Skocz do zawartości
Gość nanokaczor

Sól własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Zrobienie swojej mieszanki soli morskiej nie wymaga posiadania, czystego laboratorium, specjalnej aparatury chemicznej. Sól można wytwarzać w każdym domu ze składników, które można kupić w każdym sklepie chemicznym . Receptura jest znana od wielu lat. Pierwsze mieszanki przygotowywano już w latach 20 XX wieku. Trzeba mieć wagę, zbiornik 50 - 100 litrów i sole:

  • NaCl
  • NaHCO3
  • MgCl2x7H2O
  • MgSO4x7H2O
  • CaCl2
  • KCl
  • KBr
  • Sr(NO3)2 [tanie źródło strontu można wybrać inną sól]
  • B2O3
  • Na2SiO3 [w naturalnej wodzie morskiej jest dużo krzemianów ale nie musimy ich dodawać]
  • NaF
  • Ba(ClO4)2x3H2O
  • KI

Oraz źródło Rubidu i Litu których jeszcze nie mam więc o nich nie piszę. Pierwsza moja mieszanka nie zawiera Jodu Baru Litu i Rubidu.

Nikt jeszcze nie udowodnił a przynajmniej ja nie znam żadnego naukowego dowodu że np jod ma jakikolwiek wpływ na wzrost koralowców. Piszą o tym tylko komercyjne firmy, które sprzedają suplementy po cenach tysiące razy wyższych niż składniki z których się te suplementy robi. Firmy te jednocześnie nie odróżniają adsorpcji od absorpcji więc wiedza ich pracowników jest w zasadzie mocno "komercyjna" a mało chemiczna. Do akwarium morskiego w zasadzie poza pokarmem, wapniem węglanami i magnezem warto dozować tylko żelazo. Można dozować jeszcze krzemiany jeśli np chcemy hodować ślimaki.

Pozostałe pierwiastki są pierwiastkami śladowymi. Wiele z tych pierwiastków [np Cu Pb] to substancje potencjalnie niebezpieczne dla rafy. Dodawanie tych pierwiastków do soli nie ma sensu bo sole używane do przygotowania mieszanki są nimi zanieczyszczone .

Część pierwiastków jest potrzebna do procesu fotosyntezy. Na tych pierwiastkach są zresztą oparte w zasadzie wszystkie tak zwane "suplementy". Wiele z tych pierwiastków wchodzi w skład pokarmów używanych do karmienia ryb i korali. Codziennie w zasadzie warto dozować jedynie żelazo w formie mieszanki chelatu i np chlorku żelaza 3.

Pierwszą sól przygotowałem miesiąc temu. Użyłem soli o czystości spożywczej. Nie zawierała ona Jodu Litu Baru i Rubidu. Zalałem nią zbiornik i po tygodniu wrzuciłem do niego szczepki i krewetki. Nic nie zdechło. Potem zrobiłem podmianę na swoim obiegu z koralami i też nic nie zdechło - jest ok.

Warto dodać że taka sól to głównie Chlorek Sodu, Siarczan Magnezu, Chlorek Magnezu Chlorek Wapnia, Chlorek Potasu i Bromek Potasu. Reszta "dodatków" ma masę 2 - 3 gram na 100 litrów wody.

Warto dodać że Chlorek Sodu to główny dodatek i sypie się go duże ilości. 25 kg wystarczy do przygotowania ok 1000 litrów wody a 25 kg tej soli kosztuje ok 25 zł...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sasiadke ktora ma doktorat z chemii i przy piwku powiedziala mi ze zrobienie soli dla niej to zaden kloolpot. Nawet myslala czy nie bylby to dodatkowy dochod. Chciala ogarnac sklad itp...i wejsc na rynek. Na chwile obecna robi doktorat z fizyki z tego co wiem i na razie temat upadl.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze byłem pewien że płacimy 10x więcej za nakleję niż za zawartość wiadra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak, "Kiedyś ławeczka przed sklepem, teraz fora dyskusyjne... Tylko eksperci Ci sami"

Głupotą jest identyfikowanie takiego zbiornika z swoim akwarium w domu... A widzę że niektórzy robią to nałogowo;)

zobaczmy sobie 10 największych zbiorników, wśród których zawita i wrocławski:

http://www.touropia....s-in-the-world/

Oh no! Oni też nie mają korali! Jak to ? Nie zrobili tego na podobieństwo mojego akwarium ? Niemożliwe! Amatorzy!

