Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

czytając posty o lampkach led postanowiłem i ja zrobić sobie taką do kostki 35x35x35.

Zaznaczam, że jestem kiepski z elektryki ale lubię majsterkować, dlatego też w kwestii elektrycznej konsultowałem się z waldek2.

Dzięki niemu powstał schemat.

Następnie zakupiłem potrzebne elementy między innymi 3W'ew power ledy: 12 CW podobno 12000K, 6 Blue i 6 RB.

Obudowa to spienione PVC.

Całość w formie korony opiera się na krawędziach zbiornika.

Co o niej myślicie?

Tomek

post-6900-0-48587100-1411309503_thumb.jpg

post-6900-0-96201500-1411309523_thumb.jpg

post-6900-0-13277900-1411309537_thumb.jpg

post-6900-0-24082600-1411309548_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa wygląda super , bardzo porządne wykonanie . Jeżeli możesz to napisz ile cię wyniósł całkowity koszt lampy ?

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, fajnie, że się podoba.

Koszty to ok 300PLN (zasilacz, drivery, diody, wiatraczki i PCV).

Parę rzeczy miałem na stanie: blachę, wiertła, gwintownik, pastę, grille, śrubki, drut, lutownica, cyna itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci to wyszło :)

Ledy są osłonięte od strony wody szybą/plexi?

No i ciekaw jestem czy nie będzie problemu z utrzymaniem temperatury wody latem, ale to wyjdzie w praniu, i pewnie coś wymyślisz, żeby zaradzić (albo już wymyśliłeś) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne, czym wierciłeś że tak symetrycznie Ci ledy i wywietrzniki wyszły ?


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że się podoba.

igor255

Ledy są osłonięte od wody taką ramką z plexi wysuwaną oczywiście, aby można było ją czyścić.

Jest pozostawione miejsce na dwa wiatraczki, które będą wiać na taflę wody jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wtełek1

Na blsze najpierw zrobiłem sobie ołówkiem kratownice, potem odmierzyłem otworki i wierciłem na wiertarce kolumnowej.

Gwintowałem już wkrętarką.

W spienionym PCV wywietrzniki wierciłem wiertłem do drewna w wyznaczonych wcześniej punktach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad jakimś chłodzeniem części pod radiatorem - pomiędzy nim a pleksą. Pleksa będzie się deformować od temperatury. Osobiście bym pomieszał diody żeby były bardziej równomiernie rozłożone No i dodał między nie, na trzecim i czwartym driverze, diody czerwone i uv :) Ale to już zboczenie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad jakimś chłodzeniem części pod radiatorem - pomiędzy nim a pleksą. Pleksa będzie się deformować od temperatury.

Plexi jest oddalona ok 3cm od diód.

Lampka była na próbę włączona na pełną moc świecenia przez 24h i nie zauważyłem żadnych zniekształceń.

No ale z czasem może cosik się zadziać, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad jakimś chłodzeniem części pod radiatorem - pomiędzy nim a pleksą. Pleksa będzie się deformować od temperatury.

Te Twoje przemyślenia są oparte o praktykę czy to tylko gdybanie żeby napisać kolejny post?

Mam 72 diody blisko (2-3mm) nad plexi i od 2 lat nie widzę żadnych odkształceń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Twoje przemyślenia są oparte o praktykę czy to tylko gdybanie żeby napisać kolejny post?

Mam 72 diody blisko (2-3mm) nad plexi i od 2 lat nie widzę żadnych odkształceń

Tak, oparte są na opinii ludzi którzy na co dzień robią między innymi podświetlane reklamy. Jak również na doświadczeniach własnych z lampami t5. Porównaj sobie proszę, zanim napiszesz kolejny post parametry "pleksi"

http://www.plexi-heko.pl/plexi.html

(i zauważ że jest to tworzywo "czyste", a tańsze odpowiedniki mają jeszcze gorsze parametry termiczne)

i poliwęglanu:

http://www.poliweglan.com/poliweglan,wlasciwosci.html

Obecnie w lampach mam poliweglan zamiast pleksi.

A teraz porównaj sobie, z łaski swojej temperaturę jaką może osiągnąć dioda, zwróć uwagę na rodzaj użytego radiatora, bezstresowe i nonszalanckie umieszczenie driverów i zasilacza i dołóż do tego spienione pcv.

