Skocz do zawartości
Tomol

300l i na razie musi wystarczyć:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

W poniższej relacji chciałbym się w wami podzielić moimi emocjami związanymi z założeniem pierwszego słonowodnego zbiornika o pojemności 300l!

Mam też nadzieję, że na łamach tego forum skorzystam z wielu fachowych porad (już korzystałem), a może za jakiś czas sam będę mógł takowych udzielać.

Mój baniak to 300 l (wym. 100x55x55) z kominem wewnętrznym, pokrywą alu.,z trzy komorowym sumpem 70x40x40 + dolewka 18l. Zbiornik stoi na szafce drewnianej skonstruowanej płyty stolarskiej fornirowanej (ścianka boczna i tył i blat gr 4 cm). Wewnątrz po środku słupek drewniany dodatkowo podtrzymujący blat. Szafka wygłuszona matą PE 10 mm.

Sprzęt: Hydraulika fi 32 (spływ), 25 powrót (na loc line) i 25 rewizja, obieg: Aqua Nova NCM3500, odpieniacz: Vertex Omega 150, cyrkulacja 2x Jebao WP25 (na razie).

Oświetlenie docelowe T5 39Wx 6 szt (razem 234 W). Jak będzie zbyt mało to coś dołożę.

Planowana obsada kilka klasycznych ryb (bez przerybienia), miękasy, LPSy i może kilka łatwych SPSów.

Zbiornik zalany tydzień temu wodą po RO/DI i zasolony solą IO (zasolenie 1,024 ).

Po dobie do zbiornika trafiła LR w ilości 21 kg (wcześniej moczona przez tydzień w solance z cyrkulacją i odpieniaczem).

Na start wrzuciłem bakterie Fauna Marine Bakto Blend –dawka zgodnie z zaleceniem producenta.

Po odpaleniu obiegu (i teście spuszczenia całości komina do sumpa) długo walczyłem z ustaleniem stałego poziomu wody. Kilkanaście razy na dzień przekręcałem zawór na spływie o milimetr raz w jedną, a raz w druga stronę :wallbash:. Taki delikatny ruch zaworu powodował zmianę poziomu w ostatniej przegrodzie o 4 cm!

W końcu regulując wysokością grzebienia oraz głębokością rewizji udało mi się to w miarę stabilnie ustawić.

Z układaniem skały też nie było łatwo. Miało być „lekko” i minimalistycznie, a czy tak wyszło????

Po tyg. „ciemności” rozpocząłem świecenie 4x39W ok 2h/dzień, codziennie podwajając długość świecenia. Na razie czekam i obserwuję. Po miesiącu planuję wsypać żywy piach.

post-22716-0-39726100-1395757369_thumb.jpg

post-22716-0-44430700-1395757675_thumb.jpg


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam podobne akwarium i przymierzam się do wymiany swojego odpieniacza na Vertex Omega 150 możesz napisać jak głośno chodzi i na jakiej głębokości go masz.Zyczę powodzenia i zero problemów

Pozrawiam

Witek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i elegancko, bez zbednych wodotryskow. Moja uawaga tylko taka ze jak zywy to lepiej dac cyba od razu bo taki jego cel.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

Jeżeli chodzi o Vertex Omega 150 to kupiłem go po 3 -miesięcznym użytkowaniu tak więc pompa już dotarta i pracuje bardzo cicho. Jedyny słyszalny dźwięk do to dźwięk zasysanego powietrza na wlocie do tłumika ale to chyba uroda większości odpieniaczy. Ogólnie odpieniacz wykonany solidnie z dobrych materiałów i super pieni.Głębokość zanurzenia 22cm.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi tydzień od zalania. Rano wszystko bez zmian, a po powrocie z pracy - okrzemki w pełnej krasie :smiling: . Tak swoją drogą to w co drugim poście czytam, że zbiornik morski wymaga cierpliwości, a szybkie tempo ingerencji jest niewskazane, a wręcz szkodliwe. Szkoda, że to działa tylko w jedną stronę-nie reagujesz gwałtownie, działasz powoli i z rozwagą, a zbiornikowi wolno zmienić się całkowicie w przeciągu 8h, bez żadnych wcześniejszych symptomów. Mam nadzieję, że tak dzieje się tylko w okresie dojrzewania.

