Skocz do zawartości
adamswiatek

Ponad 500 litrów nowej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
2 godziny temu, Raffy14 napisał:

Pytam jaki sklep, jakich klientów? W moich oczach jesteś zwyczajnym trollem skoro wypisujesz takie bzdety, same teorie a praktyki tyle, że nie widać Twojego baniaka i zasłaniasz się byle jakimi argumentami. Jest takie powiedzenie "Pokaż mi swój baniak, a zobaczę na ile są warte Twoje rady".

 

 Po co zwiększać karmienie skoro glon jest? Glon żyje z powietrza?

Przecież w tej metodzie jest refgium, cokolwiek wlejesz to glony wyższe zjedzą, a im więcej nutrientów zjedzą tym więcej mikro - pomyślałeś o tym?

 

 

A widzisz w jakim stanie są te korale? Jeśli dla Ciebie są super, to nie mam nic do dodania.

 

 

Piszę z praktyki, daj życ koralom a reszta problemów zniknie - ogólnie trzeba zbiornik przewietrzyć, podmianami, mikro, bakteriami - przede wszystkim obserwacja.

Lanie no3 i po4 nic nie da, najwyżej bakterie będą miały więcej do przerobienia.

Ryby dojdą, zjedzą syf i wydają i pójdzie w obieg - jest napisane, że pokolce dojdą.

Mnie nie interesują teorie, zresztą ciężko się czyta Ciebie z takimi błędami i bez ładu i składu.

 

 

 

2 godziny temu, Paragon napisał:

każdy ma swoje zdanie nie chcę Cię punktować, ale:

- po pierwsze zgadzam się z Raffy14, tam jest refugium i obsada sps, przy tym co zaproponowałeś to zrobisz dobrze tylko glonom tak mi się wydaje, u mnie z kolei ostatnio z powodu moich błędów rozpuściło mi się cale refugium, tak na marginesie chyba się pozbędę ich z DSB

- po drugie z tym sklepem to cos Ci nie pykło

 

Co do sklepu mam swiete prawo sie mylic, nie znamy sie a z jakiejs dyskusji kiedys taki wniosek wyciagnolem. Jechanie od trolli i zadanie od admina usuniecia mnie to jednak przegiecie...

2 godziny temu, AnT napisał:

- po trzecie chętnie bym zobaczył akwa - chociaż jedna fotka 

Powiedzenie takie jest, u nas mowi sie tez "muchy pierdza bedzie wiosna". I tyle samo w tym prawdy. To ze ktos pokazuje piekny zbiornik znaczy to najprawdopodobniej tyle ze ma kase ktorej nie zaluje na sprzet i chemie na wszystkie problemy a wiedzy nie ma zadnej bo nawet filtracje zrobil wg jakiegos poradnika i akurat zaskoczyla nie wnikajac jak. Liczy sie przeciez szpan. Wole sluchac akwarystow z najwyzej przecietnymi zbiornikami bo wiem ze mieli problemy ktore mozolnie rozwiazywali i z kazdej porazki wyciagneli duzo wiedzy. Nawet jezeli jakis zbiornik wyglada fatalnie nie koniecznie znaczy to ze ktos nic nie umie ale byc moze nauczyl sie czegos nowego a teraz likwiduje kolejny problem ktory spotkal. Likwiduje bo zrozumial skad problem sie wziol a nie poszedl do sklepu po prepatat ktory podobno jakos pomoze. Wiec ludowe przyslowia to w holewki mozna sobie wsadzic. Zdjecia waszych zbiornikow nic nie mowia o was i taka jest prawda. Jezeli mam brac wasze zdanie pod uwage to wylacznie po przemysleniu czy cos w tym jest i dlugim szukaniu w sieci opini potwierdzajacych lub zaprzeczajacych. Dla mnie gdyby nie wasze posty ktore czytalem wasze opinie bylyby warte tyle samo ile opinie kogos startujacego dzis od 0 i nawet nie sile sie na sxukanie bezwartosciowych zdjec waszych akwariow. Jezeli tego nie rozumiecie to wasz problem. Ja sie w fotki nie bawie.

