Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Kalkwasser przerobiony na Dastaco

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kalkiem mam 450 l w obiegu ile byście proponowali dolewac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć bywa zawodna,pięć lat przerwy z akwarium morskim i prawie wszystko zapomniałem.Jako,że mam problemy z Ph chciałem kupić kalkmikser a tu znalazłem swoje stare wpisy,że mi nie działało :banghead  

U mnie Ph waha się w przedziale 7,7 do 7,8 wieczorem przy stałym Kh-8,5,sonda oczywiście skalibrowana .Jadę na reaktorze wapnia stąd te problemy,jak w starym zbiorniku.By poprawić Ph od początku wystartowałem z reaktorem glonowym od PS,wężyk mam od kilku dni za oknem,ale niczego to nie zmieniło.Uparłem się na te podwyższenie i koniec,będę szukał sposobu  do skutku.W ostatnim czasie spadł mi też redox z ponad 400 do 260.Pienidło mam 250 od AF,cyrkulacja aż za nadto bo 2 x 20 000 i widać,że pralka jest więc dość często ją skręcam do 70% .W sumpie mam komorę z żywą skałą jakieś 60kg i cyrkulacją 12 000,jest Clarisea 5000.Wydaje się,że wszystko powinno być dobrze,ale jest gdzieś jakiś problem i może nie czepiałbym się tego,ale przyrosty kilku prostych SPS-ów są bardzo słabe i ciągle na piasku mam jakiś syf typu dino/cyjano.Nim znalazłem ten watek rozrobiłem sobie na próbę w butelce  wodę wapienną,ale na razie się klaruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, inmar napisał:

U mnie Ph waha się w przedziale

Marek, niestety reaktory oparte na Dastaco, a taki jest reaktor PS, bardzo mocno zakwasza. Mam ten sam problem. Również zastanawiałem się nad rozwiązaniem, dodatkowo ja nie mam odpieniacza. Zacząłem używać NaOH i to rozwiązało problem Ph i rozpuszczania się koralowców. W moim akwarium Ph potrafiło spaść do 7,4.

Tu masz  mój  wątek (str. 11), opisuję co i jak, dodatkowo jest link do reef2reef gdzie jest opisana metoda.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,przeczytałem,ale opisu angielskiego nie.Wodorotlenek sodu jest żrący,jakoś mieszasz go w specjalnych warunkach ? Generalnie wolałbym podawać jeden produkt a tu potrzeba dwa i dodatkowe dwie pompy dozujące.Jeśli niczego innego nie znajdę to pomyślę nad tym jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Marek, niestety reaktory oparte na Dastaco, a taki jest reaktor PS, bardzo mocno zakwasza. Mam ten sam problem. Również zastanawiałem się nad rozwiązaniem, dodatkowo ja nie mam odpieniacza. Zacząłem używać NaOH i to rozwiązało problem Ph i rozpuszczania się koralowców. W moim akwarium Ph potrafiło spaść do 7,4.

Tu masz  mój  wątek (str. 11), opisuję co i jak, dodatkowo jest link do reef2reef gdzie jest opisana metoda.

 

Czemu to domena reaktorów typu Dastaco ? W innych konstrukcjach da sie zejsc z ph jeszcze niżej z tego co czytałem niż w Dastaco więc kazdy reaktor zakwasza wodę IMHO. Z czego to wynika, w przypadku Dastaco ? Pytam serio bo jestem na etapie składania konstrukcji opartej o metode zastosowana w Dastaco własnie. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, VDR napisał:

Czemu to domena reaktorów typu Dastaco ? W innych konstrukcjach da sie zejsc z ph jeszcze niżej z tego co czytałem niż w Dastaco więc kazdy reaktor zakwasza wodę IMHO. Z czego to wynika, w przypadku Dastaco ? Pytam serio bo jestem na etapie składania konstrukcji opartej o metode zastosowana w Dastaco własnie. 