post-22716-0-39598400-1396460871_thumb.jpg


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już ponad miesiąc minął a tu cisza. :shock: Nie bądź żyła... pochwal się co tam słychać.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

Dzisiaj mija drugi miesiąc od zalania.

W tym czasie nic nieoczekiwanego się nie wydarzyło. Zbiornik dojrzewał. Tydzień po wsadzeniu do sumpa Sera silicate clear okrzemki odpuściły . Od tego czasu władzę przejęły glony nitkowate. Całe skały były porośnięte falująca łąką.

Po 4 tyg. zrobiłem pierwszy test na NO3. Wynik 0 skłonił mnie do wprowadzenia pierwszego życia. W 5 tyg. do zbiornika trafiły: 2 ślimaki turbo, salarias fasciatus, jeżowiec mespilia globulus. Tydzień później 2x nassarius, 1 strombus,

1 tectus oraz babylonia.

Zarówno jeżowiec jak i salarias rozpoczęły oczyszczanie skał z glonów. Jeżowiec tylko w nocy ale rano aż miło było popatrzeć jak spośród łąki wyłania się czysta biała skała. Salarias to super ryba. Poza efektownym wyrywaniem skały jest bardzo towarzyski i wszystkim się interesuje.

Po 1,5 m-ca od zalania, kiedy zauważyłem, że glony słabną (stają się coraz cieńsze i bielsze) wsypałem żywy piasek 2x9,0 kg Nature's Ocean - Bio-Activ Live® Aragonite o granulacji od 0,5 do 1,7mm. Ładnie się prezentuje i od ponad dwóch tyg. nic niepokojącego na nim nie widać tzn. dojrzewanie nie rozpoczęło się od nowa tak jak to kilka osób przewidywało.

Po 7 tyg. zrobiłem pierwsza podmianę wody (10%) i zmierzyłem parametry:

Zasolenie:1,023, NO3: 0, PO4:0, ph:7,9, kH: 7,7, Ca: 380, Mg: 1290.

Glonów już bardzo mało, parametry w miarę ok, salarias i reszta ekipy w super formie tak więc za tydzień (9 tydz. od startu) przymierzam się do zakupu pary błazenków. Mam nadzieję, że to nie za wcześnie???

Edytowane przez Tomol (wyświetl historię edycji)

500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako że o podobieństwach już pisałem to teraz napisze tylko tyle

3 błazenki u mnie już ze 3 tygodnie pływają - także powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z chwili wolnego w pierwszym dniu urlopu w oczekiwaniu na mecz małe odświeżenie mojego wątku. Zbiornik ma już prawie 0,5 roku. Jak na razie skromna obsada ale to co jest ma się dobrze. Do obsady należą: 2 pokolce, 2 błazenki, salarias, krewetka czyszcząca (która ciągle "obmacuje" ukwiał, co go strasznie wkurza), rozgwiazda piaskowa, jeżowiec kilka ślimaków oraz korale-kila szczepek zoa, 2 x montipora i sarcophyton (gift od Bartola-jeszcze raz dzięki!), ukwiał quadri, calustrea, euphylia paradivisa. Parametry wody ok. Karmienie to kostka/dzień. Ze sprzętu doszła automatyczna dolewka Aquatrend Levelautomatic Evolution (2 pływaki + czujnik optyczny). Całość zabezpieczyłem jeszcze włącznikiem czasowym z możliwością sekundowych nastawów. Tak więc na razie skromnie ale już cieszy oko :smiling:

post-22716-0-75427600-1405194760_thumb.jpg


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, wstaw może fotki własnej klęski żywiołowej? Jestem ciekaw jak to teraz tam u Ciebie wygląda.