Ocean kolego nanokaczor nie składa się tylko i wyłącznie z rafy...

Gadać to każdy potrafi ale zrobić to nima komu.

Cena zależy od czystości składników które użyjemy. Jeżeli kupimy sole czda to wyjdzie nam niewiele taniej. Jeżeli zrobimy swoją mieszankę to wiemy co dokładnie jest w soli i nie musimy wierzyć w to co piszą na ulotce.

Ja użyłem najtańszych soli jakie udało mi się zdobyć [ głównie spożywczych] i narazie jest wszystko ok.

Wadą takiego rozwiązania jest to że musimy przygotować za każdym razem 100 a najlepiej 1000 litrów wody bo większe ilości soli jest łatwiej zważyć i dodawać wszystkie składniki w odpowiedniej kolejności. Czyli najpierw wszystko po kolei oprócz węglanów a na końcu jak wszystko się rozpuści podbijamy kh do 8 - 10.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okaże się że wszystko będzie ok, planujesz wprowadzić sól w obieg? :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat, też kiedyś to ogarniałem, na początku będzie pewnie problem z kosztem zakupu zbiorczego opakowania. cena za 1 kg wyjdzie taniej przy zakupie 1 kg niż np. 250g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wprowadziłem w swój obieg - wodny.

Jeżeli chodzi o komercjalizację to wcale mnie to nie interesuje. Jak mnie wywalą z uczelni to pewnie zajmę się mocniej akwakulturą albo jakimiś obróbkami powierzchniowymi w stylu azotowanie, niklowanie, chromowanie itd albo spawaniem ale w marketingu to ja jestem raczej słaby bo kłamać nie potrafię i dlatego magicznych dodatków do wody robić nie będę... Choć chyba lepiej nie mówić że robić nie będę bo nigdy nie wiadomo co będzie. W każdym razie jeżeli już cokolwiek będę mieszał to będzie wiadomo co w tym roztworze siedzi. Zresztą skład chemiczy soli też udostępnię, nie jest on żadną tajemnicą i jakąś tam naukową "zagadką". Każda osoba po gimnazjum, która potrafi robić proste obliczenia chemiczne może na podstawie składu chemicznego wody morskiej [dostępnego w internecie] policzyć ile jakich soli trzeba wsypać. Sam mam nadzieje ze się gdzieś nie pomyliłem i że ktoś mnie sprawdzi...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skład wody morskiej był udostępniony przez polskiego profesora na przełomie XIX i XX wieku więc kolejny raz nie odkryłeś ameryki .

Jednak życzę powodzenia ,dodaj też koszt wyprodukowania takiej mieszanki bo sztuką ,nie jest zrobienie 25kg soli za 500zł .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bor i fluor bym wywalil

a o soli juz rozmawialem ze znajoma firma od nawozow ale nie chca sie namowic do robienia soli bo jak wlasciciel twierdzi ze oni robia nawozy na kilkaset ton a takie zabawy to nie dla nich :) ale moze kiedys do tego jeszcze wrocimy

ps. chetny jestem do testowania soli jak bys kogos potrzebowal

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gadać to każdy potrafi ale zrobić to nima komu.

Cena zależy od czystości składników które użyjemy. Jeżeli kupimy sole czda to wyjdzie nam niewiele taniej. Wiemy jednak co dokładnie jest w soli i nie musimy wierzyć w to co piszą na ulotce.

no i tutaj w tym odkrywczym temacie trzeba podkreślić własnie to zdanie - od czego zależy cena - od czystości składników.

