Skocz do zawartości
Robteos

[432l] Mały Ocean z Śląska 120x60x60+sump 80x35x40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Więc zaczynając od początku każdemu marzy się większy kawałek rafy ,tak i następującą kolejnością padło powiększyć swój mały basen morski.Pewnego dnia przeglądając ogłoszenie internetowe natrafiłem na w miarę ciekawy zestaw.Nie na myśląc długo zadecydowałem ,że będzie mój aczkolwiek było nie lada wyzwaniem przetransportować go do mnie na śląsk,bo niestety zestaw był z Mazur aczkolwiek w końcu udało mi się znaleźć osobę która by ze mną po niego pojechała.Po przejechaniu prawie 500km zaczął się czas załadunku aczkolwiek zestaw się okazał troszkę większy niż sobie wyobrażałem (Jechaliśmy renault trafic) jak się na miejscu okazało szafka była w całości z drewna aczkolwiek ogólnie nie wyglądała mocarnie ale przy próbie załadunku do samochodu trzeba było trochę naprężyć mięśnie :rofl:(szafka była pusta nic w niej nie było) W końcu się udało załadować wszystko aczkolwiek łatwo nie było po kilku godzinach zajechaliśmy i w częściach wnieśliśmy go do domu co łatwe nie było aczkolwiek na koniec dnia się tak czułem jak bym brał udział w dźwiganiu ciężarów strong-man :vava:.Na dzień dzisiejszy stoi nie zalany i nie podłączony zestaw aczkolwiek start na czasie.

Więc tak :

Akwarium 120x60x60 Przód,lewa i prawa strona szyby opthiwhite dno i tył float.W akwarium jest wklejony komin z trzema otworami 2x32mm i 1x25mm.

Sump 80x35x40

Oświetlenie 4x54W +2x39W

Odpieniacz duplikat Mini Bubble king 200 na pompie tunze.

Obieg - Newa Jet 4500

Cyrkulacja Jebao WP-40 + obieg

Skała na razie około 10kg w planach jeszcze dokupienie (suchej)

piasek brak

Szafka wykonana z całości z drewna i w środku są drewniane podpory.

(*Zdjęcia dodam na czasie*)

2e9320b0ce2660aam.jpg

b16c6a2615daddaem.jpg

fe70ed8dd779b745m.jpg

I ogólnie mam dwa problemy jako początkujący bo pierwszy raz w życiu mam podłączyć hydraulikę do akwarium i się nasuwają dwa pytania bo mam dwa otwory 32mm i jeden 25mm i tutaj się rodzi pytanie jak to wykorzystać zrobić Powrót 25mm a spływ rewizja 32 czy Spływ 32 rewizja 25 powrót 32mm ? lub inaczej?

Osobiście myślałem zrobić Powrót 25mm a spływ i rewizja 32mm.

I do tego jak tą hydraulikę podłączyć klejem czy innym sposobem ? (czytałem po forum i do końca nie wiem co jest najlepszym wyborem)

I drugie najważniejsze pytanie jaką wybrać pompę obiegową pod całość ? Osobiście myślałem nad Jebao DC-6000 z kontrolerem i rodzi pytanie czy warto tą pompę kupować czy nie będzie za słaba ?

czy ogólnie nadaje się pod ten zestaw Wybór padł na Newa Jet 4500 bo po czytaniu wielu opinii Jebao często pada.

Dziękuje za ewentualną pomoc i porady.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście myślałem zrobić Powrót 25mm a spływ i rewizja 32mm.

Dobrze myślałeś :)

Hydraulikę łączymy w tym przypadku klejem ( rurki,kształtki), skręcamy ( dwuzłaczki, przepusty) , wciskamy ( wąż PCV) zależnie co chcemy uzyskać :)

Jebao DC 6000 odpowiednia pompa do takiego akwarium, choć zależne to jeszcze jest od wysokości na jaką woda ma być pompowana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wysokość pompowania to około 1,8m. Co do hydrauliki to mam nadzieje połączyć ją w tym tygodniu.A nad tą pompą myślałem z racji tego ,że można regulować przepływ i jest w miarę cicha a na tym też zależy bo akwarium jest w pokoju w którym spię ^_^ .


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że BB Mini King 200 to kopia mBK 200 ale co to jest BB?

Ciekawy baniak się szykuje :)

Na obieg może NJ4500/6000? Jeśli zależy Ci na kontrolerze to fakt w tej cenie nic innego. Poleciłbym AM Ecorunner 6000 ale cena nie adekwatna do przedmiotu pod wieloma względami, ogólnie AM spierniczył sprawę ale nie o tym temat...

