Skocz do zawartości
TomekSz

poziom toksyn - ku przestrodze

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem pozbyc sie parazanthusow z kilku skał. W tym celu wyjąłem skały, wygotowałem je a nastepnie polozylem na trawniku i spłukałem wodą pod ciśnieniem.

Na drugi dzień zastałem widok kompletnie wypalonej trawy:

529992_trawa.jpg

Wklejam, żeby uświadomić Wam, z czym mamy do czynienia :) Sam byłem zaskoczony.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, sól zrobiła swoje.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, sól zrobiła swoje.

myslisz, ze to sól ? Możliwe... a ja myślalem, że to resztki tych grzybków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar

Tak zrobie. Sam jestem ciekaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko sól... Ja czasami wylewam wodę z podmianki na taras ( bo jest bliżej niż łazienka a trawa mi rośnie między płytkami i myślałem ze wypali) i trawka nadal rośnie sobie w najlepsze....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól na 100%-kiedyś pies wylał mi pojemnik z wodą z podmiany, w którym myłem filtr fluidyzacyjny na trawnik i było to samo

Edytowane przez BYNT (wyświetl historię edycji)

Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko sól... Ja czasami wylewam wodę z podmianki na taras ( bo jest bliżej niż łazienka a trawa mi rośnie między płytkami i myślałem ze wypali) i trawka nadal rośnie sobie w najlepsze....

Jakie KH ? :evil:

Tez uwazam ze sol - przeciez jezeli toksyny tak zabilyby trawnik to nie ma mowy zeby nasza skora wytrzymywala kontakt z ta woda.


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile tej soli po wygotowaniu moglo zostać?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy na wynik testu i będzie wiadomo ;) Po co się teraz sprzeczać :D

PS. Też obstawiam sól :) Taka była moja pierwsza myśl. Ale czekam na wynik testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kilku miesięcy z uwagi na wygodę wodę z podmianki wylewam na trawnik cały czas w jedno miejsce. Kiedyś to była kretowina, teraz jest otwór w ziemi z wypaloną wokół trawą. Nie wiem, czy to przypadek, ale od czasu wylewania słonej wody w to miejsce zniknął problem z małymi, czarnymi, upierdliwymi, kopiącymi zwierzakami ;) najwyraźniej nie smakuje im solanka i przeniosły się w inne miejsce. Fotka słaba, ale coś tam widać

post-18880-0-91939200-1404234950_thumb.jpg

post-18880-0-95099200-1404235048_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie KH ? :evil:

Tez uwazam ze sol - przeciez jezeli toksyny tak zabilyby trawnik to nie ma mowy zeby nasza skora wytrzymywala kontakt z ta woda.

Kh 7.... Ale co to ma do wypalania? toksyny tak nie dzialaja na skore bo niema ich tyle uwolnionych w wodzie jak przy gotowaniu...ale ja sie tam nie znam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo wypaliłem trawnik pokazując Synowi jak działa rakieta na sodę i ocet - przy czym na trawę wylał mi się roztwór sody - bez kwasu. Myślę że w tym wypadku raczej osad ze skały zrobił swoje.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowilem pozbyc sie parazanthusow z kilku skał. W tym celu wyjąłem skały, wygotowałem je...

Serio? Tomek, dobrze, że nic Ci nie jest. Gotowanie to nie jest najlepszy pomysł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dobrze że wypaliłeś tylko trawę a nie całą rodzinę wygotowując niebezpieczne zwierzaki. Ja obstawiam za gorącą wodę :-)

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w walce z plagą apitazji chlorowałem skałę mocno skoncentrowanym roztworem podchlorynu sodu. Elegancko wszystko wypaliło do białości. Później potraktowałem ją jeszcze roztworem kwasu solnego i na koniec kilkukrotnie moczyłem w RO z litrami antychloru. Świetne rezultaty. Skały czyściutkie. Choć w walce z trującymi stworami założyłbym maskę.

wysłane z kieszonkowego miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jestem juz po teście. Zaraz wynik ale najpierw...

Skała była cała porośnieta parazanthusami. Wiem, że są one producentem jednej z najsilniejszych toksyn w przyrodzie. Kiedyś, gdy byłem młodszy i głupszy postanowiłem powyrywąć ich trochę gołą ręką i skończyło sie to półroczną wysypką na dłoni. Od tej pory podchodzę do nich z rozwagą.

