Skocz do zawartości
Andrzej G

Porządny sump z całą zawartością do 400 ltr akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

Mam do Was ogromną prośbę w pomocy udoskonalenia mojego 400 litrowego akwarium. Mam problemy aby utrzymać akwarium tak jak to jest u doświadczonych akwarystów na zdjęciach, dlatego jestem skłonny żeby zmienić całkowicie sprzęt na mocniejszy i wydajniejszy. Wiem, że to będzie się wiązać z nie małymi kosztami, ale chciałbym stworzyć w końcu coś co wygląda porządnie i daje satysfakcję. Chciałbym skonstruować porządny sump z porządnym odpieniaczem. Podpowiedzcie mi jakiej pojemności powinien być sump? Im większy tym lepszy? Czy zakładać refugium i dodać żywą skałę. Stosować jeszcze jakieś dodatkowe media filtracyjne skarpety filtracyjne, siporax itd. czy raczej skupić się na tym co naturalne? Po wszelkich uwagach przygotuję projekt sumpa do oceny i komentarzy. Jeśli chodzi o odpieniacz czy im wydajniejszy tym lepszy czy tez można z tym przesadzić? Np wsadzić odpieniacz przeznaczony do 2000 ltr? Wszystkie podpowiedzi bedą dla mnie bardzo cenne. Do wiadomości poszukuje odpieniacz, pompy obiegowej 4000-5000 ltr/h oraz to co mi zasugerujecie.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wszystko spoko ale przydałoby się, żebyś pokazał jak akwarium wygląda teraz - akwarium i sump bo wtedy będziemy wiedzieć co usuwać, czym zastąpić itp.

Co do refugium i żywej skały to zdania są różne więc tutaj na pewno jednoznacznej odpowiedzi nie dostaniesz.

Skarpety filtracyjne i siporax nie są nienaturalne:)

Przeglądnij akwaria kolegów i koleżanek z takim litrażem i napewno podpowiedzi jakieś się nasuną.

Ale na początek napewno musimy wiedzieć co tam masz, żeby wiedzieć nad czym pracować:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam zestaw Tunze Compact Kit 16 i nie jest on wydajny do akwarium 400 ltr z twardymi koralami z miękasami oczywiście świetnie daje sobie rade, ale ambicje mam o wiele wyższe.

Link do Tunze:

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=NL&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter062

Tym postem też chciałbym dać przykład przyszłym akwarystom jak zrobić prawdziwy dobry sump od A do Z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie ma odpowiedzi na "prawdziwy dobry sump"

U mnie są tylko 2 komory: odpieniacza i pompy - między nimi przegrody na siporax - nic więcej, żadnej filozofii.

Rozumiem, że zadałeś sobie trud i przeszukałeś forum - bo tematów o kompletowaniu sprzętu cała masa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zdjęcie to teraz mogę wkleić zdjęcie jak wyglądało 5 miesięcy temu. Niestety wszystkie twarde korale padły i zostały miękasy oraz jedna acropora, która powoli też odchodzi na wieczną rafę :/

Czytałem praktycznie wszystkie tematy które zawierały słowo sump, projekt sumpa, filtracja itd. Jest tam dużo informacji ale, niestety nie mogę zdobyć tych konkretnych do moich potrzeb. Chciałbym z Wami stworzyć świetny sump krok po kroku i umieszczać moje postępy na forum.

Myślałem żeby zrobić sumpa składającego się kilku komór, jedna komora na skarpety, druga na odpieniacz, trzecia na refugium, czwartą na żywą skałę, piąta na pompę.

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"!!

post-23197-0-93663100-1397222971_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na takim odpieniaczu prowadziłem akwarium 180l,ale na twoje widać ewidentnie nie wystarcza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mój sump, to zaprojektowałem sobie taki:

a podłączony jest w ten sposób:

Możnaby dodać, że nie mam bubble stopa, ale odpieniacze które przeszedłem nie pieniły poza korpus, więc uznałem to za niepotrzebne.

W sumpie stoi odpieniacz od Sebastka na rurze 200mm stożek z pompą tunze 9410 albo 9420. Teraz z głowy nie pamiętam. W obiegu mam około 400l netto. Trochę LPSów i ryby, krewetki. Narazie zadowolony, choć dopiero od momentu jak zasysam powietrze z dworu.

Może Ci to coś rozjaśni koncepcje. Choć oczywiście zapewne są lepsze konstrukcje. ;)

Patrząc na fotę mam pytanie o zestaw RO i co z niego leci, bo ja miałem okresowo podobnie z glonami jak nie pilnowałem osmozy. Powiedz coś o tym.

wysłane z telefonu...

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o odpieniaczu przeznaczonym do akwarium ok 1500 ltr. dobrej firmy i faktycznie słuszna uwaga, żeby odpieniacz brał powietrze z zewnątrz, rozwiążę ten problem. Jeśli chodzi o osmozę to wymieniam wkłady regularnie co pół roku (filtry 5 i 20, węgiel oraz żywice) membranę będę wymieniał niedługo, bo kończy się jej 2 letni okres. Dzisiaj wieczorem prześlę projekt sumpa żebyście mogli się wypowiedzieć.