 

Lanie NO3 napisalem jako 3ia, ostatnia opcje. najpierw wskazalem zwiekszenie karmienia. @Raffy14O to wlasnie chodzi ze glon zyje. Sam piszesz ze konkuruje z koralami i bakteriami. Jezeli wiec zabiera pokarm bakteriom ktore chcemy rozmnizyc to chyba nie ma innego wyjscia jak tylko albo dawac wiecej pokarnu albo sprawic zeby glon pobieral go mniej. Widze ze prosta logika dla ciebie jest  smieszna. Twoj swiat, twoja fizyka. Az prosi sie o cytat powiedzenie Einsteina o nieskonczonosci ale pwenie wylecialbym za to z forum.

Korale wygladaja slabo a niedlugo zaczna padac, chyba nic w tym dziwnego  jezeli jest problem na samym dole tj z bakteriami. Dolewanie z butelki raczej tez nic nie da skoro te ktore jez sa nie moga sie wyzywic... chyba ze damy pokarm a zeby nie skorzystalo cos innego zanim bakterie sie namnoza dodamy ekstra bakterie z butelki zeby od razu konsumowaly. 

 

Uwalilem kilka razy zbiornik. Kilka razy podnosilem. Testowalem podawanie azotanow w roznych formach. Obsada miekkie, lps i sps. Co wy mozecie powiedziec? Co testowaliscie i czego sie nauczyliscie? Gotowe preparaty za rada sprzedawcy na problem ktorego nie rozumiecie? Zanim zalalem akwarium, siedziałem godzinami  w internecie. Wertowalem to forum i inne. Przez stosowanie waszych rad, 2 razy uwalilem zbiornik a przez pierwsze lata nie moglem sie pozbyc cyjano, dino i glonow. Dopiero kiedy zaczalem sam kombinowac szkielko wychodzi na prosta. Byly bledy, różnie sie konczyly ale powoli uczylem sie likwidowac problemy. Niektore szczepki byly na granicy, kilka padlo. Dzis odrastaja i nabierają kolorow. To co robie dla was jest glupota. Pewnie  jeszcze kilka razy cos sp...le ale nie pojde do sklepu po gotowe rozwiazanie. Jak zawsze poznam problem i zlikwiduje sam. Wy mozecie sie smiac i pchac tysiace za gotowe rozwiazania a ja sobie sam poradze.

I raczej nie pokaze zdjec mojego akwarium i nie opisze co i jak robie. Na tym forum widze ze nie ma to sensu. Sa tu ludzie z ktorymi mozna fajnie podyskutowac ale panowie @AnT i @Raffy14 do nich nie nalezycie i dzieki wam i kilku innym dorastam powoli do opuszczenia tegi forum. Nie lubie uwsteczniania.

 

EDIT:

