Skocz do zawartości
Gafanghoto

Sump vs tunze reefpack 250

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chociaz praktycznie jestem zupełnym nowicjuszem, teoretycznie po kilku latach lektury forum co nieco na temat akwarium morskiego wiem. Podkreślam teoretycznie ;) Nareszcie "nadejszła" wiekopomna chwila i startuje ze swoim pierwszym zbiornikiem.

Okazja trafiła się nielicha ponieważ rozpocząłem remont sypialni i właśnie w tym pomieszczeniu, na postumencie umieszczonym w ścianie stanie 100 litrowe akwarium. Wiem, wiem - litraż niewielki ale ze względu na brak miejsca nic większego nie wejdzie.

Od poczatku moja wizja przewidywala sump i w takim kierunku planowałem zakup sprzętu. Szafka pod zbiornikiem starcza mniej więcej na 30 litrow podzielone na 2 komory czyli odpieniacz i pompa. W akwarium trojkatny komin. Wszystko to miedzy innymi po to zeby maksymalnie zredukowac hałas wytwarzany przez sprzet. Chciałem wszystko wygodnie zamknac w szafce i tyle.

Dzisiaj szykujac sie do ostatecznego zamowienia i planujac powiekszyc swoja wiedze przejrzalem kilka wątków na temat ograniczenia dźwięków i doszedłem do "przerażających" :) wniosków. Mianowicie dźwięki są praktycznie nie do wyeliminowania - chyba że się mylę :)

W związku z tym pomyślałem że taniej i prosciej zamiast wiercić dziury, wklejać komin, wyciszać spływ itd. Lepiej może kupić rzeczony tunze reefpack 250 i mieć część problemów z głowy. Zajmie mniej miejsca w akwarium niż komin, z opini wynika że jest cichy i jest mniej grzebania.

Od razu zaznaczam ze wiem o tym że sump zwieksza ilosc wody w obiegu czyniac system stabilniejszym

co ma przełożenie na wiele parametrów. Wole jednak ograniczyć obsadę kosztem zmniejszenia hałasu. Co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak nie postawisz sumpa to po jakimś czasie stwierdzisz że by się przydał bo odpieniacz szpeci, grzałka również etc.

Rób sumpa, nawet się nie zastanawiaj :) Ja mam Tunze 9002 w sumpe i go w ogóle nie słychać. Pompy też nie. Przy 100L sprzęt nie będzie aż taki mocny żeby miał powodować bezsenność. Mam szafkę jakieś 3m od głowy, jedyne co słyszę to jak czasem woda gdzieś zassie/chlupnie i tyle. Co do odpieniacza to rzeczywiście jest cichutki. Możesz go przecież użyć w sumpie. Dorzucisz siporaxu to i większą obsadę uciągnie. U mnie świetnie pomógł w walce z NO3. Z prawie 100 zszedłem na dzień dzisiejszy do 0. A zwiększyłem w międzyczasie obsadę.

Nie wiem jaką będziesz miał wysokość szafki, u mnie jest 80cm i jako obieg użyłem NJ1700. Mniejsza też by dała radę. Gdzieś ktoś pisał bodajże o Atmanach 1000l/h że są wyjątkowo ciche.

Edytowane przez mari00sh (wyświetl historię edycji)

3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci powiem,ze argument z ilością wody w obiegu ma średni sens. W takim sumpie pewnie zmiescisz z 15L dodatkowej wody, komin zabierze kilka litrów i realnie dostaniesz z 10L wody więcej, niewiele.

Poza tym podałeś pojemność A co z wymiarami? Moim zdaniem przelicz sobie wszystkie wymiary I sprawdź czy sprzęt wejdzie bez problemu. Jeśli tak to rób sumpa. Jeśli będzie ciasno I kombinowanie to Twój sump będzie sztuka dla sztuki A może I utrudnieniem. A nie o to chodzi

Pozdrawiam Tornvald

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pitolcie z tym kominem,komin mozna zrobic zewnetrzny i zadnego miejsca w akwarium nie zajmie.

100 l to male akwarium i jeszcze tam odpieniacz ,filtr,grzałke i czujnik poziomu wody pakowac...


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to napiszę dość prosto i w miarę krótko.

Sump !!! - właściwie na tym słowie mógłbym poprzestać....ale...

Jeśli kolego nie masz miejsca pod szafką tak minimum te 40x40cm lub tak jak w moim przypadku nie chce niszczyć mebli, komody czy szafki - możesz pokusić się o włożenie Reefpacka do akwa - ja mam i jestem mega zadowolony. Sprzęt cichy - oczywiście słychać powietrze w odpienku ale do tego można się szybko przyzwyczaić

Niestety te 30l i 2 komory to moim zdaniem będzie sztuka dla sztuki i nie wiele pomoże w akwa. Jakby udało się ciut więcej miejsca wygospodarować to 40x40cm sump jest w stanie zmieścić komorę na RO, na ceramikę, odpieniacz oraz refugium glonowe - czyli "pełnowymiarowy" sump - takie sumpy funkcjonują w naszych zestawach firmowych - kostkach 50x50x50

Wszystko będzie fajnie do póki nie będzie trzeba wrzucać absorberów lub innych wkładów pomagających w walce z....np no3, po4 itd. Wtedy kiedy trzeba się wspomóc dodatkowymi wkładamy sump wygrywa, poza tym jest miejsce na ceramikę itd.