Kilka dni temu postanowilem jednak sie ich pozbyć. Zrobiłem tak: wyciągnąłem skałę, poleżała dzien na słońcu, następnie ją wygotowałem. Nie miałem ochoty ręcznie zdrapywać tego co zotało więc użyłem węża ogrodowego z takim zwykłym pistoletem ciśnieniowym. Położyłem skały na trawniku i "spłukałem" to co na nich zostało wodą. Efekt widzicie na zdjęciu. Sam byłem zaskoczony. To jest silniejsze niz randap.

Teraz co do eksperymentu... wylałem pół litra solanki na trawniku obpok i dzisiaj nie widzę żadnego efektu...

Też teraz uświadomiłem sobie, że to gotowanie to nie był zbyt dobry pomysł i raczej odradzam. To mogło być niebezpieczne. Nie jestem chemikiem z wykształcenia ale patrzac na efekt na trawniku widzę, że to świństwo mogło się ulotnić w parze i narobić niezłej rozpierduchy.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też teraz uświadomiłem sobie, że to gotowanie to nie był zbyt dobry pomysł i raczej odradzam. To mogło być niebezpieczne. Nie jestem chemikiem z wykształcenia ale patrzac na efekt na trawniku widzę, to świństwo mogło się ulotnić w parze i narobić niezłej rozpierduchy.

bez złośliwości ku przestrodze można by rzec, że był to bardzo nierozważny pomysł by robić zbiorową inhalację w mieszkaniu poprzez gotowanie zupy z parazoa. To mogło się bardzo źle skończyć.

napisz jeszcze -na trawnik wylałeś wtedy płyn o jakiej temperaturze?

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wylej jeszcze ocet na trawnik;) ja w miejscu gdzie regularnie wylewałem wode po podmiance bardzo skutecznie zabiłem roślinność, ale o to mi chodziło;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na trawnik położyłem tylko kawałki skał, były gorące ale bez przesady, przyniosłem je w rękawicy. To raczej nie temperatura rozwaliła trawę. Co do gotowania to... wiem, że to był to wyjątkowo głupi pomysł. Dobrze, że robiłem to w piwnicy przy otwartych oknach ale generalnie opary miały niezbyt przyjemny zapach.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko super tylko z tego co wiem to toksyny większości zwierzaków rafowych oparte są na konkretnych białkach ... i jakby nie było wysoka temperatura je dość szybko neutralizuje - wniosek po gotowaniu nie powinny stanowić najmniejszego zagrożenia dla otoczenia.

PS

Nie jestem pewien jak konkretnie się to ma do Twoich parazoanthusów ale jedną z metod punktowej neutralizacji toksyn biologicznych zanim dostanie się głębiej do krwiobiegu jest przemywanie miejsca kontaktu gorącą wodą o temperaturze na granicy poparzenia...

Edytowane przez krk_258 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko super tylko z tego co wiem to toksyny większości zwierzaków rafowych oparte są na konkretnych białkach ... i jakby nie było wysoka temperatura je dość szybko neutralizuje - wniosek po gotowaniu nie powinny stanowić najmniejszego zagrożenia dla otoczenia.

PS

Nie jestem pewien jak konkretnie się to ma do Twoich parazoanthusów ale jedną z metod punktowej neutralizacji toksyn biologicznych zanim dostanie się głębiej do krwiobiegu jest przemywanie miejsca kontaktu gorącą wodą o temperaturze na granicy poparzenia...

To ciekawe dlaczego ja po traktowaniu paly wrzątkiem wyladowalem w szpitalu...?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko super tylko z tego co wiem to toksyny większości zwierzaków rafowych oparte są na konkretnych białkach ... i jakby nie było wysoka temperatura je dość szybko neutralizuje - wniosek po gotowaniu nie powinny stanowić najmniejszego zagrożenia dla otoczenia.

PS

Nie jestem pewien jak konkretnie się to ma do Twoich parazoanthusów ale jedną z metod punktowej neutralizacji toksyn biologicznych zanim dostanie się głębiej do krwiobiegu jest przemywanie miejsca kontaktu gorącą wodą o temperaturze na granicy poparzenia...

neutralizacja toksyny termicznie oczywiście, ale przy okazji metodą "chałupniczą" uwalniamy do atmosfery część tych toksyn i tu leży wysokie zagrożenie właśnie - w stanie lotnym moim zdaniem najgroźniejsze dla człowieka.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież na poprzedniej stronie był link do wiki i tam napisane, że to trucizna niebiałkowa. Dodatkowo trawa nie ma erytrocytów...

No oczywiście wiki może się mylić...

Pies jak nasika to też się placek robi... ;)

A tak w ogóle to taki placek można zrobić samą wodą. Gorącą, albo np. podlewając w mocnym słońcu.

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.