Skocz do zawartości
nosens

Spust, rewizja, powrót - dobór średnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Wtam,

Planuję nowy zbiornik 182 l + sump. Myślałem nad pompą obiegową Jebao DC 3000, czy spust, rewizja 25 mm i powrót 20 mm bedzie ok? Komin zewnętrzny szerokości około 20 cm.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze byc tak jak piszesz , choc ja bym sie zastanowil nad 32,25 i 25mm , przy podobnej pompie mialem w pierwszych 300l wlasnie tak jak napisalem , zawsze zaworem mozna wyregulowac a jednak jak dla mnie trochu lepiej jak rewizja i splyw sa wieksze

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu macie kalkulator liczący z zapasem http://reefcentral.com/calc/drain.php trzeba sobie tylko przeliczyć na galony wydajność pompy, a potem z cali na mm

przy okazji podaje też długość grzebienia jaki jest potrzebny przy danej wydajności pompy


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka szkiełek już miałem ja bym dał 32 / 32 / 25 pamiętaj że rewizja ma przyjąć swobodnie wodę jak zatka się spływ ,a na powrocie 20 może być spore ciśnienie na wyjściu tak z własnego doświadczenia zrobisz jak uważasz


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu macie kalkulator liczący z zapasem http://reefcentral.com/calc/drain.php trzeba sobie tylko przeliczyć na galony wydajność pompy, a potem z cali na mm

przy okazji podaje też długość grzebienia jaki jest potrzebny przy danej wydajności pompy

Wydajność pompy na starcie czy po podniesieniu wody na 1,3m ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium to 182 l

Na co taka pompa to raz, po podniesieniu w najgorszm wypadku przepompuje ten system 10 razy. Jaki odpieniacz to przerobi?

Druga sprawa to akwarium mozna zrobic na rurach 20mm wiec 25mm bedzie az za dobrze. Pompe wybierac z przedzialu 1200l-2000l a powrot 20mm.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze podawałem wydajność na starcie, strata w podnoszeniu to extra zapas


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na co taka pompa to raz, po podniesieniu w najgorszm wypadku przepompuje ten system 10 razy. Jaki odpieniacz to przerobi?

Grzesiu, ciekawą kwestie poruszyłeś. Moim zdaniem dobieranie pompy do pompy odpieniacza mija się z celem. Dlaczego?

Weźmy, że obieg jest dwa razy pojemność zbiornika, czyli woda przepłynie obieg dwa razy w ciągu godziny.

No i mamy jakiś syfiący wodę "paproszek" (termin umowny) w zbiorniku, który trafia z wodą do sumpa. Gdzie jest powiedziane, że kiedy trafi do sumpa od razu wyląduje w odpieniaczu? Może minąć wlot pompy odpieniacza? Może.

Zatem trafia znowu do zbiornika, i znowu do sumpa. Aż kiedyś trafi na wlot pompy, zostanie wciągnięty i wyrzucony do kubka.

Jeżeli obieg jest dajmy na to 10 razy pojemność systemu, to ten nasz "paproszek" ma o wiele większe szanse częściej lądować w sumpie, a zatem większe szanse żeby szybciej trafić do odpieniacza.

Tak więc moim zdaniem im więcej razy w ciągu godziny pompa przepompuje całość, tym więcej szans na trafienie "paproszków" do odpieniacza, zatem obiegu nigdy za dużo.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra uwaga, ale jest gdzies granica przerostu formy nad trescia. Ja nie mialem na mysli robienia lipnego obiegu,,czy wszytskiego na styk, a tylko racionalne podejscie do teamtu i wykonanie zbironika na podstwie wielu poprawnie dzialajacych i sprawdzonych.

Hydraulika 32mm, komin wielkosci rzedu 20 na 15 ( bo pewnie tak wyjdzie) to gabaryty na 400-500l


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do średnic rur, to się całkowicie z tobą zgadzam.

Przy tym litrażu to 25 zrzut i rewizja , 20 powrót będzie świat i ludzie. Do tego pompka na jakieś 2000-2500 i finito.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za dobieraniem powrotu do średnicy największego króćca przy pompie obiegowej - czyli jak producent przewidział 32 to dać 32 bo wtedy mamy najmniejsze straty na rurach przy powrocie, co do spływu to już trzeba przeliczyć pod przepływ przy założeniach związanych z oczekiwaną wysokością słupa wody w kominie.

