Skocz do zawartości
makok

Osmoza - na którym filmie jest poprawniej?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że miałem małą powódź pytam:

Który sposób montażu jest poprawny?

1. How to install an automatic shut off valve on a r…:

Na filmie widać że działa jednak jest to jedyny taki sposób jaki znalazłem. I komentarze pod filmem to potwierdzają.

2. How to install an automatic shut of valve on your…:

Na filmie nie pokazano że działa. Jednak ten sposób jest częściej spotykany na filmach.

W ten sposób też miałem zamontowany pierwotnie i zawiódł.

Przy czym mam zawór zwrotny na wylocie z membrany i mam zawór spłuczkowy w pojemniku na wodę.

Teraz siedzę w nocy i testuje drugi sposób. Ale jak zobaczyłem serię filmów to zgłupiałem i potrzebuję wsparcia.

Czemu mi to przelało?

wysłane z telefonu...

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pierwszy film to rozwiązanie dość karkołomne. Jak membrana będzie miała słabą przepuszczalność i będzie stawiać duży opór to nigdy się taki układ nie zamknie.

Standardowo montowane jest to tak jak na tym drugim filmie (też tak montowałem choć ja mam ciśnieniowy zbiornik).

Tu masz schematy na końcu http://www.woda.com.pl/__instrukcje/instrukcja-montazu-osmozy-a4_opt.pdf

Nie zaszkodzi jak rozkręcisz ten zawór odcinający i sprawdzisz czy jakiś syfek się nie dostał na uszczelkę i nie blokuje jej pracy. No i co najważniejsze sprawdź kierunek podłączenia czy strzałki są zgodne z przepływem.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch godzin walcząc z tematem, po rozkręceniu zaworu czterodrogowego, zmontowaniu zestawu ponownie wg drugiego filmu, doszedłem do tego, że jak zakręcę zawór za DI, który umieściłem tam tylko do testów, to 30 sek później odcina wodę.

Czyli czterodrożny działa.

Podejrzenie zatem pada na zawór spłuczkowy w zbiorniku, który testuję teraz, napełniając zbiornik ponownie, tym razem pod czujnym okiem.

Dobrze że w nocy obudził mnie pies siorbaniem z podłogi... na oko wyciekło około 3-5 litrów czystej RODI, więc może podłoga wytrzyma. Za godzinkę napiszę jak postępy.

Może spłuczkowy nie jest w stanie zablokować, tworząc tak duże ciśnienie żeby nastąpiło odcięcie w systemie?

wysłane na szybko taptalkiem :-)

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spłuczkowy nie jest w stanie zablokować, tworząc tak duże ciśnienie żeby nastąpiło odcięcie w systemie?

W kilku tematach przewinęło się już, że dolewka grawitacyjna (zawór spłuczkowy) nadaje się do dolewek grawitacyjnych i bezpośrednio za filtrem RODI się nie sprawdza. Tam lepiej sprawdzi się elektrozawór, najlepiej podwójny.

Pozdrawiam Mateusz89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm chcesz mi powiedzieć, że to http://www.bulkreefsupply.com/reverse-osmosis-float-valve.html sprzedaje się w kit, po to tylko żeby ludzie zalewali sobie mieszkania? Dlaczego w spłuczce działa a w osmozie ma nie działać... Ciśnienie przecież to samo, albo nawet niższe bo część wody leci przez ściek... Nie rozumiem.

wysłane z telefonu...


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego linku co podesłałeś to nie wygląda to zbyt porządnie a podejrzewam, że metalowa zawleczka roku nie wytrzyma i zardzewieje rzutując na pracę (opadanie) pływaka.

makok pamiętaj, że sprzedaje się po to żeby zarobić, nie po to żeby kogoś uchronić przed nieszczęściem :whistle:


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie juz kilka razy zalalo :( teraz wiem ze 20 l robi mi sie w 3 h i 15 min. Ustawiam przypomnienie w telefonie i po sprawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chciałem kupić chełmona albo zespół krewetek na moją przypadłość... A skończy się na dolewce z dwoma elektrozaworami...