Jak kupisz DC6000 zrób jakiś test, niestety ale chińskie pompy sporo przekłamują w kwestii parametrów...


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że BB Mini King 200 to kopia mBK 200 ale co to jest BB?

Się pomyliłem zaraz to poprawię miało być BK :thumbup:

Szczerze powiem ogólnie korci mnie ten Jebao DC. Bo poprzedni użytkownik miał słabą pompę w obiegu bo około jakieś 2tys.l/h

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium o wymiarach 120×50×60 i startowałem z pompą NJ3000. Teraz mam DC6000 i jak najbardziej mogę ją polecić. Początkowo pompą trochę gwizdała, ale się dotarła i jest już cicha.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej długości masz szkło ale ja osobiście wywalił bym tą belkę poprzeczna i z akwa i z korony jeszcze przed zalaniem zbiornika.

Przy lampie na T5 po prostu szkoda światła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma długość 120cm. Co do samych poprzeczek to szczerze powiem ,że mi nie przeszkadzają.A obieg to prawdopodobnie będzie Jebao DC 6000. I też już podjąłem decyzję Hydraulikę będę kleić po za wylotem pompy gdzie zastosuję wąż giętki.A co oświetlenia to nie jest lampa tylko stateczniki i podłączone do niego kable na luźno aczkolwiek będę myśleć co z tym robić bo na samej koronie na luźno to będzie nie estetycznie wyglądać :dizzy:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy Tobie przeszkadzają, po prostu masz zasłonięte świetlówki na szerokości tej belki a z tego co piszesz to światła nie masz za wiele żeby poszaleć wiec każdy W się liczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak zawsze można dokupić statecznik 2x54 i wejścia i mam 6x54W jeszcze nie mam nic zrobione dlatego nawet podczas dojrzewania zawsze idzie dołożyć światło to nie jest problem.

Pozdrawiam :blushing:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak dołożysz 20 nowych świetlówek to ta belka będzie Ci zasłaniać ;-). Absolutnie nie chce Ci niczego narzucać - po prostu napisałem swoje zdanie a Ty przecież i tak zrobisz jak uważasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama drewniana belka nie będzie wadzić, bo świetlówki planuję zamontować pod nią ,że będzie tylko samo wzmocnienie aczkolwiek go się nie pozbędę bo wolę spać spokojnie :thumbup:

Ps. Temat można przenieść do działu akwaria 250-600l.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o hydraulikę to myślę ,że udało się bardzo schludnie wszystko zrobić.Aczkolwiek podczas klejenie jej nie obyło się bez błędów aczkolwiek tak to bywa jak się pierwszy raz takie coś robi.Później nastąpiło zalanie próbne zbiornika i o dziwo hydraulika była sklejona idealnie 0 przecieków :baby: . Później nastąpiło włączenie obiegu i to było katastrofa woda siorbała,chlupała, tak głośno ,że koło tego nawet nie dało rady spać.Pokroiłem trochę rurek na różne kąty sitka itp i dopiero teraz po 20 udało się zrobić by była cisza,ale to na krótką metę jak myślę bo jak zacznie parować to znów zaczną się nastroje hydrauliki i będą pełnej krasie dźwięki naturalnych pływów wodospadowych :crybaby: .

Obieg padł na Newa Jet 4500l/h i myślę,że może być nawet troszkę za mocna (i tutaj pytanie czy idzie regulować jej przepływ jeżeli tak to jak ? ) bo szukałem i nie znalazłem. Tutaj kilka zdjęć z zalania słodką wodą. (oświetlenie próbnie tylko 2x54W) Ale w planie 6x54 + 2x39W.

99f874df879bfa80m.jpg

c429d12ee2b0375em.jpg

Pozdrawiam.

Wątek można przenieść do działu z akwariami.

(Zasalanie i zalewanie zbiornika nastąpi w Poniedziałek.)

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert,

zamontowales zawor na splywie, zeby troche wody szlo rewizja ? Powinno byc cicho. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spływie i rewizji jest zawór jak i na powrocie też. Spływ przymknąłem tak koło 20% by poziom wody w kominie mieć do rewizji i spływało i była cisza ale co jakiś czas na parę sekund było słychać siorbanie i później znów z 5m albo coś koło tego spokój.Jedynie co pomogło u mnie to było zamontowanie sita spływu na spływie jak i rewizji,bo inaczej to niestety głośno chlupocze woda.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego dnia do zbiornika trafiła poklejona skała.