I na koniec. Jeśli zdecydujesz się na Reefpacka to filtr trzeba czyścić najlepiej co tydzień bo bardzo szybko wkłady się zapychają a np watę filtracyjną to ja zmieniam co 3-4 dni bo dość mocno ogranicza przepływ wody i nie warto pchać do niego "na siłę" pełno wkładów bo wtedy ledwo co ściąga "film" z powierzchni wody.

Trzymam kciuki - jak możesz to przemyśl jeszcze ze 5x opcję sumpa ale większego niż te 30l. Jeśli nie ma takiej opcji no to sprawa filtracji rozwiązana. :thumbup: Kwestia głośności - tak czy siak minie troszkę czasu zanim się przyzwyczaisz - szczególnie jeśli do tej pory sypialnia była najcichszym miejscem w domu.

Miało być krótko - ale jak zawsze sie nie udało - powodzonka - jak coś pisz na PW chętnie pomogę :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzieki za szybka odpowiedz.

Wlasnie obawiam sie ze taki sump to sztuka dla sztuki. Jak pisałem akwarium umiejscowione bedzie w scianie. W wyniku tego dwie z jego scian beda zasłonięte. Przez to brak jest miejsca na komin zewnetrzny - niestety.

Akwarium ma miec wymiary 65x35x45h. Szafka pod spodem ze wzgledu na stelarz, płytę k/g, płyty OSB itp/itd to realnie 45x23x70h.

Z reefpacka w sumie najbardziej pasuje mi odpieniacz. Filtra zamierzałem użyć jako komory dla absorbentów typu chemi-pure itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz się na sumpa to reefpack będzie zbędny. Wystarczy Tunze 9002/9004.

Sump o wymiarach 45x32x35h ma sens. To aż 50l i sporo miejsca na odpieniacz, grzałkę, woreczki z mediami etc.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego sasz5

Niestety te 30l i 2 komory to moim zdaniem będzie sztuka dla sztuki i nie wiele pomoże w akwa. Jakby udało się ciut więcej miejsca wygospodarować to 40x40cm sump jest w stanie zmieścić komorę na RO, na ceramikę, odpieniacz oraz refugium glonowe - czyli "pełnowymiarowy" sump - takie sumpy funkcjonują w naszych zestawach firmowych - kostkach 50x50x50

A możesz podesłać projekt, zdjęcie takiego sumpa, bo też chcę postawić kostkę 50x50x50?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod prośbę ;)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze zrobiona hydraulika to jest cicho, a odpieniacz i resztę w szafce słychać mniej. Sump może mieć wys. 45cm i pomieści względnie dużo wody.

A jak nie sump to panel - będzie estetycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do baniaka 65x35x45h panel to chyba słaby pomysł.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefpack, dolewka, grzałka, termometr... Lepsza mniejsza kosteczka, niż to całe badziewie w dysplayu, ale najlepiej i najciszej w sumpie.

A skoro kawa ma być w ścianie, to nie dałoby się wywalić sumpa za ścianę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@trollkrabbe - jest to scianka działowa za którą będzie szafa przesuwna. Tam się z sumpem nie zmieszcze. Czy ktos z was wie czy filtr z reefpacka 250 pomiesci woreczek z chemipur i purigenem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli zdecydujesz się na sumpa to reefpack będzie zbędny. Wystarczy Tunze 9002/9004.

Sump o wymiarach 45x32x35h ma sens. To aż 50l i sporo miejsca na odpieniacz, grzałkę, woreczki z mediami etc.

45x23!x35 to niestety 35 A nie 50 litrów...

Pozdrawiam Tornvald

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry nie wiem jak ja to policzyłem :) ale i tak warto wg. mnie.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sorry nie wiem jak ja to policzyłem :) ale i tak warto wg. mnie.

Pomyliłeś szerokość ;p 23 A nie 32;)

A tak poważnie niech sobie autor wątku narysuje taki sump...narysuje sprzęt i zobaczy czy warto czy nie. Nie ma co gdybać.

Pozdrawiam Tornvald

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna mam dopiero sump i muszę przyznać, że dopiero teraz czuje, że żyje :) Moim zdaniem sump obowiązkowo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 x bardziej wolalbym sump. Zrob bez przegrod bedzie wygodniejszy, a za jakis czas bedziesz sie cieszyl, ze go zrobiles;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.