Szkoda spamować ale pewnych rzeczy przemilczać trudno. W edycji dodam ostatnią odpowiedź na bzdury kierowane pod moim adresem. @AnT jeżeli uważasz ze wszystko co robię jest na forum to źle myślisz. Tu nie ma mojej aktywności prawie wcale. Po olaniu waszych "mądrości", zacząłem testy saletry amonowej, azotanu potasu, soli fosforowych, saletry magnezowej, sody kaustycznej,  wodorotlenku i cytrynianu potasu, siarczanu i cytrynianu żelaza, octu, vsv, wódki, kwasku cytrynowego, biopolimerów diy, suplementów diy: jodu, potasu, strontu, fluoru, żelaza, aminokwasów diy. Zbudowałem zaj...ą lampę Led, rozbudowałem filtrację, pobawiłem się w cheato reaktor... w kilku sprawach próbowałem podpinać się do dyskusji ale nikt się nie kwapił do odpowiedzi, o większości moich "zabaw"  nigdy nie wspominałem a tym bardziej nie zakładałem żadnych wątków. Pytałem o poradę ws filtra przepływowego który wg forumowiczów miał być spoko a okazał się dziurawą lipą. Olewam czy zły strzał czy firma lipa ale na twistmanie się nie zawiodłem a na polecanym filtrze tak. było pewnie tego jeszcze trochę ale na szybko tyle pamiętam. Co z tego że pytałem o karmienie korali NP? to źle że nie lubię jak padają mi krale i jednocześnie próbuję sobie ułatwić życie? To czego się dowiedziałem w tym akurat wątku nie do końca jest prawdą... pytałem kiedyś też o dobór led do lampy, założyłem 2 tematy i jakoś się nie rwaliście do odpowiedzi jakie światło jest najlepsze. Pierwszy wątek po prostu umarł bez odpowiedzi a drugi jakoś też specjalnie mi nie pomógł. @Raffy14przeczytaj swoje bzdury jeszcze raz i poważnie się zastanów cz nie lepiej to usunąć. nawet nie komentuję.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Stefan85 napisał:

.Obsada miekkie, lps i sps. Co wy mozecie powiedziec? Co testowaliscie i czego sie nauczyliscie? Gotowe preparaty za rada sprzedawcy na problem ktorego nie rozumiecie? 

Ortografię już pominę 

Oj tu się obraziłem ,czy czegoś nie testowałem 

Jak wlazłem w profil - Tematy 

To widać ile testowałeś i jakie tematy zakładałeś i jak wygląda twoja wiedza - wiec proszę cie nie przesadzaj z tym testowaniem

Czym korale się żywią - niestety nasze korale to killery i będą jadły i walczyły o przeżycie z innymi koralami 

Do Np - nie wspomnę - pytałeś/założyłeś temat 

Bakterie - drugi temat - może przyszło ci na myśl że jak dodawałeś bakterii było ich tyle że wolały na początku zjadać korale 

To jak masz do wyboru -  ziemniaki czy schabowy ? 

Reszty dopytaj w danej firmie co bierzesz produkty - suport mają 

 

Może że masz tyle glonów za dużo wszystkiego pakujesz i system tego nie przerabia 

Nie chce mi się dalej szukać - szkoda czasu 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Stefan85 napisał:

To ze ktos pokazuje piekny zbiornik znaczy to najprawdopodobniej tyle ze ma kase ktorej nie zaluje na sprzet i chemie na wszystkie problemy a wiedzy nie ma zadnej bo nawet filtracje zrobil wg jakiegos poradnika i akurat zaskoczyla nie wnikajac jak. Liczy sie przeciez szpan.

Wypisujesz takie bzdury, że nie mogę :D 

Widać, że masz tyle wiedzy co nic. Myślisz, że kasa wszystko załatwi... niestety nie. Sprzęt, hiper mega super światło, odpieniacz z podświetlaniem ledowym itp. to są jedynie ułamki dobrze funkcjonującego systemu. Liczy się wiedza, jej nie da się kupić. Widziałem trochę zbiorników z super sprzetem, a system cierpiał - bo to jest dodatek, najważniejszy jest akwarysta i umiejętność prowadzenia...

Ktoś ma piękny zbiornik... wez pod uwagę, że ludzie czasem robią sami odpieniacze, światło... i mają wiedzę i dają radę, ty psioczysz na wszystkich. A poparcia w fotce nie ma, prawdopodobnie kibel masz a nie zbiornik i mamisz jakimś tekstem o niepokazywaniu zdjęc, mamy 2018 rok ... litości.

16 minut temu, Stefan85 napisał:

Likwiduje bo zrozumial skad problem sie wziol a nie poszedl do sklepu po prepatat ktory podobno jakos pomoze. 

Żaden preparat nie zapewni, że spsy dostaną kopa - dostają kopa gdy są odpowiednie warunki, parametry wody - tu jest potrzeba obserwacji i analizy, żadne pieniądze.