W innych reaktorach niż Dastaco utrzymuje się Ph w granicach 6,2 - 6,4 i można nim swobodnie regulować. W wersji PS (opartej na Dastaco),  dodatek CO2 jest regulowany za pomocą czujnika optycznego, co powoduję brak możliwości regulowania dopływem gazu, a ustawione jest tak, że schodzi bardzo nisko. Po dwóch kolumnach odgazowujących, które łącznie mają ponad 10 l zasypu Ph jest w okolicach 6,1, muszę zmierzyć jakie jest Ph bezpośrednio po reaktorze. Ma to swoje plusy - KH z odcieku ma 80, nigdy takiego nie byłem wstanie uzyskać na innym reaktorze, zazwyczaj było to od 40 do 50.

W reaktorach regulowanych zwykłym pływakiem (klasyczne Dastaco), pewnie można regulować poziom Ph, w PS nie ma takiej możliwości.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, norbi2222 napisał:

 

W reaktorach regulowanych zwykłym pływakiem (klasyczne Dastaco), pewnie można regulować poziom Ph, w PS nie ma takiej możliwości.

Nie można. Czujnik jest czujnik. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

W innych reaktorach niż Dastaco utrzymuje się Ph w granicach 6,2 - 6,4 i można nim swobodnie regulować. W wersji PS (opartej na Dastaco),  dodatek CO2 jest regulowany za pomocą czujnika optycznego, co powoduję brak możliwości regulowania dopływem gazu, a ustawione jest tak, że schodzi bardzo nisko. Po dwóch kolumnach odgazowujących, które łącznie mają ponad 10 l zasypu Ph jest w okolicach 6,1, muszę zmierzyć jakie jest Ph bezpośrednio po reaktorze. Ma to swoje plusy - KH z odcieku ma 80, nigdy takiego nie byłem wstanie uzyskać na innym reaktorze, zazwyczaj było to od 40 do 50.

W reaktorach regulowanych zwykłym pływakiem (klasyczne Dastaco), pewnie można regulować poziom Ph, w PS nie ma takiej możliwości.

Ten czujnik jest na stałe zamocowany ? Da się regulować ilość poduszki CO2 ? Zasade dzialania Dastaco znam, bazuje ona na max nasyceniu CO2 wody morskiej i nie potrzeba sondy PH. W reaktorach bazujacych na sondzie i majacych jeszcze np. pompe da sie jednak zejsc z PH poniżej tego co oferuje Dastaco. Zastanawiam się, czy mozna regulowac PH regulujac wysokosć poduszki CO2  w takich konstrukcjach jak Dastaco. Teoretycznie wydaje mi sie, to mozliwe.

Jacek56 - faktycznie wysokość poduszki CO2 nie ma wpływu na ph w komorze mieszajacej ?  Co jesli po opadnieciu wody z plywaka uzupelnie brak woda z akwarium i zapodam dopiero czesc gazu by plywak odcial elektrozawor ? Podejrzewam, że moze byc gorzej ze stabilnoscia ale PH w komorze teoretycznie przynajmniej powinno sie moc regulowac w ten sposob ?
Czy ph rosnie w momencie kiedy przez jakis czas nie odpowietrzamy reaktora typu Dastaco i zbiera sie poduszka z pozostalosci tego co razem z CO2 podane było z butli ? Jakie są Wasze doswiadczenia ?

Z góry dzięki za wszystkie Wasze obserwacje. Rury czekają na poklejenie ale mam możliwość jeszcze jakieś modyfikacji zanim zwoduje urządzenie ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, inmar napisał:

Dzięki,przeczytałem,ale opisu angielskiego nie.Wodorotlenek sodu jest żrący,jakoś mieszasz go w specjalnych warunkach ? Generalnie wolałbym podawać jeden produkt a tu potrzeba dwa i dodatkowe dwie pompy dozujące.Jeśli niczego innego nie znajdę to pomyślę nad tym jeszcze.