Nie ma nic złego w propagowaniu tego typu treści. Jest internet, uwalnianie myśli technicznej. Tego nic nie powstrzyma. I dobrze.

Warto jednak na dzień dobry przed/przy podjęciu próby z robieniem soli sprawdzić, zadać sobie pytanie - ile jest na świecie zakładów produkujących sól morską akwarystyczną. Dlaczego jest stosunkowo bardzo mało?

Kupując sól, czego po niej się spodziewamy? Czego spodziewamy się po naszym akwarium? Jakie formy życia chcemy/hodujemy?

Znam jedną osobę, która próbowała i zrobiła sól morską akwarystyczną. Zrezygnowała na etapie pierwszej partii bez prób dopracowywania procesu technologicznego ponieważ koszt wyprodukowania soli na dobrych prochach wychodził nieznacznie drożej od zakupu jednej z popularniejszych na tamte czasy soli (IO).

Także nie zniechęcam, ale radzę wszystko dobrze przeliczyć nim zabierzecie się za zabawę. Jesli lubicie takie prace to pewnie, ale jesli chodzi o oszczędność to nie musi się to kalkulować :)

A Ciebie Konradzie, osobę, którą bardzo poważam i szanuję proszę przy uwalnianiu wiedzy o poczuwanie się choć w minimalnym stopniu do odpowiedzialności: prowadząc tego typu tematy, na tłusto dobrze jest napisać, podkreślić, że treści autora są w fazie testów praktycznych, że każda osoba powinna liczyć się z pewnym ryzykiem, i że robi to wyłącznie z własnej nieprzymuszonej woli świadoma... .

Wszystko jest do zrobienia, w Polsce i samochody typu Lamborgini (na zdjeciu facio z Zabrza) potrafią zrobić w garażu. No, ale powiedzmy sobie szczerze, nie każdy ma komfort czasu, łeb na karku, szczęście i determinację by dążyć do takich celów. Toteż każdy kupuje to na co go stać, zakłada takiej wielkości zbiornik, na którego utrzymanie go będzie stać - utrzymanie w kondycji życia sięgającej świadomości i ambicji morszczaka - by cieszyło, a nie spędzało snu z powiek :)

hqdefault.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także nie zniechęcam, ale radzę wszystko dobrze przeliczyć nim zabierzecie się za zabawę. Jesli lubicie takie prace to pewnie, ale jesli chodzi o oszczędność to nie musi się to kalkulować :)

Tu wlasnie zapytalem sie na szybko tego wlasciciela firmy nawozowej czy dalo by rade taka sol zrobic w cenie 150-200zł za 25 kg to mi odpowiedzial ze jak zrobic to z dobrych produktow to to nie wyjdzie w takiej cenie na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mi sie podoba w tym temacie i dzialaniach Konrada to to ze w chwili kiedy bylibysmy naprawde na Marsie a kurier by nie przyjechal to majac skladniki mozemy sie posilkowac. Ich czystosc to chyba temat zaslugujacy na oddzielny watek.

Ogoleni to fajny przyklad jak jest potrzeba jest to i matka wynalazku sie znajdzie

Na upartego mozna probwac sola kuchenna i posilkowac sie Ballingiem oraz mikroelemntami z butelek.

Tylko czy przy wszytskich koralach i zwierzetaach mozna postepowac tak na dluzsza mete. Czy to sie oplaca i czy mamy czas.

Zapomnielismy jednak o czyms waznym. Konrad robiles roztwor wsypujac poszczegolne sklandniki do wody w odpowiedniej kolejnosci i po rozpuczeniu dodawales nastepne, czy zrobiles najpierw miksa a potem rozpusciels? Bo to jest wazny aspekt.

Ja chce robic podmianke otwoierajac wiadro, rozpuczajc sol, spuscic wylac i nie wiem czy powineineim na to poswiecac wiecej czasu niz pol godziny. Tutaj tzreba troche zachodu no i robic ilosci ktorych nie potrzebujemy. Sami wiemy ile schodzi przygotowniu roztworow do ballinga pomijajac fakt ze na poczatku chyab wszyscy mamy problemy co ile i czy prawidlowo.