Zresztą pitolisz tyle o preparatach jak stara baba, a ktoś mówił tu o preparatach? Zapodałem naturalne sposoby, podmiany, bakterie i czas... Chociaż jeden przykład.

17 minut temu, Stefan85 napisał:

Zdjecia waszych zbiornikow nic nie mowia o was i taka jest prawda.

Akurat dla mnie i wielu zdjęcia pięknych zbiorników, dzienników takich jak akwarium Tryca, Jacka i wielu innych są inspiracją, miejscem do przemyślenia jak trybi system i dlaczego tak, a nie inaczej. Są to mega różne systemy, a wszystkie składają się w jedność- trybią.

Może i dużo czytasz, ale nic nie kumasz. 

27 minut temu, Stefan85 napisał:

Dolewanie z butelki raczej tez nic nie da skoro te ktore jez sa nie moga sie wyzywic

Słyszałeś o wprowadzaniu konkretnych szczepów? Że czasem w zbiorniku namnażają się nie te szczepy co trzeba? I jedne wypierają drugie, sama biologia...

 

Resztę ANT dopisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie od teraz prosze dyskutować bez osobistych wycieczek. Można mieć różne zdania na tematy akwarystyczne, ale trzeba się nawzajem szanować.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie spamujcie Adamowi, bo ma konkretny problem i szuka rozwiązania.

Adam ilu masz glonozjadaczy w tej chwili i jakich?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam salarisa, który jest już tak gruby że leży na skałach bo nie ma siły pływać. Drugi to malutki żółtek. Jutro przyjeżdża jeszcze białobrody i purpure tang.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białobrody jest niezłym zjadaczem glonów, xanthurum nieco gorszym, ale też coś tam zje. Uważaj, żeby się nie pokłóciły :)

Moim zdaniem - zachwiana biologia zbiornika, glony zajęly miejsce cyjano i jedyne wyjście, to usuwanie mechaniczne, czy to ręcznie, czy za pomocą glonożerców.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodał bym  jeżowce 

Delikatnie zmienil na chwile cyrkulację 

Zobacz tam gdzie strumień największy tam masz glona 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel a jeżowiec nie zrobi za bardzo rozpierduchy w akwarium? Moje jest raczej zaciśnięte i szczerze to nawet dostęp do tylnej szyby jest miejscami ograniczony.

Przedstawię pompę i zobaczę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Białobrody jest niezłym zjadaczem glonów, xanthurum nieco gorszym, ale też coś tam zje. Uważaj, żeby się nie pokłóciły [emoji4]
Moim zdaniem - zachwiana biologia zbiornika, glony zajęly miejsce cyjano i jedyne wyjście, to usuwanie mechaniczne, czy to ręcznie, czy za pomocą glonożerców.
Białobrody i xanthurum już pływają razem od kilku tygodni w sklepie u znajomego, więc jest szansa że będzie dobrze i bez awantur.
Czyli muszę po prostu poczekać aż równowaga powróci i cierpliwie w międzyczasie usuwać glony osobiście lub przy pomocy rybek?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie , tylko to co nie przyklejone to będzie na siebie zbierał,  ale małe kawałki 

Jak niem czego małego do zabrania to bedzie zbierał ślimaki małe , ale tu trzeba patrzeć jak tak zacznie to patrz czy czasem nie skoczy do góry no3,  po4 

Poprostu giną wtedy ślimaki 

p.s 

Sorki za ort. Pisze z kom. 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, adamswiatek napisał:

Czyli muszę po prostu poczekać aż równowaga powróci i cierpliwie w międzyczasie usuwać glony osobiście lub przy pomocy rybek?

Dokładnie

Nic w jeden dzień

:)

Do tego podmianki z odsysaniem, wprowadzisz trochę mikro ze świeżą solanką

I będzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic za bardzo Ci nie pozostaje... Tak jak Rafał napisał, możesz lać jakieś dobre bakterie. Może gdzieś w kominie albo w sumpie zmieścisz trochę waty, żeby mechanicznie oczyścić wodę po tym skrobaniu.

