Skocz do zawartości
Astis

Reaktor a'la DASTACO home made

Rekomendowane odpowiedzi

Zmęczyło mnie już machlanie ballinga więc powstał pomysł reaktora. Padło na prostą dwukomorową konstrukcję a'la DASTACO - tak co by nie trzeba było sondo, kalibracji itd.

W obiegu mam ok 650l - mam nadzieję, że reaktor da rade. Komora główna fi 120 mm druga fi 110 mm obydwie ok 60 cm wysokie (powinien być spory zapas).

Reaktor prawie na ukończeniu - jeszcze posklejać tylko komorę mieszającą CO2 :) potem testy W prototypie będzie venturi zamiast zasilania na pompie perystaltycznej - zobaczymy co z tego będzie. Gdyby takie rozwiązanie nie zdało egzaminu przygotowałem wejście na pompę perystaltyczną.

Pływakiem, elektrozaworem CO2 i odpowietrzaniem sterować będzie profilux.

Kilka fotek

6f5d310bc89a9b15med.jpg

b284671bf34c7b4bmed.jpg

5f1b30409ff858b4med.jpg

5989f580046dc245med.jpg

teraz jeszcze zasyp zostało kupić dokleić i zalać......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze profesjonalnie

---

smyrofon


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zawór spustowy w pierwszej kolumnie aby można było spuścić wodę bez zdejmowania górnego dekla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda profesjonalnie, widzę jednak możliwy problem...

Rurę do zaciągania wody przez pompę do komory CO2 masz umieszczoną pod samą pokrywą reaktora.

Jak braknie prądu (albo będziesz chciał odpowietrzyć komorę CO2) to cały gaz przeleci do komory reaktora i zgromadzi się pod pokrywą. Nie wiem czy wtedy pompa zaciągnie Ci jeszcze wodę czy się nie zapowietrzy... sprawdź to sobie zanim zasypiesz reaktor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pikny ! Prawie jak mój , chodź sam go nie stworzyłem. Ciekaw jestem venturi i ...myślę że nie zda egzaminu, dlaczego? tu przepływ musi być stały i dokładny.

Aaaaaaaaa, Pipider ma rację , pompa po odpowitrzeniu reaktora nie ruszy.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi.

Robi z tym venturim to też mam obawy ale mam zamiar to przetestować.

Co do rury pompy pod deklem - jest od góry jakieś 3 cm (na zdjęciach to wygląda jak bybyła pod samym deklem) jak to nie wystarcz mogę ją zawsze obniżyć. Zobaczymy po testach czy te 3 m wystarczy (szczerze mam nadzieję, że tak:)

Zawór spustu będzie (otwór na dole jest już zrobiony tylko na zdjęciu niewidoczny tak jak otwór na wlot zasilania z pompy perystaltycznej:)

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze dać płytkę zraszającą lub sitko w komorze CO2 aby rozbić strumień wody lecący na czujnik.

Robi ma rację tylko pompa perystaltyczna do zasilania reaktora jak chce się mieć spokój i zadowolenie z reaktora.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek wiem, że ty użytkujesz już dłuższy czas podobnego typa :) - powiedz mi czy ta górna rurka jak zauważyli koledzy wg ciebie jest faktycznie za wysoko? Na tym etapie mam jeszcze możliwość ją zaślepić i zrobić niżej kilka centymetrów.

Płytka zraszająca jest już gotowa tylko na zdjęciach nie była zamontowana bo nie wiem czy nie podniosę jeszcze pływaka aby zmniejszyć "bąbel" CO2.

Wiem, że perystaltyk będzie najlepszym rozwiązaniem już czeka w odwodzie tylko jakieś sterowaniem do niego muszę dorobić albo kupić IKS'a :)

Warto jeszcze dać płytkę zraszającą lub sitko w komorze CO2 aby rozbić strumień wody lecący na czujnik.

