Skocz do zawartości
markus892

Gdzie się podziały...glony wapienne

Rekomendowane odpowiedzi

witam

proszę o podpowiedż jaka może być przyczyna zaniku glonów wapiennych

od jakiegoś czasu zaczęły zanikać,teraz już nie ma ich wogóle,do momentu zaniku poziom wapnia w wodzie wachał się w granicach 380-450,teraz oczywiście jest sporo więcej,dodam,że jedyną anomalią w parametrach wody jest wysoki poziom magnezu(od dawna jeszcze przed zanikiem glonów)powyżej 1500

aktualnie w zbiorniku są same ryby,sól AF FSSS

pozdrawiam


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez podlaczam sie pod pytanko

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak jodu?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi glony zeskrobał białobrody. asteriny też swoje potrafią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duze dobowe wahania ph. Zmierzcie ph wody chwile przed zgasnieciem swiatel i chwile przed ich odpaleniem.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik hulał 2 lata od dojrzewania bez rzadnych problemów,bez większych zmian w systemie,jodu w sumie nigdy nie mierzyłem,asteriny też,ze względu na znikomą ilość też bym wykluczył

jeśli chodzi o ph,to zawsze miałem dość niskie 7,6,wachnięcia mierzę od niedawna i nie są większe niż 0,2

Edytowane przez markus892 (wyświetl historię edycji)

100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duze dobowe wahania ph. Zmierzcie ph wody chwile przed zgasnieciem swiatel i chwile przed ich odpaleniem.

OK. pH ma duże znaczenie. Jeśli powietrze do odpieniacza zaciągane jest z wewnątrz mieszkania to pH będzie się wachać znacznie bardziej niż kiedy doprowadzimy powietrze do odpieniacza spoza mieszkania wyprowadzając wężyk poza okno na zewnątrz. Chodzi o wzrastające stężenie CO2 w pomieszczeniu w nocy przy zamkniętych oknach.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wachania ph ,ze względu na użytkowanie bym wykluczył,pomieszczenie jest sporadycznie używane(przez gości),odkąd mierzę ph regularnie wyrzuciłem wężyk powietrza za okno,zanikanie wystąpiło dużo wcześniej


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wg mnie pozostaje tylko zasolenie, sprawdź refraktometrem, u mnie niekontrolowany spadek zasolenia prawie rozwalił system, po korekcie wszystko wraca do zdrowia.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas od paru miesięcy jest podobnie glony wapienne przestały rosnąć, ph w normie obecnie nawet 8,2, zasolenie w normie. Zbiornik w tym roku będzie miał 3 lata a glony wapienne zawsze w nim były ( całe pokryte skały i zarastające szyby), ich populację w ryzach trzymał jeżyk.Z parametrami walczymy od jakiegoś czasu ale glony przestały rosnąć od jakichś 3 miesięcy.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie mierzę od początku tym samym spławikiem,wg niego nigdy wachnięcie zasolenia nie było większe niż 0.001


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu masz za sterylny zbiornik :queen:

A tak naprawdę także nie mam pojęcia czemu zanikają. A sprawdź ilość wapnia w wodzie.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas jest to samo, Ca jest w normie. Właśnie nie wiadomo czego się chwycić tym bardziej,że zawsze rosły jak szalone.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat. Czy brak rozrostu glonów wapiennych może być spowodowany znaczną populacją asterin ? Mam ich sporo. Po zgaszeniu świateł wychodzą na szyby. Nie zauważyłem aby szkodziły koralom. Tylko nie rosną mi glony wapienne i szukam przyczyn. Parametry stabilne mam stabilne. W poprzednim akwa rosły jak szalone i jedynie co jest różnicą to asteriny. Wcześniej miałem ich kilka sztuk. 


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką sytuację: parametry w normie (tak sądziłem) a glonów wapiennych tyle co kot napłakał. Ktoś podpowiedział, że wartość Ca=410/420 na Salifercie może być sporo zaniżona. Podniosłem i teraz wapiennych ci u mnie dostatek :unsure: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na ilość glonów wapiennych mają wpływ dwa pierwiastki - wapno i stront .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenna uwaga, na icp wyszedl mi stront 3.3ug/l wiec bardzo malo, glonów wapiennych praktycznie nie mam. Masz jakies moze linki do tematu strontu w akwa?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Jano253 napisał:

Wg mnie na ilość glonów wapiennych mają wpływ dwa pierwiastki - wapno i stront .

 

Też bym potwierdził tą tezę, gdy dawkowałem stront algi rosły jak szalone ( po zaprzestaniu zaczęły zanikać), teraz też na ICP wyszedł mi brak strontu, zacząłem go dawkować, zobaczymy jakie będą efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Ja daję fm trace gdzie jesr stront i jod. Nie podejrzewam, że jest go mało choć mogę sie mylić. Dlatego szukałem przyczyny w asterinach. Ca mam na poziomoe 410 -420. Oczywiście mierzone salifertem. Kh w granicach 7,3. Mam gdzieś stront kenta może zacznę dozować. Przedawkowanie raczej nie szkodzi.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stront mam w granicach 8 , Ca ok 450  po czterech miesiącach od odpalenia zbiornika algi wapienne w wielkości 5 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam czym zmierzyć strontu. Zakładam, że jest go w normie. Dozuję FM trace gdzie stront jest jednym z pierwiastków. Nie dozuje SBS. Zwiększyłem ballinga. Zobaczymy za jakiś czas czy wapienne się pokażą.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w sposób bardzo wyraźny rosną w miejscach o dużym przepływie wody. Zarosły wszystkie pompy cyrkulacyjne oraz skałki i szyby w ich sąsiedztwie. Poza tym w zbiorniku wapiennych jest niewiele. Na całkowite zarośnięcie pompy nie potrzebują wiele czasu 2-4 tygodnie po czyszczeniu.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

U mnie jak zasolenie spadlo na 1021-1022 zanik miałem. Przestałem robić podmianki zasokenie trzymam minimum 1023 stosuje ballinga ca kh sbs dodatkowo codzienna suplementacjs pro coral k+ i a- algi wróciły. I ładnie rosną nawet w miejsach za skałami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaa tez nie mam glonow a mam multum asterin wiec to moze byc jakis trop

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam przewrotnie po co wam glon wapienny w akwarium ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.