Edytowane przez Andrzej G (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej miałem na myśli TDS po membranie, niż to jak regularnie wymieniasz wkłady. Różna jakość wody w kranie, różny układ filtrów, inna temp, inne ciśnienie i już masz zupełnie inne parametry zużycia fitrów/żywic itp.

Ja odkąd zadbałem o RO/DI mogę mówić o poprawie warunków w baniaku.

Niemniej Twój odpieniacz bym wymienił na aquaspec.pl wersja z rurą 200mm.

wysłane z telefonu...


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad odpieniaczem i biorę pod uwagę następujące:

Schuran 150

Deltec SC 1455

Vertex Omega 150

WhiteSkim 200

Poza wydajnością oraz jakością wykonania chodzi mi również o głośność pracy. Akwarium stoi w salonie, który nie jest wielki i nie chciałbym słyszeć ciągłego brzękani. Który waszym zdaniem jest najcichszy? Czy mam brać jeszcze jakiś odpieniacz pod uwagę?

Edytowane przez Andrzej G (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najcichszy BK chyba tylko on, tez niedawno stałem przed wyborem i wahalem się miedzy bk160 mini a vertex omega 150 i w końcu jest BK mini 200 :)

Wysłane z mojego ALCATEL ONE TOUCH 6040D przy użyciu Tapatalka


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BK rozumiem ze to Bubble King? Niestety jego cena zbija z tropu.

Edytowane przez Andrzej G (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Etam zbija, ale ja chodzi :)

Nie no fakt cena jest zabójcza :)

Wysłane z mojego ALCATEL ONE TOUCH 6040D przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Debora
Ortografia (wyświetl historię edycji)

275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś w Szczecinie bądź okolic posiada odpieniacz WhiteSkim?

Edytowane przez Andrzej G (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem odpieniacz H&S 200 na dwóch pompach Aquabee 2000/1. Stworzyłem drugi prowizoryczny sump z akwarium, które zostało mi po słodkowodnym. Wsadziłem tam pompę obiegową Eheim (1000 ltr/h) i tak ją ustawiłem, że utrzymuje się stały poziom wody w sumpie. Tak naprawdę wydajność pompy obiegowej po ustawieniu na oko wynosi ok. 500 ltr. Pytanie jaki poziom wody powinien być w sumpie aby odpieniacz pracował najlepiej/najwydajniej? Kiedy rozpoznam, że odpieniacz pracuje odpowiednio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem poziom wody w sumpie na 20 cm i nie wiem czy do końca jest odpowiedni? Pieni ładnie, tylko jak zdejmę kubek to aż piana zalewa cały odpieniacz dookoła. Czy to normalne czy jednak poziom wody jest za duży? Sump będzie miał 3 komory, na spływ z odpieniaczem, 2 komora na żywą skałę oraz filtr na biopellet, 3 komora na pompę obiegową. Zastanawiam się nad cichą pompą obiegową i jakie są wasze opinie na temat poniższych pomp:

Aqua Medic ECORUNNER 6000

Eheim Compact+ 5000

New Jet 4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że masz drugi sump podłączony do właściwego? Nie bardzo rozumiem.

Co do zanurzenia odpieniacza to sugeruj się zaleceniem producenta. Oni to badali.

Pompy aquabee najcichsze nie są. Przekonasz się jak zainstalujesz sensowną obiegówkę.

Co do Twoich propozycji, to w mojej opinii aquanova ncm 6500 ma lepszy współczynnik jakości do ceny niż te wymienione. Osobiście mam jebao dc 6000 bo zależało mi na regulowanym przepływie. Ale rozważałem aquanova która zbiera świetne opinie.

wysłane z kieszonkowego miniekraniku ;)

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem drugi osobny sump który bierze bezpośrednio wodę z akwa i odpieniacz ladnie chodzi na wysokości 20 cm.

Pompę obiegową już wybrałem. Kupiłem w dobrej cenie nową pompę Eheim na allegro z likwidującego się sklepu :)

Ostatnim moim dylematem jest szerokość przegrody na skarpety z filtrami który chce zainstalować.

Czy 10 cm będzie dobrze? Pulkę z otworami na skarpety to zrobię z pleksi albo u szklarza, tylko jak później zamontować skarpetę?

Po prostu ją nałożyć czy są jakieś mocowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały sprzęt już zakupiony i został mi tylko oddać projekt sumpa do szklarza. Powiedzcie mi jak jest Wasza opinia załączonego projektu?

post-23197-0-05852300-1400160547_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

Po dłuższym czasie odzywam się i pokazuję dzieło moich osiągnięć. Nowy sump z H&S Skimer 2001, oraz bedzie filter na bio-pellet. Czekam na wyrównanie parametrów i będę zasiewać skałki :D

post-23197-0-69256900-1409260147_thumb.jpg

post-23197-0-69637900-1409260728_thumb.jpg

Edytowane przez Andrzej G (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne ułożenie skałek. Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądać jak zarośnie koralami.

Edytowane przez Lebcio (wyświetl historię edycji)

 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.