8ba17a7a66782690.jpg

8ba17a7a66782690.jpg

Będzie jej około 25kg.

ps. Na żywo są lepsze kolory zdjęcia robione telefonem.

I chciałem podziękować E-Rybce za 400l żywej wody :D

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje obniżyć górne półki i dodać ich więcej na całej wysokości słupa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zmiany konstrukcji może być ciężko bo ja ceresitu tam napchałem pełno :thumbsup: by się nie rozpadło. :blushing:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne ułożenie skały, tylko nie zapomnij że podstawa filtracji to skała i dobrze by było dorzucić kilka kawałków do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne ułożenie skały, tylko nie zapomnij że podstawa filtracji to skała i dobrze by było dorzucić kilka kawałków do sumpa.

A po co do Sumpa ?

W sumpie zbiera się cały syf z baniaka i taka skała w trymiga będzie zatkana.

W sumpie ma być porządek tak żeby przy podmianie odessać cały syf ze sumpa, a nie zawalać go skałą.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadowolony jesteś z sumpa? możesz już coś o nim powiedzieć? Pytam bo planuję wykonać taki sam albo 80x40x40 i szukam koncepcji na przegrody. Pozdrawiam fajnie się zapowiada


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co do Sumpa ?

W sumpie zbiera się cały syf z baniaka i taka skała w trymiga będzie zatkana.

W sumpie ma być porządek tak żeby przy podmianie odessać cały syf ze sumpa, a nie zawalać go skałą.

Z tego co widzę autor tematu nie za bardzo chce dodawać skałę do zbiornika głównego.

To gdzie ją dodać jak nie do sumpa?

Z tym zapychaniem to lekka przesada, ale to tylko moja sugestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadowolony jesteś z sumpa? możesz już coś o nim powiedzieć? Pytam bo planuję wykonać taki sam albo 80x40x40 i szukam koncepcji na przegrody. Pozdrawiam fajnie się zapowiada

Witam co do sumpa to myślę ,że mógł być szerszy o chociaż 2-3cm bo niestety Odpieniacz w 1 komorze jest powiedzmy idealnie dopasowany ,że jest między szybami po obu stronach po 2-3mm przerwy... A i niestety czasem tak bywa ,że pompa odpieniacza ten kawałeczek się przesunie i nie miłosiernie rezonansuje z całym sumpem i słychać to w całym domu no i bym też zmienił to ,że bym zrobił pierwszą komorę około 5-7cm na spływ gdzie bym użył waty/gąbek lub coś takiego by zbierało nieczystości mechaniczne z wody.Bo tak reszta jest ok.

Z tego co widzę autor tematu nie za bardzo chce dodawać skałę do zbiornika głównego.

To gdzie ją dodać jak nie do sumpa?

Z tym zapychaniem to lekka przesada, ale to tylko moja sugestia.

:geek: Skały myślę ,że jest w miarę wystarczająco.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam już trochę czasu od ostatniej aktualizacji minęło więc tak w szafce zrobiłem trochę porządku pochowałem i zamaskowałem w większej ilości okablowanie. Zrobiłem z boku małą kratkę wentylacyjną z wentylatorem by była cyrkulacja powietrza.W akwarium pomału zaczyna się obsadzać na szybach zielony glon który staram się dziennie czyścić.Ogólnie pomału zaczynam rozmyślać nad doborem obsady. I tutaj jest taka propozycja z mojej strony:

1xZebrasoma veliferum

2xAmphiprion ocellaris

1xParacanthurus hepatus

3xChrysiptera cyanea

2xChrysiptera hemicyanea

1xDascyllus aruanus

To już jest z poprzedniego zbiornika.

A w planach mam dokupić :

2xSynchiropus splendidus

2-3 Ecsenius bicolor 1xjest.

1xNaso lituratus lub 1x Naso elegans Za duże rosną.

2xValenciennea puellaris

I najbardziej by mi się marzyło mieć 1xEuxiphipops xanthometapon lub 1xPomacanthus navarchus

I ogólnie chciałem zapytać czy taka obsada miała by w miarę rację bytu.>Ps. Wiadomo jak później urosną za duże jak na taki zbiornik to odsprzedam komuś z większym litrażem.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO tylko jeden ślizg. Xantometopon, jeśli będzie głodny, będzie skubał korale.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.