Co do samej ceny soli na rynku. Owszem pewnie na wieksza skale proszki wychodza taniej niz dla zwyklego smiertelnika ale pomijajac wspomnianan czystosc to ktos chyba zapomnial o takich rzeczach jak zaplecze produkcyjne, pracownicy, opakowanie, dokumentacja techniczna, proces technologiczny, kontrola jakosci, nawet transport i wsyztsko inne o czym nawet nie jestem swiadom.

Pozostaje jeszcze odpowiedzilnosc


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"

Pierwszą sól przygotowałem miesiąc temu. Użyłem soli o czystości spożywczej. Nie zawierała ona Jodu Litu Baru i Rubidu. Zalałem nią zbiornik i po tygodniu wrzuciłem do niego szczepki i krewetki. Nic nie zdechło. Potem zrobiłem podmianę na swoim obiegu z koralami i też nic nie zdechło - jest ok."

Ach to fajna receptura jak Ty jesteś dumny z tego że nic nie zdechło a jaki dalszy wpływ na życie :)

Podziwiam Cię za takie eksperymenty bo ani to mądre ani nieopłacalne a co dalej jak uchronić te wszystkie składniki przed zbryleniem i czas się z tym bawić ehh..

Może by świetlówki robić w garażu trochę gazów i rurka szklana a oszczednosci nieziemskie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już będziesz miał sól własnej roboty i będziesz chciał pobawić się dodatkowo w testowanie wody morskiej to polecam fajną książkę:

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii wody

Bogusława i Edward Gomółkowie

Politechnika Wrocławska Wrocław 1992

W niej jest krok po kroku opisane jak działają testy które "kupujemy w sklepach z morszczyzną"

Może na testach zaoszczędzisz :)

Edytowane przez stefano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konradzie a Lit z baterii?

To niemal czysty chemicznie pierwiastek?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jak ktoś ma odwagę to może testować.W cenie soli sklepowych jest poza ceną składników wszystko na A do Z cały łańcuch pośredników + koszt technologii. Jednak właśnie efekt skali i kupowania hurtowego składników powinien większość tych kosztow pokryć tak że dla przeciętniego indywidualnych odbiorców koszt jej samodzielnego zrobienia byłby zbliżony do kosztow zakupu a czasem nawet większy. Jeśli jest inaczej to coś jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co robić samemu, jak już w Polsce produkują i to całkiem dobrą? Polak chce wszystko sam zrobić, sam położyć flizy, sam naprawić samochód ale zanim nauczy się 20 zawodów to okazuje się, że dalej nie ma kasy. Taki informatyk na przykład albo lekarz specjalizuje się w jednym i tylko jednym zawodzie a jak potrzebuje naprawić samochód jedzie do warsztatu albo bierze fliziarza do łazienki dlatego, że po pierwsze nie ma czasu na takie pierdoły a po drugie stać go na to, bo przez lata specjalizował się w swojej dziedzinie i ma unikatowe umiejętności. Zamiast oszczędzać na wszystkim trzeba inwestować w siebie a nie kombinować jak by tu najtaniej coś zrobić. Mamy jeszcze głupią mentalność i dlatego jesteśmy biedni jako naród.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica pomiędzy nanokaczorem, a pozostałymi jest taka, że nanokaczor to jak zauważyłem pasjonat o zacięciu naukowym, natomiast reszta zastanawia się czy wyjdzie taniej o 10 zł. Chemię zostawmy chemikom, bo czytanie co niektórych postów staje się miejscami bardzo zabawne

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Różnica pomiędzy nanokaczorem, a pozostałymi jest taka, że nanokaczor to jak zauważyłem pasjonat o zacięciu naukowym, natomiast reszta zastanawia się czy wyjdzie taniej o 10 zł. Chemię zostawmy chemikom, bo czytanie co niektórych postów staje się miejscami bardzo zabawne

pozdr

I tu widzę własnie sens robienia samemu soli. Wyzwanie czy potrafię, czy mi wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Przeczytałem posty. Barkuje jeszcze tylko pytania o sens życia albo o sens picia. Sceptyków nigdy nie brakuje. W każdym środowisku. Do przodu pchają świat ci ludzie którzy mają optymistyczne nastawienie do życia a nie ci którzy maja klapki na oczach i gadają że nic się nie uda albo że to nie ma sensu. Tak piję bo lubię... Solę też dlatego że lubię. A jak będę chciał się napracować nad akwarium to się napracuję - i też dlatego że to lubię.

