Skocz do zawartości
Aleksander

Bezpieczna szybkość podnoszenia Ca Mg kH

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego że nie mogłem ostatnio znaleźć tej informacji przez wyszukiwarkę zamieszczam info.

Bezpieczna szybkość podnoszenia na dzień:

Ca - 30mg/l

Mg - 50mg/l

kH - 2 dH 0,5dH

Źródło: Instrukcja do AquaCalculator https://docs.google....pByStep_Eng.pdf

@Tester jeśli wrzuciłbyś te informacje do swojego tematu Matoda Ballinga to by było super, myślę o pierwszym poście ;)

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki i obserwacji swojej

Mg 50

Ca 20

KH 0,5

Choc duzo zalezy od obsady korali


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno ktoś pisał, że ważniejszy przy kh jest nie wzrost lecz spadek tego parametru.. Tzn gwałtowny wzrost korale przechodzą łagodniej niż gwałtowny spadek. MarcosB miał taką przygodę jeśli dobrze pamiętam.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też co do kH miałem pewne obiekcje ale podałem za źródłem.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo sie zgadzam z tymi informacjami. Po pierwsze dużo bardziej rozsądnie byłoby odnieść te dane do stężenia początkowego. Podbicie magnezu z 900 do 1000mg/L(o 100) to podbicie o przeszło 11%. A podbicie z 1300 na 1400mg/L (też o 100) to już tylko niecałe 7,7%.

Druga sprawa to definicja "bezpiecznego" podnoszenia. W farmakologii czy toksykologii istnieją pojęcia LD10 czy LD50, które odnoszą się do % całej populacji. Nie można zagwarantować, że podniesienie magnezu o 10% będzie bezpieczne w każdym jednym zbiorniku dla każdej formy życia.

Co do wartości z pierwszego postu to wydają mi się one bardzo dziwne. Według mnie dwie pierwsze liczby są niedowartościowane, a trzecia natomiast mocno przesadzona. To właśnie skoki KH są z tych trzech parametrów najbardziej niebezpieczne. Zmiana z KH =7 na 9 to zmiana o ponad 28%.

Na każdą zmianę parametrów w akwarium trzeba spojrzeć indywidualnie. Co innego skok o 2 stopnie KH w ciągu doby z 7 na 9 gdzie utrzymujemy później stałe 9. A co innego, gdy zmieniamy KH z 7 na 13 w ciągu 3 dni. Poza tym istotne jest to czy dawke dajemy na raz czy rozbijamy na 12 dawek co dwie godziny.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mniejsze wartosci kH to się wszyscy już zgodziliśmy ale myślę że warto by było dociągnąć temat do końca aby ustalić rozsądne i konkretne wartości podyktowane doswadczeniami bo pewnie więcej osób szukało tej wiedzy w necie z marnym skutkiem a to co mi się udało znaleźć jest do poprawki ;)


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odpalałem reaktor to w ciągu 24h wapń poszedł z 420 na chyba 520... Ale leciało po kropelce i nic się nie stało.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie mówmy o skrajnościach. Wiadomo że jak zwierzęta są zdrowę system stabilny to zwierzaki dużo zniosą ale takich informacji szukają początkujący tacy jak ja (niedługo roczek baniakowi stuknie) i mniej doświadczeni, więc chodziło mi o ogólne wytyczne w miarę bezpieczne.

W pierwszym poście zmieniam na

Ca - 30mg/l

Mg - 50mg/l

kH - 0,5 dH

co Wy na to?

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.