Niepokoją mnie trochę te SPS-y, bo przy ataku glonów, nie powinny tak zbieleć od dołu... Tam konkretnie musiało wahnąć systemem...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam ja u siebie mam w tej chwili trunctatusa, żółtka, z 50 turbo (liczę te powyżej 1cm muszli), z 10 columbelli, 2 lub 3 stomatelle i percnona. Ogólnie to trunctatus wcina glony 50 razy lepiej niż żółtek. Ignoruje nori, na które żółtek aż sie telepie. Za to cały dzień od świtu do nocy coś skupie ze skały, szyb, cyrkulatorów.

Twoje glony wyglądają jakby im brakowało NO3 bo są blade takie, nie są intensywnie wybarwione. Ale może to efekt na filmiku.

Jedną rzecz ostatnio zauważyłem. Po testach ICP podawałem trochę micro i zauważyłem od rau więcej glonó w głównym zbiorniku. Wcześniej skała była "wylizana do czysta z glonów. Teraz pojawiło się ich więcej. Czyli po przekroczeniu magicznej granicy glony w refugium nie przerabiają całości NO3 i coś też skapuje nitkowatym w akwarium. Wygląda nieco, jakby to nie NO3 było czynnikiem limitującym a micro.

Słona woda uczy pokory. Bardzo to po sobie odczuwam.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że  ustabizowanym systemem tak mocno zabujało.Na dodatek reefugium też  stabilizuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku lałem bio-gro. Kiedy się skończyły zacząłem lać bakterie od Colombo.
A wy jakie bakterie byście polecieli?

Na zużycie w sumpie mam skarpety, więc trochę wyłapują ten syf.

Jeżeli chodzi o korale, to musiało ich bardzo podrażnić, bo od kilku tygodni zmniejsza mi się konsumpcja Kh. Muszę dosłownie codziennie robić test aby na czas zareagować redaktorem

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Dziwne że  ustabizowanym systemem tak mocno zabujało.Na dodatek reefugium też  stabilizuje 
Też byłem zdziwiony, no nawet po restarcie nie miałem takiego wysypu glonów.
Do tej pory, prócz kilku miejsca z cyano, nie miałem żadnych problemów.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, katani napisał:

Jedną rzecz ostatnio zauważyłem. Po testach ICP podawałem trochę micro i zauważyłem od rau więcej glonó w głównym zbiorniku. Wcześniej skała była "wylizana do czysta z glonów. Teraz pojawiło się ich więcej. Czyli po przekroczeniu magicznej granicy glony w refugium nie przerabiają całości NO3 i coś też skapuje nitkowatym w akwarium. Wygląda nieco, jakby to nie NO3 było czynnikiem limitującym a micro.

 

 

Jestem tego samego zdania - prawie zawsze to mikro sa tym czynnikiem limitującym. Na rafie stężenia NO3 są czasami dużo poniżej 1mg/L, a mimo to glony rosną w najlepsze i gdyby nie glonożercy, to by szybko zarosły całą rafę.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie , tylko to co nie przyklejone to będzie na siebie zbierał,  ale małe kawałki 
Jak niem czego małego do zabrania to bedzie zbierał ślimaki małe , ale tu trzeba patrzeć jak tak zacznie to patrz czy czasem nie skoczy do góry no3,  po4 
Poprostu giną wtedy ślimaki 
p.s 
Sorki za ort. Pisze z kom. 
 
Dzięki Daniel.

A jakiego jeżyka, takiego najmniejszego można by było wpuścić, żeby robił też swoje zadanie?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, adamswiatek napisał:

A wy jakie bakterie byście polecieli?

