Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

forum czytam od kilku miesięcy. Zachęcony rezultatami forumowiczów od Stycznia tego roku prowadzę 30l Aquaela. Solniczka dojrzewała przez ponad 2 miesiące z samą skałą, od kilku tygodni stopniowo dodawałem obsadę . ( 2 turbo, kilka grzybowieńców oraz bardzo mały ukwiał z jeszcze mniejszym błazenkiem :) )

Od kilku dni chodzi za mną pomysł dodania sumpa do nano rafki ( pojemności około 15l) , w którym mógłbym schować potrzebne sprzęty w tym odpieniacz, któego obecnie brakuje ( akwarium działa na zestawowym FZN-3 z Chemipure i fragmentami skały, co tygodniowe podmianki 5l ) .

Prześledziłem kilkanaście tematów na forum i w chwili obecnej straciłem początkowy entuzjazm :D

Jak zabrać się do takiej przeróbki? Pudełko przelewowe ( tutaj cena jest bardzo wysoka) , może jakiś inny sprawdzony patent ?

WIem, że takowy sump może się wydawać irracjonalny z cenowego punktu widzenia ale w obecnej sytuacji mieszkaniowej nano rafka to wszystko co mogę pomieścić a chciałbym ją prowadzić najlepiej jak to możliwe :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj ładny wyrzuciłem. Za piwłos nik nie chciał....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za akwarium można dostawić panel i połączyć go ze zbiornikiem za pomocą u rurki. Nie stosowałem ale widziałem tego typu rozwiązanie, w którymś z tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Komarek, co dokładnie wyrzuciłeś? Nie do końca zrozumiałem

Za akwarium można dostawić panel i połączyć go ze zbiornikiem za pomocą u rurki. Nie stosowałem ale widziałem tego typu rozwiązanie, w którymś z tematów.

Z panelem o tyle mam problem, że od przyszłego tygodnia rafka będzie stała na aquaelowskiej nodze, w której to właśnie zamierzałem schować kostkowego sumpa.

Muszę jednak przyznać, że jest to rozwiązanie o którym jeszcze nie myślałem.

p.s. Dziękuje za odpowiedźi :)

Edytowane przez matrixxus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

WIem, że takowy sump może się wydawać irracjonalny...

Wręcz przeciwnie, miałem mniejsze akwarium z sumpem i na pewno, dla kilku złotych oszczędności bym z niego nie zrezygnował.

W tej sytuacji, jak akwarium działa, to chyba bym dokleił komin zewnętrzny i opaskę podwyższającą. O ile można będzie później to jakoś zamaskować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastosuj overflow pipe, możesz to zrobić sam z rurek pcv


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi . Nie jestem pewien czy na tyle rozumiem sposób działania ostatniego roziązania, żeby wykonać takowe samodzielnie i mieć pewność, że będzie niezawodne. Orientujecie się może czy jest na forum ktoś, kto wykonuje odpłatnie pudełka przelewowe/ rozwiązania jak w filmiku ?

Apropo ostatniego zastanawiam się czy całość części znajdującej się w akwarium nie możnaby zrobić z przeźroczystego materiału - wyglądałoby chyba jeszcze lepiej ?

Muszę chyba sobie wszystko dokładnie zaplanować , zamówić sumpa z gratami itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi . Nie jestem pewien czy na tyle rozumiem sposób działania ostatniego roziązania, żeby wykonać takowe samodzielnie i mieć pewność, że będzie niezawodne. Orientujecie się może czy jest na forum ktoś, kto wykonuje odpłatnie pudełka przelewowe/ rozwiązania jak w filmiku ?

Apropo ostatniego zastanawiam się czy całość części znajdującej się w akwarium nie możnaby zrobić z przeźroczystego materiału - wyglądałoby chyba jeszcze lepiej ?

Muszę chyba sobie wszystko dokładnie zaplanować , zamówić sumpa z gratami itd

Szczerze polecam Patryka(Facta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zdjęcia rafki :)

Zdjęcia w kolejności:

08.01.2014

15.01.2014 (pierwotne ułożenie LR )

14.02.2014 (obecne ułożenie LR)

post-23063-0-29522100-1396190699_thumb.jpg

post-23063-0-11731500-1396190855_thumb.jpg

post-23063-0-98626200-1396191325_thumb.jpg

Edytowane przez matrixxus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia z rozgwiazdą.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sporo naczytałem się o trzymaniu rozgwiazd w tych pojemnościach, moja póki co ma się jednak doskonale, śmiga po całym baniaku jak szalona .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, śmiga po całym baniaku jak szalona bo szuka ucieczki za żarciem. U mnie prawie nie wychodzi z piachu.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, śmiga po całym baniaku jak szalona bo szuka ucieczki za żarciem. U mnie prawie nie wychodzi z piachu.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Hmm, z drugiej strony bywają takie dni kiedy potrafi schować się do piasku i wypełznąć po 4 dniach :)

W najbliższym czasie planuję dodać sump do rafy, rozgwiazdę być może oddam do adopcji , póki co jest duża i tłusta, chociaż kto wie? Może faktycznie jej źle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak się ten sump w tak małym zbiorniku sprawuje ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak się ten sump w tak małym zbiorniku sprawuje ???