Jeżeli nie zrobię tego teraz to kiedy? Jutro? Za rok? Nie. Zrobiłem to miesiąc temu. Wszystko jest ok więc pora wykonac kolejny krok i iść do przodu. Innej drogi nie ma.

Swoją sól robię nie po to żeby zaoszczędzić [choć oszczędność swoją drogą jest bardzo duża] i nie dlatego zeby się nie napracować ale dlatego, że markowe mieszanki - a przetestowałem już chyba wszystkie mówiąc ogólnie są do D. W tym także te bardzo drogie. Mieszanki te być może i nadają się do akwarów morskich ale zupełnie nie nadają się do hodowli larw.

Nie wiadomo co w tych mieszankach jest. Z drugiej strony jezeli już coś jest to w zasadzie [poza kh] nie da się tego czegoś usunąć. W ulotki nie wierzę [ bo piszą w nich marketingowe glupoty w stylu "absorber" albo "apsorber" -- szkoda że jeszcze nie napiszą pierwióstek] a miarodajnych, pozwalających na pomiar wszystkich parametrów wody morskiej testów na rynku nie ma. Miareczkowanie to ja sobie mogę zrobić w robocie i co mi z tego jeżeli dokladność jest taka sama... Mogę też sobie wysuszyć wodę i zrobić eds ale co mi z tego ? Analiza jakościowa nie daje natomiast odpowiedzi jakie jest stęzenie danego związku. Na wykonanie dokładnych badań laboratoryjnych nie mam natomiast kasy. Na grant z tej dziedziny nie mam natomiast co liczyć bo jeżeli chodzi o naukę czyli moją pracę to zajmuję się zupełnie inną dziedziną a z drugiej strony po co badać coś co już zostalo zbadane. Z danych które można znaleźć w internecie wynika że wszystkie popularne komercyjne mieszanki mają stężenia wielu toksycznych mikroelementów przekroczone o setki albo tysiące razy. Nie są więc robione z soli "czda". Jeżeli tak nie jest to niech producent da mi gwarancję na piśmie że jego sol jest zrobiona z soli "czda" oraz że jeżeli tak nie jest to zobowiazuje się do wypłacenia odszkodowania w wysokości 1 mln euro.

Jeżeli chodzi o czystość to spokojnie. Narazie testuję rozwiązanie najtańsze. Jak nie wyjdzie przejdę do opcji drugiej a jeśli będzie trzeba to i do setnej.

Nikogo nie namawiam do stosowania tej mieszanki. Sam jednak zrezygnowałem z użycia komercyjnych soli o nieznanym składzie chemicznym. Wolę mieć kontrolę nad tym co dokładnie leję do zbiornika.

Dane literaturowe:

Sam stosuję swoją recepturę opracowaną na podstawie składu wody morskiej. Używam tych soli które udało mi się zdobyć.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, podoba mi się bo ostatnio staram się zgłębić dokładnie temat soli ale...

Nanokaczor - uważam iż często zbyt agresywnie podchodzisz do tematów, które analizujesz. Nie można pisać iż producenci soli nas naciągają albo robią sól z kiepskich składników, bo taki jest przekaz Twojego pierwszego posta, ja go tak odbieram i większości tematów które zakładasz. Chcesz - analizuj. Ale podświadomie czytam Twój post i mam wrażenie iż jest delikatnie złośliwy dla producentów soli.

