jedzenia...

Od jakiegoś czasu regularnie czytuję forum, a kilka dni temu dostałam reefmaxa.

Teraz jestem na etapie gromadzenia wody RO. Kupiłam tez już kilka rzeczy:

pompę tunze 6015, sól kent, piasek żywy, miernik zasolenia. Mam już oczywiście mnóstwo wątpliwości i pytań. Z góry sorry, jeśli są głupie. a oto 3 pierwsze na które nie znalazłam odpowiedzi.

1. czy do słonej wody można stosować takie zielone węże, jak w akwariach słodkowodnych? Na żadnym zdjęciu nie widziałam, żeby ktoś miał zielone.

2. czy magnes od pompy nie zardzewieje?zabezpieczyć go jakoś?

3. czy jak zrobię już słoną wodę w akwarium (wiem, że najpierw wymieszać w wiadrze, to tylko skrót myślowy), to ma ona trochę pokręcić się sama, czy mogę od razu wkładać skałę?

To na razie tyle, jak już będzie skała i życie to dopiero się zacznie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 weze moga byc

2 nie niezardzewieje

3 daj wode wsyp sol poczekaj az woda bedzie kryształ wkładaj skałę

Pozdrawiam

Edytowane przez lorco12co@wp.pl (wyświetl historię edycji)

400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pomyśl nad dolewką a raczej przygotuj się na jej zakup. Ja testowałem kilka odpieniaczy i w zasadzie żaden nie dawał rady :(. Po zamontowaniu dolewki wróciłem do oryginalnego i jestem z niego zadowolony.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem z oryginalnego zadowolony - po zastosowaniu sprawdzonych patentow,tj. przedluzeniu kominka odpieniacza,wyciagnieciu wezyka odpieniacza na zewnatrz i wymianie pompy na NJ1200,przy dosyc obciazonym akwarium bardzo dobrze daje sobie rade.

Tapniete z notka.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki za rady. Baszurek, czytałam cały Twój wątek i chyba też tak zrobię. Ale na razie chcę przetestowac wszystko tak jak jest. Będę miała dużo czasu jak będzie dojrzewać. Co do dolewki, to myślę nad nią. Jak któregoś pięknego dnia szlag mnie trafi przy kolejnym dolewaniu, łatwiej będzie podjąć decyzję. A najbardziej się boję, że pomylę wodę do dolewki z akwariami słodkowodnymi :) To tak jak zmieniłam samochód na diesla i na stacji 10 razy sprawdzałam co leję. Samochod ma 5 lat a ja dalej to robię. Wracając do akwa, to na razie czekam na skałę. Powinna być we wtorek. No ale i tak mam kolejne pytanie. Czy żywy piasek trzeba wypłukać (oczywiście słoną wodą)? W tej folli w której jest zapakowany jest strasznie brudna woda? A piasek wrzucam jak wypłynie cały brud ze skały, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,zywevo piachu sie nie plucze,jesli zawiera jakies dobrodziejstwa rodem z prawdziwego oceanu,to go ich pozbawisz. Jak ulozysz skale,ustaw na nia cyrkulacje,i po kilku dniach odessij wyplukany syfek i wtedy mozesz sypac piach. Ja wsypywalem za pomoca patentu - plastikowy lejek do paliwa kupiony na stacji paliwowej przedluzylem harmonijkowa rurka z marketu budowlanego (taka,jak stosowana do odplywu z syfonu do kanalizacji). Dzieki temu piach mozna rozsypac rownomiernie po calym dnie,a nie po skale :).

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.Fajny patent, jak i pozostałe z Twojego reefmaxa. Mój talent majsterkowicza i pomysłowość sięgnął maximum przy instalacji filtra RO, więc będę się wzorować na lepszych ( czyli chyba na wszystkich :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od wczoraj mam skałę. Teraz już wiem o co chodziło osobom, które pisały że siedzą i gapią się pół nocy na puste akwarium :D

Na razie znalazłam sporego małża ( wielkości i kształtu pestki śliwki) i 6 małych główek czegoś różowego. Na razie wrzuciłam skałę byle jak i robię przymiarki. Jak już będę miała jakieś konkretne ustawienia, to zrobię zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do akw. możesz lać bakterie, przyśpieszą procesy dojrzewania. w sklepie jakieś na start ci doradzą. ja stosuję Prodibio.


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to i ja z chęcią dołączę do podglądania ;)

fajnie, że już jakieś życie udało się wypatrzyć :) oby tak dalej :) no i czekamy na foty! powodzenia :)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś po 1,5 godzinie grzebania w wodzie pojawiło się zadawalające mnie ustawienie. Oto pierwsza fotka na szybko.Sorry za jakość. Na razie jedna, bo uczę się dopiero wstawiania zdjęć ;) Sugestie co do zmian mile widziane.

