Skocz do zawartości
Solny

[115l] szczepkarium Solnego Faza Projektu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, miałem kiedyś zbiornik 25l 40x25x25 ale to nie było to. Ten zbiornik ma być zbiornikiem z prawdziwego zdarzenia. Czytam forum już od dawna jako gość niedawno dopiero założyłem konto. Chciałbym się z wami przywitać jestem Solny jestem z Nietążkowa okolice Śmigla, 60km od Poznania. Koło Lipna gdzie mieszka Pan Leszek z Aqua-Led.

Powiem tak zainspirowało mnie akwarium P. Seb z forum, a mianowicie jego szczepkarium. Chcę wystartować z czymś podobnym lecz nieco mniejszych rozmiarów. Chciałbym nabrać doświadczenia w hodowli korali, pokombinować z barwami itd. Na takim zbiorniku zapewne idzie się więcej nauczyć.

Mam kilka pytań i chciałbym prosić o pomoc i opinię starszych kolegów.

Mój zbiornik miałby mieć około 115,5l o wymiarach 70x55x30cm to ostatnie to wysokość, sump o którym jeszcze nie myślałem oraz zapewne refugium. Podstawowy setup nad jakim myślałem;

Odpieniacz: Deltec APF, lub AP albo H&S na AB 2000 lub nie wiem polećcie coś

Obiegówka: NJ 2300 plus końcówka blau obrotowa lub coś w tym stylu

Oświetlenie: 6x24w lub 4x39 wtedy lekko wydłużył bym zbiornik

Cyrkulacja: Jebao WP-25 zabudowana w Waveboxie jak P. Snocho lecz wavebox nie wiem czy jest konieczny

Grzała itd wiadomo itd, itp

Skała tutaj mam problem, czy jeżeli nie było by skały tylko np matrix i siporax, ciekawe czy zbiornik dałby radę na tym ? Myślę, że udało by się wyeliminować problem PO4 i NO3 itd.

Jeżeli chodzi o obsadę paluję na razie miękkie, xenia, różnorodne zoanthusy, ricordea, rhodactis, discosoma itp. Zapewne kilka LPS i powoli próbować zabawy z SPS. Chciałbym wszystko umieszczać na podstawkach pod szczepki, chcę również spróbować sam robić podstawki. Oczywiście kratka rastrowa itd. Jeszcze chciałbym kupić pompy dozujące itd.

O wielu sprawach zapomniałem będę dopisywał prosiłbym o opinię starszych użytkowników oczywiście starszych doświadczeniem itd. Jeżeli to słabo wygląda proszę o zaproponowanie sprzętu itd. Dziękuję i pozdrawiam Solny :)

post-24207-0-51800800-1413920798_thumb.jpg

Edytowane przez Solny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego Solny. Chociaż lepiej gdybyś miał imię.

Nie rozumiem kilku rzeczy z Twojego posta. A mianowicie:

Z jednej strony piszesz o obsadzie z drugiej o hodowli. Więc co to ma być?

Następna wątpliwość to jakie masz doświadczenie w prowadzeniu akwarium z gatunkami korali jakie wymieniłeś żeby je tak na prawdę rozmnażać?

Bardzo ambitny projekt.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę kibicował ;)

Jest takie stare powiedzenie - "Jeśli czegoś nie da się zrobić, to znajdź kogoś kto o tym nie wie - on to zrobi" :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej mam na imię Maciek, znaczy się pisząc o obsadzie chodziło mi o to co chcę hodować w tej swojej hodowli, nauczyłem się trochę od kolegi który ma 200l i dużo mi powiedział itd wszystko pokazywał, a on ma szczególe pacie na caluastrea :D . Szczepiłem zoaski itd w 25l jak narazie z powodzeniem ale cóż można robić w 25l :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Jebao WP-25 nie będzie za mocna do tak małego zbiornika :)


Akwarium ok 480L + sump 195L

160x60x50h

30kg LR + 10 kg LS

Skimz Monzter SM 201

T5 - 8x80W

Jebao WP 40 + RW 15

Obieg Aqua Nova 6500

Balling

Kierownik budowy wielkopolska

a95c8ee5cc40e2027468fdbbf758c326u735a647.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem dlatego napisałem swoją propozycję, może użytkownicy jebao się wypowiedzą P.Seb miałbym kilka pytań jak coś na pw możemy porozmawiać ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wp-10 w 128l skręcona do polowy i robiła robotę, wp-25 będzie za duza


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WP 10 w zupełności wystarczy, i tak ją pewnie jeszcze będziesz skręcał


Akwarium ok 480L + sump 195L

160x60x50h

30kg LR + 10 kg LS

Skimz Monzter SM 201

T5 - 8x80W

Jebao WP 40 + RW 15

Obieg Aqua Nova 6500

Balling

Kierownik budowy wielkopolska

a95c8ee5cc40e2027468fdbbf758c326u735a647.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w akwarium wp i rw i moim zdaniem seria RW jest dużo lepsza , strumień jest szerszy , korpus pompy dużo mniejszy i sterownik bardziej rozbudowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tą samą cenę więc lepiej RW4 wezmę, a pompy dozujące Jebao ktoś używał, bo to chyba ciekawa alternatywa na początek, aqua-trend też mi imponuje ale 2x taka cena. Myślę jeszcze o tym aby zrobić refugium około 40-50l zaraz ze spadu na trójniku zawór i spad normalnie do sumpa. Mały przepływ w refugium i w nim spagetti oraz myślę nad mangrowcami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o szczepkarium to zakładam również komercyjne podejście. Jeśli tak to w mojej ocenie nie ma sensu koszt jebao które świetnie się sprawdza jeśli masz skalę, przy szczepkarium gdzie jest dość jednorodny układ to 2x jvp 100 świetnie załatwią sprawę a zaoszczedzoną kasę bym na fajne szczepki przeznaczył lub reaktor.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okej, ale myślałem ,że korale lepiej będą się czuły pod falowaniem. W takim razie zaczniemy od jvp najwyżej kiedyś wymienimy na jebao. Dlaczego masz komercyjne podejście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy dozujące proponuje ebTech Pompa dozująca 4 kanałowa Bluetooth! , jest tania i jak narazie (od 2 miesiecy) chodzi u mnie bez zarzutu


Akwarium ok 480L + sump 195L

160x60x50h

30kg LR + 10 kg LS

Skimz Monzter SM 201

T5 - 8x80W

Jebao WP 40 + RW 15

Obieg Aqua Nova 6500

Balling

Kierownik budowy wielkopolska

a95c8ee5cc40e2027468fdbbf758c326u735a647.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz komercyjne podejście?

Bo szczepkarium da mnie to akwarium przystosowane do maksymalnych wzrostów korali przy zachowaniu łatwości dostępu do korali w celu częstego grzebania przy nich oraz jak najniższych kosztów. Niestety taka konstrukcja powoduje gorsze wyeksponowane korali bo priorytetem jest mała wysokość dla jak najskuteczniejszego swiecenia."

Zazwyczaj powody zakładania są dwa albo komercyjny dzięki któremu mniej korali jest zabieranych z naturalnego srodowiska, albo eksperymentalny.

Kurde po co komu w pompach bluetooth potrzebny przecież jak to się ustawi to nie ma do czego zaglądać :/

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.