Ktoś wpada na pomysł, że można produkować sól i utrzymać w domu akwarium morskie. W miarę rozwoju hobby producentów przybywa, ceny spadają. Ale nie można winić ludzi za to iż chcą zarabiać pieniądze. Dzięki temu hobby nadal się rozwija, ewoluuje bo firmy wydają pieniądze na badania, ulepszają produkty itd. To naturalna kolej rzeczy. Nie można winić ich za zarabianie kasy bo jednocześnie to właśnie dzięki nim mamy w domach to co mamy.

Jeden klepie auta, inny robi pompy cyrkulacyjny, następny robi sól. Praca jak każda inna, dziwimy się iż chcą zarabiać ? Czy sami pracujemy za darmo ?

Jeżeli ktoś chce to w czym problem wykonać badania wody chromatografem jonowym ? Zróbcie próbki soli i do dzieła, zamiast rzucać puste oskarżenia, że ta sól jest taka inna owaka. Skoro producent podaje stężenia poszczególnych pierwiastków to nie widzę powodów dla których byłyby błędne. Czystość składników oczywiście w każdym przypadku jest inna.Jaka ? Nie wiadomo. Czy sól za 350 jest lepsza niż sól za 250 ? czy składniki są lepsze ? nie wiadomo. Nikt nie poda składu i dokładnych surowców bo to jest biznes i niech biznesem pozostanie. Bez tych firm nic nie posunie się do przodu.

Jest w necie sporo testów na zawartość podstawowych składników w solach. Nie ma testów na zawartość tych "mniej" ważnych. Chociaż moim zdaniem są równie ważne a bardzo ważne przy hodowli korali SPS. Być może wpływ w krótkim terminie na życie w akwarium jest niewielki. Ale nie zawsze dawka śmiertelna musi być jednorazowa. Możesz podtruwać korale i ryby przez 3 miesiące aż w końcu coś padnie. Pytanie na co zrzucisz winę i czy faktycznie będziesz w stanie obiektywnie ocenić czyja to była wina ? Moim zdaniem w tym hobby nie ma takiej opcji! Nigdy nie dojdziesz na 100% dlaczego dane stworzenie padło. Zmiennych i niewiadomych jest zbyt wiele.

Więcej luzu a forum będzie się czytać dużo przyjemniej. Moim zdaniem jest tu za agresywnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja mam wydawać pieniądze na badanie czyjegoś produktu? Niech producent wydaje - jego produkt jego problem...

Dane które potwierdzają moją tezę:

http://www.advanceda...5/12/aafeature1

Wynika z nich że do wytworzenia tych soli nie użyto soli czda.

Z tymi firmami też nikt nie posunie się do przodu. Dzisiejsza akwarystyka morska jest oparta na komercyjnych produktach których skład nie jest znany... Nie ma w tym żadnego postępu. Jest jedynie pusta kieszeń. Pieniądze są głównym powodem odejścia od tego hobby. Zmianę takiego stanu rzeczy mogą wymusić jedynie odbiorcy.

Wiele osób prowadzi zbiorniki na metodzie ballinga opartej na solach spożywczych [wiele osób sie do tego nie przyznaje]. Jakoś te zbiorniki nie padają. Sam zresztą od dawna tak robię a jak bym tak nie robił to bym dawno zbankrutowal... Wniosek z tego taki że wcale te sole nie są złe.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap: :clap: :clap:

brawo, wymysl tylko zagraniczną nazwe dla swojej soli i nie mow ze jestes @nanokaczor a zarobisz miliony.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dla tego sądzę że forum "słabnie"

coraz więcej pu---ów nie mających o niczym pojęcia, narzuca swoją dziwną ideologię, -przykre.

Jak dla mnie, to właśnie tacy ludzie jak Konrad powinni być autorytetami, a niestety jest, jak jest.

Zawsze ma ciekawe podejście i potrafi dobrze wytłumaczyć. Wystarczy poczytać forum.

A nie jak zwykle zbojkotować, bo wie więcej, lub jest po prostu mądrzejszy.

Tak trzymaj Konrad!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.