Używam plastikowych 10 l baniek na wodę. Ważne, żeby były z grubego tworzywa np. takie https://www.b2b-partner.pl/plastikowy-kanister-z-atestem-un-10-l-bialy/?gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELGpMB0DTStHWARg_7_NeClrJqW_0zGEqWsNYu-Q-Fle8OIIOxuPHk4aAhBjEALw_wcB#popis

Grubości jest ważna ponieważ w trakcie mieszania NaOH z wodą wydziela się sporo ciepła. Są opisane przypadki rozpuszczenia się dna opakowania.

Niezbędne jest również używanie chlorku wapnia dla zachowania równowagi jonowej. Po podaniu wodorotlenku sodu do akwarium łączy się on z dwutlenkiem węgla i powstaje węglan sodu, co daje nam KH.

5 godzin temu, inmar napisał:

Norbert,możesz krok po kroku opisać tą metodę i to co pisałem wyżej ?

Na chwilę obecną mieszam 40 g/l NaOH i drugi roztwór to 55 g/l CaCl2, czyli klasyczny balling. W przepisie do roztworu NaOH dodaje się jeszcze siarczanu sodu, żeby zachować proporcje pomiędzy chlorkiem, sodem i siarczanem - 10 g/l siarczanu sodu. Ja robiłem tylko roztwór NaOH bez siarczanu. Teraz zrobię roztwór z siarczanem, dodatkowo zrobię dwukrotnie stężony, żeby zmniejszyć ilości podawanego płynu i rzadziej rozrabiać płyny.  

Teraz leję po 190 ml/dobę każdego płynu plus 600 ml/h odcieku z reaktora. Co łącznie daje około 1,5 dKH/dobę. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podając wodę wapienną w niewielkiej ilości bo tak około 1-1,5 litra na dobę podniosło mi Ph  do 7,87 rano i 7,98 wieczorem więc postanowiłem zainwestować ponownie w kalkmikser.Tak więc zobaczymy co się będzie dalej działo czy tym razem będzie lepiej niż w poprzednim baniaku.Pamiętam jeszcze,że wkłady dostępne w sklepach są o różnej czystości i najczystszy jaki miałem to o ile pamiętam od Krzyska Tryca , rozpuszczał się całkowicie.Mam jeszcze 1/4 opakowania.Nie chcę zapeszać,ale syfowi na pisku to nie pasuje.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, inmar napisał:

Podając wodę wapienną w niewielkiej ilości bo tak około 1-1,5 litra na dobę podniosło mi Ph  do 7,87 rano i 7,98 wieczorem więc postanowiłem zainwestować ponownie w kalkmikser.Tak więc zobaczymy co się będzie dalej działo czy tym razem będzie lepiej niż w poprzednim baniaku.Pamiętam jeszcze,że wkłady dostępne w sklepach są o różnej czystości i najczystszy jaki miałem to o ile pamiętam od Krzyska Tryca , rozpuszczał się całkowicie.Mam jeszcze 1/4 opakowania.Nie chcę zapeszać,ale syfowi na pisku to nie pasuje.

Zainwestuj w pompę perystaltyczną, żebyś sobie kuku w akwarium nie zrobił.

Napisz dokładnie co to za „cudo” co się całkowicie rozpuszcza? Jeszcze takiego nie spotkałem?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.02.2020 o 13:35, VDR napisał:

Ten czujnik jest na stałe zamocowany ? Da się regulować ilość poduszki CO2 ? Zasade dzialania Dastaco znam, bazuje ona na max nasyceniu CO2 wody morskiej i nie potrzeba sondy PH. W reaktorach bazujacych na sondzie i majacych jeszcze np. pompe da sie jednak zejsc z PH poniżej tego co oferuje Dastaco. Zastanawiam się, czy mozna regulowac PH regulujac wysokosć poduszki CO2  w takich konstrukcjach jak Dastaco. Teoretycznie wydaje mi sie, to mozliwe.