Oczywiście nie mówię że tutaj to pokrycie się nie sprawdzi - nie znam grubości ani ilości punktów podparcia. A bez tego trudno zgadywać

Szczerze mówiąc, nie bardzo jestem zainteresowany, co i gdzie masz. Nie jest to dla mnie najmniejszym wykładnikiem, no może poza paroma detalami, nie będącymi tutaj tematem dyskusji.

W skrócie, opowiadając, tak, moje uwagi oparte są o dane mierzalne i wiedzę fachowców, oraz o własne doświadczenia, dlatego, jak mawiają w wojsku, krok w tył, do szeregu i jak nie pytają, nie wychylać się.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak Twoje doświadczenie jeżeli chodzi o ledy równe jest zero.

Piszesz o pleksi - znowu bzdury, próbujesz poprostu wytłumaczyć coś co nie istnieje.

Moje przypuszczenie o Twoim gdybaniu jest jak najbardziej poprawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, jeśli to sprawi że będziesz szczęśliwszy, mogę przyznać Ci rację. I zakończyć dyskusję w tym temacie. Życie zweryfikuje projekt najlepiej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam plexi oddalone 3 mm od led cree (240W), chlodzenie tylko na górze radiatorów.

Temp radiatorów 27-29* i nic sie nie odkrztałca


Akwarium ok 480L + sump 195L

160x60x50h

30kg LR + 10 kg LS

Skimz Monzter SM 201

T5 - 8x80W

Jebao WP 40 + RW 15

Obieg Aqua Nova 6500

Balling

Kierownik budowy wielkopolska

a95c8ee5cc40e2027468fdbbf758c326u735a647.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

czytając posty o lampkach led postanowiłem i ja zrobić sobie taką do kostki 35x35x35.

Zaznaczam, że jestem kiepski z elektryki ale lubię majsterkować, dlatego też w kwestii elektrycznej konsultowałem się z waldek2.

Dzięki niemu powstał schemat.

Następnie zakupiłem potrzebne elementy między innymi 3W'ew power ledy: 12 CW podobno 12000K, 6 Blue i 6 RB.

Obudowa to spienione PVC.

Całość w formie korony opiera się na krawędziach zbiornika.

Co o niej myślicie?

Tomek

Super lampa :-) gdzie kupowałeś 3W'ew power ledy: 12 CW 12000K, Blue i Royal Blue

, drivery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wykańczałeś jakoś obudowe lampy , czy zostawiłeś białe spienione PVC ?


Akwarium ok 480L + sump 195L

160x60x50h

30kg LR + 10 kg LS

Skimz Monzter SM 201

T5 - 8x80W

Jebao WP 40 + RW 15

Obieg Aqua Nova 6500

Balling

Kierownik budowy wielkopolska

a95c8ee5cc40e2027468fdbbf758c326u735a647.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna lampa.

Jakiej grubości PCV użyłeś? Jak montowałeś bebechy w środku do obudowy? No i jak wygląda to wysuwanie "szybki"?

Jak byś mógł kilka dodatkowych fotek zrobić to by było miło. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grubość PCV to 5mm.

Dla 5mm łatwiej mi było wykonać obliczenia :) przy projektowaniu.

Tak montowałem bebechy. Wkleiłem narożniki i na nich oparłem blachę.

HnQg.jpg

a tak wygląda ramka z szybką z plexi wsunięta w prowadnice przyklejone do obudowy z PCV (troszkę trzeba się dopatrzeć)

Jak będę czyścił szybę to zrobię dokładniejsze fotki jak to działa.

JnQg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ee fajnie! Pomysłowy z Ciebie Dobromir... Tomasz znaczy.

Szybkę z pleksi już obczaiłem jak to masz zrobione. Wszystko widać co trzeba.

Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa konstrukcja i zgrabnie wykonana. Właśnie zastanawiam się nad sposobem mocowania dolnej szyby do mojej lampy i Twoje rozwiązanie jest warte rozważenia. Szkoda że drivery nie mają wyjścia PWM to byłaby możliwość rozbudowy o jakieś sterowanie automatyczne ale potencjometry tez są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiałem podczas budowy nad driverem z PWM, ale wymiana na taki to nie problem :) .

Przewidziałem taką możliwość, gdybym się zdecydował na taki krok.

Odkręcam pokrywę odpinam stary driver i podpinam ten z wyjściem PWM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia, dałbym diody bliżej siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.