Kolego , sumpa jeszcze nie mam , w najbliższych dniach planuję założyć dlatego założyłem ten temat. Pewnie będę jeszcze miał kilka pytań , ostateczne wyniki napewno zapostuję .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze,

wczoraj dostałem od swojej drugiej półówki nogę pod akwarium :) . Super sprawa , akwa jest teraz bardzo fajnie wyeksponowane.

Powraca więc temat sumpa ( a właściwie ' sumpka' ) . Możecie coś doradzić w związku z wymiarami jakie mogę zmieścić w szafce?

19 x 19 ( wychodzi po 20 ale warto coś zostawić dla szyb) x wysokość ( tutaj nie wiem jak wysoki sump może być, w szafce zmieściłcym i 50 cm )

Druga sprawa : pompka miałaby prawie 150 cm do pokonania.

Generalnie jestem nadal zapalony na temat sumpa , chciałbym jednak zasięgnąć porad doświadczonych kolegów.

Pozdrawiam

post-23063-0-81766500-1396438293_thumb.jpg

post-23063-0-23397500-1396438306_thumb.jpg

post-23063-0-38274200-1396438318_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam jestem ciekawy czy udaloby sie tam wbic jakiegos malego sumpa

tez mam taki zestaw Aquaela z szafka ale jeszcze nieodpalony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy coś zmieścisz w tak malutkiej szafce a po drugie po co ci sump w tak małym akwarium wystarczą podmianki co tydzień bez odpieniacza, z mojej strony ja bym się bał trzymać akwarium na takiej szafce raczej nie wygląda to stabilnie w każdym razie powodzenia


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy coś zmieścisz w tak malutkiej szafce a po drugie po co ci sump w tak małym akwarium wystarczą podmianki co tydzień bez odpieniacza, z mojej strony ja bym się bał trzymać akwarium na takiej szafce raczej nie wygląda to stabilnie w każdym razie powodzenia

Co do samej szafki to jest zdecydowanie stabilna - wytrzymałość na trochę ponad 60 kg , gdzie akwarium ma brutto jakieś 35 . Gdybym miał np. psa przemyślałbym sprawę dwa razy bo faktycznie gdyby ktoś miał wpaść z impetem to może przewrócić całość ale przy normalnym użytkowaniu imo jest OK. Podstawa dosyć szeroka, płyta gruba. Dodatkowo planuję od góry jakiś patent na zakotwiczenie do ściany i będzie po temacie.

Co do samego sumpa chciałbym do niego zmieśćić wszystkie graty w tym dodać odpieniacz, którego nie ma jak założyć w obecnym set upie.

Dodatkowo wydaje mi się, że przy takich pojemnościach każdy litr jest na wagę złota jeżeli idzie o stabilizację parametrów całego systemu .

Stąd moje pytanie do forumowiczów, u mnie najzwyczajniej brak doświadczenia w dokładaniu sumpów czy też projektowaniu tych ostatnich.

Pozdrawiam

Edytowane przez matrixxus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ja podobnie jak Ty myślę nad jakimś sumpem i bardzo korci mnie zrobienie overflow pipe, które zostało przedstawione na poprzedniej stronie. Dlatego myślę, że możesz zrobić coś takiego małym nakładem $ jak i będziesz miał radochę ze zrobienia czegoś DYI :D

Co do szafeczki - jako że mój ojciec posiada stolarnię to i troszkę ogarniam temat szafek :D Widzę, że są wzmocnienia z tyłu aby szafka była bardziej sztywna - to jest plus. Dodatkowo nie jest ona zamknięta całkowicie więc będziesz miał tam ruch powietrza i nie będzie płyta puchnąć od wilgoci. Natomiast z doświadczenia wiem, że wąskie i wysokie szafki (dodatkowo w Twoim przypadku jeszcze środek ciężkości jest na samej górze - akwarium) są bardzo niestabilne; wystarczy lekkie "puknięcie" i wszystko leeeeciiiiii.... Zastosuj najlepiej jakieś mocowanie przy pomocy kątownika metalowego od środka szafki i będziesz spał spokojnie :-)

PS. warto zakupić też coś na ochronę zawiasów bo słona woda jest bardzo... hmmm... agresywna :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.