PS.

Nie chcesz troszkę Fauna Marin Ultra Algea X? Teoretycznie powinno styknąc dla mnie i dla Ciebie.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, wstaw może fotki własnej klęski żywiołowej? Jestem ciekaw jak to teraz tam u Ciebie wygląda.

PS.

Nie chcesz troszkę Fauna Marin Ultra Algea X? Teoretycznie powinno styknąc dla mnie i dla Ciebie.

U mnie trochę brązowych plam ale nie ma jeszcze dramatu. Na razie odsysam, ograniczyłem białe światło, leję bakterie, nie podmieniam wody. Z chemią na razie się jeszcze wstrzymam parę dni. Jak nie będę widział poprawy to zgłoszę się do ciebie po ten specyfik.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu całkowicie wyłączyłem białe światło a niebieskie skręciłem do 50% i... oznak poprawy nie widzę. Jutro druga dawka specyfiku i zobaczymy co się będzie działo.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie znać jak u Was z tym syfem coś mniej?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za mały offtop ale czy mi się zdaje czy zniknęło cześć postów w tym wątku?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie znać jak u Was z tym syfem coś mniej?

Syfu byłoby znacznie miej gdyby moje rozgwiazdy zajmowały się tym czym powinny, a nie....(foto poniżej) :smiling:

A tak na serio to po parokrotnym odsysaniu i ograniczenu światła do aktynicznego problem prawie rozwiązany. Nowe ogniska nie pojawiają się. Mam nadzieję, że na dobre. Jak ew. wróci to wtedy zastanowię się nad chemią.

Zresztą podjedź i sam oceń :smiling:

sorry za mały offtop ale czy mi się zdaje czy zniknęło cześć postów w tym wątku?

Jeżeli masz na myśli to, że rzadko robię update to masz rację. Postaram się nadrobić.

post-22716-0-18212700-1408779255_thumb.jpg


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, pokaż swój syfek a nie :) Ja tam swój pokazuje światu mimo siary.

Tomek, u mnie już takich ładnych rozgwazd nie ma. Odeszły na wieczną rafę razem z babką i krewetkami. Nawet podmiana wody już nie pomogła. Toksyny z Dino zrobiły swoje więc bez skrupułów użyłem chemii i po trzech dawkach piasek czysty. No prawie jak nowy. Kuracji jednak nie przerywam i dotrwam do 21 dni. A nóż widelec ubiję bryopsis?

BTW.

Bryopsis rośnie u mnie nawet na jednym ślimaku :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy Dino wystarczyło zaciemnienie na 72h, żal mi było ekipy czyszczącej na zastosowanie chemii. Niestety pojawiły się zielone glony nitkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co się stało gdy wróciłeś do pełnego światła? Ja nie miałem dużo do stracenia.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio, jak tam baniaczek?

Ok. Choć jeszcze niewiele tego to wszystko ładnie rośnie :smiling:. Złączam kilka fotek. Po dłuższej przerwie dzisiaj podmiana. Zobaczymy, czy po podmianie pojawią się glony na piasku. A jak u ciebie?

post-22716-0-48753900-1409384225_thumb.jpg

post-22716-0-96631400-1409384247_thumb.jpg

post-22716-0-79319600-1409384274_thumb.jpg

Edytowane przez Tomol (wyświetl historię edycji)

500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak? Czysto czy jedna podmiana nie wyszła na dobre? U mnie spokój. Piasek jak nowy tak jak i skały. Zostało troszkę bryopsisu ale wygląda, że jest jakby w odwrocie. Świecę czterema kanałami i póki co jest spokój. Zobaczymy co się będzie działo dalej.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz i wklejaj fotki bo z kijem przyjadę! Aparat już wyjąłeś więc nie ma przebacz!


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.