JA przez długi czas dawałem AF. Teraz daję co 2 tygodnie dawkę albo prodibio biodigest albo special blend. AF mogłem kropić codziennie wg zaleceń i było OK. Ale po Biodigest albo special blend jak daję częściej to mam nalot na szybach. Jak pisał Jacek56, w akwarium bez odpieniacza trzeba wszystkiego dużo mniej, bo nie jest wywalane z systemu. U mnie to widać. Każde przedawkowanie to nalot na szybach albo delikatne glony na skale. PS u mnie NO3 i PO4 od początku na zero. W sensiew testach zero, bo skoro glony w refugium rosną dobrze, to znaczy, że i fosfor i azot jest pod dostatkiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie , tylko to co nie przyklejone to będzie na siebie zbierał,  ale małe kawałki 
Jak niem czego małego do zabrania to bedzie zbierał ślimaki małe , ale tu trzeba patrzeć jak tak zacznie to patrz czy czasem nie skoczy do góry no3,  po4 
Poprostu giną wtedy ślimaki 
p.s 
Sorki za ort. Pisze z kom. 
 
Dzięki Daniel.

A jakiego jeżyka, takiego najmniejszego można by było wpuścić, żeby robił też swoje zadanie?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Jestem tego samego zdania - prawie zawsze to mikro sa tym czynnikiem limitującym. Na rafie stężenia NO3 są czasami dużo poniżej 1mg/L, a mimo to glony rosną w najlepsze i gdyby nie glonożercy, to by szybko zarosły całą rafę.
No właśnie wczoraj znacznie zmniejszylem dozowanie mikro inmakro elementów, więc zobaczymy za jakiś czas czy pomoże.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami w handlu można spotkać naprawdę małe egzemplarze Mespillia globulus.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje KZ i co dwa tygodnie Prodibio ampułkę 

Ale to ty musisz stwietdzic które bedą najlepiej pasowac do tego systemu 

A przypadkie nie dawałeś jakiś dodatków do wody 

Podmiana , czysty baling czy reaktor ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważ może też w międzyczasie szczoteczkę do zębów. Watę na spływ i szczotkować skałę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie żółtek to i valonie zjada w rozpaczy. Nie wiem dlaczego, ale spośród różnych plag to glonów nigdy nie miałam.  Jak tylko cokolwiek próbuje urosnc na dyszy locline albo zdarzy się przynieść zaglonioną szczepkę to wszystko zaraz znika. Nie miałam nigdy salariasa, bo nie miałby czego skubac, ale może on by u Ciebie pomogł? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja daje KZ i co dwa tygodnie Prodibio ampułkę 
Ale to ty musisz stwietdzic które bedą najlepiej pasowac do tego systemu 
A przypadkie nie dawałeś jakiś dodatków do wody 
Podmiana , czysty baling czy reaktor ? 
Dzięki Daniel.

Nie dawałem nic prócz tego Colombo na cyano. Podmiany co tydzień 10%.
Mam reaktor wapnia, a dozuje AF compoments A B C

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

U mnie żółtek to i valonie zjada w rozpaczy. Nie wiem dlaczego, ale spośród różnych plag to glonów nigdy nie miałam.  Jak tylko cokolwiek próbuje urosnc na dyszy locline albo zdarzy się przynieść zaglonioną szczepkę to wszystko zaraz znika. Nie miałam nigdy salariasa, bo nie miałby czego skubac, ale może on by u Ciebie pomogł? 
Mam salarisa grubsa. Ale sam nie daje rady

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

U mnie żółtek to i valonie zjada w rozpaczy. Nie wiem dlaczego, ale spośród różnych plag to glonów nigdy nie miałam.  Jak tylko cokolwiek próbuje urosnc na dyszy locline albo zdarzy się przynieść zaglonioną szczepkę to wszystko zaraz znika. Nie miałam nigdy salariasa, bo nie miałby czego skubac, ale może on by u Ciebie pomogł? 
Mam salarisa grubsa. Ale sam nie daje rady

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.