Skocz do zawartości
Dr@co

przeprowadzka z 375l na 730l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem podzielić się z wami foto relacją przeprowadzki mojego baniaczka. 375 l służyło mi przez 1,5 roku i zrobiło się trochę za ciasno. Wykorzystałem starą szafkę i sumpa.

stare akwa i sump

węże na podłodze to obieg dla akwa tymczasowego, zabezpieczenie podłogi się średnio sprawdziło - folia malarska jest za cienka, w kilku miejscach się przetarła i woda i tak poszła :-(

Akwarium tymczasowe chodziło na jednym obiegu z sumpem, zwierzęta przenosiłem więc bez zmiany warunków wodnych. Na czas przeprowadzki koralowce i ryby umieściłem w jednym akwarium i to był duży błąd, następnym razem ryby wsadziłbym osobno - przez to straciłem loriculę, 2 pterapogony i chelmona. Praktycznie odebrało mi to radość z przeprowadzki :-( zanim się zorientowałem, a trwało to tylko kilka godzin, że korale wyrzuciły jakieś świństwo do wody ryb nie dało się odratować. Wielki hepatus też już pływał bokiem - ale węgiel i podmiana wody pomogła - dalej nie było strat.

Tymczasowe akwarium wymagało użycia takiego sprytnego DIY pudełka przelewowego.

Tylną szybę nowego akwa obkleiłem cienką pianką do podłóg - zmniejsza straty ciepła, tą samą piankę dałem pod akwarium, na szafkę.

Pomoc kolegów okazała się niezbędna. Bez niej cała operacja zamiast tydzień trwałaby znacznie dłużej. Przeprowadzka jest trudniejsza niż założenie akwarium od początku.

Życie po przełożeniu nie zmieściło się do akwarium o tej samej wielkości, trzeba było rozłożyć na dwa. Mimo tego, że wykorzystałem całą wodę ze starego akwarium to i tak musiałem przygotować około 400l nowej solanki. Na jednej osmozie trwało to strasznie długo, dzięki uprzejmości kolegi, z dwoma było dużo szybciej.

Akwarium stawiałem na szafkę z użyciem ssawek do szkła. Było dużo wygodniej. Po zalaniu nowego akwarium, poczekałem ze dwa, trzy dni na sklarowanie wody, odpieniacz i filtr gąbkowy były codziennie czyszczone. Układanie skały też zajęło dwa dni. Potem przełożenie koralowców i ryb. Przełożenie z akwarium tymczasowego do docelowego odbyło się bez strat.

post-22833-0-79377100-1398255697_thumb.jpg

post-22833-0-31750400-1398256317_thumb.jpg

post-22833-0-96388000-1398256706_thumb.jpg

post-22833-0-54059200-1398257598_thumb.jpg

post-22833-0-00672900-1398263064_thumb.jpg

post-22833-0-32617600-1398317323_thumb.jpg

post-22833-0-56021400-1398317972_thumb.jpg

post-22833-0-36823500-1398318132_thumb.jpg

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt,i będę obserwował temat ponieważ mnie też czeka tymczasowa przeprowadzka w baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare 150x50x50, nowe 152x70x70. Niedługo wrzucę fotki nowego zbiornika, bo minęły już prawie dwa miesiące od przeprowadzki. Korale ładnie rosną a ryby są szczęśliwe bo mają gdzie się rozpędzić. Tylko mam problem z hepatusem bo się uparł na trachypylię i ciągle ją skubie...


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało się uchwycić parę krewetek harlekinowych, pomagają mi pozbyć się asterin.

post-22833-0-65705500-1398776093_thumb.jpg


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokarmiasz czymś te krewetki?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czeka mnie dokłądnie to samo i te same litraże, opisz proszę dokładnie jak robiłeś. Rozumiem, że kilka dni chodziło nowe akwa, potem zrobiłeś wspólny obieg czy od początku ?

Ja się zastanawiam, czy mogę od razu wszystko przełożyć (woda, piasek, skała, zwierzaki) czy też to rozłożyć w czasie i najpierw skała (może piasek), proste zwierzaki w sensie miekkei i potem po iluś tam dniach te wrażliwsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki zjadają asteriny, nie dokarmiam ich niczym. Akwarium tymczasowe - te które chodziło na jednym obiegu ze starym chodziło kilka dni. Dzięki temu przekładałem do niego zwierzęta bez aklimatyzacji. W tym tymczasowym wszystko siedziało tydzień. Jedna w tymczasowym trzymajcie oddzielnie ryby i korale. Padło mi kilka cennych ryb, bo korale wypuściły jakiś syf do wody. Po tym jak uruchomiłem nowe akwarium i woda się skrystalizowała przełożyłem wszystko z tymczasowego do nowego bez aklimatyzacji i łączenia w jeden obieg - cześć wody z tymczasowego wziąłem do nowego. Piach w nowym rozłożyłem po bokach, jak ułożyłem skałę to ładnie go rozgarnąłem pod skały - to by było tyle w skrócie.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak tam, nie masz dojrzewania w nowym baniaku ? Parametry ok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kolalysy jesli masz możliwość to rozłóż to w czasie. nowe akwa zalej świeżą solanką i na wodzie ze starego akwa, później codziennie wymieniaj wode pomiedzy akwariami.

ja robiłem tak przez miesiąc, strat zero, a korale były zadowolone, codziennie miały podmiankę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ale potem przełożenie skały zrobić na raz ? tzn. czy nowe akwa chodzi sobie tylko na wodzie przez miesiąc a potem przekłądać całą skałę ?

Też myślą o świeżej solance (zamiast żywej ze sklepu) bo zawsze to więcej mikroelementów i mniej toksyn (tak sobie to tłumaczę), oczywiście mówię świeżej solance wymieszanej z wodą ze starego akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zalalem prawie cale świeża solanka I sucha skala. Po dwoch dniach suchy piach.Na bierzaco przy podnianach woda ze starego szla do nowego, pozniej na wymiane (jeden baniak z drugim). Przez miesiac, co pare dni szlo troche z systemu do systemu. Po tygodniu od zalania poszla cala skala ze starego I dolaczyla do planowanego ukladu w nowym zbiorniku (prawie na przemian- zywa, sucha itd). Po dwoch tygodniach znikoma czesc obsady (kraby, slimaki I xenia na probe), pozniej juz wszystko (korale, ryby itd, z aklimatyzaja). Podmiany w nowym z woda ze starego jakies dwa miesiace szly. Zadnych strat

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w nowym akwarium dojrzewania nie było, strat też. Straty były w akwarium tymczasowym - padły mi 4 ryby, prawdopodobnie korale puściły jakiś syf (chelmon, loricula, 2 pterapogony).


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.