Po kilkunastu godzinach opadł syfek i wygląda już dużo lepiej.Wrzucam zdjęcie całości. Widać też to coś co wypatrzyłam wcześniej na skale ( na drugim zdjęciu) Teraz powoli się otwiera. Może ktoś podpowie co to takiego. Przy wczorajszych przemeblowaniach znalazł się też malutki ślimaczek i śmignął mi 4 cm różowy wieloszczet.

post-23322-0-99687600-1394740288_thumb.jpg

post-23322-0-98988700-1394787837_thumb.jpg

post-23322-0-27281400-1394787850_thumb.jpg

Edytowane przez ladyjj (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne, zupełnie naturalne ustawienie :) mi się podoba. Ale znając życie pewnie jeszcze jakaś zmiana nastąpi ;)

Co do życia, wydaje mi się, że to protopalythoa.


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piasek przepuść przez sitko plastikowe kuchenne przelecą same ziarenka zostaną na sitku muszelki i większe kamienie kopacze wyrzucą i tak wszystko na wierzch a brzydko to wygląda.Ja co tydzień przesiewam tak piasek w działającym zbiorniku bo wyłazi to na wierzch piasku i plaża wygląda kiepsko.Jest to moje spostrzeżenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc.

Dzis bylo male przemeblowanie w akwarium.Przede wszystkim dlatego,ze postanowilismy usunac protopalythoa. Po zastanowieniu i odpowiednim zabezpieczeniu odlupalismy z mezem kawaleczek skaly na ktorym byly. Calej skaly nie chcialam wywalac, bo to byl akurat najladniejszy kawalek. Cala akcja przebiegla sprawnie i bez ofiar :-) Przy okazji zmienilam ustawienie i wsypalam piasek. Zdjec nie wstawiam, bo na razie nic nie widac. Powoli zastanawiam sie co dalej, tzn co kupic z ekipy sprzatajacej i jaka kupic druga pompe. Mysle nad koralia 900 lub druga tunze 6015.tunze mam, czy koralia jest mniejsza? Chce ja schowac za skale.A co do ekipy, to bardziej mnie interesuje ile macie slimakow itp.bo spotkalam sie z opinia, ze tego nigdy nie za wiele. Ale z drugiej strony, to one tez wydalaja i obciazaja system.

sorry za brak polskich znakow, pisze z tableta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odsun skaly od szyb zeby sie dalo czyscikami jezdzic po wszystkich bokach i przodzie. inaczej bedzie paskudnie :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały przestawiłam, tak, że tylko w jednym miejscu z tyłu mam utrudnione dojście, ale tam niech sobie glony rosną. Dołożyłam też drugą pompkę, koralie 900. Poza tym dostałam paczkę z zamówionymi testami i od razu zmierzyłam, co się dało. Wyniki chyba ok nie licząc Mg i Ca. I tu pytanie, czy to normalne w dojrzewającym zbiorniku, czy ja coś pochrzaniłam robiąc testy

pH 8.0

NH4 0

NO2 0

NO3 1

PO4 0.03

KH 9,6

Ca 600

Mg 1690

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry mogą jeszcze świrować przez jakiś czas, na spokojnie zrób testy za miesiąc jeszcze :) do aktualizacji pomiarów polecam http://www.myreefstats.com/

Ja się teraz zastanawiam nad swoimi protopalythoa.. dostałam taką malutką skałkę z 1 główką, obecnie już kolejne 3 wyłażą... i tak cały czas się waham wywalić czy zostawić...


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ślimaków mam z 50 albo i więcej. Nie muszę czyścić tylnej szyby wcale. Sporo karmię rybcie i dobrą robotę robią ślimole zjadając resztki pokarmu.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma już ponad 2 tyg. Udało mi się wypatrzyć kilka ciekawych stworów w skale. Jest jakiś mały biały krabik z ciemnymi przegubami na odnóżach. Niestety widziałam go raz i zniknął. Z jednej z dziurek w skale coś nieśmiało, ale regularnie się wychyla. Jest parę wieloszczetów i innych bliżej nieokreślonych "obcych". No i kilka rurówek które uwielbiam. Niestety to mikruski, oprócz jednej, która ma kolo 1cm. No i oczywiście aiptazja :(

