Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście mam świadomość że zaraz mnie "zlinczujecie" że takich tematów było tysiące i ciągle się powtarzają. Zgadza się przeczytałem na temat oświetlenia kilkadziesiąt postów. Bardzo mi pomogły.

Ale ma bardzo praktyczne pytanie. Posiadam zbiornik 80x40x45 (45 to wysokość), to ok 140 litrów, do tego sump ok 30 litrów. W obiegu ok 170 litrów. Akwarium jest obsadzone "miękasami". Do oswietlenia używam lampy Aquamedic HQI (150W)+2xT5 (24W). Lampa jest zawieszona jakieś 25 cm nad lustrem wody. Świecę ok 10 godz. na dobę. Moje pytanie:

1. Czy używać tylko lampy HQI

2. Używać HQI a dopalać tylko T5 (aktynika) na początku świecenia i na końcu

3. A może jedno i drugie wraz. Tylko wtedy to razem 198W (może aktynika liczy się inaczej, jeśli chodzi o moc oświetlenia)

Chciałbym usłyszeć Wasze opinie. Pozdrawiam!

Edytowane przez Miklosz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam świadomość że zaraz mnie "zlinczujecie" że takich tematów było tysiące i ciągle się powtarzają. Zgadza się przedzytałem na temat oświetlenia kiladziesiąt postów. Bardzo mi pomogły.

Ale ma bardzo praktyczne pytanie. Posiadam zbiornik 80x40x45 (45 to wysokość), to ok 140 litrów, do tego sump ok 30 litrów. W obiegu ok 170 litrów. Akwarium jest obsadzone "miękasami". Do oswietlenia używam lampy Aquamedic HQI (150W)+2xT5 (24W). Lampa jest zawieszona jakies 25 cm nad lustrem wody. Świecę ok 10 godz. na dobę. Moje pytanie:

1. Czy używać tylko lampy HQI

2. Używać HQI a dopalać tylko T5 (aktynika) na początku świecenia i na końcu

3. A może jedno i drugie wraz. Tylko wtedy to razem 198W (może aktynika liczy sie inaczej, jeśli chodzi o moc oświetlenia)

Chciałbym usłyszeć Wasze opinie. Pozdrawiam!


400 l+120 sump 70kg żywej skały i cała reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja świecę taką samą lampą nad zbiornikiem zaledwie 100 litrów i jest ok.

Co do czasu świecenia to t5 świeci przez pierwsze 2 godz ,następnie całość 10 godz i na dobranoc 1 godz t5.

Pozdrawiam Krzysiek

Jeszcze dodam że u mnie odległość lampy od tafli wody wynosi 14 cm :)

Edytowane przez Kris238 (wyświetl historię edycji)

400 l+120 sump 70kg żywej skały i cała reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godz świec t5. Hqi możesz 8-10 przy takim układzie. Tak jak Krzyś napisał.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji to 0,5w jest optymalne i nie tylko dla korali ale i czystości zbiornika przy wyższych parametrach.

t5 traktowałbym jako starter i światełko wieczorne a żarnik kupił docelowy który ma świecić sam za dnia.

150w to bardzo bogato. Są miękkie co lubią mocniejsze światełko ale znacznie większy procent woli słabe.

Na plus wyjdzie też rzadsza wymiana T5 24w które i tak po 3 miesiącach ciągłej pracy tracą zauważalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo zalezy od twojego odczucia wlasnego, to kwestia gustu. Moim zdaniem jesli zaczniesz stopniowo zwiekszac swiatlo czyli np. przez 2 godziny swiecic full i koralowce dobrze to zniosa. To lepiej swiecic wiecej niz mniej. A moze za chwile dolozysz jakiegos Lpsa lub Spsa to takie swiatlo im spasuje.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka


530L (95x80x70) + sump 200L, HQI 250W + 4x 39W ATI, Aqua Special Red Skim 250, New Jet 4500, 2x Koralia 4000, Jebao WP40,JVP-102, doser one, ok 70kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Myślę że na razie będę świecić jako główne HQI i stopniowo zwiększać aktynikę. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to hqi, bo jak się ma 150w do 48w. Ja mam ustawione t5 12 godzin a hqi 8godzin.

Prawda jest taka, że wszystko zależy jaki masz żarnik a jakie t5. Żarnik może mieć 10KK i wtedy potrzeba mocno dopalać t5 aktyniką a może mieć 20KK i będzie za niebiesko.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej, na rynku jest tyle żarników można dobrać wedle woli barwę.T5 jest tutaj uzupełnieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.