Co do grzebienia to inna kwestia - moim zdaniem przynajmniej dla grzebieni AM ten kalkulator podany przez Grzegorza zaniża - powinno się oddać tak co najmniej 25% do wyniku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak, pompa Tunze Silence 1073.020 wydajność 2400 l/h będzie ok? Zrzut, rewizja 25 mm powrót 20mm. Po podstawieniu do kalkulatora wydajności pompy wychodzi że komin powinien mieć szerokość 25 cm a zrzut właśnie 25 mm. Komin będzie zewnętrzny na krótszym boku akwarium. Jaką ma mieć wysokość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

posmiejmy sie razem :thumbup:

Szybszy obieg nie zwiekszy szans na to, ze Twoj paproszek latwiej trafi do odpieniacza. Odpieniacz przerobi tyle wody co poprzednio.

Przy szybszym obiegu, woda przy wlocie pompy odpieniacza przeplywac bedzie szybciej, wiec czy paproszek przeplynie 2 x ale wolno obok pompy, czy 10 x lecz szybko, nie przyspieszy akcji wylowienia wyzej wymienionego :chris: Na szybsze "wylowienie" ma wplyw jedynie silniejsza pompa odpieniacza.

Niemniej jednak, obieg 10 x wiekszy niz objetosc akwarium to moim zdaniem optimum. :secret: Nawet jesli odpieniacz tyle nie przerobi, to paprochy zalegna na dnie sumpa a nie w akwarium, brudzac piach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu - ja akurat w doborze obiegu nie widzę nic śmiesznego.

Nawet jeśli teoria o obiegu "paproszka" potwierdziła by się w praktyce i wyszło by na "twoje", to i tak lepiej że będzie w sumpie skąd łatwiej go odessać niż ze zbiornika.

W każdym bądź razie na pewno obieg 2-3 razy objętość systemu jak niektórzy proponowali to stanowczo za mało, a mi nie chodziło o 20-30 razy większy tylko właśnie maksymalnie ten "zalecany" przez wielu, czyli razy 10.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli tak, pompa Tunze Silence 1073.020 wydajność 2400 l/h będzie ok? Zrzut, rewizja 25 mm powrót 20mm. Po podstawieniu do kalkulatora wydajności pompy wychodzi że komin powinien mieć szerokość 25 cm a zrzut właśnie 25 mm. Komin będzie zewnętrzny na krótszym boku akwarium. Jaką ma mieć wysokość?

Ja mam wlasnie taki zestaw czyli tunze 1073.20, powrot 20 chyba jest optymalny bo ta pompa ma taki wylot, spust i rewizja maja po 25 i jak robilem testy przy zakreconym spuscie rewizja spokojnie daje rade w tym zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,potrzebuję szybkiej odpowiedzi.Do przelotu 20mm jaki otwór w szkle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej najpierw kupić przelot bo z tych szarych gamrat/vdl są dwa o różnych średnicach otworu, Przykładowo inna średnica jest pod taki lepszy śrubunek z dwuzłączką a inna pod śrubunek 'zaciskowy' gdzie rura jest zaciskana nakrętką wewnątrz śrubunka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 400 ma być spływ i rewizja 40 powrót 32. Pompa aqua nova 6500l/h.Co wy na to bo to dopiero projekt? Wymiary komina 32x10x55 sump 80x50x42 szkło 120x55x60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za taki odkop ale najpierw szukam w obecnych tematach zamiast zakładać nowy.

Tak się zastanawiam przy moim nowym akwarium, czemu rewizja musi być średnicy spływu?

Niby ma zastąpić zatkany spływ aby obiegówka nie przelała akwarium, ale jaki jest sens tego skoro sump ma tak zaprojektowaną komorę z obiegówką że nie przeleje akwa przy braku całkowitego spływu z akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki rewizji ustawiasz sobie poziom wody w kominie tak aby nic nie siorbało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko jakby miał do tego służyć to przy spływie 32mm wystarczył by nawet 20mm, a jakoś tak się nie robi :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy braku rewizji może dojść do zalania bo dolewka będzie dolewać wodę do sumpa. To czy 32mm czy 20mm to już zależy od obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się, bo mam to samo pytanie. Akwarium 70x45x45 czyli ok. 140l + sump 50l.

Pompę planuje Hydor 1200 -> http://erybka.pl/product-pol-562-Hydor-Seltz-L30.html

Czy 20mm na zrzut, rewizję i powrót będzie ok? Osoby ze zbiornikami ok 200l robią zrzut i rewizję 25, powrót 20, więc myślę że powinno być ok tak jak napisałem przy pompie Hydora 1200l/h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.