Powiedzie, macie te elektrozawory zamontowane np w kuchni przed osmoza, a do akwarium pociągnięte tylko cieniutkie kabelki od pływaków, czy jak to macie? Bo nie mam miejsca pod akwa na zespół RODI. A wolałbym żeby jednak wężyk RO idący w listwach wokół pokoju nie był pod ciśnieniem, jeśli by zawory miały być przed zbiornikiem na dolewkę, który jest za akwa.

Ten zawór spłuczkowy miał mnie chronić w przypadku resetu pamięci krótkotrwałej. Zwykle jednak w pozostałe dni miałem zakręcony dopływ wody pod zlewem.

wysłane z telefonu...

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że cienki wężyk którym popłynie woda będzie pokrywał

się skroploną wodą więc puszczenie go pokojem pod listwą

może skutkować podniesieniem podłogi po pewnym czasie.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On już tam jest od roku, ale nie jest pod tylko "w" listwie, a konkretnie jak masz tą rynnę, w którą wkręcasz śruby w ścianę, a w którą wkładasz później wąską listwę maskującą. Czyli jest niejako w plastikowym "kanale" centymetr nad podłogą.

wysłane z telefonu...


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym skraplaniem nie przesadzajmy bo:

1. wężyk silikonowy wbrew pozorom jest przyzwoitym izolatorem cieplnym,

2. różnica temp nie jest aż tak duża przy już trochę ogrzanej wodzie wychodzącej z filtra RO

3. Jak się zaczyna na takich elementach wilgoć skraplać to najprawdopodobniej ma się niesprawną wentylację w domu a "pocić" się będą w pierwszej kolejności prefiltry i zawór na zasilaniu filtra.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem ponawiam pytanie do tych którzy mają elektrozaworową dolewkę, z korpusami RO z dala od akwa:

Jak macie to u siebie zorganizowane? pytam o kolejność umiejscowienia...

Czy ktoś stosuje jakieś inne zamienniki tych aquatrendów...? Bo widzę w necie zawory Huntera czy rain birda za about 55zł...

Dolewkę aquatrend mam, więc jakbym zapiął dwa elektrozawory to mógłbym przy inwestycji 130zł zrezygnować od biedy ze zbiornika i łać RO odrazu do sumpa.... ale jakieś lęki mam straszne.

wysłane z telefonu...

EDIT:

Doczytałem w kwestii moich lęków. Wystarczy pod dolewkę dać timer i 4x30min na dobę nie powinno rozpalić baniaka.

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzeć to wilgoc zawarta w powietrzu bedzie sie skraplac przy duzej roznicy temp.na zimnych elementach...

Mam ten sam efekt -poprostu zaizolowalem szczelnie przewody a pod filrami zastosowalem tace ociekowa....

COo do zaworu czterodroznego -to za chinskiego boga nie udalo mie sie podlaczyc wlasciwie...;/

Zastosowalem dwa elektrozawory :

1. przed filtrami -drugi na odcieku -podłaczone do sterownika plywakowego w zb. dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zestawie RO Vertexa elektrozawór jest przed membraną, za filtrem sedymentacyjnym, jeśli dobrze pamiętam. Na wyjściu membrany jest czujnik ciśnienia. Zamknięcie wylotu czystej wody aktywuje czujnik i kontroler zamyka zawór. Przed DI mam podpięte obejście którym łapię wodę do picia, żelazka, itp. Za DI mam trójnik i dwa elektrozawory - jeden do dolewki, drugi do zbierania wody do podmian. Zaworami steruję przy pomocy Arduino i czujników optycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek, Zamykasz zespół RO niejako z dwóch stron? Aquatrendowymi zaworami?

Kaspy, Mógłbyś to np sfilmować poglądowo, szczególnie tę część za DI którą masz nie fabryczną? Na vertex puratek się śliniłem ale mam jeszcze tyle kosztów, że narazie zaniechałem ślinotoku.

wysłane z telefonu...

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... Zaworami steruję przy pomocy Arduino i czujników optycznych.

Przepraszam że sie wtrącam w wątek - przy okazji o jakich czujnikach mówisz?

