Skocz do zawartości
popdok

Pytanie do oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym zasięgnąć porady czy moje oświetlenie jest wystarczające. Przerabiałem akwarium słodkowodne, więc w przypadku oświetlenia jestem ograniczony długością baniaka (80cm), mam przerobioną pokrywę. Akwarium 140l, 20kg żywej skały, 10kg piachu. Świecę tym:

Giesemann Actinic+ T5 24 W

Giesemann Aquablue+ T5 24 W

AZOO CORAL BLUE LIGHT T8 20W

AZOO SUPER LIGHT T8 20W

Czy takie oświetlenie jest złe?dobre? średnie? Jeśli kiepsko to co polecacie dołożyć/wymienić? Myślałem by dorzucić jeszcze jakąś świetlówkę kompaktową, bo na inną nie znajdę miejsca w pokrywie.

Korale u mnie (na razie): Zoanthus sp., Entacmaea quadricolor, Caulastrea ultra fluo, Anthelia, Briareum, Rhodactis, Clavularia virdis super green, Briareum, Montipora srebrna, Montipora samarensis, Euphyllia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękkim koralowcom powinno wystarczyć. A nie dałoby rady zamienić tych T8 na t5'ki?

Jaka jest wysokość zbiornika?

Jeżeli nie mieści się więcej świetlówek to pomyśl o ledach na pewno dałoby radę wbudować w pokrywę radiatory z ledami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie jest na 50cm. Najwygodniej jest z T8, bo na nich trzymają się T5. Jeśli lepiej T5 to będę musiał pokombinować jak to przymocować (na pewno jakiś sposób by się znalazł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5'ti są pod każdym względem dużo lepsze, więc na Twoim miejscu bym jednak pokombinował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie będzie źle, jeśli T8 wymienię na 2x39w T5? Czy przy oświetleniu morskiego akwarium wszystkie świetlówki powinny mieć tyle samo watów, czy może być różnie (u mnie byłoby to wówczas: 2x24w i 2x39w)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie źle a moc możesz mieć różną bo i tak ustawisz wtedy jakieś różne czasy pracy dla nich - tylko te T5 39 W będe Ci wystawać poza akwarium bo one maja 85 cm... dlatego może lepiej zastosować 24W i poustawiać je po schodkach tak jak np. tu: http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-lampa-t5-3x24w-80-cm-i4511330313.html tylko wtedy musiałbyś mieć przynajmniej 5 a najlepiej ich 6 sztuk jeśli 24W


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak mysle jak Pawel. Raczej trzebaby przerobic lub zmienic pokrywe, zeby zmiescily sie 6 x 24W.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie rację, gdzieś źle przeczytałem wymiary, 39w faktycznie za długie. Ale 35w już wejdą, tylko wybór jest niewielki. Muszę pokombinować, bo oświetlenie to ważna sprawa ;) Może wcisnę 6, zobaczymy. Jak wcisnę, to się pochwalę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.