Jacek56 - faktycznie wysokość poduszki CO2 nie ma wpływu na ph w komorze mieszajacej ?  Co jesli po opadnieciu wody z plywaka uzupelnie brak woda z akwarium i zapodam dopiero czesc gazu by plywak odcial elektrozawor ? Podejrzewam, że moze byc gorzej ze stabilnoscia ale PH w komorze teoretycznie przynajmniej powinno sie moc regulowac w ten sposob ?
Czy ph rosnie w momencie kiedy przez jakis czas nie odpowietrzamy reaktora typu Dastaco i zbiera sie poduszka z pozostalosci tego co razem z CO2 podane było z butli ? Jakie są Wasze doswiadczenia ?

Z góry dzięki za wszystkie Wasze obserwacje. Rury czekają na poklejenie ale mam możliwość jeszcze jakieś modyfikacji zanim zwoduje urządzenie ;)

Darek, Dastaco wykorzystuje rozpuszczalność CO2 w wodzie. Czujnik tak długo podaje CO2, aż woda się nasyci. Wielkość komory ma wpływ na częstość załączania się czujnika.

4 minuty temu, inmar napisał:

Dziś podłączam jak dojedzie Kalkmixer AM.Produkt od Aquarium Systems.

Ile kosztuje?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, inmar napisał:

Pytasz o kalkmixer ? Normalnie niecałe 1200zł,ja kupiłem z OLX i właśnie doszedł.Zasyp jakieś 70zł.

A możesz wkleić zdjęcie zasypu??? Co to za cudo?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalny biały proszek jak wszystkie inne,nie do odróżnienia.A generalnie co zostaje po innych proszkach,jakiś szlam,jakiś inny kolor ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, z NaOH jak proponuje Norbert doskonale zgrywa się ATI essentials w 3 butelkach. Nie tylko równowaga jonowa na poziomie Na+ i Cl-, ale i w miarę zbilansowana zawartość pierwiastków jak Sr S K i niektórych mikro. 40g/l NaOH to mniej więcej tyle sodu co w pierwszym ATI, czyli dozując ten roztwór można go uzupełnić o dwie pozostałe butelki ATI minimalizując konieczność zwiększenia suplementacji jaka występuje przy Kalkwasser.

Ja osobiście tak podłączyłem rozcieńczając jednak 5* roztwór NaOH dla mniejszych skoków.

100ml/100l na dobę i pH z granic 7,6-7,9 mam 8,1-8,3

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

Panowie, z NaOH jak proponuje Norbert doskonale zgrywa się ATI essentials w 3 butelkach. Nie tylko równowaga jonowa na poziomie Na+ i Cl-, ale i w miarę zbilansowana zawartość pierwiastków jak Sr S K i niektórych mikro. 40g/l NaOH to mniej więcej tyle sodu co w pierwszym ATI, czyli dozując ten roztwór można go uzupełnić o dwie pozostałe butelki ATI minimalizując konieczność zwiększenia suplementacji jaka występuje przy Kalkwasser.

Ja osobiście tak podłączyłem rozcieńczając jednak 5* roztwór NaOH dla mniejszych skoków.

100ml/100l na dobę i pH z granic 7,6-7,9 mam 8,1-8,3

Jak dla mnie za skomplikowane i jakieś butelki ATI trzeba kupować :( 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Jacek56 napisał:

Jak dla mnie za skomplikowane i jakieś butelki ATI trzeba kupować :( 

Kwestia podejścia. Ja reaktora nie mam, na ATI prowadzę od początku. W moim przypadku, to za skomplikowane było tego nie zrobić i zrobiłem to z lenistwa. Tak to jakieś butelki magnezu, strontu, potasu i inne trzebaby kupować ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jak w kalwaserze AM uzyskać Ph-12.4 bo ja mam nie więcej niż 11,67 a w instrukcji mamy opisane,że spadek z 12,4 na 12,2 obniża bardzo mocno zawartość wapnia z 900 na 300 ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, inmar napisał:

Ja się zastanawiam jak w kalwaserze AM uzyskać Ph-12.4 bo ja mam nie więcej niż 11,67 a w instrukcji mamy opisane,że spadek z 12,4 na 12,2 obniża bardzo mocno zawartość wapnia z 900 na 300 ppm.

A jak zmierzyłeś ph 11.67???


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.