Możesz podać link?

Pozdrawiam

KL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako że miałem małą powódź pytam:

Który sposób montażu jest poprawny?

1. How to install an automatic shut off valve on a r…:

Na filmie widać że działa jednak jest to jedyny taki sposób jaki znalazłem. I komentarze pod filmem to potwierdzają.

2. How to install an automatic shut of valve on your…:

Na filmie nie pokazano że działa. Jednak ten sposób jest częściej spotykany na filmach.

W ten sposób też miałem zamontowany pierwotnie i zawiódł.

Przy czym mam zawór zwrotny na wylocie z membrany i mam zawór spłuczkowy w pojemniku na wodę.

Teraz siedzę w nocy i testuje drugi sposób. Ale jak zobaczyłem serię filmów to zgłupiałem i potrzebuję wsparcia.

Czemu mi to przelało?

wysłane z telefonu...

Według mnie oba filmy pokazują prawidłowe podłączenia zaworu do systemu. W obu przypadkach po zamknięciu odpływu ze systemu osmozy , ciśnienie w zaworze zamyka odciek brudnej wody, lub jak w drugim przypadku zasilanie membrany , a tym samym nie ma odcieku do ścieków.

Różnica polega chyba tylko na tym że na pierwszym filmie podpięty jest ogranicznik przepływu na wylocie wody do cieków.

Osobiście bardziej do mnie przemawia podłączenia z filmu drugiego , z zamontowanym ogranicznikiem przepływu. Podobna pozwala regulować prawidłowy przepływ wody przez membranę.

Edytowane przez adamswiatek (wyświetl historię edycji)

Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicznik przepływu musi być bo znacznie poprawia skuteczność membrany (proporcje ścieku do wody RO) a i tak te domowe osmozy dają dużo do życzenia

W robocie mam taki filterek o wydajności 100l/h i daje on max 1 l ścieku na 1l RO no ale to już bardziej kosztowne instalacje ;)


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obu filmach mają ograniczniki na ściekowej. Ale amerykanie często stosują te wewnątrz-wężykowe. On mówi o tym nawet. W obydwu przypadkach odcina wodę i oba działają. Problemem u mnie okazał się być zawór spłuczkowy który nie potrafi wytworzyć wystarczająco wysokiego ciśnienia. Jak zatkam palcem wąż to odcina ściek.

Cóż, elektrozawory poczekają, bo dzisiaj przypadkiem skusiłem się na dodatkowe zwierzaki i popłynąłem ;)

wysłane z telefonu...


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek, Zamykasz zespół RO niejako z dwóch stron? Aquatrendowymi zaworami?

Kaspy, Mógłbyś to np sfilmować poglądowo, szczególnie tę część za DI którą masz nie fabryczną? Na vertex puratek się śliniłem ale mam jeszcze tyle kosztów, że narazie zaniechałem ślinotoku.

wysłane z telefonu...

Standardowa twarda rurka do RO przechodzi u mnie z kuchni do szafki pod akwarium, na początku jest zaworek (do serwisowania, normalnie otwarty), później zwykły trójnik RO i dwa elektrozawory AM, za zaworami mam miękkie rurki ułożone nad sumpem żeby skraplająca się woda nie kapała do szafki. Dolewka działa w cyklu 4 godzinnym, więc nie ma problemu - woda się nie zdąży skroplić. Napełnienie zbiornika do podmian trwa kilka godzin, więc ten zawór mam trochę głębiej w szafce żeby skrócić długość rurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podłączone dokładnie tak jak filmie nr 1. System działa w ten sposób od pół roku.

W linku filmik jak to jest zamontowane u mnie

https://www.youtube.com/watch?v=Uu7id3MUsFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma identycznie podłączony jak kolega @yoyi i działa jak objaśniono na filmie. Gdy pojemnik napełni się wodą z osmozy, pływak idcina dopływ do zbiornika, co zwiększa ciśnienie w zaworze i w ten sposób ten blokuje dopływ wody do ścieków.

Edytowane przez adamswiatek (wyświetl historię edycji)

Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.