Skocz do zawartości
hanysek

OŚWIETLENIE DO 70X55X40h LPS SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prośba o poradę jakie oświetlenie do akwa:

70X55X40h z LPS i SPS.

1) Belka 6x24w

2) Belka 8x24w

3) HQI + 2x24w

4) Led 120w + 2x24w

Najbardziej skłaniam się na 1) lub 2) Proszę również napisać jakie świetlówki w jakiej konfiguracji zastosować.

Dzięki.


Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym bral 8x24 w :) raz a porzadnie :) zalezy jakie swiatlo lubisz tak dobierasz swietlowki , ja bym dal actynike , fiji purple , 4 niebieskie i 2 biale lub po rowno bialych i niebieskich , ja wole jak jest bardziej niebiesko wiec wiecej niebieskich swietlowek bym dal ale 3x3 biale i niebieskie bedzie ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A nie lepiej zastosować ciut mocniejszą lampę ledową i nie bawić się w dodatkowe świetlówki ja nad zbiornikiem 80x60 x55 mam lampę MAXSPECT R420R 160W - 16000K i uważam że jest wystarczająca świeci już rok i odpukać nie ma żadnych problemów

Pozdrawiam Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos lubi fioletowe akwarium to niech daje maxspecta.Pod t5 kolory sa bardziej naturalne.

Koledze pod Maxspectem acry wegetują, montipory jeszcze jakos daja rade.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy tez ile chcesz wydawać pieniędzy na oświetlenie, przy hqi i t5 średnio co 6 miesięcy masz wymianę świetlówek/żarnika.

Ledy kupujesz raz, ustawiasz kolory/moc świecenia i zapominasz że są.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło ma byc przedewszystkim odpowiednie dla korali a nie dla naszej wygody.

Ja miałem super efekty z sps.ami pod t5 i takie swiatło polecam.Korale pieknie rosły szczepki sprzedawałem jak ciepłe bułeczki i tak na prawde nowe swietlówki miałem za darmo.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło ma byc przedewszystkim odpowiednie dla korali a nie dla naszej wygody.

Ja miałem super efekty z sps.ami pod t5 i takie swiatło polecam.Korale pieknie rosły szczepki sprzedawałem jak ciepłe bułeczki i tak na prawde nowe swietlówki miałem za darmo.

a pod ledami Ci nie rosły?i skąd wiesz że ledy są nie odpowiednie sprawdziłeś?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze o ledach ogólnie tylko o lampie maxspect razor 160w,widze czesto u kumpla co ma korale ode mnie ze stoją w miejscu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja się przyczepię, a skąd wiesz że przyczyną stania w miejscu jest oświetlenie, hę?

A jeżeli nawet była by to wina oświetlenia to, konkretnie czego? Za mocne ledy? Za słabe ledy?

A tak poważnie to określmy aspekty posiadania każdego z podanych przez kolegę rozwiazań zamiast przymierzać się do kolejnej batalii o wyższości jednego rodzaju oświetlenia nad innym.

Ja podałem aspekt finansowy, dla wielu z nas nie bez znaczenia :D

Edytowane przez pio7 (wyświetl historię edycji)

96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro parametry ma ok(osobiscie sprawdzałem),to co innego,moze koniunkcja marsa z saturnem jest nie taka i dlatego.Montipory I Stylophory rosna i sa z tego swiatła zadowolone,ale acropory niestety NIE ROSNĄ,gdy by parametry byly do kitu to monti i stylophory tez by nie rosły.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hanysek chce mieć niski zbiornik. 40 cm wysokości szkła daje pewnie 35cm wysokości wody. Wg mnie ledy będą i ekonomiczne i wystarczające. Natomiast 8x24W T5 to jest już jakaś sumka, którą trzeba wyłożyć co 6,9 max 12 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisales jakie korale bedziesz tam hodowal.Jesli akroporki, to osobiscie bralbym 8 x 24W, jesli miekasy to 6 x 24 lub ledy.

Oczywiscie, HQI 150W + 2x24W T5 tez bedzie fajnie i beda bliki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam świece razorem i naprawdę nie narzekam na małe przyrosty a cropor

Polecam razora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

U mnie korale rosną pod ledami - 80% niebieskich 20 % białych. Świecę 12 godzin. Kolory są super [nie ma szans na takie pod świetlówkami t5] przyrosty też są bardzo dobre. Świetlówek wymieniać nie muszę. Widmo lamy mogę sobie zmienić sam - wystarczy wymienić ledy na inne.

Korale nie będą rosły przy zbyt silnym oświetleniu. Jest to niezwykle ważne w przypadku lamp led o "niebieskim" widmie światła. Duża część światła "niebieskiego" jest bowiem absorbowana przez między innymi chlorofil a i b, a z drugiej strony my ludzie słabo reagujemy na niebieskie światło - przez co może nam się wydawać że jest ciemno.

Jeżeli zmieniamy lampę [widmo światła] to często koral musi wymienić glony symbiotyczne na inne. Może być wtedy widoczny efekt słabego wzrostu niektórych korali. Może być więc tak że niektóre korale będą rosły lepiej a inne na jakiś czas przestaną rosnąć.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.