Robi ma rację tylko pompa perystaltyczna do zasilania reaktora jak chce się mieć spokój i zadowolenie z reaktora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://aqua-reef.pl/topic/6324-s-reaktor-wapnia/?hl=sprzedam+reaktor

Jest tam kilka zdjęć reaktora z pompą montowaną na górze reaktora. Dla spokoju myślę, że warto obniżyć to zasysanie, podczas odpowietrzania poziom wody w kolumnie się obniża i mogą być problemy.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 ma rację, objętość nad rurą zasysającą powinna być nie mniejsza od przewidywanej objętości gazu nad pływakiem czujnika.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znasz wymiary wewnętrzne rur. Proste obliczenie pojemnosci i wszystko wiesz ;-) dodaj jakieś 20% zapasu

Z fotki to wg mnie warto obniżyć ten otwór.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalk 4


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już obniżony :)

Na was zawsze można liczyć :)

A powiedzcie jeszcze tak z praktyki czy umiejscowienie pływaka w komorze mieszającej CO2 jest +/- ok bo mogę go jeszcze dowolnie obniżyć/podnieść?

Znasz wymiary wewnętrzne rur. Proste obliczenie pojemnosci i wszystko wiesz ;-) dodaj jakieś 20% zapasu

Z fotki to wg mnie warto obniżyć ten otwór.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalk 4

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema, mam konstrukcję podobnej objętości. Pływak jest ok (jak porównóje z zachowaniem swojego układu) i jak dasz wypełnienie komory to nie powinno być problemu z porywaniem pęcheryków gazu przez spadającą wodę ale wszystko jest zależne od wypełnienia, wydajności pompy i średnic (oporów) na połączeniach.

Rozważyłbym za to podwyższenie pływaka ze względu na małą ilość miejsca na gaz w komorze z zasypem o czym koledzy słusznie wspominali. Zmniejszając poduszkę gazu mniej Ci się będzie zbierać pod deklem i może nie będzie konieczności niszczenia bardzo estetycznej konstrukcji.

Ja mam duży reaktor (2 komory fi150 47cm h) jak na swoje 300l odciek 99ml/h i powiem Ci, że testowałem komorę CO2 i nawet przy braku odpowietrzania nawet przez tydzień pH utrzymuje się niezmiennie na poziomie 6,3 co świadczy o tym że komora CO2 jest wydajna i tlenu wcale sie nie zbiera aż tyle żeby zastąpić CO2 przynajmniej nie na tyle aby było to zaóważalne po pH


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleksander , wyniki twoich testów jasno nam mówią ze wystarczy otpowietrzanie raz na tydzien , tylko czy np. po połowie roku nie będzie miało to wpływu na pracę drugiej kolumny? takie moje rozmyślania! No i czy warto w ten sposób oszczędzać na Co2? ile to by było mniej zużytego Co2 w % w ciągu roku? Może ktoś policzy dla komory przykladowej np 1 - go litra. Czyli 365 litrów Co2 w roku mniej , a w butli np. 1 kg przy ciśnieniu 60 bar. ile jest llitrów Co2 ? ( piszę 60 bar. bo takie miałem ciśnienie w nowej butli Tunzea , czyli to maksymalne ciśnienie? )

Ps. DiTus , dzięki ! Ty wiesz o co chodzi, zadowolenie na 100% !

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu upłynęło akwarium się powiększyło, korali przybyło, perystaltyka musiałem wymienić na wydajniejszego i doszedłem do ok 400ml/h. I przekonałem się że odpowietrzanie jest potrzebne. Po miesiącu albo dwóch bez odpowietrzania musiałem zacząć mocno zwiększyć odciek co mnie trochę zastanowiło. Zmierzyłem pH i komora CO2 nie wyrabiała przy takim przepływie pH 6.9-7.0 w pierwszej komorze

Odpowietrzenie poskutkowało spadkiem pH do normalnej wartości dla mojego układu a'la Dastaco czyli 6,4 no i z ilością odcieku mogłem wrócić do poziomu ok 400ml/h.

Tak więc teraz już pilnuje i odpowietrzam raz na tydzień.

Nie o koszty tu chodzi z tym odpowietrzaniem tylko o kłopot z jeżdżeniem i nabijaniem butli (ach to lenistwo) jak na razie, akwa wcześniej 300l teraz 500l i butla 8kg już od roku nie wymieniana, ciekawe ile pociągnie ;)

Największe straty generuje zbyt nisko zainstalowany pływak lub zbyt duży przepływ co w rezultacie powoduje porywaniem pojedynczych pęcherzyków do komory z zasypem.

Wpływu na pracę drugiej komory nie ma żadnego bo konstrukcja powoduje że gazy z drugiej komory są perystaltykiem wypychane.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.