A dziś wielki dzień, bo właśnie się zbieram do sklepu po ekipę ślimorów i innych czyścicieli.Jutro postaram się wrzucić zdjęcia i napisać co kupiłam, bo dziś pewnie jak już wrócę, to nie oderwę się od szyby :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium pojawił się krabik, 3 duże ślimaki, porcelanka, turbo i strombus, 5 malutkich, gratisowych ślimaczków i jeżowiec.Naszym rodzinnym ulubieńcem jest krab zwany Elegantem, który pociesznie wygląda spod tego swojego zbyt dużego "kasku" i odstawia kaskaderskie numery łażąc do góry nogami, albo walcząc z prądem wody tuz przy wylocie pompy :D. Dorzucam zdjęcia zwierzaków i aktualny wygląd akwa. Wczoraj zapomniałam napisać, ze plagi na szczęście na razie mnie omijają. Ale żeby nie było zbyt pięknie pojawiły się chyba okrzemki, bo wszędzie wdziera się taki rdzawy osad. Do tego szybko zarastają szyby. już po kilku godzinach od czyszczenia pojawiają się malutkie, brązowe kłaczki. Na razie nie panikuję, bo to urok młodych zbiorników. Mam nadzieję, że wraz z wprowadzeniem życia sytuacja zacznie się stabilizować

post-23322-0-68018200-1395943322_thumb.jpg

post-23322-0-72851600-1395943343_thumb.jpg

post-23322-0-23732200-1395943394_thumb.jpg

post-23322-0-14151000-1395943428_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżowiec piękny! a nie boisz się, że będzie niszczyć korale? trochę o nim czytałam, podoba mi się bardzo, ale obawiam się o szczepki, które może poprzewracać... elegancki krab elegans super :) widzę, że dojrzewanie daje się we znaki. U mnie jakaś cisza przed burzą chyba, bo jeszcze ani razu szyby nie czyściłam :o a leci już drugi miesiąc... Czekam na kolejne foty!


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezowiec duzego balaganu nie robi,pod warunkiem,ze szczepki sa poprzyklejane :p. Owszem,zdarza mu sie cos przestawic czy tez nawet odkleic,no ale to juz ryzyko wkalkulowane w posiadanie tego ladnego zwierzaka. A Ty,Kinia,tak sie nie smuc - zapewniam Cie,szyb sie jeszcze naczyscisz :p.

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Co do jeżowca, to zawsze chciałam go mieć i niewielkie przemeblowania jakie może mi robić, nie przeszkadzają mi wcale, a wręcz stanowią element niespodzianki. A kiedy stanie się to nie do zniesienia zainwestuję w klej :D Prawdę mówiąc dla mnie to jest cały power, kiedy w akwarium coś się dzieje. Nie mówię oczywiście o sytuacjach, gdy zwierzaki zabijają się wzajemnie, ale trochę swobody trzeba im dać. Moje akwarium nie będzie miało poustawianych pięknie szczepek ani super czystego piaseczku i szyb, ale ma oczywiście w miarę moich skromnych możliwości pokazywać jak największą różnorodność morskiego życia. I nie tyle chodzi mi o jego mnogość, co raczej o złożoność zachowań. Do tego też starałam się dążyć w moich słodkich akwariach. I tam też nie bałam się "kontrowersyjnych" połączeń czy eksperymentów. Naprawdę wiele zależy od tego na jakie zwierzaki trafiamy i jaki maja temperament. Do tej pory np z powodzeniem trzymam krewetki z rybami ( z bojownikiem a nawet pielęgniczkami). Dlatego nie mam zamiaru zrezygnować np z ukwiału. Ale wszystko w swoim czasie. Powoli wprowadzam następne stworzenia do akwarium. Mam jeszcze ślimaka babilonię, sarco, xenię i fungię. Wiem, że ten ostatni to trochę na wyrost, ale to była miłość od pierwszego wejrzenia. Jak na razie wszystko super żyje mimo, że np sarco, który jest bez podstawki, został już raz zrzucony przez porcelankę ( bo ta moja to raczej porcelana niż porcelanka ;) ) a raz przez jeżowca. Ale super było obserwować przepychanki miedzy nimi. A rano jeszcze fajniej jest z dzieckiem zastanawiać się, co jeżowiec dziś na siebie włoży :D

Jutro wrzucę zdjęcia i zrobię testy.

:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam obiecane zdjęcia. Zrobiłam też dziś testy. Oprócz kosmicznych wartości Ca i Mg wszystko w normie, czyli tak jak było. Tylko KH mi zleciało do 7 :(

Kinia87, spójrz na zdjęcia jeżowca! Czy ten widok nie jest wart poprzewracanych czasem korali :D

post-23322-0-89209900-1396546250_thumb.jpg

post-23322-0-08209500-1396546264_thumb.jpg

post-23322-0-90262800-1396546278_thumb.jpg

post-23322-0-44222800-1396546301_thumb.jpg

post-23322-0-00864700-1396546426_thumb.jpg

post-23322-0-90285100-1396546640_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.